diş kaplama fiyatları arşivleri - Dr. Sertaç KIZILKAYA
  • Türkçe
  • İngilizce

Opening Hours : Mesai: Pazartesi - Cumartesi 09:00-19:00
  Contact : +90549 347 43 47

All Posts Tagged: diş kaplama fiyatları

Zirkonyum kaplama ve porselen diş kaplama farkı

Diş Kaplama Zirkonyum Ve Porselen

Diş Kaplama Nedir?

Dişin bir kısmı yoksa, kırılmışsa ve dişin geri kalan kısmı bir dolguyu tutmaya yetmiyorsa, bir diş kaplamasına ihtiyaç olacaktır. Probleminiz bir diş kırığından kaynaklanıyorsa, ne kadar çabuk tedavi edilir ve kuron kaplanırsa kurtulma şansı o kadar artar. Kuron yapıştırıldıktan sonra sabitlenir ve koruyucu bir kaplama işlevi görmeye başlar. Kuron diş yapımıza ilave bir güç katar ve görünüşünü düzeltir.

Diş kaplama ne zaman yapılır?

1. Çürük, çatlak ya da kırık bir dişi sağlamlaştırmak için.
2. Çatlama “riski” altındaki bir dişi korumak için.
3. Dişin görünüşünü düzeltmek için.
4. Bir ya da birkaç dişin temizlenmesini kolaylaştırmak için.
5. Bir dişe kanal tedavisi yapıldıktan sonra.

Diş Kaplama Çeşitleri

Ucuz yapılmış zirkonyum nedeni ile diş eti hastalığı oluşmuş.

Zirkonyum Diş Kaplama Önce Sonra Diş eti kanaması olan hasta doğru uygulanan diş kaplamaları sonrasında sağlığına kavuşmuştur.

Dişlerin üzerindeki kırık çatlak ve renk değişikliği gibi problemler giderilecek ise tek diş veya çoklu diş kaplamaları uygulanabilir. Ancak eksik diş yerine diş yapılması planlanıyor ise diş köprüsü uygulanacaktır. Tek diş kaplamalarında malzemenin dayanıklılığı ön plana çıkmaz. Daha çok estetik özelliklere dikkat edilir. Özellikle ön diş bölgesinde az miktarda diş aşındırarak en estetik diş kaplamasını yapmak ana hedeftir.
Ön diş kaplamalarında içerisinde metal bulunmayan cam seramik veya zirkonyum diş malzeme tercih edilir. Metal içeren porselen kaplamalar zaman içerisinde renklenme ve diş eti çekilmesi gibi problemler ortaya çıkardığı için ön bölgede tercih edilmezler. Ancak ön diş bölgesinde iki veya daha fazla dişin eksik olması durumunda içerisinde metal dayanak olan diş kullanılmak zorunda kalınabilir.  En yaygın kullanılan diş kaplama malzemesi porselen diş kaplama ve zirkonyum diş kaplama dış kaplama malzemeleridir.

Kullanılan malzemenin türüne ve diş kaplamasının çeşidine göre isim alırlar. Zirkonyum diş kaplama, porselen diş kaplama, empress diş kaplama veya laminate veneer kaplama gibi. Her bir diş kaplama çeşidi için linklerini tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz. Estetik dişler | Zirkonyum porselen diş

ZİRKONYUM MALZEME İLE YAPILAN DİŞ KAPLAMALAR

Zirkonyum altyapı ile yapılan kaplamalar dan daha önce bahsetmiştim. Ağızdan alınan ölçünün laboratuvarda bilgisayar destekli tasarım ve üretim aşamaları sonrasında Zirkonyum bloklardan kazınarak üretildiğini anlamıştım. Sinterleme işlemi ile sertleştirilen zirkonyum malzeme kesik diş ile mükemmel bir adaptasyon sağlamaktadır. Bu alt yapı biyolojik olarak da vücudumuz ile uyum sağladığı için üzerine seramik yığılarak diş şekli verilmekte ve uzun yıllar sorunsuz kullanılabilmektedir.
Günümüzde kaplamanın tamamı da zirkonyum malzeme ile yapılabilmektedir. Monolitik zirkonyum adı verilen bu uygulamada dişin şekli bilgisayar programı yardımı ile belirlenir. Bu sayede simetrik dişin şekline göre çiğneme yüzeyi ve işin görünen yüzeyi modelaj yapılabilir. Doğal dişler şekil olarak kopyalanır. Bu sayede mükemmel morfoloji elde edilir. Ancak monolitik uygulamalar zirkonyum malzemenin ışık yansıtma ve renk özelliklerinin sınırlı olması nedeni ile doğal dişi çok başarılı bir şekilde taklit edemezler. Tasarım ile elde edilen monolitik zirkonyum üst yüzeyine seramik çalışma en iyi görüntü edilir.

