ağız kokusu tedavisi arşivleri - Dr. Sertaç KIZILKAYA
 • Türkçe
 • İngilizce

Opening Hours : Mesai: Pazartesi - Cumartesi 09:00-19:00
  Contact : +90549 347 43 47

All Posts Tagged: ağız kokusu tedavisi

Ağız kokusu tedavisi

Halitozis Nedir? Tedavisi Nasıl Olur? (Ağız Kokusu Tedavisi)

Halitosis Nedir? (Ağız kokusu)

Ağızdan veya ağız kaynaklı olmayan sebeplerle ortaya çıkan nefesteki istenmeyen kötü kokuyu tanımlayan bir terimdir halitosis. Uzun yıllardan beri bilinen ve sıklıkla rastlanılan bir durum olmasına rağmen özellikle son zamanlarda üzerinde daha fazla durulan bir rahatsızlıktır. Ağız kokusu tükürük, dişeti oluğu sıvısı, dişler arasındaki bakteri plağı, burun akıntısı, sinüzit, kandaki şeker miktarının düzensizliği, mide rahatsızlıkları ve akciğer rahatsızlıkları gibi birçok farklı sebeple ortaya çıkabilir.

Başlıca koku sebebi sülfür bileşenleridir. Dil üzerindeki bakteriler ve periodontal ceplerde bulunan bakteriler peptitlerin ve proteinlerin hidrolizinden ve VSC üretiminden sorumludur.

Ağız Kokusunun Sınıflandırılması

Ağız kokusunun sınıflandırılması farklı şekillerde yapılabilir.Gerçek ağız kokusu veya yalancı ağız kokusu ve ağız kokusu fobisi gibi sınıflandırmalar yapılabilmektedir. gerçek ağız kokusu kimyasal yollardan kolaylıkla teşhis edilebilen bir problemdir alancı ağız kokusu ise ağız kokusunun olmadığı fakat hastanın kötü ağız kokusuna sahip olduğuna inandığı durumdur.

Gerçek ağız kokusu fizyolojik ve patolojik olarak ikiye ayrılır.

Fizyolojik Koku: Bu durumda geçici bir ağız kokusu problemi olup ağız kuruluğu, açlık, stres, sarımsak soğan gibi kokulu yiyecekler, sigara nedeniyle oluşur. Sabah nefesin kötü kokması geçici ağız kokusunun en çok rastlanılan biçimidir.

Patolojik Koku: Bilinen ağız bakım yöntemleri ile ortadan kalkmayan ve kişinin günlük yaşantısını etkileyen durum ise patolojik halitosis olarak adlandırılır. Ağız kaynaklı olmayan koku sebepleri ise şunlardır

 1. Üst ve alt solunum yolu hastalıkları
 2. Gastrointestinal sindirim sistemi hastalıkları
 3. Karaciğer rahatsızlıkları
 4. Sistemik metabolik bozukluklar
 5. Hormonal sebepler
 6. İlaç kullanımı

Üst ve alt solunum yolu hastalıkları akut farenjit,kronik sinüzit, kronik tonsillit, postnazal obstrüksyon, üst solunum yolunda yabancı cisim, nazofarengeal abse, nekrotize pnomoni, akciğer karsinomu, ve tüberküloz.

Gastroiintestinal olarak Zenker divertikülü, Helicobacter pylori enfeksiyonu, gastrit, gastroözofagal reflü,,malabsorbsiyonsendromları, gastrik karsinomlar, inflamatuvar bağırsak hastalığı olabilir.

Karaciğer ile ilgili siroz ve böbrek hastalıkları, glomerülonefrit, Tip 1 diabet, menstural siklus nedeni ile koku oluşabilir.

Metranidazol, ökaliptus içeren ilaçlar diş ve dişeti rahatsızlıkları, implant enfeksiyonları, yirmi yaş dişleri, mukoza ülserleri, diş çürüğü, eski kaplamalar,çekim boşlukları koku nedeni olabilir.

Ağız Kokusunu Giderme

Ağız kokusu tedavisi başlamadan önce kokunun kaynağı bulunmalıdır. Koku kaynağı dişlerden, boğazdan, mide, akciğerden veya hormonlardan kaynaklı olabilir demiştik. Bu nedenle tedavi için sırasıyla diş hekimi, kulak burun boğaz uzmanı, gastroenteroloji uzmanı, dahiliye, akciğer hastalıkları uzmanının sırasıyla kontrolleri gerekecektir.

Sistemik hastalıklarda oluşan ağız kokularında tedavi hastalığı ortadan kaldırmaya yönelik olmalıdır.

Ağız kaynaklı halitozis tedavisi Diş Hekimi tarafından kolaylıkla yapılabilir. Varsa diş çürüklerinin temizlenip dolgu veya kanal tedavisi yapılması, diş eti hastalıklarının tedavi edilmesi, hatalı yapılmış diş kaplama veya protezlerinin yenilenmesi gerekebilir, 20 yaş dişlerinden kaynaklı ağız kokularında yirmilik diş çekimi önerilir ve gerçekleştirilir.

Ağız kokusu tedavisinde maskeleyici ürünler nane şekeri, diş macunları, ağız gargaraları, ağız sprey, pastil, geçici bir süre kokuyu ortadan kaldırabilir. Mikroorganizma ve bunların ürünleri mekanik olarak azaltıldığında, açlığın giderilmesinde, tükürük miktarının arttırılmasında, sakız çiğneme, diş, diş, kür, dil ve diş hekiminin yapacağı ağız diş temizliği ile sağlanabilir.

Dilin özellikle arka bölgesindeki bakterilerin ağız kokusuna birinci etki yaptığı bilinmektedir. Bu nedenle diş fırçası ya da dil temizleyici ile hafif basınç uygulayarak arkadan öne doğru dil yüzeyinin temizlenmesi büyük önem taşır. Diş macunları ve ağız gargaraları ağızdaki mikroorganizmaları sayısal olarak azaltır. Bu tür ürünler klorheksidin, triklosan, esansiyel yağlar ve cetylpyridinium dur.

Çinko içeren ağız gargaraları da ağız kokusunun giderilmesinde önemli rol oynar. Aktif içerikler metal iyonları ve oksitleyici ajanlar kimyasal olarak koku bileşiklerini nötralize ederek ağız kokusunu azaltma. Özellikle çinko, sodyum, kalay magnezyum gibi metalleri içeren macun, gargara ve diğer ürünlerin sülfür ile etkileştiği düşünülmektedir. Ayrıca, sodyum bikarbonatlı ve hidrojen peroksitli diş macunlarının ve gargaralarının VSC düzeyini azalttığı bilinmektedir.

 • Ağız kokusu giderici sprey
 • Ağız kokusu giderici gargara
 • Ağız kokusu giderici macunlar

Dil temizleyici piyasada “Dilsil” olarak satılan çok başarılı bir ürün.

Ağız kokusu giderici dil temizleyici piyasada dilsil olarak satılan çok başarılı bir ürün bulunmaktadır. bu ürünü alıp düzenli kullanmanızı tavsiye ederim.

 

Devamını Oku
Ağız kokusu tedavisi

Ağız kokusu

Ağız kokusu ve Ramazan ayı

Oruç tutan bireylerde sık olarak rastlanan bir durumdur. Ağız kokusunun nedeni iyi temizlenemeyen diş ve ağız yüzeylerinde biriken bakteriler  açlığa bağlı oluşan kimyasal ürünler ve susuzluğa bağlı ağız kuruluğudur.
Ağız kokusu tedavisi

Ağız kokusu tedavisi

Ağız ortamı çok sayıda bakteri barındırır. Yeme ve içme fonksiyonları olmadığında ağız içinde tükürük üretimi azalacağından tükürüğün temizleme ve yıkama görevleri gerçekleşemez. Buna bağlı artan bakteri sayısına bağlı olarak ağız kokusu meydana gelir.

Mide boş olduğunda, midede bulunan sindirim sıvıları da ağız kokusuna yol açar. Uzun süreli açlık dönemlerinde vücut daha önce depoladığı yağları yakmaya başlar ve bu da nefesle dışarı atılan ve kötü kokuya yol açan ketonların salınmasına neden olur.
Ramazan döneminden önce  ağız kokusu var ise ramazan ayında da gıda ve sıvı alımı azalacağından bu dönemde kokunun şiddeti artacaktır. Kötü ağız bakımı, diş çürükleri,hatalı dolgu veya protezler gibi birçok lokal faktör ağız kokusuna yol açabileceği gibi sigara, şeker hastalığı, böbrek hastalıkları, diş eti hastalıkları, kirli protezler, boğaz enfeksiyonları gibi bir dizi genel faktörün de ağız kokusuna yol açacağı unutulmamalıdır.
Sorunsuz ve kokusuz  ramazan geçirmek için ramazan ayından önce diş hekimine muayene olmakta fayda vardır.
Günlük ağız bakımını aksatmadan yerine getirmenin yanı sıra unutulmaması gereken birkaç nokta daha bulunmaktadır. 
1-Genellikle sahurdan sonra dişler fırçalanmadan hemen yatıldığı için, ağızda temizlenmeyen bakteri plağı nedeniyle bakteri sayısı artacak böylece ağız kokusu ve diş çürükleri hızla meydana gelecektir.
2-Günlük ağız bakımının yanı sıra dişler sahurdan sonra da fırçalanmalı, dişler arası yüzeyler ve dil de ihmal edilmemelidir.
3-Hatalı yeme alışkanlıklarından kaçınılmalıdır. Ağız kokusuna yol açabilecek sarımsak ve soğan gibi gıdaların tüketiminden kaçınılmalıdır.
Ağız kokusuyla baş etmek için özellikle ramazan döneminde şu noktalara dikkat etmek faydalı olacaktır:
 1. Düzenli diş fırçalamak, diş ipi kullanmak ve dil fırçalamak
 2. Alkol içermeyen ağız gargaraları kullanmak,
 3. Düzenli diş hekimi kontrolüne giderek ağız kokusuna neden olabilecek diş ve diş eti hastalıklarının tedavisini sağlamak,
 4. Diş hekimi gerek gördüğü takdirde, ağız kokusuna neden olabilecek genel durumun tespiti için muayene olmak.

