DİŞ EKSİKLİĞİ

DİŞ EKSİKLİĞİNDE TEDAVİ ALTERNATİFLERİ

Birinci molar dişler ağız boşluğunda süren ilk daimi dişlerdir ve genellikle çürük, endodontik tedavi ya da kırık nedeniyle kaybedilen ilk diştir. Birinci molarlar ark formunun ve doğru bir oklüzyonun muhafazasında en önemli dişlerdir. Yetişkin bireylerde dişin bütünlüğünü korumak amacıyla var olan geniş restorasyonlar birkaç kez kuron restorasyonu ile değiştirilir. Bu kuronların ortalama ömrü 10.3 yıldır. Kuronların kaybedilmesinde birincil nedenler çürükler ve başarısız endodontik tedavilerdir. Bu komplikasyonlar sonucunda dişlerin çekimi posterior tek diş eksikliklerinin ana nedenidir.
Toplumun %70’inin en az bir dişi eksiktir. 50-59 yaş arası bireylerde doğal dişlerle sınırlanmış tek ya da çok sayıda diş eksikliği gözlemlenmiştir. Sigorta şirketleri yıllık diş tedavilerinin %7 sini posterior tek diş eksikliklerinin tedavisinin oluşturduğunu belirtmektedir.

Tek Diş Eksikliklerinde Tedavi Alternatifleri

Tek diş eksikliklerinde tedavi alternatifleri 
(1) Hareketli bölümlü protez, 
(2) Reçine tutuculu protezler, 
(3) Sabit bölümlü protez ya da implant destekli protezdir. 
Diş hekimi kretler arası mesafeyi dikkatlice incelemelidir. Dikey boyutu azalmış ve yetersiz olan hastalarda oklüzal düzlem ve maksillomandibuler ilişkiler düzeltilmeden protez yapılması kontraendikedir.

Hareketli Protezler

Tek diş boşluğunun restorasyonunda bir seçenek de hareketli bölümlü protezdir. Restoratif diş hekimliğinde sabit protezleri mümkün olan her durumda kullanmak yaygın bir düşüncedir. Hareketli bölümlü protezler iki yada daha fazla sayıdaki diş boşluğunun ya da kanin ve ona komşu olan iki dişin eksikliğinde kullanılmaktadır. 
Hareketli bölümlü protezin avantajı komşu dişlerin günlük bakımının kolay olması, büyük defekt olan alanlarda yumuşak doku boşluğunun doldurulabilmesi ve yine büyük defekt-lerde üst dudak desteğinin sağlanması, destek diş hazırlığının minimal olması ve maliyetin az olmasıdır 
Hareketli bölümlü protezler kemiği korumazlar. Üst birinci molar diş genellikle estetik bölgede yer alır ve kemik resorbsiyo-nu estetik sonuç elde etmeyi tehlikeye düşürür. Tek diş eksikliğinde hareketli bölümlü protez fonksiyonu artıramaz; estetiği sağlar ve komşu dişlerin devrilmesini önler. Hareketli bölümlü protezler kapladığı alan ve çapraz ark stabilizayonunun gerekliliği nedeniyle diğer tedavi seçeneklerine oranla besin retansiyonu ve plak birikimini artırır. 
Hareketli bölümlü protezler
Reçine tutucu akrilik protezler
Yer tutucular Sabit bölümlü protezler
İmplant protezler

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 4.5 / 5. Oy sayısı: 195

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Bana yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Zorunlu Değildir.)

× WhatsApp/Randevu Al