• Türkçe
  • İngilizce

Opening Hours : Mesai: Pazartesi - Cumartesi 09:00-19:00
  Contact : +90549 347 43 47

All Posts Tagged: diş kaplama fiyatları 2018

Zirkonyum diş koku yapar mı

Zirkonyum Diş Koku Yapar Mı?

Giderek artan kullanım alanı ile zirkonyum diş kaplama hakkında bize gelen sorular da arttı. Sizlerden gelen sorular üzerine zirkonyum diş fiyatları için de bir yazı yazmaya karar verdim. İmplant fiyatı için yaptığım bilgilendirme yazısını yakında zirkon diş kaplama için de yazacağım. Malzemenin bir çok olumlu özelliği olduğunu www.drsertac.com/zirkonyum-dis sayfasında belirtmiştim. Bugün zirkonyum kaplama hakkında merak edilen başka bir önemli soruya yanıt vermek istiyorum. Zirkonyum diş kaplamasının ağızda koku yapıp yapmayacağımı ile ilgili bu soru genellikle diş kaplaması yaptırmadan önce sorulmaktadır. Diş tedavilerinde ortaya çıkan sorunların tedavi fiyatı ile ilgili olup olmadığını anlamak mümkün mü? Acaba daha pahalı olan diş kaplamasını yaptırsaydım ağız kokusu sorunum olmaz mıydı diye soran hastalar var. bu yazıda mümkün olduğunca detaylı ve sizlerin rahatlıkla anlayabileceği biçimde zirkonyum malzeme ve diş kaplamalar hakkında bilgi vereceğim. Lütfen benim zaman ayırıp yazdığım bu yazıyı tamamen okumadan soru sormayın. Genellikle benzer sorular sorulması nedeni ile en detaylı açıklamaları bu yazılarında yapıyorum. Klinikte hasta tedavisi yaparken aradığınızda veya iletişim formu vasıtası ile sorduğunuzda bu yazdıklarımı size yeniden yazmam mümkün olamayacak çünkü. Zirkonyum diş kaplama koku yapar mı? Zirkonyum ile porselen diş kaplamanın ne farkı var? Lamine mi zirkonyum mu? En iyi diş kaplama hangisi? Eğri dişler zirkonyum kaplama ile düzelir mi? 

ZİRKONYUM KAPLAMA VE AĞIZ KOKUSU

ESKİ PORSELEN DİŞ KAPLAMALAR SÖKÜLEREK YERİNE ESTETİK ZİRKONYUM DİŞ KAPLAMALAR TAKILDI.

ESKİ PORSELEN DİŞ KAPLAMALAR SÖKÜLEREK YERİNE ESTETİK ZİRKONYUM DİŞ KAPLAMALAR TAKILDI. Diş eti sorunları ve ağız kokusu ortadan kalktı

Kaplama yaptırdıktan sonra zaten hastalar yaşayarak öyle bir problem ortaya çıkıp çıkmadığını gözlemlenmektedir. Öncelikle ağız kokusunun neden olduğu üzerinde duralım.

Ağızdaki herhangi bir problemin belirtisi olarak ortaya çıkan bulgulardan bir tanesi de ağız kokusudur. Kişi kendisi fark etmese de etrafındakiler rahatsız edici bir koku alabilir. Kişinin bu durumu fark etmesi ya çevresinden bir kişinin onu uyarması ile ya da çok ilerleyen aşamada mümkün olmaktadır. İlerleyen dönemlerde diş eti kanaması ile birlikte sabah uyandığımda ağızda paslı tat hissi oluşması belirtilerden en önemli olanlarıdır. Düzenli diş fırçalama alışkanlığı olanlarda bile ağız kokusu olma ihtimali vardır.

Genellikle ağzında diş köprüsü, dolgu gibi uygulama bulunan kişiler ağız kokusunu bile karşılaştığı için kokunun kaplamadan ve alt dolgudan geldiği düşünülür.  Öncelikle şunu bilmekte fayda var: ağız kokusu her zaman dış kaynaklı olmayabilir. Bazen sinüs boşluklarının enfeksiyonu bazen akciğer problemi ağız kokusuna neden olabilir. Mide rahatsızlıklarının da ağız kokusu yaptığını biliyoruz. Ağızda koku rahatsızlığı var ise öncelikle kontrol edilmesi gereken ağzımız ve dişlerimizdir. Öncelikle bir hekimine edilmesi tavsiye edilir. Bunun nedeni diş kaynaklı problemlerin daha kolay tespit edilebilmesi ve ortadan kaldırılabilmesidir. Mide veya akciğer kaynaklı bir ağız kokusuna göre diş ve ağızdan kaynaklanan kokuyu ortadan kaldırmak daha kolay olmaktadır. Sindirim sisteminin başlangıcı olan ağız ve dişlerimiz besinlerin öğütüldüğü tükürük ile ıslatıldığı ve sindirimi başladığı önemli bir organımızdır. Bu sistem üzerinde ortaya çıkan herhangi bir bozukluk bir takım olumsuzluklar ile devam edecektir. Örneğin bir diş kaybı sindirimin başlangıcında aksama olmasına neden olur. Aynı şekilde diş eti enfeksiyonu da bütün vücudu etkileyen problemleri beraberinde getirir.

