Diş kaplamalarında kullanılan metale allerji ve çözümü

Diş kaplaması takıldıktan sonra alerji sorunu ortaya çıktıysa mutlaka en kısa süre içerisinde takılan kaplamalar çok güzel ve uyumlu olsalar bile çıkarılmalıdır.
Alerji şiddetli olduğunda hastanın sağlık durumu ciddi oranda bozulabilir.
Zirkonyum alt yapılı porselen kaplamalar bu sorunun kesin çaresidir.
Diş kaplamalarında kullanılan metale alerji olduğunda diş etlerinde kızarıklık ve yanma hissi olur. Metal porselen dişlerde nikel ve krom malzemeleri alerjiye neden olabilir. Dişiniz takıldıktan sonra başlayan vucut döküntüleriniz ve ya ağızda yanma hissi gibi belirtilerin ortaya çıkması takılan diş kaplamasını içerisinde kaplamaya dayanıklılık sağlamak amacı ile kullanı metal nedeni ile olabilir. Diş etlerinizde de kızarıklık ve şişme var ise mutlaka diş hekiminiz ile bu durum hakkında görüşmenizi tavsiye ederim.
Özellikle imütasyon takı gibi vücudunuzda alerji yapan kazanılmış bir deneyiminiz var ise durum daha da önem kazanır. Diş kaplaması içerisinde kullanılan metal çeşitlerinden birisi ki bu genellikle nikel Ni  olmaktadır size de alerji yapmış olabilir.
Yapılması gereken işlem basittir. Biraz sonra yazıda da okuyacağınız gibi bu sorundan kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Ancak öncesinde bu malzemenin ağzınızda belirli bir süre kalmasının size zararı olup olmayacağı ile ilgili bilgi vermek isterim. Bütün sistemi etkileyen bazen kafa derisinde kaşıntı veya sırtınızda kızarıklık veya döküntü gibi sistemik rahatsızlık veren metal alerjisi kalıcı hasar vermişimdir diye soran bir çok insan var. Ağızda 24 saat hiç çıkarılmadan kalan diş kaplaması belki de bir kaç ay ağzınızda kalmış olabilir. Bu süre çerisinde sizi değişik şekillerde rahatsız ettiği için alerji oluşturduğunu anladınız ve çözüm yoluna gittiniz. Bu durumda endişe edilecek bir durum olmaz. Yani bazı hastaların bize kanser olur muyum gibi sorular ile geldiğini düşünürsek asla bu şekilde kanser olunmaz diyebiliriz. Hiş enişe etmeyin.

Lamina diş kaplama ile estetik

Lamina diş kaplama ile estetik

Kaplama ağzınızdan çıkarıldıktan sonra bütün belirtilerin bir hafta gibi kısa bir süre içerisinde taamı ile ortadan kalktığını göreceksiniz.

Peki dişlerimizn üzerine yapıştırılan metal porselen diş kaplamalarım nasıl çıkacak? Alttaki dişlerimin kırılmasından endişeediyorum diyor isniz yine boşuna endişeleniyorsunuz. Diş kliniğimizde diş kaplamaların alttaki dişlerinize zarar verilmeden çıkarılabilmesi için gerekli teçhizat mevcuttur. Diş hekimleri yapıştırılmış bir diş kaplamasını kuron sökücü adı verilen diş hekimliği el aleti ile çıkarmaya çalışsa da bu işlem bazen kaplamanın altındaki sağlam diin kırılması ile sonuçlanabilmektedir. Diş yenilemek isterken hiç kimse sağlam dişini kaybetmek istemez. Kuron sökücü ile doğrudan diş kapalasını çıkarmak istediğinizde büyük riske girmiş olursunuz. Bu neden ile kliniğimizde sürekli yapıştırılmamış bir diş kaplaması için önce kaplamanın kenarlarından kesilerek açılması ve sonrasında sökücü ile kontrol edilip gevşeme olduğunda dişler üzerinden çıkarılması gerekmektedir. Bazen de periodontal olarak çok zayıflamış bir dişin üzerindeki kaplama çıkarılmak istendiğinde doğrudan kuron sökücü kullanılıyor ise diş kökü ile birlikte kemik içerisinden çıkabilir. Bu gibi durumlarda hem hastanın hem de dş hekiminin çok dikkatli olması gerekir.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: