Diş

Diş, ağız boşluğu içinde bir uçları üst ve alt çene kemiklerinin içerisine gömülüdür. Diğer uçları ise serbest olan küçük kemik görünen ve sertliğin deki oluşumların her birine verilen isimdir. Latincede dens olarak adlandırılır.

Çiğneme ve sesin söze dönüşmesi işlerinde yardımcı olur.Diş sindirim sisteminin başlangıcı olan ağızda bulunan ve asıl görevi besinlerin mekanik sindirimini başlatmakolan bir organımızdır. Bunun yanı sıra konuşma sırasında seslerin çıkarılması ve yüz bölgesinde dudakların desteklenmesi açısından önemlidir. Hayvanlarda bu görevlerine ilave olarak bir nesneyi taşıma ve savunmaya yardımcı olma gibi hayati görevleri vardır.

Ağızda 20 tane süt dişi 32 tane kalıcı dış bulunur. Yyaklaşık 6 yaşına gelindiğinde süt dişleri yerlerini kalıcı dişlere bırakmaya başlarlar. 7 yaş civarında sürekli kesici dişler süt dişlerinin altından sürerler. Diş sürme zamanları ha ne kadar matematiksel bir cetvel gibi verilsede kişinin kemik yaşı ile genetik özellikleri ile alakalıdır. 20 yaşına gelmiş yetişkinlerin birçoğunda 32 tane diş vardır 20 yaş dişleri bazen hiç oluşmayabilir veya gömük kalma ihtimali bulunmaktadır. Diş minesi vücuttaki en sert madde olmasına rağmen besinlerin fazla uzun süre kalması iyi temizlenmemesi nedeniyle şekerlere fermente eder oluşan asit yüzünden bu mine tabakası aşınıp çürüyebilir.

Bir Cevap Yazın


WHATSAPP İLE SORMAK İÇİN TIKLAYINIZ
%d blogcu bunu beğendi: