Diş protezi bakımı

Diş çürümesini önlemek için Florür uygulanabilir.

Protez Kullanımında Dikkat Edilmesi gerekenler:

*Diş protezlerinizi yemeklerden sonra ağızdan çıkararak iç ve dış yüzeylerini dış fırçası ve sabun kullanarak temizleyiniz. Yapılan araştırmalar protezi akar su altında parmaklarla ovarak temizleme yönteminin protez yüzeyindeki ve eldeki mikroorganizmaları tüm yüzeye yaymaktan öte bir işe yaramadığını kanıtlamıştır. Mutlaka diş fırçası ve sabunla iç ve dış yüzeylerini temizleyiniz.

İmplant üzeri Protez diş

İmplant üzeri Protez

*Temizlerken kayganlaşan protezi tutmakta zorlanıyorsanız ve protezinizi düşürmekten endişeleniyorsanız yumuşak bir örtü üzerinde bu işlemi yapınız. Bu ufak önlem protezinizin düşerek kırılmasına engel olacaktır.
*Diş macunu, protezinizin dış yüzeyindeki cilasının kaybolmasına sebep olmaktadır. Eğer kullandığınız protezin cilasında bir kayıp var ise, bu yüzeye mikroorganizmaların tutulması için ortam sağlayarak, protezinizin temizliğini güçleştirecektir. Böyle bir durumda, diş hekiminize başvurarak durumun hekiminiz tarafından düzeltilmesini isteyiniz.
*Protez temizliğinde, farklı amaçlar için üretilen her türlü temizlik maddelerini çamaşır suyu, bulaşık ve çamaşır deterjanları vs kesinlikle kullanmayınız. Bu maddeler, protezin yapısını bozmakla birlikte, genel sağlık açısından da son derece tehlikelidir.
* Protez temizliği için özel olarak üretilen tablet veya solüsyonları, üretici firmanın talimatlarına göre dikkatli bir şekilde kullanabilirsiniz.
*Protezin üzerine yerleştiği ağız içi dokularının temizliği de son derece önemlidir. Protezinizi temizledikten sonra, temiz olmayan bir ağza yerleştirdiğiniz takdirde yapmış oldunuz temizlik boşa gidecektir. Protezlerinizi çıkartıp temizledikten sonra, ağız içindeki dişsiz alanları yumuşak bir diş fırçası veya gazlı bez ile temizleyiniz. Şayet ağzınızda bazı dişleriniz var ise onlarında
mutlaka diş fırçası ve diş macunu ile temizleyiniz.
*Protezin ağızdaki mevcut dişlere tutunmasını sağlayan kroşelerin temizliği ağızdaki dişlerin korunması açısından son derece önemlidir.Kroşelerin etrafındaki ve iç yüzeyindeki besin artıkları temizlenmediği takdirde dişlere zarar verecektir. Her yemekten sonra mutlaka temizlenmelidir.
* Protezlerinizi çıkardığınızda mutlaka su dolu bir kap içerisinde saklayınız.
* Diş hekimlerinizin kontrolü altında olmadan protezlerinizde siz veya bir başkası aşındırma, ilave tamir gibi işlemler kesinlikle yapmayınız/yaptırmayınız. Protezinizle ilgili herhangi bir probleminiz olduğunda derhal diş hekiminize başvurunuz.
* Unutmayınız ki protezlerinizin de bir ömrü vardır ve en az iki en fazla beş yılda bir yenilenmesi gerekmektedir. Aksi halde

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 4.7 / 5. Oy sayısı: 167

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Bana yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Zorunlu Değildir.)

× WhatsApp/Randevu Al