ağrıyan diş için dua arşivleri - Dr. Sertaç KIZILKAYA
  • Türkçe
  • İngilizce

Opening Hours : Mesai: Pazartesi - Cumartesi 09:00-19:00
  Contact : +90549 347 43 47

All Posts Tagged: ağrıyan diş için dua

Ağrıyan Dişe ne yapmalı?

Ağrıyan Dişe Ne Yapmalı?

Günlük hayatta dişlerimizin varlığını tek hatırlamayız. Bazen fırçalamada ihmal ederek dişlerin çürümesine uygun ortam yaratırız. Zaman içerisinde oluşan diş çürükleri başlangıç aşamasında soğuk sıcak hassasiyeti ile belirti verdiğinde de bu uyarıları dikkate almayız.

Giderek ilerleyen diş çürüğü diş sinirine bulaştığında şiddetli ağrılar yapmaya başlar. Kendiliğinden geçmeyen bu ağrıları gidermek için ağrı kesici içildiğinde ilk başlarda ağrı geçer. Zaman içerisinde oluşan enfeksiyon ağrı kesicilerin de etkisini göstermemesi ne neden olur. Bu durumda doktora gitmekten başka çare kalmaz. Dişin içerisinde ilerleyen çürük madde kaybına neden olmuştur. Diş kökünde de enfeksiyon vardır. Diş Hekimi her şeye rağmen dişinizi kurtarmak isteyecektir. Mümkün ise dişin çekilmeden kanal tedavisi ile kurtarılması önerilir. İlerlemiş enfeksiyonlardan bazen diş çekmekten başka çare yoktur. Bu yazıda dişin ne zaman kanal tedavisi ihtiyacı olacağını ve kanal tedavisinin nasıl yapıldığını anlatmaya çalışacağım. Kanal tedavisi yapılmadığında ne olacağı ile başlayalım isterseniz.

KANAL TEDAVİSİ YAPILMADIĞINDA NE OLUR?

Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi

Dişler üzerinde veya ara yüzden oluşan çürüklerin ilerlemesi durumunda dişlerde ağrı oluşmaya başlar. Zamanla canlılığını kaybeder ve dişin pupa odasında enfeksiyon meydana gelir. Bir şey bu aşamada kanal tedavisi yapılmaz ise iltihap diş içerisinde ilerler ve bir şey yapılmaz ise süreç kaybetmeye kadar gidebilir. Diş çürüğünde rol alan bakteriler dişin içerisinden kanal vasıtası ile kemiğe kadar ilerler ve şiddetli ağrı sonrasında diş kökünde veya yüzde şişlik meydana gelebilir. İlerleyen çürük ve enfeksiyon ile diş tedavi edilemez bir hal alır ve dişin çekilmesi gerekebilir.

KANAL TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Kanal tedavisi yapılmaya karar verildiğinde dişin tam olarak uyuşturulması gerekir enfeksiyon mevcut ise Antibiyotik kullanımı veya apse drenajı sağlanır kanal tedavisi için uygun duruma geldiğinde dişin üzerinden açılan delik ile pulpa odası temizlenir ve kanal içerisine girilir Diş kökü uzunluğu ölçülür çalışma alanı olarak adlandırılan Diş kökü boyu kanal evleri ile temizlenir genişletilen kanallar doldurulmak için uygun komik forma getirilir kanal doldurma işlemi öncesinde kanal duvarlarının ve bütün kanalların tam olarak temizlendiğini emin olmak önem taşır kanal dolgusu ile şekillendirilmiş kanallar doldurulduktan sonra diş üzeri kapatılır genellikle kaplama yapılan kanal tedavili dişler uzun süre kullanılabilmektedir

KANAL TEDAVİLİ DİŞİN ÖMRÜ NE KADARDIR?

Kanal tedavisi yapılan ve çürük kısmı tedavi edilen bir diş kökü enfeksiyon tamamen ortadan kalktıktan sonra herhangi bir ağrı problemi yapmıyor ise artık doğal dişiniz gibi ömür boyu size hizmet edebilir. Kanal tedavisinde dişin içerisinde dolaşan sıvı ve kan engellendi için diş kırılgan duruma gelir. Bu nedenle kanal tedavisi yapılan dişin sonradan mutlaka üzerine diş kaplaması yapılması tavsiye edilir.

Burada üzerinde önemle durulması gereken konu dişi canlı tutan pupa alındığı için yerine koyulan kanal dolgu maddesi de sıvı dolaşımını engellediği için kanal tedavisi ile ağrısı indirilen bakterilerden uzaklaştırılan diş zamanla sıvı kaybına uğrayarak kırılgan bir hal alır ve kuvvetlere karşı dayanıklılık azalır. Bu nedenle kanal tedavisi sonrası diş üzerine koruma amaçlı bir kaplama yapılması önemlidir.

KANAL TEDAVİSİ SONRASI NASIL BİR DİŞ KAPLAMA YAPILMALIDIR?

Kanal tedavisi olmuş diş yeniden hayata gelmiş bir değiştir başarılı bir kanal tedavisi dişin ömür boyu ağızda kalmasını sağlar. Üzerindeki harabiyeti gidermek amacıyla diş kaplaması yapılan kanal tedavili diş iyi bir kaplama sayesinde yeterli estetik ve fonksiyonun sağlayacaktır. Uzun ömürlü bir diş kaplaması için bilgisayar destekli üretim aşamalarıyla zirkonyum diş kaplamalar yapılmaktadır. Ağızdaki diş ve diş eti ile mükemmel bir uyum sağlayan Zirkonyum diş kaplama var kanal tedavili dişin üzerinde uzun süre sağlıklı bir şekilde kullanılabilir diş eti ile olan biyolojik uyumu kaplamanın kendi Dişiniz gibi görünmesini sağlayacaktır.

Kanal tedavisi diş dolgusu ile karşılaştırıldığında daha masraflı bir tedavidir. Tedavi süresi ve fiyatı daha fazla olan kanal tedavisi zamanında müdahale edildiğinde dolgu ile kurtarılabilir. Dolgu yapıldığında diş üzerine kaplama yapılması gerekmez. Dişin canlılığı ortadan kalkmaz. Erken teşhis ve tedavi ile dişlerin kanal tedavisine gerek kalmadan dolgu yapılması büyük önem taşır. Senede bir defa yapılacak diş kontrolleri sayesinde diş çürükleri ilerlemeden teşhis edilebilir.

PERİYODİK KONTROL RANDEVUSU İÇİN BİZİ ARAYABİLİRSİNİZ.

 

 

Devamını Oku
Ağrıyan dişe ne yapılır? Kanal tedavisi mi çekim mi?

Ağrıyan Dişe Ne Yapılmalı?

Hastalar gece ağrıyan dişleri için hızlı çözüm arayışına girerler. Çevredekiler bu bir anda ağrının ortaya çıktığını zanneder. Fakat öyle değildir. Ağrı daha önce sinyallerini vermiştir. Soğuk sıcakta hassasiyet oluşmuştur. Hafif hafif ağrılar  ve o bölgede diş eti rahatsızlıkları olmuştur. Dişlerin arasına yiyecek artıkları girmiştir. Daha fazla diş ağrısı hissedildiğinde ise belkide ağrı kesici ile geçiştirilmiştir. Bu aşamalardan sonra dişte madde kaybı olmuş çürük derinleşmiştir. Dolgu yapılması gereken diş kanal tedavisine gitmiştir. Mikroplara maruz kalan diş apse oluşumuna kadar ilerlemiştir. Gece ağrıları başlamış olur. Bu yazıda diş ağrısı hakkında bilgi verip problemli dişlerin belirtilerinden bahsedeceğim. Hemen ardından diş neden ağrır ve diş ağrısı olduğunda ne yapmalıyız sorularının cevabını bulabilirsiniz.

Diş ağrısı hakkında

Diş ağrısı çenenizin ve yüzünüzün etrafındaki ağrıdır. Buna genellikle dişinizdeki bir sorun neden olur. Diş ağrısına diş kökünde tahriş olmuş bir sinir, enfeksiyon, çürüme veya diş kaybı neden olabilir. Her dişin orta kısmında diş özü bulunur. Diş özü içinde çok sayıda hassas sinir ve kan damarı bulunan yumuşak, süngersi bir dokudur. Diş özü sert doku katmanlarıyla çevrilmiştir ve en dış tabaka mine tabakasıdır. Dişin içinde bulunan diş özü iltihaplandığında diş ağrısı meydana gelir. Buna genelde pulpitis denir ve sıklıkla diş çürümesinden kaynaklanır. Dişte oyuklar (çürükler) meydana gelerek alttaki siniri açıkta bırakır. Sinire dokunan yiyecek ve içecek (özellikle sıcak ya da soğuk olduğunda) ağrıya neden olur. Bu tedavi edilmezse, diş özünüz ölür ve enfekte olur. Bunun sonucunda apse oluşur ve şiddetli, zonklayan bir ağrıya neden olur.

İmplantlar ve Uygulama Alanları

İmplant yapımı ve uygulama alanları İstanbul Küçükçekmece Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya açıkladı.

Diş Ağrısının Öncü Belirtileri

Diş ağrısı genellikle aniden başlar ve ağrı hafif rahatsızlıktan çok şiddetliye kadar çeşitlilik gösterebilir. Başınızda, çenenizde ve kulağınızda sürekli ya da gelip giden, zonklayan bir ağrı hissedebilirsiniz.Ağrı özellikle sıcak veya soğuk bir şeyler yediğinizde veya içtiğinizde daha da şiddetlenir. Ağrıyan dişinizin olduğu tarafta çeneniz de ağrıyabilir ve dokunmaya karşı hassaslaşabilir. Ağrı yattığınızda daha şiddetli olabilir çünkü dişinizin üstüne daha fazla yük biner.Diş ağrısının tipik belirtileri arasında çiğneme sırasında ağrı, sıcak veya soğuk yiyeceklere karşı hassasiyet, diş veya diş etlerinizin etrafında kanama, dişin etrafında şişme ve çenenin şişmesi sayılabilir. Diş ağrısı şiddetlenmeden önce öncü belirtileri

Diş Neden Ağrır?

Dişinizin ortasındaki diş özü iltihaplandığında diş ağrısı çekersiniz. Bu genelde dişiniz çürüdüğünde veya dişinizde küçük bir çatlak ya da delik olduğunda meydana gelir. Ayrıca aşağıdaki dental tedavileri takiben de dişiniz ağrıyabilir. Örneğin, bir dolgu yapıldıktan sonra diş özü tahriş olabilir. Ayrıca diş eti çekilmesi de dişin hassas kısımlarını açıkta bırakabilir. Bu da özellikle bir şeyler yerken ağrıya neden olur.Başka birtakım rahatsızlıklar da diş ağrısına benzer ancak dişler bu durumdan etkilenmez. Ortodonti tedavisi ile üzerine yük verilen dişlerde de ağrı olur. Ortodonti tedavisinde diş ağrısı belirli sınırlar dahilinde normal kabul edilmektedir. Diş hareket ederken diş ile kemiği bağlayan periodontal liflerde gerilme ve sıkışma olur. Diş ve çenede ağrı hissedilir. Paresetamol türevi ağrı kesiciler ile bu tip ağrılar giderilebilir. Periodontal liflerde iyileşme birkaç hafta sürer. bu süre içerisinde ortodonti hastalarının biraz sabırlı olması gerekmektedir. Dayanılamayacak kadar ağrı olduğunda mutlaka ortodonti uzmanı ile iletişime geçerek diş üzerine verilmesi gereken yükten daha fazla yük verilip verilmediği kontrol edilmelidir.

Diş Ağrısı olduğunda ne yapmamız gerekir?
Midemize zarar vermeyecek bir ağrı kesici almalıyız. 25 dk sonra ağrı kesici etkisi gösterdiğinde ağrımız hafifleyecektir. Bir sonraki gün ağrı geçti diyerek günlük yaşantıya dönerseniz sizi daha büyük sorunlar bekler. Daha sonra aynı şiddetle ağrılar olduğunda ağrı kesici bu defa fayda etmez. Ağrı kesici olarak daha önce kullandığınız ağrı kesicileri kullanabilirsiniz. Etki süresi en fazla yarım saati bulabilir.
Bazı ilkel yöntemlerle hastalar ağrı kesme yoluna da gidebilir. Örneğin: Ağrıyan dişe veya çevresine kolonya, tütün basmak gibi. Bazıları da dişe rakı sürmek gibi farklı yöntemler deneyebilmekte. Bunlar çok yanlış yöntemlerdir. Ağrıyı kesmediği gibi diş etine de zarar verir. Bazı hastalar da korkudan ağrıya direnir. Apse çok fazlalaşmıştır artık diş eti şişmiştir. Bu durumda antibiyotik kullanımının yanı sıra en kısa sürede kanal tedavisine başlanmalıdır. Kanal yapılmayacak durum var ise çekim yapılmalıdır. Çekim yapılmaya karar verilmişse antibiyotik eşliğinde drene edilmelidir. Drene edilmemesine rağmen ağrı geçmeyebilir. Kesin çekim kararı verilmişse apsenin azaltılması şişin geçmesi gerekir. Drenaj bu sürecin ağrıyı azaltır ve çekim gününe kadar sizi rahatlatır. Diş tedavileri artık tamamen ağrısız yapılmaktadır. Dişiniz tedavi ettirmeye karar verdiyseniz 0 212 909 37 48 den randevu alabilirsiniz.

Bilgi için lütfen diş hekiminize başvurunuz. 0 212 909 37 48

Devamını Oku