İyi yapılmayan her türlü diş tedavisi ağız kokusuna neden olabilir.

Yukarıda ağız kokusu olması durumunda öncelikle dişler ile araştırmaya başlandığını ve ağız kokusunun kaynağının bulunmaya çalışıldığını söylemiştim. Akciğerler ve mideden kaynaklanan ağız kokusunu tespit etmek ve tedavi etmek bir çok tıbbi tahlil ve müdahale gerektirmektedir. Endoskopi bronkoskopi gibi zahmetli tıbbi gelişimler olmadan dişleri ve diş etlerini kontrol etmek son derece mantıklı olacaktır. 

DİŞ ETİ KAYNAKLI AĞIZ KOKUSU, TEDAVİSİ VE ZİRKONYUM DİŞ

Zirkonyum diş koku yapar mı

Kaliteli malzeme ve kaliteli işçilik ile üretilen diş kaplamaları koku yapmaz. Kokunun diş kaplamalarından geldiği düşünülür. Oysa ağız kokusu genellikle diş eti hastalığı sebebi ile ortaya çıkar. Diş eti hastalığını oluşturan etkenlerden bir tanesi diş kaplaması veya diş köprüsü olabilir. Ancak sorun diş etinin hasta olmasıdır. Kan dolaşımını bozulan dişeti önce kızarıklık ödem ve kanama ile belirti vermeye başlar. Bu süre içerisinde bakteri plağı sayısı artar. Diş etinin kanaması ile birlikte kişi diş fırçaladığında kanama olması sebebi ile fırçalamayı daha az yapar. Bu durum hastalığın hızla ilerlemesine neden olacaktır. Kanayan diş etlerinin hasta olduğunu bilmek gerekir.

Önceki yazılarımda da anlattığım gibi diş eti kanaması aslında kırmızı bir alarmdır. Vücudun bu uyarı sistemini dikkate almak ve en kısa zaman içerisinde çözüme ulaştırmak büyük önem taşır. Zamanında müdahale edilmeyen dişeti kanamaları ilerleyen aşamalarda altındaki kemik dokusunda da harabiyeti oluşmasına sebep olacaktır. Derin diş eti cepleri zaman içerisinde dişlerin sallanmasında ve üzerinde çocuk bulunmadan kaybedilmesine kadar ilerleyebilir. 

ÇÜRÜK NEDENİ İLE OLAN AĞIZ KOKUSUNUN TEDAVİSİ DİŞ DOLGUSUDUR

Çürük nedeni ile oluşan ağız kokusu bile çoğu zaman diş kaplamasının neden olduğu ağız kokusu zannedilir. Oysa durum böyle olmayabilir. Kısaca diş çürüğünün neden ve nasıl kokuya sebebiyet verdiğini anlatayım.Diş çürüyor ise öncelikli sorun dişin mine tabakasında ortaya çıkan bozulmadır. Bunun nedeni  başta asitli yiyecekler, bakteri plağı, travmalar, yüzey aşınmaları, kırık ve çatlaklar olabilir.

ESKİ PORSELEN DİŞ KAPLAMALAR SÖKÜLEREK YERİNE ESTETİK ZİRKONYUM DİŞ KAPLAMALAR TAKILDI.

ESKİ PORSELEN DİŞ KAPLAMALAR SÖKÜLEREK YERİNE ESTETİK ZİRKONYUM DİŞ KAPLAMALAR TAKILDI.

