Diş Kaplama Çeşitleri ve Fiyatları

diş kaplama çeşitleri ve kaplama fiyatları 2018 2019
Zirkonyum diş kaplama nedir?

Zirkonyum diş kaplama nedir?

Estetik diş yapımında en çok uygulanan yöntemlerden bir tanesi diş kaplaması yöntemidir. Dişlerin aralıklı olması, renklerinin düzeltilemeyecek kadar bozuk olması gibi nedenler ile kaplama yapılması gerekebilir. Diş kaplamalar günümüzde zirkonyum diş kaplama çeşitleri, porselen lamina diş kaplama, empres diş kaplama gibi çeşitlere ayrılırlar.

Klinik uygulamalarda diş kaplama çeşitleri arasından en çok zirkonyum diş kaplamalar tercih edilir. Bunun nedeni hem uygulanma kolaylıkları hem de fiyat olarak avantajlı olmalarıdır. Zirkonyum diş yapımı diğer diş kaplama çeşitleri ile kıyaslandığında daha kolaydır. Çünkü hatasız olarak üretildikleri için tedavi sırasında problem yaşanmaz.

Zirkonyum kaplama ve porselen diş kaplama farkı

Zirkonyum kaplama ve porselen diş kaplama farkı

Diş hekimleri ortaya çıkan sorunları gidermek ile uğraşmadıkları için zirkonyum diş kaplama çeşidini tercih ederler. Aynı şekilde hastalar için de hem uzun ömürlü hem de estetik olan zirkonyum diş kaplamalar iyi bir tedavi seçeneğidir. Bu yazımda; zirkonyum diş kaplamalarının nasıl uygulandığını,  dişlerin üzerinden ne kadar aşındırma yapıldığını ve tedavi sonrasında ağrı hissedip hissedilmeyeceği ile ilgili bilgi vermek istiyorum.

Alışılmış diş kaplama çeşitleri gibi zirkonyum diş kaplama uygulanmasında da gerektiğinde diş yüzeyinden bir miktar aşındırma yapılır. Kapanış için yeterli mesafe elde edilebilecek kadar çiğneme yüzeyleri aşındırılır. Diş eti kenarındaki kaplama 1 mm den daha az olacak şekilde diş eti içerisine kadar uzatılır. Genellikle 0,5-2 mm miktarında aşındırma yapılır. Kesik diş üzerine yapılacak kaplamalar rahatlıkla girebilecek bir paralellikte olmalıdırlar.

BİLGİSAYARLI ZİRKONYUM DİŞ KAPLAMA

Diş rengine uygun zirkonyum bloklardan bilgisayar yardımıyla kazıma yapılır. Yüksek ısı fırınlarında sertleştirilen alt yapı malzemesi çok dayanıklıdır. Altyapı rengi ile nihai olarak hazırlanacak diş kaplaması rengi verilir. Diş teknisyeni alt yapı üzerine porselen yıkma tekniği ile dişin doğal şekil ve parlaklığını yakalamaya çalışır. Ağızda yapılan prova sonrasında gerekli düzenlemeler yapılır. Renk değişiklikleri, yüzey özellikleri ve onay aşamasına gelinir. Diş artık kaplama olarak yapıştırılmaya hazırdır.

Diş kaplama çeşitleri

Tamamen ağrı duymadan yaptırabileceğiniz diş kesim işlemi yaklaşık 30 dakika ile 1 saat aralığında süren bir işlemdir. Lokal anestezi ile işlem yapılacak bölge uyuşturulur. Bu sayede ağrı duymazsınız. Geçici dişler aynı seansta takılır. Soğuk sıcak hassasiyeti dişin aşındırılma miktarına göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Özellikle ön diş kaplama yapılacağı zaman geçici diş uygulaması sayesinde sorun yaşanmaz. Geçici dişler sürekli dişleriniz yapılana kadar size yeterli hizmeti sağlar. Dişin estetiğini sağlar ve soğuk sıcak hassasiyeti yapmasını önler. Unutulmaması gereken önemli bir konu yapılan geçici diş kaplamaların üzerine gelen yüklere karşı fazla dayanıklı olmadığıdır. Renk uyumları da zirkonyum diş kaplamalar kadar iyi değildir. Ancak bunlar bir hafta gibi kısa bir süre için takılırlar. 

Diş Kaplama Çeşitleri ve Tedavi Süresi

Zirkonyum diş kaplama içinde metal yoktur.

Günümüzde zaman son derece kıymetlidir. Diş kaplaması veya implant yaptırırken de en çok dikkat edilen ve sorulan sorulardan bir tanesi tedavinin ne kadar süreceğidir. İmplant uygulamaları uzun süren tedavilerdir. Ancak diş kaplaması uzun bir süreç değildir. Zirkonyum diş kaplamaların beş ile on gün içerisinde tamamlanması mümkündür.

Uzun yıllar kullanacağınız bir tedavi için bu sürenin hiçte uzun olmadığını belirtmek isteriz. Estetik kazanımları göz önüne alındığında zirkonyum diş kaplamaların yapım süreleri oldukça kısadır. Genellikle bir hafta gibi bir sürede işlem tamamlanabilmektedir. Provalarda hasta ağzının kapanışı, dişeti, dudak alışkanlıkları gibi faktörler tedavi süresini değiştirebilir. 

DİŞ KAPLAMA YAPIMI İÇİN ÖLÇÜ

Zirkonyum diş yapımı

Zirkonyum diş yapımı

Silikon malzeme ile ağız içi ölçüsü alınır. Son derece hassas olan bu ölçü bütün ayrıntıların modellemek için gerekli bilgileri sağlamaktadır. Laboratuvar, alınan diş ölçüsünü model olarak hazırlar. Laboratuvar ortamında bilgisayara aktarılan ağız yapısına binaen bilgisayar destekli tasarım aşamasında yapılacak diş kaplaması tasarlanır. Daha sonra kullanılan program yapılan tasarımın sağlıklı olup olmadığı ile ilgili veri tabanında bulunan veriler doğrultusunda tavsiyelerde bulunur. Bu özelliği sayesinde de zirkonyum diş kaplama uygulaması, belirli fizik ve statik kuralların dışına çıkılmasına engel olur.

Tasarımı tamamlanan diş kaplaması ve diş köprüsü, bilgisayar destekli kazıma makinesine komut verir. Üretim el değmeden bilgisayar kontrolünde kazıma cihazı ile yapılır. Hata payı neredeyse yok denecek

Dijital Gülüş Tasarımı

Dijital gülüş tasarımı zirkonyum diş kaplama

kadar azdır. Bu sayede yapılan kaplama hem diş ile hem de diş eti ile mükemmel bir uyum sağlamaktadır. Yapılan diş kaplamasının uzun ömürlü, sağlam ve sorunsuz olması da üretim aşamasının teknik olarak çok hassas olmasından kaynaklanır.

Porselen diş kaplamalarla karşılaştırıldığında büyük avantajlar sağlayan zirkonyum diş kaplamalar hakkında daha fazla bilgi almak için zirkonyum sayfamızı www.drsertac.com/zirkonyum linkine tıklayarak ziyaret edebilirsiniz. Zirkonyum diş kaplama fiyatları hakkında bilgi almak için ise zirkonyum diş fiyatı sayfamızı ziyaret etmenizi öneririm. İmplant hakkında merak ettiğiniz konular ve implantların yapım süreleri içinde buradan www.drsertac.com/implant implant sayfamızdan bilgi alabilirsiniz.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı / 5. Oy sayısı:

Bu yazıyı yararlı bulduğun gibi ...

Sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× WhatsApp/Randevu Al