Sağlıkla kalın.

Diş Hekimi

Sertaç kızılkaya

Devamını Oku
Zirkonyum Diş Kaplama Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya

Ağız kokusunu gidermek için

Diş tedavilerinin tamamı yapıldıktan sonra yapabilecekleriniz:

Genelde sarımsak, soğan ve kori yediğiniz zaman nefesiniz toksik bir hale dönüşür. Balıklar ve bazı peynirler de aynı etkiyi yaratabilir. Genelde sarımsak, soğan ve kori yediğiniz zaman nefesiniz toksik bir hale dönüşür. Balıklar ve bazı peynirler de aynı etkiyi yaratabilir. Devamlı açık havada, ağzınızı açık bir şekilde havalandırmaktan başka yapabilecekleriniz de var. Bazı kokular 24 saat boyunca kanınızda kalabilir, böylece sadece dişlerinizi fırçalamak tek başına işe yaramaz. Bu noktada nefesinizi tazelemeye yardımcı olacak yiyecekler tüketmeniz akıllıca olacaktır.

Peki neler yiyebiliriz?

Elma ve Havuç:
Elma ve aynı tazelikte olan armut, havuç ve turp nefes tazelemekte ve temizlemekte etkilidir. İçerdikleri gıda lifi sayesinde tükürüğü temizler, aynı zamanda damakta tatlı bir tat bırakırlar.

Nane Filizleri ve Tarçın:
Bu iki önerimiz de, sarımsak ve soğan kokularına karşı bire bir etkildir. Tarçın kabuklarında bulunan özel bir yağ, ağızda bulunan bir tür bakteriyi yok eder. Cosmotürk’teki habere göre, tarçın veya nane aromalı sakız da benzer etkiye sahiptir. İçeriğinde xylitol bileşkeni olan sakızlar çürüklerini önlemeye yardımcı olur.

Limon:
Bir limonu ortadan ikiye ayırıp emebilirsiniz. Eğer bunu yapmak istemediğiniz bir ortamdaysanız, bir sodanın içine dilimlerini atabilir. Sodanız bitince limon dilimlerini yiyebilirsiniz. Daha da pratik olması için, limon aromalı şekerlerden tüketebilirsiniz. Aynı zamanda en pratik taşıma şekli şekerlerdedir.

Maydonoz ve Biberiye:
En sevdiğiniz makarna sosunda bulunan veya kebap yerken tükettiğiniz soğanları düşünün. Yanlarında tabağa konan maydonoz sadece göz zevkinize daha renkli bir hizmet yapmaktan da öte, aynı zamanda nefesinizi tazelemek için oradadır. Maydonozun nefesi tazeleme özelliği bulunur. Bunun yanında taze olmak kaydıyla, biberiye de etkili olabilir.

Baharatlar:
Eğer ağız kokusunu daha egzotik bir tatla çözmek istiyorsanız size önerebilecek bazı baharatlarımız var. Bugün hemen her marketin baharat bölümünde anason, kakule, kişniş, rezene bulabilirsiniz. Küçük kaplara doldurup masada yerlerini hazır edin. Tuz ve kırmızı biber gibi onların da her sofranızda yerleri olsun. Küçük miktarda tükeceğiniz bu baharatlar sayesinde yemek sonrası kahveniz bile ağzınızda daha sonra kötü bir tad bırakamayacak.

Yoğurt:
Eğer gün boyunca yağlı ve kötü kokabilecek besinler tükettiyseniz lezzetli bir alternatifiniz var. Günde bir veya iki kere yiyeceğiniz yarım kap yoğurt ağız içerisindeki hidrojen sulfüt kokusunu yok etmeye yardımcı olur. Genelde ağzımızın içini çürük yumurta gibi kokutan da işte hidrojen sülfüttür. Yoğurdunuzu C vitamini açısından yüksek meyvelerle tatlandırabilirsiniz.

Devamını Oku