• Türkçe
  • İngilizce

Opening Hours : Mesai: Pazartesi - Cumartesi 09:00-19:00
  Contact : +90549 347 43 47

İmplant

BÜTÜN DİŞLER İÇİN İMPLANT VEYA KAPLAMA NE ZAMAN GEREKİR?

Bana sıklıkla sorulan sorulardan bir tanesi de bütün dişlerime implant yaptırsam fiyatı ne kadar olur? Bütün dişlerimi kaplama yaptırmak istiyorum fiyatı ne kadar? Bu soruyu sorarken cevap olarak bir rakam duymak istemesine rağmen, duyduğu rakamı da inandırıcı bulmayacaklarını da adım gibi biliyorum.

Nereden biliyorum? Çünkü bu işlem fabrikasyon bir işlem değil ve her insan için uygulanması gereken süreç farklı olmakta. Dolayısı ile implant yapım fiyatı da farklılık göstermekte. Kaldı ki bütün dişlerimi derken kaç dişi olduğunu acaba bu soruyu soran kişi biliyor mu? Kendisi bile bilmez iken onu hiç görmeyen bir hekimin bilmesi mümkün mü? İmplant fiyatları her kişi için muayene sonrası yapılan tedavi planına göre belirlenebilir. Ama merak edenler için implant fiyatları ile ilgili rakamları yazı sonunda vereceğim. Yazıyı okuduktan sonra verdiğim fiyat aralıkları daha anlam kazanacak. bu fiyatların ne ölçülerde değişebileceği hakkında da bilgi sahibi olmuş olacaksınız.

Önce bütün dişler için implant yapımı ne zaman gerekir bunun hakkında bilgi alış verişi yapalım. Yaygın diş kayıpları genellikle 40 ile 50 yaşlarından sonra görülür. Ancak geçirilen kazalar, hatalı yapılan diş tedavileri nedeni ile daha erken yaşlarda bütün dişlerini çektirmek zorunda kalan insanlar da vardır. Yaygın diş çürükleri olması da erken yaşlarda bütün dişlerin kaybına neden olmaktadır. En sık görülen diş kaybı nedenleri periodontal hastalık ve diş çürükleridir diyebiliriz.

Diş Çürükleri Nedeni ile Bütün Dişlerin Kaybedilmesi

Mine yapısının zayıf olmasının yan sıra kötü ağız hijyeni de diş çürükleri için hazırlayıcı etki gösterir. Yanlış beslenme, ara öğünler, yapışkan ve şekerli gıdaların fazla tüketilmesi, asitli gazlı içecekler diş minesine zarar verir. Diş sıkma ve gıcırdatma nedeni ile dişlerin mine tabakasının erimesi ve dentin yüzeylerinde de diş çürüklerinin hızlı ilerlemesi söz konusudur.

Ne yapmak gerekir. Erken yaşlarda diş çürükleri oluşuyor ise en kısa sürede diş çürüğü temizlenip dolgu yapılmalıdır. Diş dolgusu olamayacak kadar büyük diş çürüklerinde diş kaplaması iyi bir alternatif olabilir. Karışık dişlenme dönemi olarak adlandırılan 6 ile 13 yaş arasında diş bakımları düzenli olarak yaptırılmalıdır.

Çürük tedavisi iyi yapılmadığında sekonder diş çürükleri oluşur. Diş dolgusu altından yeniden çürüme devam ettiğinde diş ağrısı, iltihap ve hatta diş dolgusunun düşmesi gibi durumlarla karşılaşılır. Fazla madde kaybı olduğunda veya kanal tedavilerinde sorun yaşandığında dişin çekiminden başka çare kalmadı ise diş çekilmelidir.

Çürük nedeni ile çekilen dişlerin yerine implant yapılması periodontal hastalık nedeni ile dişlerini kaybeden hastalara göre daha sorunsuz olmaktadır. Kemik miktarında erime olmaması implant için yeterli kemik yüksekliğinin ve kalınlığının olduğu anlamına gelmektedir. Burada bir istisna diş çekimi sırasında kök ile birlikte kemiğin de kaldırılmamış olmasıdır. Bütün dişlere implant uygulaması yapılmadan önce alınan diş röntgen veya tomografisi ve ağız içi muayene ile durum tespiti yapılması son derece önemlidir. Bazı bölgelerde kemik tozu uygulaması gerekebilir.

