diş kaplaması arşivleri - Dr. Sertaç KIZILKAYA
  • Türkçe
  • İngilizce

Opening Hours : Mesai: Pazartesi - Cumartesi 09:00-19:00
  Contact : +90549 347 43 47

All Posts Tagged: diş kaplaması

Ağrıyan dişe ne yapılır? Kanal tedavisi mi çekim mi?

Eski Diş Kaplamalar Ne Zaman Değiştirilmeli

İster kullanım ömrü deyin ister son kullanma tarihi! Her malzemede olduğu gibi diş kaplamasında da böyle bir tarih vardır değil mi? Arabaların, evlerin hatta insanın bile bir yaşam süresi mevcut. Peki bu diş kaplamaların ömrü ne kadar? Bu yazıda çeşitli nedenler ile uygulanmış olan diş kaplamalarının ömrü hakkında bilgi verelim. diş kaplaması ne zaman değiştirilmeli? Diş kaplamasının ömrü ne kadar?

Diş Kaplamasının Diş ile Uyumu

Kullanım süresi diş takıldıktan sonra başlamaz aslında. diş yapılmaya başlandığı anda ne kadar doğru uygulanır ise kullanım ömrü de o kadar uzun olacaktır. Doğru uygulamadan kastın ne? dediğinizi duyar gibiyim. Öncelikle diş şekillendirilme işleminin dikkatli ve kurallara uygun yapılması gerekir. Anatomik diş kesimi kurallarına uymak gerekir. Kapanış miktarı ve diş eti kenar uyumunu sağlayabilecek tekniklerin kullanılması gerekir.

İyi bir diş kesiminden sonra iyi bir ölçü alınması gerekir. Bu da sadece malzeme ile değil hekimin dikkat, bilgi ve deneyimini gerektirir. Diş ölçüsü teknisyene ulaştırıldığında mevcut diş eti şeklinin muhafaza edilmesi için geçici diş kaplamasının uygulanması vakit kaybetmeden yapılmalıdır. Bu sayede ölçü alındığı andaki diş eti biçimi muhafaza edilir.

Dişlerin Durumu

Diş kaplamasının kullanım süresini önemli ölçüde belirleyen etkenlerden birisi kaplamanın altındaki dişin sağlığıdır. Kök ve çevre dokuların sağlıklı olması kaplama ömrünü tahmin edemeyeceğiniz kadar uzatır. Yani diş eti hastalığı oluşmamış ise ve diş kökü çevresinde kemik dokusu sağlıklı ise diş kaplamasının ömrü yirmi yılı geçebilir.

Diş Kaplamasının Değişim Zamanı

Belirtilere dikkat etmek genel sağlığımız için olduğu gibi diş sağlığımız için de önemlidir. Önceki yazılarımda diş eti kanamasından kırmızı alarm olarak bahsetmiştim. Diş kaplama değişim zamanı için de en önemli alarmlardan birisini diş etleri verir. Kanama, kızarıklık, şişlik ve ödem sorunları var ise mutlaka diş hekimine gidilmesi gerekir. Diş kaplamasından veya yanındaki dişinizden kaynaklanan bir sorun olabilir. Bunu ancak klinik muayene ve diş röntgeni ile anlamak mümkün olacaktır.

Diş Ağrısı Alarmı

Diş ağrısı da sevimsiz alarmlardan birisidir demiştik daha önce. Maalesef diş kaplamasının ömrünün dolduğunu gösteren işaretlerden birisi de diş ağrısı dır. Zaman geçirmeden ağrıyan diş için diş doktorunu arayıp randevu almalısınız. Geç kaldığınızda diş bölgenizde bir şişlik ve hatta ilaç içtiğinizde bile geçmeyen diş ağrıları ile karşılaşabilirsiniz. Diş apsesi ve diş çekimi gibi istenmeyen sonuçlar ile karşılaşmamak için rahatsızlık duyduğunuz gün diş hekimini aramanızı öneririm.

Ağız Kokusu

Ağız kokusu tedavisi

Ağız kokusu tedavisi

İşte en sevimsizinden bir işaret daha. Diş kaplamanızın artık sorun çıkarmaya başladığını gösteren önemli bir işaret de ağız kokusudur. Gidermek için ağız gargaları kullanmak veya sprey sıkmak çözüm olmayacaktır. Dişlerinizi fırçalasanız bile kısa bir süre sonra sizin veya çevrenizin hissedebileceği bir koku ortaya çıkıyor ise diş kaplamalarınızda veya dişlerinizde bir problem var demektir. Sorun büyümeden, ilerlemeden diş hekiminden randevu almalısınız.

Geç kaldığınız her gün hem çevrenizi rahatsız edersiniz hem de diş kaybına yol açabilecek kadar sorunun ilerlemesine müsaade etmiş olursunuz.

Devamını Oku
Zirkonyum Diş Kaplamalar

Sadece Dişler mi?

Diş hekimliği ve tıpta vücuda bir bütün olarak bakan, vücudunun her bölgesinin vücudun her yeri ile bağlantılı olduğunu düşünen bakış açısı giderek yaygınlaşıyor. Bütünsel yaklaşım olarak bilinen bu yaklaşımda sinyaller değil kaynağa ulaşıp sorunların kaynağını ortadan kaldırmak ön plana çıkıyor.

