Diş Kaplama Rengi A, B, C, D Nedir?

Diş Rengi Seçimi

Diş kaplaması yapımı sırasında diş teknisyeninin ve diş hekiminin dikkat etmesi gereken en önemli unsurlardan biri, yapılacak dişin rengiyle ağızdaki diğer dişlerin renginin uyumlu olmasıdır. Kaplamanın rengiyle diğer dişler arasında fark olmamalıdır. Doğal dişler üzerinde bulunan efektler, kaplama yüzeylerine de uygulanmalıdır. Aksi halde diş kaplamasının görüntüsü yapay olur.

Çoğu zaman ağızdaki doğal dişlerin renkleri arasında farklılık olur ancak yine de genel anlamda dişlerin renkleri birbirleri ile uyumlu olur.

Kanin dişlerinin rengi daha koyudur

Köpek dişleri olarak da bilinen kanin dişlerinin rengi daha koyu ve sarımtıraktır. Kanin dişlerin daha koyu renkli olması ağızda ön plana çıkmalarına engel olur. Hacimli ve köşede oldukları için daha koyu renkli olan kanin dişleri, pek göze batmaz.

Alt dişlerin rengi de daha koyudur

Alt dişler de üst dişlere göre biraz daha koyu renklidir. Hem bu dişleri yeterli düzeyde temizleyebilmek zordur hem de yemek birikintileri alt çenede daha fazla tutunur. Alt çenedeki dişler daha küçüktür ve daha fazla ışık yansıtır. Bu da dişlerin rengini koyu gösterir.

Diş Rengi

Diş Rengi

Vita Skalası nedir?

Diş hekimleri renk seçimi yaparken referans olarak “Vita Skalası” adlı skalayı dikkate alırlar. Dünyanın en yaygın kullanımlı porselen tozu üreticisi olan Vita firması; A, B, C ve D renk tonları üzerine kurulu bir sıralama sistem geliştirmiştir. Bu skalada, doğal dişlerin uygun renk tonları yer alır.

Dişin doğal rengi, zaman içinde çay ve sigara kullanımı gibi dış etkenlere bağlı olarak değişir. Ayrıca yaşlanma ile birlikte dişin rengi ve kimyasal yapısı da değişir.

Konuşurken ve gülerken görünen dişlerin üzerine dolgu veya kaplama yapılacaksa bunlar, ağızdaki mevcut dişlerin rengine uymalıdır. Diş renkleri, doğal dişlerin renginden farklı olmamalıdır.

Uygun diş rengi seçilir ve mevcut dişin yüzey özellikleri taklit edilerek doğal dişe benzeyen kaplamalar yapılır. Bu kaplamalar, kişinin kendi doğal dişlerinden ayırt edilemez.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 5 / 5. Oy sayısı: 1

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Bana yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Zorunlu Değildir.)

× WhatsApp/Randevu Al