Diş kaplamasında ömür

Hatasız yapılan bir diş kaplaması 10 ile  20 yıla kadar kullanılabilir. Bu süre kişinin ağız bakımına ve genetiğine göre değişiklik gösterebilir.

Klinik gözlemlerimde en çok 1992 yılından beri meslek hayatında karşılaştığm diş kaplama hatalarını bu yazıda anlatmaya çalışacağım.
Bu hatalar çoğu zaman teknisyenin hekimin dikkatsizliği sonucu ortaya çıkan hatalardır dikkatli bir çalışma ve yapılan işe gösterilmesi gereken titizlik sağlandığında bunların hiçbiri ortaya çıkmaz. Ancak yeterli malzeme kullanılmaması özensiz dikkatsiz çalışmalar yapıldığında hastanın kendi dişine de zarar verebilecek bazı problemler ortaya çıkar.
1 Kaplama kenarının uzun olması bu durum çoğunlukla yanlış ölçü alınması ve hatalı diş teknisyeni çalışmaları nedeniyle ortaya çıkar kenar uzun olduğunda diş eti içerisinde fazla baskı yapacağı için iltihap ve periodontal cep oluşumuna neden olur bazı durumlarda dişin kaybına kadar sonuçlanabilir.
2 Kaplama kenarının kısa olması bu durumda hatalı ölçüm laboratuvarın özensiz çalışması hatalı malzeme kullanması nedeniyle oluşabilir kaplamanın altındaki diş açıkta olduğundan prova sırasında görünür bu şekilde bitiriliyor bitirilen kaplama ileride açık olan yerden alttaki dişin çürümesi kötü bir kaplama görüntüsü olumsuz sonuçları ortaya çıkarır.
3 Yetersiz kontak noktası. Genellikle teknisyenin çalışma sırasında modelde yanlış aşındırması nedeniyle ortaya çıkar. Çok dikkatli çalışılmadığına hekimin bunu farketmesi genellikle zordur. Bu nedenle özellikle dikkat edilmesi gereken bir husustur
4 Kaplamanın sık sık düşmesi. Bu durum dişin küçük olmasından kaynaklanır. Ancak gereksiz yere fazla kesilen dişlerde veya yat hareketlerde ısırma ve çiğneme sırasında tüberkül çatışması ortaya çıktığında görünür
5 Estetiğin yetersiz olması özellikle renk alma sırasında dikkatli davranmak gerekir. Ağızdaki dişlerin temizlenmesi ve sonra renk alınması gerekir en iyi renk hastanın kendi dişlerinin orjinal rengi bir daha açık yapılan diş kaplamaları iyi görünmeyen bir ağız içi ortaya çıkaracaktır.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 4.8 / 5. Oy sayısı: 196

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Bana yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Zorunlu Değildir.)

× WhatsApp/Randevu Al