• Türkçe
  • İngilizce

Opening Hours : Mesai: Pazartesi - Cumartesi 09:00-19:00
  Contact : +90549 347 43 47

Diş hekimi Sertaç Kızılkaya yanıtladı

Diş Hekimlerine En Çok Sorulan Sorular

Ağız ve diş sağlığı ile estetiğinin önemini, toplum olarak yeni yeni kavramaya başladık diyebiliriz. Güzel bir gülüşe ve sağlıklı dişlere sahip olmak artık hepimizin istediği ve hem kendimizde hem de ailemizde görmek istediği bir özellik. Hatta ülkemizdeki aileler çocuklarının diş sağlığını artık özenli takip eder hale geldiler. Bu nedenle bu yazımızda diş hekimlerine en çok sorulan sorular hakkında konuşacağız.

Çocukların diş sağlığına bakan diş hekimlerine pedadonti uzmanı adı verilir. Fakat ülkemizde pedadonti uzmanları sayıca azdır. Bu nedenle pedodonti uzmanlarının tedavi fiyatları yüksek ve bu yüksek ücretleri ödense dahi randevu takvimleri kabarık, ulaşılmaları zordur.

Diş Hekimlerine En Çok Sorulan Sorular

Çocuklar yanlış ve yetersiz beslenmeleri nedeniyle erken yaşlarda diş çürümesi problemi ile karşı karşıya kalırlar. Yaklaşık altı yaşında çıkan birinci büyük azı dişlerinin kaybına neden olabilecek bu çürükler, çocuğun yalnızca bu yaştaki gelişimini etkilemekle kalmaz; gelecekte de büyük çene problemlerine neden olur.

Ülkemizde bu tarz problemlerin giderilmesi sırasında birçok diş hekimi nitro öz oksit sedasyon yöntemini kullanmamaktadır. Halbuki pedadonti uzmanlarının yaygın olduğu Amerika gibi gelişmiş ülkelerde bu yöntem kullanılmaktadır. Bu sedasyon yöntemi ülkemizde ancak ve ancak bir anestezi uzmanı ile yapılması şartıyla hayata geçirilme iznine tabidir. Hal böyle olunca maliyetler yükselmekte ve tedavi yaygınlaşamamaktadır. Yine bu durum diş kayıplarıyla sonuçlanmakta ve çocukların diş problemleri ileri yaşlara ertelenmektedir.

Diş Hekimlerine En Çok Sorulan Sorular

Ertelenen tedaviler nedeniyle ağız içinde oluşan bozukluklar, çocukların yaşı ilerledikçe artmakta ve sonuç olarak ortodontik tedaviye ihtiyaç duyulmaktadır. Elbetteki çocuk yaşta yapılan müdahaleler hem çocukların ağız sağlığı açısından hem de ailelere binecek mali yük açısından daha avantajldır. Fakat ülkemizdeki ağız sağlığı bilinci, henüz o düzeye çıkmamıştır. Ortodonti tedavisi her yaşta yapılabilmekle birlikte, tedavinin bireylerin henüz fiziksel gelişimini tamamlamadığı bir tarihte yapılması en iyi sonucun alınmasını sağlayacaktır.

Çocuk ve yetişkinlerde görülen ve diş kaybına yol açan bir diğer önemli ağız problemi de diş eti kanamasıdır. Öyle ki, diş eti kanamaları yalnızca diş kaybının bir habercisi değil; aynı zamanda yerine yapılması muhtemel implantın sağlıklı olmasını dahi engelleyecek derecede önemli bir hastalığın göstergesidir. Eğer hastalar bu durumu ciddiye almazlarsa, bu hastalık nedeniyle, ağız içi kemik kaybı yaşayabilirler ve yapılacak protez tedavileri yetersiz kemik hacmi sebebiyle başarılı sonuçlar veremez.

Ülkemizde ağız ve diş sağlığı ile ilgili bilinç gün geçtikçe artmakla beraber hala yeterli düzeyde değildir. Bu nedenle toplumumuzun farkındalığını arttırmak için vaktim yettiğince diş hekimlerine en çok sorulan sorular en önemli noktalara dek ağız ve diş sağlığı hakkında bilgi vermeye ve halkımızı aydınlatmaya çalışıyorum. Buradan diş hekimlerine en çok sorulan sorular kısmına ulaşabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: