• Türkçe
  • İngilizce

Açılış Saati : Mesai: Pazartesi - Cumartesi 09:00-19:00
  İletişim : +90549 347 43 47

Kancalı protezde metal kroşeler görünür.

Diş Kaplamalarında Kullanılan Metale Alerji ve Çözümü

Diş kaplaması takıldıktan sonra alerji sorunu ortaya çıktıysa mutlaka en kısa süre içerisinde takılan kaplamalar çok güzel ve uyumlu olsalar bile çıkarılmalıdır. Bazen takılıp çıkarılan iskelet protezler nedeni ile de bu sorun ortaya çıkabilir.  Alerji şiddetli olduğunda hastanın sağlık durumu ciddi oranda bozulabilir. Kaplama veya dolgu yaptırdınız ve alerji oluştu. bu durumda ne yapılması gerektiğini Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya ya sorduk. Kendisi estetik diş hekimliği ve implant tedavilerinde son derece tecrübeli ve bilgi birikimi olan bir diş doktoru. Şimdi bize verdiği bilgilere göz atalım.
Alerji yapan etken en kısa sürede vücuttan uzaklaştırılmalıdır. Ancak bu sayede olumsuz etkilerin giderilmesi mümkün olur. Etken uzaklaştırılmadıkça ne kadar ilaç verilir ise verilsin sonuç almak mümkün olmayacaktır.
Verilen ilaçlar zaten antihistaminik ilaçlar ve kortizon grubu ilaçlardır. Uzun süreli kullanımlarında ciddi yan etkiler görülmektedir. Ancak ilk etapta ortaya çıkan belirtilerin azaltılması amacı ile kullanılabilirler.

Alerji Belirtileri

Reaksiyonun şiddetine göre hafif, orta ve şiddetli belirtiler gözlemlenebilmektedir. Hafif belirtiler diş eti kızarıklığı, ödem şeklindedir. Biraz daha ilerlemiş durumda şişlik ve vücudun diğer bölgeleri, sırt, boyun, kafa derisi gibi alanlarda kızarıklıklar ve kaşıntı görülebilir. Dilde yanma hissi karakteristik bir belirtidir. Tam bir alerji reaksiyonunda deride dökülme, dilde ve boğazda şişme, solunum güçlüğü gibi hayati fonksiyonları olumsuz etkileyebilecek belirtiler görülebilmektedir.
Belirtiler oluşmaya başlandığında geç kalınmadan harekete geçilmesinde büyük yarar olacaktır. İlerleyen aşamalarda tedavi daha zorlaşıp hayati sorunlar yaşanmasına neden olabilmektedir.

Sorun Nasıl Çözülür?

Zirkonyum alt yapılı porselen kaplamalar bu sorunun kesin çaresidir.  Zirkonyum diş kaplama sayfasına linki tıklayarak gittiğinizde bu malzeme hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz. Diş kaplamalarında kullanılan metale alerji olduğunda diş etlerinde kızarıklık ve yanma hissi olur. Metal porselen dişlerde nikel ve krom malzemeleri alerjiye neden olabilir. Dişiniz takıldıktan sonra başlayan vücut döküntüleriniz ve ya ağızda yanma hissi gibi belirtilerin ortaya çıkması takılan diş kaplamasını içerisinde kaplamaya dayanıklılık sağlamak amacı ile kullanılan metal nedeni ile olabilir. Diş etlerinizde de kızarıklık ve şişme var ise mutlaka diş hekiminiz ile bu durum hakkında görüşmenizi tavsiye ederim.
Özellikle imütasyon takı gibi vücudunuzda alerji yapan kazanılmış bir deneyiminiz var ise durum daha da önem kazanır. Diş kaplaması içerisinde kullanılan metal çeşitlerinden birisi ki bu genellikle nikel (Ni) olmaktadır size de alerji yapmış olabilir.

Alerji Tedavisi

Yapılması gereken işlem basittir. Biraz sonra yazıda da okuyacağınız gibi bu sorundan kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Ancak öncesinde bu malzemenin ağzınızda belirli bir süre kalmasının size zararı olup olmayacağı ile ilgili bilgi vermek isterim. Bütün sistemi etkileyen bazen kafa derisinde kaşıntı veya sırtınızda kızarıklık veya döküntü gibi sistemik rahatsızlık veren metal alerjisi kalıcı hasar vermişimdir diye soran bir çok insan var.
Ağızda 24 saat hiç çıkarılmadan kalan diş kaplaması belki de bir kaç ay ağzınızda kalmış olabilir. Bu süre çerisinde sizi değişik şekillerde rahatsız ettiği için alerji oluşturduğunu anladınız ve çözüm yoluna gittiniz. Bu durumda endişe edilecek bir durum olmaz. Yani bazı hastaların bize kanser olur muyum gibi sorular ile geldiğini düşünürsek asla bu şekilde kanser olunmaz diyebiliriz. Hiş endişe etmeyin.
Lamina diş kaplama ile estetik

Lamina diş kaplama ile estetik

Kaplama ağzınızdan çıkarıldıktan sonra bütün belirtilerin bir hafta gibi kısa bir süre içerisinde taamı ile ortadan kalktığını göreceksiniz.

Peki dişlerimizin üzerine yapıştırılan metal porselen diş kaplamalarım nasıl çıkacak? Alttaki dişlerimin kırılmasından endişe ediyorum diyor iseniz yine boşuna endişeleniyorsunuz. Diş kliniğimizde diş kaplamaların alttaki dişlerinize zarar verilmeden çıkarılabilmesi için gerekli teçhizat mevcuttur. Diş hekimleri yapıştırılmış bir diş kaplamasını kuron sökücü adı verilen diş hekimliği el aleti ile çıkarmaya çalışsa da bu işlem bazen kaplamanın altındaki sağlam dişin kırılması ile sonuçlanabilmektedir.
Diş yenilemek isterken hiç kimse sağlam dişini kaybetmek istemez. Kuron sökücü ile doğrudan diş kaplamasını çıkarmak istediğinizde büyük riske girmiş olursunuz. Bu neden ile kliniğimizde sürekli yapıştırılmamış bir diş kaplaması için önce kaplamanın kenarlarından kesilerek açılması ve sonrasında sökücü ile kontrol edilip gevşeme olduğunda dişler üzerinden çıkarılması gerekmektedir. Bazen de periodontal olarak çok zayıflamış bir dişin üzerindeki kaplama çıkarılmak istendiğinde doğrudan kuron sökücü kullanılıyor ise diş kökü ile birlikte kemik içerisinden çıkabilir. Bu gibi durumlarda hem hastanın hem de diş hekiminin çok dikkatli olması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× WhatsApp ile randevu alın