Diş macunları hakkında neler biliyoruz

Diş macunları hakkında neler biliyoruz?

Ağız hijyeni girişimlerimizde diş fırçası ile birlikte kullanımından vazgeçemeyeceğimiz maddelerin başında diş macunları gelir. Bugün diş macunları farklı tanıtımları, bazen mucize yarattığı düşünülen etkileri  ile piyasada çeşitli markalar altında kullanımımıza sunulmaktadırlar. Uzun yıllardır eczane ve marketlerde renkli ve albenili ambalajlarıyla en göz alıcı noktalarda tüketimimize sunulan diş macunları hakkındaki bilgilerimizi gözden geçirmemiz gerekirse şunları özetleyebiliriz.

Diş macunları çeşitli maddelerin karışımlarından oluşur. Bunlar şu başlıklar altında incelenebilir:

Temizleyici maddeler, nemlendirici maddeler, bağlayıcı maddeler, koruyucu maddeler, yüzey aktif maddeler, aromatik maddeler ve farklı amaçlarla eklenen özel etkili maddeler.

Temizleyici maddeler: Diş macunlarının yaklaşık % 15 ile % 50’sini oluşturur ve genelde kombinasyonlar halinde bulunurlar. Temizliğin ve parlaklığın sağlanması kuvvetlerinin etkisiyle gerçekleşir, ancak bu aşındırıcı etki zarar vermeyecek bir düzeydedir. Yapılan araştırmalar diş macunları içindeki temizleyici maddelerin fırçalama süresinin azalmasına yardımcı olduğu gibi bakteri plağının uzaklaştırılmasında da etkili olduğunu ortaya koymuştur. 

Nemlendirici maddeler: Bu maddeler diş macunlarının yaklaşık % 10 ile % 25’ini oluştururlar ve diş macununun tüp içinde yumuşak kalmasını ve kurumamasmı sağlarlar.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 4.7 / 5. Oy sayısı: 194

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Bana yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Zorunlu Değildir.)

× WhatsApp/Randevu Al