Bu etkenler tek tek veya birlikte diş ninesinin bozulmasına neden olabilir. Bakteriler dişin sert dokuları üzerinde asit oluşturarak yapının yumuşamasına sebep olur. Kalite olarak adlandırılan Çürük boşlukları oluştuğunda artık diş çürüğü önlenemez. Bakterilerin tutunması için elverişli alan oluşmuştur. Kavite içerisinde biriken yemek artıklarını ve artan bakteriler ağız kokusuna neden olacaktır. Genellikle İki dişin arasında ortaya çıkan ara yüz çürükleri ilk oluşmaya başladıkları dönemde fark edilmesi zor çürüklerdir. Senede bir defa yapılacak düzenli diş hekimi kontrolleri sayesinde arayüz çürüklerini tespit etmek ve ilerlemeden tedavi etmek mümkün olmaktadır. Beslenme alışkanlıkları da ağızda dişlerin üzerindeki koruyucu sert mine tabakasında bozulma ve ardından çürüklerinin oluşmasında önemli rol oynar.

Özellikle ağzında besinleri uzun süre tutan kişiler, şeker ve tatlı tüketimi fazla olanlar, asitli ve ekşi beslenme alışkanlığı olanlar için arayüz çürük riski daha fazladır. bu etkenlerin üzerine bir de yetersiz ağız bakımı eklendiğinde diş çürüğü kaçınılmaz olur. Çürük bazen kaplama dişin hemen yanındaki dişte olabilir. bu durumda diş kaplamasından koku geldiği düşünülür. Oysa problemden diş çürüğü sorumludur. 

ZİRKONYUM DİŞ KAPLAMA VE DİŞ KÖPRÜSÜ NEDENİ İLE AĞIZ KOKUSU VE TEDAVİSİ

Zirkonyum diş koku yapar mı implant diş

Yapılmış diş kaplaması veya diş köprüsü nedeni ile ağız kokusu olabilir. Ancak kurallara uygun olarak yapılan kaplama ve köprüler ağız kokusu yapmaz. Diş hekimi yaptığı kaplamaya biyolojik olarak uyumlu malzeme ile yapmış olmalıdır. Diş kaplaması yapılırken kurallara uy olmuş olması gerekir. Aksi taktirde iyi temizlenemeyen dişeti kenarları ve diş köprüsünde gövde altı olarak adlandırılan eksik diş bölgesinde yiyecek artıklarından birikmesi kolay temizlenmemesi gibi nedenler ağız kokusu oluşmasına neden olabilir. Özellikle diş köprülerinde gövde altı olarak tanımlanan eksik diş bölgesinde yemek birikintileri kalabilir. Uygulanan diş köprülerinde bu bölgenin kolay temizlenebileceği şekil verilir. Hastaya düşen sorumluluk ise yemek sonrasında diş fırçası ve arayüz fırçaları ile gövde altlarında temizlemektir. Tıpkı gözlük kullandığımız zaman gözlüğün camına silmek zorunda olduğumuz gibi diş köprüsü kullandığımızda da köprü altına temizlememiz gerekir. Kendi dişlerimiz için böyle bir durum tabii ki söz konusu değildir.

Ancak bir protez kullanıldığını unutmamak gerekir. Köprü gövdesi dişeti üzerine baskı yapıyor ise Zaman içerisinde diş etinde kanlanma ve damar yapısı bozulacağından o bölgede enfeksiyon olacağı bilinmelidir. Böyle bir durumda yani köprü gövdesi diş etine baskı yapıyor ise köprü sökülüp baskı ortadan kaldırılmalıdır. Başka bir şekilde bu sorun ortadan kalkmaz. Diş kaplaması veya dış köprüsü nedeniyle oluşan ağız kokusundan diğer bir sebepte kaplamanın diş eti kenarındaki uyum problemidir. Diş kesime sırasında diş eti ile dişim birleştiği bölgede kurallara uygun kesim yapılmamış ise bu sorun ile karşılaşmak olasıdır. Kaplama kenarı ile dişeti birleşme alanında ortaya çıkan sorunun diğer bir sebebi de ölçünün yeterli netlikte olmamasıdır. Diş kesimi sonrasında geçici diş yapılmalı ve net bir ölçü alınmalıdır. Ancak bu sayede diş laboratuvarı yapacağı diş kaplamasının sınırlarını doğru belirleyebilir. Bazen de üretim aşamalarında diş laboratuvarın hatası nedeniyle bu bölge ile ilgili problemler yaşanabilir. İyi yapılmış bir diş kaplamasının malzemesi vücut ile uyumlu diş etine baskı yapma ya özellikle olmalıdır.

Zirkonyum diş uygulaması bilgisayar destekli tasarım ve üretim aşamaları sayesinde son derece başarılı diş kaplama ve diş köprüleri üretilmesi ve imkan tanır. Hem malzemenin biyolojik olarak uyumlu olması hem de ağızdaki diş diş eti ve komşu dişlerin ölçülerini elektronik olarak hatasız bir şekilde işlenmesi zirkonyum diş kaplamaların başarısını arttırır. Bu nedenle diş kaplaması ile ilgili ağız kokusu gibi problem yaşamak istemeyen hastalar için zirkonyum diş kaplamalar tercih edilir. Şunu unutmamak gerekir ki kurallara uygun yapılmadığı zaman ister implant tedavisi ister zirkonyum malzeme kullanılarak yapılan tedaviler problem çıkarabilir. Bu nedenle iyi malzemenin iyi bir uygulama ile birlikte güzel sonuçlar vereceğini unutmamak gerekir.

ZİRKONYUM DİŞ KAPLAMA FİYATLARI 2018 YILINDA NE KADAR?

Her yıl yenilerek sorulan bir soru da zirkonyum diş fiyatları ile ilgili. bu yıl zirkonyum kaplama fiyatı ne kadar olacak. Tabi bu uygulama yurt dışından getirilen malzeme ile üretildiği için fiyatlar döviz artışlarından etkileniyor. Senede iki defa da kira artışları enflasyon asgari ücret artışları gibi faktörler eklendiğinde her geçen yıl daha artan fiyatlar söz konusu. Zirkonyum diş fiyatları her yıl değişir derken aslında fiyatların sadece zamana bağlı değişmediğinin de altını çizmekte fayda var.

Uygulamayı yapan hekim, klinik, kullanılan malzeme, ölçü tekniği ve malzemesinin kalitesi, işe gösterilen özen, sterilizasyon koşulları gibi onlarca etken zirkonyum diş fiyatlarını etkiler ve klinikler arasında da diş fiyatları farklılaşır. Kimi klinikte 5 lira iken diğerinde 9 lira olması gibi sizin anlam veremediğiniz ama aslında çok anlamlı fiyat farkları görülür. İlk bakışta 5 liraya ucuz bir yer buldum diye sevinmek yerine acaba neden ucuz diye düşünmek gerekir. Bu işlem için size 9 lira diyen klinik de ucuz fiyat verdiğinde daha cazip olacağını çok iyi biliyor aslında. Neden ucuz fiyat söyleyip daha çok iş yapmıyor sizce? tembel olduğu için mi? Matematik bilmediği için mi? Değil tabi. Bu işlem için kliniğinde kullandığı malzemeler, diş laboratuvarına ödediği ücret ve kendisinin bu işi yaparken harcadığı zaman ve emek faktörlerini en iyi kalite ve şartlarda sağladığı için.

sizinle birlikte

 

 

Devamını Oku
Zirkonyum kaplama ve porselen diş kaplama farkı

Diş Kaplama Zirkonyum Ve Porselen

Diş Kaplama Nedir?

Dişin bir kısmı yoksa, kırılmışsa ve dişin geri kalan kısmı bir dolguyu tutmaya yetmiyorsa, bir diş kaplamasına ihtiyaç olacaktır. Probleminiz bir diş kırığından kaynaklanıyorsa, ne kadar çabuk tedavi edilir ve kuron kaplanırsa kurtulma şansı o kadar artar. Kuron yapıştırıldıktan sonra sabitlenir ve koruyucu bir kaplama işlevi görmeye başlar. Kuron diş yapımıza ilave bir güç katar ve görünüşünü düzeltir.

Diş kaplama ne zaman yapılır?

1. Çürük, çatlak ya da kırık bir dişi sağlamlaştırmak için.
2. Çatlama “riski” altındaki bir dişi korumak için.
3. Dişin görünüşünü düzeltmek için.
4. Bir ya da birkaç dişin temizlenmesini kolaylaştırmak için.
5. Bir dişe kanal tedavisi yapıldıktan sonra.

Diş Kaplama Çeşitleri

Ucuz yapılmış zirkonyum nedeni ile diş eti hastalığı oluşmuş.

Zirkonyum Diş Kaplama Önce Sonra Diş eti kanaması olan hasta doğru uygulanan diş kaplamaları sonrasında sağlığına kavuşmuştur.

Dişlerin üzerindeki kırık çatlak ve renk değişikliği gibi problemler giderilecek ise tek diş veya çoklu diş kaplamaları uygulanabilir. Ancak eksik diş yerine diş yapılması planlanıyor ise diş köprüsü uygulanacaktır. Tek diş kaplamalarında malzemenin dayanıklılığı ön plana çıkmaz. Daha çok estetik özelliklere dikkat edilir. Özellikle ön diş bölgesinde az miktarda diş aşındırarak en estetik diş kaplamasını yapmak ana hedeftir.
Ön diş kaplamalarında içerisinde metal bulunmayan cam seramik veya zirkonyum diş malzeme tercih edilir. Metal içeren porselen kaplamalar zaman içerisinde renklenme ve diş eti çekilmesi gibi problemler ortaya çıkardığı için ön bölgede tercih edilmezler. Ancak ön diş bölgesinde iki veya daha fazla dişin eksik olması durumunda içerisinde metal dayanak olan diş kullanılmak zorunda kalınabilir.  En yaygın kullanılan diş kaplama malzemesi porselen diş kaplama ve zirkonyum diş kaplama dış kaplama malzemeleridir.

Kullanılan malzemenin türüne ve diş kaplamasının çeşidine göre isim alırlar. Zirkonyum diş kaplama, porselen diş kaplama, empress diş kaplama veya laminate veneer kaplama gibi. Her bir diş kaplama çeşidi için linklerini tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz. Estetik dişler | Zirkonyum porselen diş

ZİRKONYUM MALZEME İLE YAPILAN DİŞ KAPLAMALAR

Zirkonyum altyapı ile yapılan kaplamalar dan daha önce bahsetmiştim. Ağızdan alınan ölçünün laboratuvarda bilgisayar destekli tasarım ve üretim aşamaları sonrasında Zirkonyum bloklardan kazınarak üretildiğini anlamıştım. Sinterleme işlemi ile sertleştirilen zirkonyum malzeme kesik diş ile mükemmel bir adaptasyon sağlamaktadır. Bu alt yapı biyolojik olarak da vücudumuz ile uyum sağladığı için üzerine seramik yığılarak diş şekli verilmekte ve uzun yıllar sorunsuz kullanılabilmektedir.
Günümüzde kaplamanın tamamı da zirkonyum malzeme ile yapılabilmektedir. Monolitik zirkonyum adı verilen bu uygulamada dişin şekli bilgisayar programı yardımı ile belirlenir. Bu sayede simetrik dişin şekline göre çiğneme yüzeyi ve işin görünen yüzeyi modelaj yapılabilir. Doğal dişler şekil olarak kopyalanır. Bu sayede mükemmel morfoloji elde edilir. Ancak monolitik uygulamalar zirkonyum malzemenin ışık yansıtma ve renk özelliklerinin sınırlı olması nedeni ile doğal dişi çok başarılı bir şekilde taklit edemezler. Tasarım ile elde edilen monolitik zirkonyum üst yüzeyine seramik çalışma en iyi görüntü edilir.

PORSELEN DİŞ KAPLAMA

Uzun yıllar bir diş kaplama malzemesi olarak tercih edilip kullanılan porselen diş kaplamalar görülen olumsuz özellikleri nedeniyle giderek terk edilmektedir. Daha estetik ne daha uzun ömürlü alınan zirkonyum diş kaplama, fiyat olarak porselen diş kaplama fiyatlarından daha yüksektir. Buna rağmen en çok tercih edilen diş kaplama malzemesi olarak artık zirkonyum kaplama ve zikronyum köprüler kullanılmaktadır.

Porselen kaplamaların en büyük dezavantajı eritilerek dökülürken ısınma ve soğuma genişleme büzülme ve oksidasyon oluşmasıdır. Bu nedenle ağızda kesilmiş diş ile arzu edilen hassasiyette uyum sağlayamazlar. İlk yapıldıklarında kesik diş ile porselen metali arasında olan boşluk yapıştırma ilacı ile kapanır. Zaman içerisinde ağız sıvıları, yiyecek içecekler etkisi ile eriyen yapıştırma simanı, bakteri plağı oluşumuna elverişli bir bölge yaratır. Buradan başlayan çürükler diş kaplaması altında ağrı ve dişi kaybettiren çürüklerin oluşmasına neden olur.

Çekilmiş dişte metal porselen kaplama ile diş arasındaki boşluğu görebilirsiniz.

Çekilmiş dişte metal porselen kaplama ile diş arasındaki boşluğu görebilirsiniz.

Bu yazıda size diş kaplama, diş kaplama fiyatları, diş kaplama çeşitleri, zirkonyum diş kaplama, diş kaplama ve diş köprüsü arasındaki farklar ile ilgili bilgiler verdik. Dişlerinizden bir veya birkaç tanesi kaplama yapılacak ise önerimiz ekonomik olarak bir miktar fedakarlık yaparak zirkonyum gibi kaliteli malzemeleri tercih etmeniz yönünde olacaktır.
Devamını Oku