Diş Kaplama Zirkonyum porselen diş

Zirkonyum diş kaplama ile diğerleri arasında nasıl bir fark var?

Günümüzde çok çeşitli kaplama materyalleri kullanılmaktadır. En çok kullanılanlar ise tam metal kaplamalar, metal destekli porselen kaplamalar, tam porselen ya da tam seramik kaplamalar ile zirkonyum kaplamalardır. Diş hekimi dişin sağlığı, pozisyonu ve yerleşimine göre uygun kaplama çeşidini seçebilir.
Tam Metal Kaplamalar:
Altın, paladyum, nikel, krom alaşımlarından yapılabilirler. Tam metal kaplamaların en büyük dezavantajı estetik açıdan zayıf olmalarıdır. Bununla beraber mevcut en dayanıklı kaplama türüdür. Kaplama yapılacak diş ile, onun karşıtı olan diş arasında çok az mesafe olduğu zaman rahatlıkla kullanılabilirler. Diğer kaplama materyalleriyle kıyaslandığında dişte yapılması gereken küçültme miktarı en azdır. Tam metal kaplamalar, estetiğin önemli olmadığı ve dayanıklılığın ve sağlamlığın önemli olduğu durumlarda kullanılabilir.
Metal Destekli Porselen Kaplamalar:
Metal destekli porselen kaplamalar, tam metal kaplama ile tam seramik kaplamaların bir çeşit karışımı gibidir. Metal destekli porselen kaplamalar, tam seramik kaplamalardan daha güçlü, tam metal kaplamalardan daha estetiktir. Estetik kaplamaların en güçlüsüdür, ancak tam seramikler kadar estetik değildirler. Bazen porselenin altındaki metal, kaplamanın dişetiyle temas ettiği noktadan rengini yansıtabilir. Bu çeşitte, tam metal kaplamalara göre dişten daha fazla alınmalıdır.
Rezin Kaplamalar:
Diğer kaplamalara kıyasla daha ucuzdur. Zamanla yıpranır ve kırılmaya dirençli değildirler. 
Tam Seramik- Tam Porselen Kaplamalar:
Ön dişler için estetik olarak en iyi seçenektir. Tam seramik kaplamaların içerisinden ışık doğal dişlerde olduğu gibi yansır, yarı saydam yapısıyla ışığın bir kısmı ise kaplamanın içinden geçer. En büyük avantajlarından biri de altında metal olmadığı için diş etine metal rengi yansıtmamalarıdır. Dişin minesine en yakın görünüştedir ancak metal destekli kaplamalar kadar güçlü değildirler. Tüm porselen veya tüm seramik kaplamalarda, metal desteklilere oranla dişten daha fazla alınmalıdır.
Zirkonyum Altyapılı Kronlar:
En yeni kaplama tekniklerinden biridir. Porselen, zirkonyum oksitten (zirkonya) bir altyapı desteklenir. Zirkonya altyapılı porselenler, hemen hemen metal destekli porselenler kadar sağlamdır. Ön dişlerde olduğu gibi arka dişlerde de kullanılabilir. Işık geçirgenliği sayesinde estetikleri oldukça iyidir.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 4.6 / 5. Oy sayısı: 229

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Bana yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Zorunlu Değildir.)

× WhatsApp/Randevu Al