diş diş kaplama arşivleri - Dr. Sertaç KIZILKAYA
  • Türkçe
  • İngilizce

Opening Hours : Mesai: Pazartesi - Cumartesi 09:00-19:00
  Contact : +90549 347 43 47

All Posts Tagged: diş diş kaplama

Diş Beyazlatma Nedir?

Diş ve Diş Kaplamalarında Renk Değişikliği ve Uyumu

Estetik diş hekimliği ‘nde iyi bir sonuca ulaşmak için malzeme ve renk seçimi son derece önem taşır. Uygulanacak malzemenin cinsi ile iyi bir renk sonucuna ulaşmak yakından ilgilidir. Bildiğimiz  ve kabul ettiğimiz gibi şüphesiz renkler ve zevkler tartışılmaz. Ancak ağızda diş rengi seçilirken referans olarak alınabilecek bazı kriterler vardır. Dişin rengi beyaz ve beyazın tonları şeklinde uygulanır. Günümüzde uygulanan diş hekimliği malzemelerinde 20 den fazla beyaz renk tonu kullanılmaktadır. Diş kaplaması yapılırken kendi dişlerinizin rengi bakılır. Dişin rengine uygun kaplama malzemesi seçilir. Hatta dişinizde efektler var ise bu renk efektleri de iyi bir seramist tarafından taklit edilebilir.

Estetik diş tedavileri ön dişlerde lamina, zirkonyum ve cam seramikler ila sağlanabilir.

Estetik diş tedavileri ön dişlerde lamina, zirkonyum ve cam seramikler ila sağlanabilir.

Özellikle ağızda kendi dişiniz mevcut ise yapılan porselen veya zirkonyum diş kaplama ile kendi dişinizi karşılaştırdığınızda, kendi dişlerinizin daha çok kirlendiğini rahatça gözlemleyebilirsiniz. Mevcut rengi korumak ancak doğru ve yeterli diş fırçalama ile mümkündür. Özellikle elektrikli diş fırçaları etkili bir temizleme için tavsiye edilir. Diş ve diş etini iyi fırçalamak aynı zamanda diş eti sağlığı için de büyük önem taşır. Diş eti sağlığı bozulan bireylerde ne kendi dişleri ne de yapılan diş kaplamaları sağlıklı bir şekilde kullanılamazlar. Diş yüzeylerini en çok etkileyen sigara kullanımıdır. Sigara içen bireylerde hem kendi dişleri hem de yapılan kaplamaların temiz kalma şansı pek yoktur. Sigara dumanındaki katran yüzeye yapışır ve giderek kalınlaşır. Önce sarı daha sonra kahverengi ve siyah bir renk alır. Diş yüzeyi temizlenmek istendiğinde uzun süre kirli kalmış dişlerin rengi eski durumuna dönmez. Ancak yapılan diş kaplamaları iyi bir parlatma işlemi ile eski renklerine dönerler.

Diş hekimliğinde kullanılan malzemeler zirkonyum ve seramikler ile özellikleri bakımından güçlendirilmiş ve hem dayanıklılık hem de estetik diş hekimliği olarak  olarak tatmin edici sonuçlar alınmaya başlanmıştır.

Zirkonyumun metal porselenlere göre tatmin edici sonuçlar vermesi estetik diş hekimliğinde çığır açmıştır. Özellikle ön bölge kaplamalarında sıklıkla tercih edilen estetik malzemeler fiyat olarak bir miktar fazla tutsa da hastaya verdikleri bakımından onu hak ederler. İyi bir diş kaplama malzemesi sadece uygulandığında değil uygulama sonrasında yeterli parlaklık ve renk başarısı sergilemelidir. Özellikle çay kahve sigara gibi etkenler kendi dişlerimizi olduğu kadar yapılan estetik kaplamaları da olumsuz etkileyecektir. Kullanılan kaliteli kaplama malzemelerinin sayesinde yapılmış diş kaplamalarında renk değişikliği en az seviyede olur. Hem mevcut dişeti sağlığınızı kontrol ettirmek hem de zaman ile oluşan diş taşlarını temizletmek için senede bir defa diş hekimi kontrolü yaptırmanız bu nedenle tavsiye edilir.

Devamını Oku

Çekilen dişin yerine

Porselen dış kaplama implant veya cam fiber.

Dişlerinizden bir veya bir kaçını kaybettiyseniz, o dişlerin yerine yenisini koymak önemlidir.
Neden önemlidir?