PORSELEN DİŞ KAPLAMA

Uzun yıllar bir diş kaplama malzemesi olarak tercih edilip kullanılan porselen diş kaplamalar görülen olumsuz özellikleri nedeniyle giderek terk edilmektedir. Daha estetik ne daha uzun ömürlü alınan zirkonyum diş kaplama, fiyat olarak porselen diş kaplama fiyatlarından daha yüksektir. Buna rağmen en çok tercih edilen diş kaplama malzemesi olarak artık zirkonyum kaplama ve zikronyum köprüler kullanılmaktadır.

Porselen kaplamaların en büyük dezavantajı eritilerek dökülürken ısınma ve soğuma genişleme büzülme ve oksidasyon oluşmasıdır. Bu nedenle ağızda kesilmiş diş ile arzu edilen hassasiyette uyum sağlayamazlar. İlk yapıldıklarında kesik diş ile porselen metali arasında olan boşluk yapıştırma ilacı ile kapanır. Zaman içerisinde ağız sıvıları, yiyecek içecekler etkisi ile eriyen yapıştırma simanı, bakteri plağı oluşumuna elverişli bir bölge yaratır. Buradan başlayan çürükler diş kaplaması altında ağrı ve dişi kaybettiren çürüklerin oluşmasına neden olur.

Çekilmiş dişte metal porselen kaplama ile diş arasındaki boşluğu görebilirsiniz.

Çekilmiş dişte metal porselen kaplama ile diş arasındaki boşluğu görebilirsiniz.

Bu yazıda size diş kaplama, diş kaplama fiyatları, diş kaplama çeşitleri, zirkonyum diş kaplama, diş kaplama ve diş köprüsü arasındaki farklar ile ilgili bilgiler verdik. Dişlerinizden bir veya birkaç tanesi kaplama yapılacak ise önerimiz ekonomik olarak bir miktar fedakarlık yaparak zirkonyum gibi kaliteli malzemeleri tercih etmeniz yönünde olacaktır.
Devamını Oku
Zirkonyum diş yapımı

Zikonyum Porselen Diş Kaplama Fiyatları

Dişlerdeki yıkımın fazla olduğunda dışın tamamının porselen kron ile kaplanmasıdır , porselen kronlar full porselen veya metal destekli olabilir. Full porselen kronlar metal destekli porselenlere göre daha estetik ve doğal görünür.

SABiT PROTEZLER

Dişlerin ve çevre dokuların çeşitli nedenlerle madde kaybına uğradığı ya da tamamen yok olduğu, yani kaybedildiği durumlarda, onları onarmak ya da yerine konması için kullanılan, hazırlanmış materyallere protez adı verilir. Protezde, hastanın kaybolan fonksiyonları tekrar kazandırmaya aynı zamanda bozulan konuşmasının da düzeltilmesi ve estetik görünümün de daha iyi olması amaçlanmaktadır. Protez uygulamalarıyla kaybedilen ağız sağlığı düzeltilirken toplum içinde eksik ya da harap olmuş dişlerle yaşamak zorunda kalan bireylerin psikolojik açıdan da desteklenmesi sağlanır. Bu da fonksiyonel bozuklukların yanı sıra, insanlarda kendine güven duygusunun azalmasına neden olur. Bu durumda olan hastalara yapılan çeşitli protezlerle insanların yaşam kalitesinin yükseltilmesi amaçlanır.
Yıllar boyunca insanların yemek yeme, çiğneme, yutkunma ve geceleri bazı nedenlerle dış gıcırdatmaları sonucunda, dişler farklı oranlarda aşınırlar. Ayrıca çürükler ve kaza sonucunda dişlerin bazı bölümlerinde kırılmalar oluşur. Bu gibi durumlarda, kron adı verilen protezler ile dişlerin kaybolan yapıları, tekrar yerine konur. Bu kronlar porselen, akril ya da diş hekimliği için özel olarak üretilmiş olan metal alaşımları kullanılarak yapılır. Diş hekimliğinde son dönemdeki gelişmeler bu yapıların son derece doğal görünmesini sağlayabilmektedir.

DİŞ KAPLAMA

Dişlerin ağızda görünen kısımlarının yerine yapılan ve hasta tarafından çıkarılamayan protezlerdir.

Dış Kaplamalar;

• Çürük veya başka bir nedenle aşırı madde kaybı olan dışlerin restorasyonu;
• Renkleşmiş ve rengi geri döndürülemeyen dışlerde;
• Şekil bozukluğu olan dışlerde yapılır.
Dişler kaplama yapılacak şekilde şekillendirilir. Daha sonra ölçüsü alınıp Laboratuarlarda hekiminizin verdiği kararlar doğrultusunda hazırlanır. Provaların ardından kaplamanız yapıştırılarak işlem bitirilir.
Uygulanan kaplamaların bakımı tıpkı sağlıklı dişlerin bakımı gibidir. iyi yapılmış bir kaplama fonksiyon açısından ve temizlenme açısından sağlıklı bir dışten farksız olmalıdır.

