diş estetiği istanbul arşivleri - Dr. Sertaç KIZILKAYA
  • Türkçe
  • İngilizce

Opening Hours : Mesai: Pazartesi - Cumartesi 09:00-19:00
  Contact : +90549 347 43 47

All Posts Tagged: diş estetiği istanbul

Estetik Gülüş Lamina diş

Laminate Veneer ile Diş Estetiği

Estetik görünümün önemi her geçen gün artmaktadır. Saçlarımız ne kadar önemliyse gülmemiz ve dişlerimizin görüntüsü de en az o kadar önemlidir. Toplumda kabul görmek ve sosyal ortamlarda iyi izlenim bırakmak için orantılı estetik gülüşe sahip olmak gerekiyor. Dişlerin çarpık olması, renklerinin sararmış olması, dişler üzerinde çürük bulunması veya benzer olumsuz diş problemleri gülüş estetiğini olumsuz yönde etkiler. Kişinin öz güvenini azaltır. Diş hekimliğinde güzel bir görünüme sahip olabilmek için uygulanan bir çok farklı yöntem vardır. Dişlerin ortodonti tedavisi ile düzeltilmesi, diş çürüklerinin dolgu ile giderilmesi, diş rengini beyazlatmak veya dişler üzerine kaplama yapmak en çok duyduğumuz yöntemlerdir. Bu yazıda laminate veneer ile diş estetiği hakkında bilgi vermek istiyorum. önce laminate veneer nedir ona göz atalım. Diğer adı ile lamina veya yaprak porselen olarak bilinen bu uygulama ile ilgili ön bilgi aldıktan sonra da diş estetiği için nasıl katkı sağladığını gösterelim.

LAMİNATE VENEER NEDİR?

Laminate veneer diş kaplama

Laminate veneer diş kaplama

Laminate veneer günümüz modern diş hekimliğinde güzel bir gülüş isteyen kişilere sıklıkla uyguladığımız bir estetik işlemdir. Gülüş estetiğini olumlu yönde etkilerken kendi dişlerinizin fazla aşındırılmadan üzerine seramik levhalar yapıştırılması dır. Porselen diş kaplama veya zirkonyum diş kaplama tedavisine göre daha ileri bir teknik ve özen gerektirirler.

  • Dişlerin arasında bulunan aralıkların kapatılması,
  • Renk uyumu bozulan ön diş dolgularının estetiği,
  • Dişlerin kesici kenarlarındaki aşınma ve kırıklar
  • Diğer estetik seviyelemeler
  • Yüzey bozuklukları,
  • Diş renklenmeleri,
  • İlaçlardan kaynaklanan renklenmeler,
  • Kanal tedavisi sonrası diş renklenmeleri
Laminate veneer diş

Laminate veneer diş kesim miktarı

başarı ile tedavi edilir. Laminate veneer uzun yıllar problem yaşanmadan ağızda kalabilirler. Kullanılan teknik ve seçilen malzemeye ile hekim ve diş teknisyeninin becerisi de eklendiğinde  10 sene süre ile problemsiz olarak hastaya hizmet eder. Bu uzun zaman sürecinde diş etleri ve vücut formunun değişmesi, diş eti çekilmesi gibi nedenler laminate veneerlerin yenilenmesini veya tam kaplama yapılmasını gerektirebilirler. Dişlerde lekelenme yapan çay kahve sigara gibi dış etkenlerin diş ile laminate veneer arasında çizgi şeklinde leke yapması gibi sorunlar günümüzde kolaylıkla çözülebilen basit problemlerdir.

DİŞ KAPLAMA NEDİR?

Diş üzerine kaplama yapmak gerektiğinde, uygulanabilecek değişik kaplama türleri vardır. En çok bilinen porselen diş kaplamalar olsa da aslında günümüzde özellikle ön bölge dişlerin istediği için porselenler kullanılmamaktadır. Porselen diş kaplamaların yerine uygulanan zirkonyum diş kaplamalar sayesinde uzun ömürlü ve estetik diş görünüme sahip olunabilmektedir. Dişimiz üzerinde kırık, çürük veya giderilemeyecek kadar ileri seviyede renk problemi var ise dişe kaplama yapılması gündeme gelir. Diğer bir kaplama gerekliliği de eksik dişin bulunmasıdır. Kaplamaya karar verildikten sonra hangi tür diş kaplaması kullanılacağı ve hangi dişlerin üzerine kaplama yapılacağı kararlaştırılmalıdır. Doğru bir şekilde karar vermek için hastanın istek ve beklentileri ihtiyaçları göz önüne alınır.