Dişler çigneme sırasında çeşitli basınçlara karşı birbirlerine destek olurlar. Bir dişinizi kaybettiğinizde hemen yanında yer alan diğer dişler kısa bir süre sonra hareket etmeye başlayacak ve kaybolan dişin yerine doğru kaymalar oluşacaktır.
Bu durum özellikle ağızın yan ve arka bölgesinde yer alan dişlerde daha rahat oluşmakla birlikte, konumu farketmeden bütün dişler için doğru bir tespittir. Bunun yanı sıra alt ve üst dişler çiğnemeyi gerçekleştirmek için birbirlerine ihtiyaç duyarlar.
Fakat dişlerden biri kaybolduğunda karşıt çenedeki aynı bölgedeki diş eksik kalan dişin yerine doğru kayar. Dişler kaymaya, hareket etmeye başladığında yukarı veya aşağıya doğru eğimlerinde de sapmalar oluşmaya başlar. Böyle bir durumda alt ve üst dişlerin birbirleriyle olan konumları ve açıları değişmeye başlayacaktır. Bazen çene eklemleri problemlerine ve ağrılara sebebiyette verebilmektedir. Kaymalara bağlı diğer bir olası sonuç ise dişlerin çene kemiğine 90 derece olması gereken konumlarında saplamalar oluşmasıdır. Normal çiğneme esnasında dişlerden çene kemiğine daha fazla bir basınç uygulanacaktır. Sonuçta çene kemiğinin o bölgelerinde kemik erimesine ve daha önceden sağlıklı olan dişlerinde kaybına sebep olabilmektedir.

Kaymalar sonucunda oluşan boşluklar temizlenmesi güç alanlar da yaratacaktır. Bu diş plağı ve tartarların oluşması için uygun bir ortam yaratabilir. Sonuçta diş eti hastalıkları ve beklenmeyen yerlerde çürük oluşması için bir zemin hazırlar. Normalden daha farklı ve çalışılmasi zor yerlerde oluşan çürükler ise daha zor tedavi edilmektedir. Sonuçta kaybedilen bir diş sebebiyle diğer dişler de hareket etmeye başlamakta, olumsuz etkilenmekte ve bir süre sonra yapay bir dişin yerleştirilmesi de güçleşmektedir. Birçok durumda uzun süren ortodontik tedaviler ve implant tedavileri sonrası ancak yapay dişler konularak bir tedavi yoluna gidilebilmektedir.

Tüm bu olası sorunları yaşamaya gerek kalmadan, diş kaybının hemen ardından başlanabilecek tedavilerle kaybolmuş dişleriniz kalıcı protez dişlerle değiştirilebilir.

Farklı tedavi seçenekleri olmakla birlikte üç ünitten(dişten) oluşan köprüler veya implant tedavileri iyi birer çözüm olacaktır. Her iki çözüm de sizin kaybolan dişlerinizin yerine başarılı bir şekilde protez dişlerin konmasına yardımcı olanak sağlar. Ancak şu soru akla gelebilir; hangisi daha iyi bir çözümdür? Sizin durumunuza en uygun çözümün hangisi olduğuna diş hekiminiz karar versin. Ancak aşağıda bazı bilgiler ve dikkat etmeniz gereken konulara değineceğim:

Üç ünitten(dişten) oluşan köprüler

Bu tedavi yöntemin kaybolan dişlerin sağ ve sol tarafında yer alan dişlere sabit olarak tutturularak protez sistemlerini anlatır. İsminden de anlaşılacağı üzere, üç parçadan oluşmaktadır. Orta kısmı kaybolan dişinizin yerine geçecek olan yapay diştir. Kenarlarda yer alan iki kısım ise kaybolan dişlerin iki yanında yer alan dişler üzerine oturtulan kaplama taç kısımlarıdır. Bu taç kısımları kaybolan dişin bitişiğindeki dişlere kalıcı olarak yapıştırılmakta(yandaki resime bakınız) ve bu sayede orda yer alan yapay dişin oynamasını engellemekte ve yerinde tutmaktadırlar. Köprü yerine takıldığında yandaki dişlerin de desteğiyle, dişleriniz tamamlanmakta ve dişleriniz eskisi gibi hizmet verebilmektedir.

Yandaki dişlerde büyük dolgular, ileri derecede bozukluklar ve çürükler olduğu durumlarda köprü uygulaması iyi bir çözüm olabilir. Bu durumda köprü başları köprüyü yerinde tutmanın yanı sıra yandaki dişlerinde tam işlevlerini geri kazmanlarına yardımcı olur. Köprü üzerinde porselen kaplamalar kullanıldığında şekil ve renk olarak doğal dişlere yakın estetik bir görünüm yanı sıra fonksiyonellikte beraber sağlanmış olacaktır.

Köprülerin bir özelliği boşluğun önündeki ve arkasındaki dişlerin köprü başlarına uygun gelecek şekilde kesilmesi(küçültülmesi) gerekliliğidir. Eğer bu dişler zayıf veya çürük ise köprü uygulanması için sıkıntı meydana getirmeyecektir. Ancak bu dişler problemsiz sağlılıklı dişler ise kesilmesi veya yapılarının değiştirilmesi tercih edilmeyen bir durumdur. Bina restorasonu gibi diş köprüsü ayakları da sonsuza kadar ayakta kalamayacaklardır. Çok iyi bir bakımda bile bazen bir süre sonra yenilenmeleri gerekmekte, bakterilerin bu bölgede çoğalmalarına neden olabilmektedir .

Diğer bir konu ise köprülerin kaybolan dişin bulunduğu bölgedeki kemik yapısına etkileridir. Kaybedilen dişin bulundugu bölgeki boşluk ,yani o bölgedeki çene kemiğinde çekimi takiben başlayan ve köprü yapımıyla da artan kemik rezorbsiyonu yani erimesidir. Tek bir dişin yerine köprü kullanıldığında bu pek sorun olmamakla birlikte, birden fazla diş yerine köprü kullanıldığında kemik kaybı problemleri oluşabilmektedir. Köprüler çene kemigine ve diş etine sıkı sıkıya yapışık olmadıkları için altarında bakteri oluşumunu engellemek için ektra diş temizleme ürünlerine ihtiyaç duyacaksınız.

İmplant

İmplantlar kaybedilen dişlerin yerine kalıcı yapay dişler koyabilmek için laboratuar koşullarında üretilmiş çözümlerdir. İmplantlar titanyumdan yapılan ve kaybedilen dişin kök yerine yerleştirilen desteklerdir. İmplantlar tedavi başlangıcından sonuna kadar geçen süre içinde diş kemiğiyle kaynaşarak bir bütün halini alırlar. İmplantların üzeri geçici yapay dişlerle kaplanarak iyileşme periyoduna geçilir. Bu süreç ağız yapısı ve çenenin genel duruma göre 1-2 ay arasinda değişen sürelerde sürebilmektedir. İyileşme ve kaynaşma dönemi sonunda kalıcı protez dişler implantların üzerine yerleştirilmekte ve çıkmayacak şekilde vidalanmaktadır. Bazı durumlarda kalıcı protez dişler geçici dişlerin konmasına gerek kalmaksızın tedavinin başında da takılabilmektedir.

İmplantlar sabit yapilardir. Çiğneme ve konuşmada herhangi bir problem yaşanmaz.

İmplantlar diş kemiğine kaynaşık bir yapı haline gelir. Bu diş kemiği erimelerini minimuma indirmektedir . Doğal dişleriniz gibi ağzınızın kalıcı birer parçaları olacaklarından, normal rutin diş bakımından çok daha fazla bir bakıma ihtiyaç duyulmaz.

Diğer bir özelliği ise köprülerdeki gibi yandaki dişlere operasyon gerektirmemesidir. Bu sayade sağlıklı dişlere herhangi bir işlem yapılmamakta, ileriye dönük ekstra bakım, tedavi, restorasyon gereksinimi ortadan kaldırılmış olmaktadır. Bu da hem toplam zaman hem de maliyet açından optimum bir çözüm sunmaktadır.

Yüksek oranlarda başarılı olmasına rağmen implanlar bazı durumlarda başarısız olabilmektedir. Bunlar genelde operasyon sonrasında iyi bakım yapılmaması sonucu enfeksiyon oluşması, aşırı sigara tüketim ve çene kemiğindeki kemik kalitesinin derecesi gibi sebeplerdir. Çene kemiğindeki kalite ve hacim problemi ilave kemik grefti tadavisi ile sağlanabilmektedir. Kisinin bir takim sistemik hastalıkları varsa iyileşme süreci daha fazla uzayabilmektedir ve gerekli önlemler alınarak implant uygulanabilmektedir.

Diş hekimleri diş implantlarını hayat kalitesini arttırdıkları için daha fazla önermektedirler.
Bütün dünyada her geçen gün artan implant tedavisi Türkiye de de başarı ile uygulanmakta hatta yurt dışından Türkiye ye sağlık turizmi olmaktadır.
İmplant fiyatları Türkiyede çok uygundur.

Diş Hekimi İstanbul
Tel:+90(212)549 3474347

Devamını Oku