Aft arşivleri - Dr. Sertaç KIZILKAYA
  • Türkçe
  • İngilizce

Opening Hours : Mesai: Pazartesi - Cumartesi 09:00-19:00
  Contact : +90549 347 43 47

All Posts Tagged: Aft

Ağrıyan dişe ne yapılır? Kanal tedavisi mi çekim mi?

Ağız içi yarası aft nasıl geçer?

Aft ağız içerisinde yanaklarda,dudaklarda, yumuşak damakta, dişetinde, dil üzerinde çevreleri belirgin sınırlarla ayrılmış oldukça ağrılı ülsere alanlardır. Ağız içerisinde çıkan aft adı verilen lezyonlar çoğu zaman yeme içmeyi engelleyecek kadar ağrılı olabilir.Aft Agğız içi yarası tedavisinde öncelikle ağız hijyenini sağlamış olmak gerekir. Vücudun savunma sisteminde herhangi bir nedenle meydana gelen zayıflamanın ilk belirtilerinden birisi ağız içi yaralarıdır.Bazı hastalıkların habercisi olabileceği gibi hiçbir sorun olmadan da ağız içi yarası oluşabilir.aft,ağız içi yara,aft tedavisi,aft nasıl geçer,aft tedavisi,aft bitkisel tedavi,aft ilacı,aft neden olur,çocuklarda aft,behçet hastalığı, aft nedir?

Uyku düzeninin sağlanması  yeterli ve dengeli beslenme, stressten uzak durmak bu tip yaraların oluşmaması için genellikle tavsiye edilen hususlardır. En önemli konulardan birisi de ağız içerisinde çürük dişler, diş taşları, diş eti iltihabı eski köprü ve kuronlar gibi sorunların ortadan kaldırılmasıdır. Periyodik diş hekimi kontrolleri bu tip nedenleri ortadan kaldırmak için iyi bir fırsattır. Gömük 20 yaş dişleri de bazen savunma sistemini zayıflatabileceği için bu tip aftlara neden olabilirler. Aft ağız içerisinde yanaklarda,dudaklarda, yumuşak damakta, dişetinde, dil üzerinde çevreleri belirgin sınırlarla ayrılmış oldukça ağrılı ülsere alanlardır.

Devamını Oku

Aft ve uçuk ( ağız yaraları)

ağız ve uçuk yara

Aft ve uçuk ( ağız yaraları)
Aft ağız içerisinde yanaklarda,dudaklarda, yumuşak damakta, dişetinde, dil üzerinde çevreleri belirgin sınırlarla ayrılmış oldukça ağrılı ülsere alanlardır. 
Halkımızda beş kişiden birinde sıklıkla aft ve uçuk problemi görülmektedir. Bayanlarda daha sık görülen aft ve uçuğun nedeni tam olarak bilinmemektedir.Bu nedenle sadece aftın oluşumunu hızlandıran veya yavaşlatan etkenlerden söz etmek mümkündür.
Aftın oluşumunu etkileyen faktörler
Stres: Özellikle bayanlarda premenstral dönemde(adet öncesi) yoğun strese bağlı aftın oluşum sıklığı artmaktadır. 
Yiyecekler:  Baharat ve tuz oranı yüksek olan çerezler, turunçgiller, turşu, sirke, patates cipsi, turşu gibi yiyecekler aft oluşumunu hızlandırabilirler. Aynı zamanda alerjik bünyelerde soya, domates, patlıcan, elma, incir, deniz ürünleri, fındık, çavdar, kara buğday gibi ürünler de aftın oluşum hızını arttırabilir. 
Travma: Sert diş fırçalama, yanak, dil, dudak ısırma, sert yiyecekler, ağız içerisinde uyumlu olmayan protezler dengesiz kuvvetlere neden olup mukozada tahrişe ve aft oluşumuna neden olabilirler. 
Sistemik hastalıklar: Birçok otoimmun hastalıklarda. Behçet gibi genital bölgede ülser, konjuktivit, retinit, lokositoz, ağız içerisinde tekrarlayan aftlarla kendini gösteren hastalıklarda aftlar sıklıkla görülür. 
Diş macununda bulunan SLS maddesi: Diş macunlarının köpürmesi için ilave edilen bu madde aftların oluşumunda etkilidir. Diş macununa bağlı aft oluşan kişilerde aftın önlenmesi için SLS madde oranı düşük diş macunları üretilmiştir.Oral-b Sensitive diş macunu. 
B12 vitamini ve demir eksikliği 
Tedavi
Aftın belirli bir tedavisi yoktur 7-10 gün içerisinde kendiliğinden iyileşmektedir.
 
Aftın ağrısını azaltmak ve iyileşme zamanını kısaltmak için
Tahriş edici özelliği olan asidik, sıcak yiyecek ve içeceklerden kaçınmak gerekir.
Su ve karbonat içeren ince bir krem aft üzerine uygulaması. ‘chlorhexadine’ içerikli gargaralar iyileşme periyodunu kısaltabilir.
Aftın başlangıcında steroid içerikli krem yada solüsyon aftın büyümesini ve ağrıyı azaltır.
Tetracycline içerikli tabletler toz haline getirilip aftın üzerine uygulandıktan sonra steroid üçerikli bir krem tetracycline içerikli toz üzerine uygulanabilinir. 
Ağrıyı azaltmak için yemeklerden önce xylocain içerikli lokal anestezik solüsyon veya kremler uygulanabilinir. 
Yarım kaşık tuz bir çay bardağı su ile karıştırılıp günde üç kez ağızda gargara yapılabilinir. 
Uçuk
Genellikle ağız kenarında dudakta, nadiren de ağız içerisinde oluşan içi su toplamış küçük kabarcıklara verilen isimdir. Bulaşıcıdır ve genellikle ağrılıdır, uçuk oluşmadan ağrı başlar ve uçuk 7-10 gün içerisinde kendiliğinden geçer.
Uçuk bulaşıcıdır dikkat etmek gerekir!
– Uçuğa dokunmamak gerekir, uçuğa temas edildiğinde eller dezenfekte edilmelidir.
– Bayanlar makyajlarını temizlerken uçuk bölgesine temas ettikten sonra kesinlikle gözlerine dokunmamaları gerekir.
– Diğer insanlar özellikle bebekler, savunma mekanizması düşük olan kişiler öpülmemelidir.
– Uçuklu insanlarla aynı çatal, bıçak, havlu kullanılmamalıdır.
 
 Uçuk tekrar çıkabilir!
Herpes enfeksiyonu geçirmiş kişilerde pasif olarak bulunan virüs;
– Güneş ışığına maruz kalındığında
– Stresli dönemlerde
– Aşırı yorgunlukta
– Geçirilen enfeksiyöz hastalıklarla
– Hamilelik ve adet öncesinde vücut savunması düştüğünde tekrar görülebilinir.
 
Tedavi
Günümüzde anti-viral kremler deriyi geçerek uçuk virüsüne etki eder ve deriye zarar vermesini engeller.
aft nedir,aft,ağız içi yara,aft tedavisi,aft nasıl geçer,aft tedavisi,aft bitkisel tedavi,aft ilacı,aft neden olur,çocuklarda aft,behçet hastalığı, 
Devamını Oku