Diş köprüsü

Diş köprüsü

KÖPRÜLER

Köprü eksik dişlerin yerine protez yapabilmek için komşu diğer dişlerden destek alınarak yapılan protezlerdir.
Köprü yapılmadığı taktirde hastanın komşu dişleri ve diğer cenedeki karşıt dışı, çekim boşluğuna doğru hareket eder. Bu nedenle bozulan dış kapanışı çürüklere ve dış kayıplarına yol açar.
Kaplamada olduğu gibi dış hekiminiz tarafından destek olarak alınacak dişler şekillendirilip aynı işlemler gerçekleştirilerek yapılır.
Bakımı, rutin bakım işlemleri yani sıra boşluğa konulan parçanın alt kısmının özel dış ipleri ile, dış hekiminizin göstereceği şekilde temizlenerek yapılır.
Porselen, değerli metal kombinasyonları özel cam maddeler ve özel plastiklerden hekiminizin seçimi doğrultusunda yapılır.

SABiT DIŞ PROTEZ UYGULAMALARI

Sabit protezlerde klasik ve günümüze kadar uygulanan yöntemlerde, protez oluşturulurken altyapı olarak metallerin dayanıklılığından, üst yapı olarak da seramığın estetiğinden faydalanılmıştır. Bu yöntem halen geçerli ve kullanılır olmakla birlikte artan estetik ihtiyaçlara cevap vermek için gelişen teknolojiyle birlikte çok değişik maddelerle doğal görünüşü birebir taklit edebilen sabit protez uygulamaları da artık klinik çözümlere eklenmiştir.

STANDART METAL ALAŞIMLI UYGULAMALAR

Bu protezlerde altyapı olarak dış dokularına uyumlu, gerekli dayanıklılığa sahip ve sağlığı idame ettirebilecek dishekimliğine özel metaller kullanılır.
üst yapı olarak da dental seramik estetik görünümü sağlamak için kullanılır. Standart metal alaşımlı sabit protezler tüm dişlere uygulanabilmektedirler. Artık klasikleşmiş yöntemler olarak da oldukça başarılı sonuçlar vermektedirler.
• Metalin protezlerdeki en önemli görevlerinden biri de dişleri sararak onları sağlıklı olarak korumaktır. Tabii olarak bunun yolu metalin kolaylıkla hazırlanmış dışın şeklini alabilmesinden geçer. Altın işlenebilirliği en üst seviyede metallerden biridir.
*Hazırlanmış dışın morfolojisi ile mükemmel uyum
• Estetik olarak seramik altında yer alan metalden de etkilenecektir. Altın rengi ve yapısı itibariyle çok daha estetik sonuçlar verecektir.

Dişlerimizde ve tüm nesnelerde görünüm ‘ışık’ ile olmaktadır. işte metaller üzerlerinde yer alan seramığın aksine ışığı geçiremeyerek yansıtmaktadırlar.
Bu konuda yapılan araştırmalar sonucun artık kaplama dişlerde hatta köprülerde dahi metalsiz porselenler kullanarak dışın doğal yapısını birebir taklit edebilen ve ışığı geçirebilen sabit protezler yapmak mümkün hale gelmiştir. Ayrıca tamamen seramik, metal içermeyen bu dişler katman katman işlenerek dışın derinlemesine evcut tüm dokuları da renk ve tonlama olarak taklit edilebilmektedir.

IŞIK YANSITMA:

Dişlerimizde ve tüm nesnelerde görünüm ‘ışık’ ile olmaktadır. işte metaller üzerlerinde yer alan seramığın aksine ışığı geçiremeyerek yansıtmaktadırlar. Bu konuda yapılan araştırmalar sonucun artık kaplama dişlerde hatta köprülerde dahi metalsiz porselenler kullanarak dışın doğal yapısını birebir taklit edebilen ve ışığı geçirebilen sabit protezler yapmak mümkün hale gelmiştir.

ESTETİK PRESS PORSELENLER

Yukarıda verilen bilgiler ışığında özellikle tek dış kaplamalarında kullanılırlar. Doku ve renk uyumları doğal dişler gibidirler. Dayanıklılıkları oldukça üst seviyededir. Özellikle ön dışlerde sağladıkları mükemmel estetik ile fark yaratırlar.

LAMINATE -LAMINA- PROTEZLER

Bu tip porselenlerle ayrıca estetiğimizin temel anahtarı olan on altı adet dişlerde sadece on yüzeylere uygulanan protezler yapmakta mümkün hale gelmiştir.

 

Devamını Oku