diş eti tedavisi arşivleri - Dr. Sertaç KIZILKAYA
  • Türkçe
  • İngilizce

Opening Hours : Mesai: Pazartesi - Cumartesi 09:00-19:00
  Contact : +90549 347 43 47

All Posts Tagged: diş eti tedavisi

Diş estetiği, lamina veneer, zirkonyum diş kaplama ve implant tedavileri

DİŞ ETİ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Diş etlerinin hastalandığını ve bu nedenle dişlerin kaybedildiğini sanırım bilmeyen kalmadı. Daha önce de bir yazımda bahsettiğim üzere diş eti hastalığı da diş çürüğü gibi geliyorum dedikten sonra gelir. Belirti veren hastalıklardan korkmamak gerekir aslında. Tabi bu belirtilere kulak asar ve çaresine bakarsak. Aksi durumda diş ağrısı ve diş kaybı olabilir. Bunun ardından da, implant veya zirkonyum diş kaplama gibi tedavilere ihtiyaç duyulabilir.

Diş Eti Tedavisinde Amaç

Diş eti tedavisi ameliyatında amaç hastalığın ilerlememesidir. Diş eti tedavisi İstanbul Avrupa yakası diş kliniği. olarak, zaman gerektiren bu işlemlere en hızlı biçimde başlamak önemlidir.

Diş Eti Tedavisi Acıtır mı?

İşlemin türüne göre diş etinizde anestezi sağlanarak diş temizletme işlemi yapabiliyoruz. Bölgesel anestezide kişi kesinlikle bir ağrı sızı hissetmemektedir. Diş eti tedavisi anestezi ile yapıldığında hiç ağrı hissetmezsiniz.
Diş eti tedavisi antibiyotik kullanımı ile birlikte diş taşı temizliği gerekir. Hastalığın tedavisi aşamalarında birinci basamak tedavi ile başlar.

DİŞ ETİ HASTALIĞI

"<yoastmark

Diş etinin hastalanma belirtileri kızarıklık, kanama, şişlik ve ağrı dır. Aynada diş etlerimize bakmasak bile diş eti kanamasını veya diş ağrısını farketmedim diyemeyiz. Yani tedavi için geç kalmanın bir mazereti olmaz. Aslında tedavi ihtiyacı oluşacağını dişler ve diş etleri belirti vermeden önce de anlayabiliriz. Nasıl mı? Hemen söyleyeyim.

Birincisi diş fırçalama ve ağız bakımını düzenli yapmıyorsak mutlaka bir süre sonra bu sorunlar ile karşılaşacağız demektir.

kincisi ailemizde kalıtımsal olarak diş eti hastalığı sorunu yaşayanlar var ise biz de genetik olarak bu problemlere yakınız demektir. Şöyle bir düşünün bakalım ailede dişeti çekilmesi olan var mı? Tam protez kullanan var mı? Bütün dişlerini çektirmek zorunda kalan kişiler genellikle diş eti hastalığı nedeni ile bu duruma maruz kalırlar. Diş eti tedavisi için geç kalmadan diş hekimine baş vurulsa durum farklı olur tabi.

Diş Eti Hastalığı Nedenleri:

En önemli konu diş eti hastalığının nedenini tespit etmektir. Yetersiz ağız bakımı , hatalı yapılmış diş dolguları, kalitesiz diş kaplamalar, diş sıkma veya gıcırdatma, burun tıkanıklığı, geniz alerji problemleri, kullanılan ilaçların yan etkileri gibi değişik nedenler ile diş eti hastalıkları ortaya çıkabilir.

Diş Hekimi Diş Eti Tedavisini Nasıl Yapar?

Bu soruya şöyle yapılır böyle yapılır demekten ziyade hekim diş eti sorunu ile kliniğe giden bir hastaya nasıl yaklaşır? Nasıl yaklaşmalıdır? Sadece dişlerini temizleyip göndermesi yeterli midir?

Tabi ki diş temizliği işin en can alıcı noktasıdır. Başlangıç periodontal tedavi işin %90 ını oluşturur. Hastanın evde yapacağı günlük bakım hakkında bilgilendirilmesi gerekir. Bu zamana kadar diş bakımı konusunda zayıf kalmış bir kişinin bir anda dişlerine çok yi bakması beklenemez. Düzenli kontroller ile kişinin ağız bakımını doğru uygulayıp uygulamadığı kontrol edilir ve diş etlerinin iyileşmesi takip edilir.

Diş Apsesi Nasıl Geçirilir?

Enfeksiyon vücudun neresinde olursa olsun mümkün olan en kısa sürede kontrol altına alınmalıdır. Tıpkı bir yangın gibi hızlı bir şekilde ilerleyerek organizmayı tamamı ile bozabilir çünkü. Hele de diş ve çevre dokularındaki enfeksiyon kan yolu ile hızlı bir şekilde yayılır. Kalp kapakçıkları, böbreklerimiz, eklemler ve diğer organlar riske girer. Sorun büyümeden ortadan kaldırmanın yollarını aramalı ve en akılcı şekilde diş doktoruna muayene olunmalıdır.