Bütünsel yaklaşımda verilen sinyalleri fark edip, dışardan gelen zararlı etkenleri göz önünde bulundurmak, belirtiye değil sebebe odaklanarak tanı ve tedavileri yapmak gibi bir bakış açısı ile olaylara yaklaşılması gerekiyor.
Günlük hayatımızda dişlerimiz ve ağzımızın vazifelerini maalesef önemsemeyiz. Onların varlığının bile farkına varmayız. Ağrı sızı veya benzer bir rahatsızlık olmadığı sürece dişlerimiz ile de fazla ilgilenmeyiz.

Ağzın en çok bilinen görevi sindirim sisteminin başlangıcı olması nedeniyle öğütme işlemidir. Dişlerimiz gıdaları koparmak çiğnemek, öğretmek için değil ise ağız içerisinde besinleri Islanmak çevirmek ve tat almak için vazife görür. Ağızdaki salgı bezlerinin tarafından üretilen tükürük besinlerin kimyasal olarak sindirilmesi ve ıslatılarak yutulmasına yardımcı olmak için görevlidir.
(WHO) Dünya Sağlık Örgütü’nün tanımına göre sağlık bu ve bedenen tam bir iyilik halidir. Ancak dünyada en çok görülen hastalıklardan bir tanesi olan diş ve diş eti hastalıkları birçok insanın sağlık örgütü tanımlamasına uymasını engeller.
Toplumun çoğunda görülen diş eti kanaması aslında bir hastalıktır. Tıpkı kırmızı bir alarm gibi vücudumuz bir şeylerin yolunda gitmediğine anlatmaya çalışır. Ağzımız, dişlerimiz ve dillimiz vücudun bütününün bir aynasıdır. Vücutta bir sorun olduğunda bu organlar daha belirti verir.

Hipokrat’ın dediği gibi ağız sağlığın aynasıdır.

Tıp ve diş hekimliği biliminde vücuda bir bütün olarak bakmak ve ortaya çıkan bir sorunun vücut için zararlı bir hastalığın sinyali olarak görmek gerekir. Modern tıp bilimi semptomu tedavi etmeye odaklandığında aslında asıl etkeni yani hastalığı ortaya çıkaran nedenleri bulmaktan uzaklaşmış olur. Aslında dışardan gelen sebepler ortadan kaldırıldığında vücudun sinyalleri de kesilecektir.
Diş ve diş etlerindeki sorunlar sadece estetik ve dişlerim fonksiyonu ile ilgili değildir. Bu problemler vücuttaki kan akışı, bağ dokusu, damar sinir ve lenf bezlerinin fonksiyonlarını da etkiler.
Dişlerde ortaya çıkan pek çok problem vücut için bozucu alan oluşturabilir.

Bunlardan bazıları:

  • Kanayan diş etleri
  • Ölü dişler
  • Kistler, granilomlar
  • Vücutla biyolojik uyumu olmayan metal kaplamalar
  • Çene eklemi hastalıkları
  • Diş sıkma diş gıcırdatma
  • Gömük dişler
  • Çürük dişlerdir.

Diş tedavilerini ertelemek aslında genel sağlık sorunlarımızı ertelemek demektir. Enfeksiyona yol açan sorunlar vücudun genel savunma mekanizmalarını da şüphesiz bozacaktır.

Sorunları büyümeden telefi edilmesi hem ağı sağlığımızı korumak hem de diğer organların hasara uğramaması için son derece önemlidir.

Devamını Oku
Estetik zirkonyum Diş

Zirkonyum kaplama diş hakkında bilinmesi gerekenler

Zirkonyum kaplama diş

 Zirkonyum kaplamalar sizin ihtiyacınız için uygun mu? Bunu öğrenmek istiyorsanız bugünlerde bir çok kafa karıştırıcı ve sinir bozucu bilgi ile karşılaşabilirsiniz.Bu nedenle bu konuyla ilgili sizi en doğru biçimde bilgilendirecek bir yazıyı kaleme almak istedim. Zirkonyum diş kaplamanın sizin için doğru bir seçim olup olmadığına öğrenmek istiyorsanız yazıyı dikkatlice okuyunuz.

Zirkonyum kuron ve köprüler ağızda özellikle estetik ihtiyaç hissedildiğinde metal destekli protezlere alternatif olarak kullanılan diş kaplamalardır. Zirkonyum kaplamalara ilk bakıldığında doğal dişten ayırt edilmesi gerçekten zordur bu nedenle zirkonyum kaplamalar ön bölge estetik ihtiyaç olan yerlerde daha çok tercih edilen bir malzeme haline gelmiştir.

Işık geçirgenliği sayesinde doğal diş gibi görünen zirkonyum diş kaplamalar diş ile tam uyumlu olduklarında asla kaplama altından çürük oluşmaz.Zirkonyum ışık geçrgendir

Isı iletkenlikleri metale göre daha az olduğundan soğuk sıcak hassasiyetleri de daha az olmaktadır. Lamina dişler için uygun olmayan ağızlarda doğal görüntü elde edebilmek için en iyi alternatiflerden birisi olan zirkonyum diş kaplama kliniğimizde de başarı ile uygulanmaktadır. CAD CAM yöntemi ile uygulanan bu kaplamalar hem hasta hemde hekim için yüz güldürücü sonuçlar vermektedir.

Devamını Oku