DİŞ ESTETİĞİ İÇİN LAMİNATE VENEER

Digital Gülüş Tasarımı DSD

Digital Gülüş Tasarımı DSD ve zirkonyum lamina diş kaplama nedir?

Gülme sınırı belirlenir hasta konuşurken ve gülerken kaç adet dişin göründüğü tespit edilir. Dişlerin yüzeyi yapısı ve konuşma gülme esnasında durumları gözden geçirilir. Yapılacak dişim rengine karar veriliyor. Dişlerin güzel olması sadece rengi veya sadece görünümü ile ilgili değildir. Bütün bileşenlerin orantılı ve ihtiyacı yanıt verecek şekilde uygulandığı vakalarda başarı söz konusu olabilmektedir.

Renk, şekil ve yapı olarak uyumlu ve fonksiyonel bir diş yapıldığında hasta memnuniyeti yüksek olmaktadır. Görünüm bakımından estetik diş yapımı günümüzde oldukça kolaylaşmıştır. Dişlerin üzerine yapılacak kaplamalar da minimum seviyede aşındırmak uygulanarak lamineler hazırlanır. Lamina diş yapımında malzeme kadar tecrübe ve bilgi de önem taşımaktadır.

Doğru bir diş hazırlığı yapmak iyi bir ölçü almak hekimin uygulama alanıdır. Sonrasında hiç laboratuvara kalır. Laboratuvar hasta ve hekimin birlikte kararlaştırdıkları tedavi planını elindeki işi hakları bilmelidir. Lamina diş kaplama yapmadaki amaç diş estetiği sağlamak ve iyi bir görünüme kavuşmaktır. Kullanılan malzeme ve hekimin uygulayacağı emek tedavinin başarısında büyük önem taşır. Bilgi ve tecrübe sahibi Diş hekimleri uyguladıkları lamina ile neredeyse sihirbazlık yaparlar. Tedavi öncesi ve sonrası fotoğraflar inanılamayacak kadar farklıdır.

Lamina diş

Lamina diş

Laminaların en büyük avantajı diş yüzeyinde çok az bir aşındırmaya yapılması Ve eğri dişlerin düzeltilebilmesidir. Renk problemi olan dişler için de lamina uygulamaları başarıyla uygulanabilmektedir. Beyazlatma ile tatmin edici derecede sonuç alınamayan işler lamina uygulaması sonrasında istenilen renk ve parlaklığa kavuşurlar.

LAMİNA DİŞ FİYATLARI

Lamina diş kaplamalar estetik olarak güzel görünmek için uygulanır. Ağrı veya enfeksiyon gibi sorunlar olmadan imkanlar el verdiği dönemde lamina diş uygulaması yaptırılmalıdır. Ucuz lamina diş kaplama yaptırmak istediğiniz de size sorun olarak geri dönecektir. Lan binaların ucuz fiyatlar ile yapılması mümkün değildir. Bazı teknisyenler ucuz malzemeler kullanılarak lamina diş kaplama yapmaya çalışsa da hasta ağzına uygulamadan ve sonrasında problemler yaşanır. Lamina diş kaplama zaten ince porselen ile yapıldığı için kaliteli malzeme kullanılmaz ise kısa zaman içerisinde kırık çatlak veya kopma gibi sorunlar çıkarırlar.

Diş estetiği uygulamalarında diş beyazlatma, lamine diş, zirkonyum diş kaplama hakkında bilgiler verdiğim videoyu izleyebilirsiniz. Kanala abone olmayı unutmayın.

Devamını Oku

Diş Estetiği Uygulaması Nasıl Yapılır?

Estetik diş yapımında kullanılan malzemeler gelişmiş teknoloji ürünüdür. Diş hekimliği branşı için kullanılan bütün malzemeler ileri teknoloji ürünüdür. En sağlıklı ve uzun ömürlü diş tedavileri için fizik, kimya ve uzay sanayinin de içinde bulunduğu bir ekip çalışır. Bu yazıda diş estetiği uygulamaları nasıl yapılır, diş estetiği fiyatı, İstanbul diş estetiği için Türkiye’nin kalbi mi sorularına yanıt arayacağız. Diş estetiğinde zirkonyum diş kaplama, laminate veneer, CEREC uygulamaları, empress diş kaplama ve kompozit diş dolgusu konularında ilgili linkleri takip edebilirsiniz.

Ağızda kullanılan malzemeleri dayanıklılıkları ve biyolojik uyum özellikleri istenen seviyede olduğu durumda diş yapımı başarılı olur. Diş estetiği için kullanılan zirkonyum alt yapı malzemesi de bunlardan bir tanesidir. Öncelikli olarak biyolojik uyumlu olması, zirkonyum maddesinin bu amaç ile kullanımını arttırmıştır. Günümüzde zirkonyum diş kaplama ön bölge dişlerin yapımında, artık neredeyse en iyi tek seçenek olmuştur.

Neden Zirkonyum?

diş estetiği

diş estetiği

Diş Eti Renklenmesi

Zirkonyum diş kaplama uygulaması ile metal içeren porselen kaplamaların dişeti kenarındaki problemleri zirkonyum kullanılarak tamamen ortadan kaldırılabilir. Metalin rengi dolayısı ile diş eti kenarında yaptığı koyu renklenme ve biyolojik olarak diş eti uyumsuzluğu nedeniyle ortaya çıkan diş eti çekilmeleri zirkonyum diş kaplama kullanıldığında tamamen ortadan kalkar.

Dayanıklılık

Dayanıklılık olarak günümüzde geliştirilen zirkonyum malzemenin ilk uygulanmaya başlandığında metal kadar dayanıklı değildi. Geliştirilen yapısı sayesinde artık metalin kullanılabildiği her yerde zirkonyum alt yapı rahatlıkla kullanılabilmektedir. Bunun ötesinde yer problemi olan dişler için metalin olumsuz özelliklerinden kurtulabileceğimiz zirkonyum diş kaplamalar uygulanabilir.

Biyolojik Uyum

Malzeme ağız dokuları ile tam uyumludur. Metale karşı gelişen alerji sorunu zirkonyum kullanıldığında kesinlikle görülmez. Doku uyumu zirkonyum malzemenin en büyük avantajlarından birisidir.

Monolitik Zirkonyum

Metal kullanımına ihtiyaç duyulmayan ve son derece estetik sonuçların alınabildiği tek parçalı zirkonyum diş kaplamalar hızlı bir şekilde üretilebilmektedir. Monolitik zirkonyum adı verilen bu uygulama hakkında bilgi verelim. Tek parça zirkonyum kaplama da bilgisayar tasarımı sayesinde simetrik dişin morfolojisi tamamen taklit edilebilir. Kapanış ve temas ile ilgili hassas ölçümler yapılarak başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Işık geçirgenlik özelliği de zirkonyum un önemli bir olumlu özelliğidir. Bildiğimiz gibi doğal dişler ışığı geçirir. Yaygın olarak kullanılan porselen diş kaplamalar da metal olduğu için ışık geçirmesi mümkün değildir. Bu nedenle doğal bir görüntü elde edilememektedir. Kendi dışı gibi doğal bir görüntü elde etmek isteyen hastalara zirkonyum diş kaplamalar tavsiye edilir.

Gülüş Tasarımında Zirkonyum Diş Kaplama

Estetik kavramında altın o randan bahsetmiştik. Dişlerin genişliğinin birbirine olan oranı da güzel görünümlü dişlerin ana bileşenlerinden birisidir. Orta hattın yerinde olması diğer bir unsurdur. Diş uzunlukları kapanış ve diş dudak ilişkisi diş estetiği için ön plana çıkan unsurlardır.

Protez tedavisine yardımcı olan altın oran sayesinde hoş bir görüntü mümkün olabilmektedir.

 

Devamını Oku