Diş hekimi diş röntgeni ve ağız içi bulgular ile birlikte mevcut diş apsesinin nedenini anlamaya çalışır. Bu sorun bazen bir diş çürüğü, bazen eski bir kanal tedavili diş ve bazen de diş etlerimiz olabilir. Etken olan faktörün ortadan kaldırılması ilk etapta gerçekleştirilmesi icap eden harekettir. Onu ortadan kaldırmadan sistemin düzelmesi beklenemez.

Tamam etkeni bulduk ve ortadan kaldırdık. Şimdi ne olacak? Diş apsesi hemen geçecek mi? Bazen sadece diş apsesine neden olan faktörü ortadan kaldırmak bile yeterli olabilir. Ancak süreci garantiye almak ve hızlandırmak için antibiyotiklerden faydalanılır. Bu sayede daha hızlı iyileşme elde edilebilir. Diş ve çevre dokuların sağlıklı, bakımlı, temiz olması büyük avantaj sağlar.

Oluşmuş bir apse durumu söz konusu ise apse drenajı olarak adlandırılan prosedüre geçilmelidir. Bu apse boşaltma işlemi kanal içerisinde veya apsenin olduğu diş etinden oluşabilir.

DİŞ TEDAVİLERİ İÇİN RÖNTGEN

 

Devamını Oku
Dişeti Hastalığı "Periodontitis"

Diş eti hastalığı

Dişleri ve çene kemiğini saran diş etlerimiz ağız içerisinde kan damarlarından zengin ince bir tabakadır. Yaşamımız boyunca farklı kimyasal maddeler ve değişik ısı seviyelerinde gıdalar tüketirken bütün bu zorluklar ile mücadele eder ve dişlerin kemik ile olan bağlantısının ömür boyu kalıcı olması için görevlidirler. Ancak dişler ve diş eti birleşme alanında yemek artıklarının birikmesi ve zaman içerisinde bakterilerin üremesi, sonrasında da diş taşı oluşumu gibi istenmeyen durumlar nedeni ile kolaylıkla iltahaplanabilmektedirler. Diş eti hem çok dayanıklı hem de biyolojik dengesi bozulabilen bir yapıdadır. Diş taşları ve bakteri palğnın birikmesi diş etinde enfeksiyona neden olur ve zaman içerisinde diş taşları temizlenmez ise diş eti hastalığı ilerler. Sağlıklı diş eti asla kanamaz. Diş eti rengi pembe gül kurusu renginde olmalıdır. Yüzeyi portakal kabuğu görünümünde pütürl bir dokuya sahiptir.

Diş eti çekilmesi tedavisi

Diş eti çekilmesi tedavisi

Diş eti hastalığı, insan sağlığında ne gibi olumsuz değişikliklere neden olur?

Dişeti hastalığı olarak bilinen periodontitis vücudumuzda bir çok sağlık sorununun ve sistemik hastalığın kaynağı olabilir. Bazı hastalıkların da habercisi veya komplikasyonu olarak karşımıza çıkabilir.

Özellikle şeker, endokrin (iç salgı bezi) sistem bozuklukları, anemi, lösemi gibi bazı kan hastalıklarında diş etlerinde çeşitli bozukluklar görülür.

Devamını Oku
Diş Estetiği Empress ve Zirkonyum Diş Kaplamalar

Dişeti çekilmesi

Dişeti çekilmesi başlı başına bir hastalık olmayıp, yanlış ağız hijyeni uygulamaları veya aşırı fonksiyonel yüklere maruz kalma ile oluşan şekil değişikliğidir.
Dişeti çekilmesi nedeniyle genelde diş kaybı izlenmez ancak buna karşın hassasiyeti bulunan dişler veya estetik sorunlar ortaya çıkarak hastaya rahatsızlık verebilmektedir. Kayıp hareketli olan mukozaya kadar ilerlediğinde yeterli bir hijyenin sağlanması genelde mümkün olmamaktadır.
Bunun sonucunda iltihabı olaylar izlenmektedir. Bu gibi durumların yanında dişeti çekilmesi uzun süreli tedavi edilmeyen bir periodontitis sonucunda, periodontal tedavi sonrasinda ve yaşlılık (involüsyon) ile ortaya çıkabilmektedir.
Gingivitis, periodontitis ve dişeti çekilmesi dünya çapinda yaygınlık göstermekte nerdeyse tüm dünya nüfusunu etkilemektedir. Bu durumların yanında periodontal dokuların digerlerine nazaran daha az sıklıkla izlenen hastalık tabloları ve defektleri ile karşılaşmak mümkündür. Bu durumlar 1999 yılında uluslararası dünya çalışma grubu tarafindan yeniden ve detaylı bir şekilde sınıflandınlmıştır. Dünyanın en sık görülen hastalığı olarak bilinen diş eti iltihabı diş eti çekilmesi için ana neden olarak kabul edilir. Bunun yanı sıra diş sıkma ve gıcırdatmanın da diş eti çekilmesi için etken olduğunu biliyoruz. Sigara ve kürdan kullanılan kişilerin de ileri derecede diş eti çekilmesi sorunu ile karşılaşması muhtemeldir.
Sizde diş etlerinde iltihap kanama veya çekilme sorunu yaşayan bir ailenin ferdi iseniz mutlaka düzenli diş hekimi kontrolü yaptırınız.

Bu kontroller sayesinde olası bir diş eti hastalığının erken teşhisi yapılır ve tedavi işlemlerini yapmak daha kolay olur.

Diş Hekimi

Sertaç Kızılkaya

Devamını Oku
Estetik Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya

Dişeti Çekilmesi

Diş eti çekilmesi aslında başlı başına bir hastalık olmayıp yanlış ağız hijyeni uygulamaları gibi veya aşırı fonksiyonel yüklere maruz kalma ile oluşan primer morfolojik değişikliktir.
Diş eti çekilmesi nedeniyle genelde diş kaybı izlenmez ancak buna karşın hassasiyeti bulunan dişler veya estetik sorunlar ortaya çıkarak hastaya rahatsızlık verebilmektedir. Kayıp hareketli olan mukozaya kadar ilerlediğinde yeterli bir hijyenin sağlanması genelde mümkün olmamaktadır. Bunun sonucunda sekonder olarak iltihabı olaylar izlenmektedir.

Kemik tozu

Kemik tozu

Bu gibi durumların yanında diş eti çekilmesi uzun süreli tedavi edilmeyen bir periodontitis sonucunda oluşabilir. Periodontal tedavi sonrasında da diş eti çekilmesi görülür. Yaşlılık da sebeplerden birisidir.

Gingivitis, periodontitis ve dişeti çekilmesi dünya çapında yaygın bir rahatsızlıktır. Tüm dünya nüfusunu etkileyen önemli rahatsızlıklardan birisidir. Erken dönemde diş eti problemlerinin fark edilip önlem alınması sayesinde hastalığın ilerlemesi durdurulabilmektedir.

DİŞ ETİ TEDAVİSİ

Öncelikle ve sürekli olarak kontrol ve bakım yapılması gereklidir. Periyodik diş hekimi konrtolleri hastalığı başlangıç aşamasında tespit etmek ve

Bu durumların yanında periodontal dokuların diğerlerine nazaran daha az sıklıkla izlenen hastalık tabloları ve defektleri ile karşılaşmak mümkündür.
Diş eti kanamanız varsa veya ağız kokusu hissediyorsanız mutlaka randevu alıp ücretsiz diş muayenesi ve röntgeni imkanından faydalanmanızı tavsiye ederim.

Diş eti tedavisi nasıl yapılır? Sorusunda sanki bir işlem yapılacak ve diş eti düzelecek gibi bir
diş eti tedavisi ne kadar

Devamını Oku
Dişeti Hastalığı "Periodontitis"

Dişeti hastalığı Aşamaları

Diş eti probleminin aşamaları

1) Gingivit
2) Periodontit
3) İleri periodontit

Gingivit

Gingivit, diş etinin enflamasyonu anlamına gelir. Dişlerin etrafındaki diş eti fazla kızarıp şiştiğinde ortaya çıkar. Şişen diş eti çoğunlukla diş fırçalarken kanar.

Periodontitis

Tedavi edilmezse gelişerek şiddetli gingivit veya ileri periodontite dönüşebilir. Minimum kemik kaybını içeren enflamasyon, (periodontit) diş eti çizgisi altında sürekli plak birikiminden kaynaklanır. Plak birikimi yok edilmezse tartara dönüşürek enflamasyon ve kanamada artışa neden olur. Diş eti çekilmeye başlar.

İleri Periodontitis

İleri periodontit, bakterilerin diş etinde yerleşmesi sonucu diş etinin daha fazla çekilmesi ve dişlerin gevşemesi ile oluşur. Bu, sonuç olarak diş kaybına neden olabilir. Diş çürümesine oranla, periodontit yoluyla daha fazla diş kaybı yaşanır.

Belirtiler ve Semptomlar
Sağlıklı diş eti, sağlıklı dişlere sahip olmanız için çok önemlidir. Bu nedenle, aşağıdaki belirtilerden herhangi biriyle karşılaşmanız halinde diş hekiminize danışmalı ve önerilerine uymalısınız.

Dişlerinizi fırçalarken diş etinde kanama
Diş etinde şişme, çekilme veya kanama
Koyu kırmızı renkli diş eti
Yiyecek veya içecek tüketirken diş etinde sızlama veya hassaslık
Aşırı tartar veya plak
Sürekli kötü ağız kokusu
Dikkat edilecek ana belirtiler şunlardır:
1) Dişlerinizi fırçaladığınızda veya diş ipi kullandığınızda herhangi bir kan izi: Sağlıklı diş eti,kanamamalı ve acımamalıdır.
2) Diş etinin çekilmesi: Diş eti çizgisinin dişin daha fazlasını açığa çıkaracak şekilde geriye gitmesi.
Dişlerinizle veya diş etlerinizle ilgili herhangi bir sorun tespit ederseniz diş hekiminizi ziyaret edin.

Devamını Oku