• Türkçe
  • İngilizce

Opening Hours : Mesai: Pazartesi - Cumartesi 09:00-19:00
  Contact : +90549 347 43 47

All Posts Tagged: çürük diş tedavisi

ÇÜRÜK DİŞ

ÇÜRÜK NEDİR

Küçükçekmece Florya Kanal tedavisi Kliniği

Diş Kliniği

Diş hekimliğinde kaydedilen onca ilerlemeye karşın, diş çürüğünün temelinde yatan ana nedenler hakkında hâlâ bir netlik olmamasına ve bazı fikir ayrılıklarına karşın bildiğimiz bir şeyler de yok değil elbet:

Diş çürümesi bir bakteriyel enfeksiyonla başlıyor. Bulaşıcıdır, ama önlenebilir de. Çürüğe neden olan bakteriler asit, yiyecek birikintileri ve salya ile birleşerek plak denen yapışkan bir maddeye dönüşür. Bu plak bakterilere koruyucu kalkan oluşturarak gelişip çoğalmalarına ortam sağlar.
Zamanla bakterinin ürettiği asit diş minesini yiyerek bir delik açar. Eğer tedavi edilmezse, asit ve bakterinin yumuşak dentine ulaşması kaçınılmazdır. Bakterinin dentine sızma aşamasında, çürük ve bakteriler temizlenerek delik örtülmez ise, enfeksiyon başlar ve diş sinirine doğru yayılabilir bol miktarda şeker içeren yiyecek ve içeceklere sıkça maruz kalırsa, çürük meydana gelebilir. (Kraker, beyaz ekmek ve tahıl gibi rafine edilmiş karbonhidratlar şeker etkisi yaparlar ve dişleriniz için de aynı ölçüde tehlike oluştururlar.)
Hepimizin ağzında çürüğe neden olan bakteriler bulunur, herkes oyuk riskine açıktır. Bununla birlikte, araştırmalar eğer geçmişinizde bir diş çürümesi yaşadıysanız, daha fazla risk taşıdığınızı gösteriyor. Bu, diş çürümesine yatkınlığınızı artıran bazı etmenler nedeniyle böyledir.
Devamını Oku

Diş Çürükleri

Diş çürümesi bir bakteriyel enfeksiyonla başlar bulaşıcıdır ama önlenebilir, çürüğe neden olan
bakteriler asit, yiyecek birikintileri ve salya ile birleşerek plak denen yapışkan bir maddeye dönüşür.
Bu plak bakterilere koruyucu kalkan oluşturarak gelişip çoğalmalarına ortam sağlar.
Zamanla bakterinin ürettiği asit diş minesini yiyerek  bir delik açar.

Estetik diş dolgusu

Estetik diş dolgusu

Eğer tedavi edilmezse asit ve bakterilerin yumuşak dentine ulaşması kaçınılmazdır. Bakterinin dentine sızma aşamasında çürük ve bakteriler temizlenerek delik örtülmezse  enfeksiyon başlar ve diş sinirine doğru yayılabilir.
Tükürük su, protein, elektrolit ,mineral tuzlar, kalsiyum ve flordan oluşur.İyi bir tükürük salgılama düzeyi doğanın dişteki yiyecek  artıkları temizleyerek çürüğü önleme yoludur.
Çürük  konusundaki belirtiler o kadar azdır ki ancak eğitimli bir diş hekimi bunları teşhis edebilir.Çoğu zaman çürük çıplak gözle görülmez. Çürüğün var olu olmadığını anlamak için röntgen, dijital görüntüleme,ağız içi kamerası ya da özel büyütücü gözlüklerden yardım alınır. Erken teşhisin burada büyük bir önemi vardır.

Diş çürüğü tedavisinde artık kompozit diş dolgusu kullanılmaktadır. Amalgam dolguları söküp yerine estetik kompozit diş dolgusu yapmak mmkündür.

Devamını Oku