Periodontal Hastalık Nedeni İle Bütün Dişlerin Kaybedilmesi

Diş eti hastalığı olarak bildiğimiz periodontal hastalık nedeni ile bütün dişlerin çekilmesi sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Periodontal hastalıklar büyük oranda kalıtsaldır. Erken teşhis edildiklerinde çok iyi ağız bakımı ve düzenli diş hekimi tedavileri ile periodontitisin ilerlemesi yavaşlatılabilir. Bakım ve kontrol altında olan periodontitis hastaları uzun yıllar diş kaybı yaşamadan kendi dişlerini kullanabilmektedirler.

Kontrol altına alınmadığında diş eti iltihabı, kızarıklık kanama, diş eti şişliği ile rahatsızlık veren bu hastalık sonucu dişlerin sallanmaya başladığı hissedilmeye başlanır. Diş sallanması başladıktan sonra tedavi girişimleri mucizeler yaratamaz. Daha uzun süre kullanım sağlansa bile dişlerin kaybedileceği günler yaklaşmış demektir.

Kemik ile diş bağlantısının azalması ön dişler bölgesinde ve arka büyük azılar ile başlar. Diş kökleri sallanır. Diş çekildikten bir kaç sene sonra da diğer dişler aynı sona maruz kalırlar. Hastalar bu durumu ilk iki dişi çektirdikten sonra diğerleri de domino taşı gibi gitmeye başladı diyerek tanımlarlar. bu kemik kaybının zaman içerisinde bütün dişleri etkilemiş olması nedeni ile oluşan bir durumdur.

 

İMPLANT FİYATLARI

İMPLANT YAPIMI PARÇALARI

İMPLANT YAPIMI PARÇALARI

Markaların implant fiyatını etkilediğini düşünsek bile bu belirli bir oranda artı veya eksi olur. Mesela %20-30 fiyat farkı olur. Asıl implant diş fiyatlarını etkileyen yapılacak implant sayısı ve kullanılacak ameliyat tekniğidir. Kemik tozu gerekip gerekmeyeceği, sinüs lifting operasyonuna ihtiyaç duyulması implant diş tedavi fiyatlarını etkiler. Bir implant 500 Euro iken diğer bir implant 550 Euro olduğunda %10 fiyat farkı olur. Ancak implant sayısı arttığında 600 Euro olan fiyat bir anda 1400 Euro olur. Bu da %100 artış demektir. Tam dişsiz çene için 4 implant da yapılabilir 8 implant ile de sabit implant üzeri diş kaplama ve köprü çözümü de önerilebilir. Fiyatı 30 bin ile 60 bin arası olarak söylendiğinde de bu pek bir şey ifade etmez çünkü aradaki 30 bin TL fark ciddi bir fark. Ama durum böyle.

Tam dişsiz hastaların implant yapımı için genelleme yapılması gerekir ise önce ne tür bir diş yapılacağını belirlemek gerekir. Bütün dişlerin kaybedilmesi sonrası takılıp çıkarılan bir diş protezi kullanılacak ise alt çeneye iki implant üst çeneye dört implant uygulanır.

ALL ON FOUR (ALL ON 4)

Sabit diş kullanmak isteyen ve bütün dişlerini kaybeden hasta için ise all on four diye adlandırılan alt çene için dört implant yapılması gündemdedir. Bu dört implant üzerine koyulan diş sayısı olması gereken dişlerden daha az olacaktır. Çiğneme fonksiyonunu kaybetmesini istemediğim için ben bu all on four tekniğini önermiyorum. Alt çenede sabit diş uygulaması için en az altı implant veya daha fazla sayıda implant öneriyorum.

Üst çenede all on four tekniği zaten uygun değildir. Kemik yumuşak olduğu için dört implant üzerinde sabit uygulama mümkün değildir. Altı ve daha fazla implant yapımı ile sabit diş köprüsü uygulaması mümkün olmaktadır. Azı dişler bölgesinde sinüs boşlukları olması kemik tozu ile tedavi gereksinimine neden olabilir. Bu da maliyeti arttıracaktır.

Alt çene sürgülü protez

Alt çene sürgülü protez

İmplant yapılmadan hareketli protez ile kısmi dişsizliklerin giderilmesi amacı ile kancalı veya sürgülü diş protezleri kullanılsa da konforlu değillerdir. Hiç dişi olmayan hasta için alt çenede iki implant ve üzerine protez uygulamasını görmektesiniz.

 

İmplant üzeri Protez diş

İmplant üzeri Protez. Alt çenede iki implant üzerine ball ataşmanlı protez uygulaması.

%d blogcu bunu beğendi: