Dişler arşivleri - Dr. Sertaç KIZILKAYA
 • Türkçe
 • İngilizce

Opening Hours : Mesai: Pazartesi - Cumartesi 09:00-19:00
  Contact : +90549 347 43 47

All Posts Tagged: Dişler

Estetik dişler | Zirkonyum porselen diş

Estetik Diş Hekimliği

Pırıl Pırıl, Bembeyaz, Düzgün, Ağız Dolusu  Gülüş!
Ağzımızdaki şekilsiz görüntülerle veya kırık dişlerle gülmek insanın psikolojisine büyük zarar verir. Özgüven, konuşma, hareket ve kcndiliğindcnlik yaşam gücümüzün ve iç benliğimiz, inançlarımız ve kim olduğumuza ilişkin anlayışımızın temel unsurlarındandır.
  Gülüşünüzü estetik diş hekimliği yoluyla düzeltmek için gerekli para ve arzunun yanı sıra, ihtiyacınız olan bütün bilgiye sahipseniz, gereken tüm diş hekimliği malzemelerini, sanatçılığı ve teknik yeteneği rahatlıkla bulabilirsiniz.
Dişlerin görünüşü ve sağlığına pek ilgi gösterilmez ya da yalnızca şöyle bir beyazlatma yapıp geçilirken, kilo vermek için, nemlendirici ve temizleyicilere ve de yüzün şeklini değiştirmek için cerrahi müdahalelere binlerce dolar para ve dünya kadar zaman harcanmaktadır.
Gülerken bilerek eliyle ağzım kapayan bir insan izlemek kadar rahatsızlık verici bir şey olamaz. Dişlerinin kırık dökük halini gizlemek için dudaklarım eğip büken kişi vücut diliyle şöyle haykırmaktadır: “Yeter, beni daha fazla güldürmeyin.” der gibi….
estetik dişler,estetik diş,zirkonyum,zirkonyum diş fiyatları,zirkonyum nedir,zirkonyum kaplama fiyat,zirkonyum fiyatları,zirkonyum kaplama zirkonyum diş örnekleri,zirkonyum porselen diş,zirkon,Zirkonyum Diş,zirkon diş fiyatları,zirkon nedir zirkon kaplama fiyat,zirkon fiyatları,zirkon kaplama,zirkon diş örnekleri,zirkon porselen diş,zirkon taşı Zirkonyum Diş,istanbul zirkonyum diş
Devamını Oku

Estetik Diş Hekimliği (Estetik Dişler)

Estetik Diş Hekimliği Uygulamaları

Daha güzel bir gülümseme için kapısını çaldığımız diş hekimleri bazen ayaklarımızı yerden kesecek kadar güzel gülüşler hediye ederler bize. Bazen de korkulu rüyamız ve kabusumuz olurlar. Diş estetiği konusunda kendini geliştiren ve estetik diş hekimliği uygulamalarını uygulayan diş hekimlerine gitmek gerekiyor tabi. Estetik diş hekimliği ile meşgul olan diş hekimlerinin ne farkı var diyeceksiniz. Kısaca anlatmaya çalışayım.

Diş estetiği ile meşgul olan bir hekimin kliniğinde

 1. Ortodonti
 2. Periodontoloji
 3. Kuron köprü protez
 4. İmplant

bölümleri ile ilgili tam donanımlı olması gerekir. Estetik diş hekimliği bu bölümlerin birbirleri ile multi disipliner çalışmasını gerektirir. Doğru diş sıralanışı, sağlıklı diş etleri ve doğal diş protezleri için bu dört bölümün eksiksiz çalışması gerekmektedir.

Dişi kurtarmak için çalışmak yerine dişin sağlıklı ve estetik görünümü için çaba sarf ederler. Estetik diş hekimleri koruyucu ve düzeltici uygulamalar yaparlar. Cerrahi, kist operasyonları gibi işlemleri günlük uygulamalarından ayırırlar.

Lamina Dişler, Zirkonyum Porselen Kaplamalar

Yukarıda da anlattığım gibi diş hekimliği branşlarının birleşimi ile estetik diş hekimliği ortaya çıkar. Yüzdeki oranlar, göz ve ten rengi burun kanatlarının genişliği,dudak kalınlığı gibi etkileyen birçok unsur vardır. Önce diş ağrısına neden olan veya kanama gibi diş sorunları giderilir. Bu işlemler tamamlandıktan sonra estetik provalar yapılır.
Diş estetiği doğru renk şekil ve form ile sağlanır.
Diş eti sağlığı ve pembe estetik diş estetiğinin başlangıç noktasıdır.
Devamını Oku

Yirmi Yaş ve Gömülü Dişler

Yirmi Yaş ve Gömülü Dişler
Yirmi yaş veya diğer gömülü dişlerin varlığı ve genellikle çene darlığından dolayı sürmemeleri diş hekimliği kliniğinde sıkça görülen bir durumdur. Bu durumda en sık sorulan soru kişinin herhangi bir şikayeti olmasa da, bu dişlerin çekilip çekilmemesidir. Farklı nedenlerden dolayı böyle dişlerin sorun çıkarmasını beklemeden çekilmesi önerilir.

* Çene darlığı nedeniyle dişlerin sürmesi için gerekli yer olmayabilir ve dişler uygun olmayan pozisyonlara yerleşerek o bölgede iltihaba neden olabilir. Bu da iltihabın bütün ağız, burun ve solunum yoluna yayılmasına neden olur.
* Kist oluşumuna neden olabilir ve bu kist bütün çene kemiğine yayılabilir, komşu dişlerin çürümesine ve çekilmesine neden olabilir.
* Üst çenede sinüslere olan yakınlığından dolayı, sinüslerin iltihaplanmasına yol açabilir ve vücutta bir fokal enfeksiyon riski yaratır.
* Diş hekiminin yapacağı bir tedaviyi (protez, dolgu gibi) ve ortodontik tedavinin başarısını engelleyebilir.

Bu nedenlerden dolayı gömülü, yarı gömülü yirmi yaş ve diğer dişlerin şikayet olmadığı durumda bile çekilmesi en doğru tedavi yöntemidir .

Devamını Oku
Diş Beyazlatma ve estetk diş

ESTETİK DİŞLER DİŞ HEKİMLİĞİ

Gülüş Tasarımı Nedir?

Gülüş tasarımı, hekimlik ve sanatın birlikte uygulanarak, size özel ideal gülüşünüzü yenilemektir. Sizin birtakım kişisel istekleriniz ile sağlık ve doğallığı da birleştirerek sağlıklı bir gülüşü planlamaktır.

Gülüş Tasarımına Nereden Başlanır?

Size yakışan estetik gülüş ifadesini belirlerken diğer faktörler:
 •     Yüz Hatlarınız
 •     Cinsiyetiniz
 •     Yaşınız
 •     Gülüş simetrisi
 •     Dişlerinizin sıralanışı ve renkleri
 •     Dudaklarınız
 •     Dişetleriniz
Erkek ve kadın anatomisi birbirinden farklıdır. Erkeklerde yüz hatları daha keskin ve belirgindir. Alın burun, çene ucu orantısı kadın yüzüyle farklılıklar gösterir. Kadınlarda geçişler daha yumuşak burun ve kaş kemerleri daha siliktir. Dişlerde de aynı paralellik vardır.
Kadınlarda:
 •     Dişlerin köşeleri daha yumuşak döner,
 •     Gülme hattı yukarı doğru kavislidir,
 •     Ortadaki iki diş yandaki dişlerden biraz daha uzundur,
 •     Komşu dişlerin köşeleri arasında minik aralıklar vardır.
Erkeklerde :
 •     Komşu dişler daha düz bir hatta birleşirler,
 •     Dişlerin hatları daha belirgindir,
 •     Gülme hattı daha düzdür.

DİŞ BEYAZLATMA (BLEACHİNG)

Klinikte Diş Beyazlatma (Office Bleaching)
Bu diş beyazlatma yöntemi; dişhekimi tarafından klinikte ve genellikle 40-50 dk kadar süren tek seanslık bir işlemle uygulanır. Yöntem hidrojen peroksitin ısı yada ışık ile aktive edilemesi temeline dayanır.
Dişe sürülen beyazlatıcı maddenin üzerine beyazlatmayı hızlandıran bir ışın uygulanır.
Klinik Diş Beyazlatmanın (Office bleaching) Avantajları
    Bir saatlik tek seans sonrası ortalama 8 -12 ton beyazlama
    İşlem sonrası hassasiyet hissi çok düşüktür
    Elde edilen renk uzun süre korunur
    Dişhekimi tarafından uygulandığından ağız dokularının korunması
    Günlük alışkanlıklardan vazgeçmeden iyi sonuç (sigara, çay, kahve vb.) ,
Evde Diş Beyazlatma (Home Bleaching)
Ev diş beyazlatması veya matris beyazlatma olarak da bilinmektedir. Uygulaması oldukça kolay, güvenli ve etkin bir diş beyazlatma yöntemidir.
Evde Diş Beyazlatma Yönteminin Avantajları
Bu yöntemin tek avantajı diğer yönteme göre daha ucuz olmasıdır.
Etkili Olduğu Durumlar
    Sarı, turuncu ve açık kahverengi renklenmeler.
    Kahverengi fluoroz renklenmeleri.
    Mine opasiteleri. Aslında mine opasitesine etki etmemesine rağmen, minenin diğer bölümleri beyazladığı için opasite daha az dikkat çekici hale gelir.
    Ön dişlerin çoklu renklenmeleri.

SABİT PROTEZLER-KRON KÖPRÜ

Kuron Nedir ? : Kırık veya aşırı çürük nedeniyle madde kaybına uğramış dişleri restore etme yöntemidir.Dişin üzeri dokuyla uyumlu bir malzemeyle kaplanarak tam bir diş formu sağlanır.Bu malzemeler full metal,metal destekliporselen veya full porselen olabilir. bkz.full porselenler. Hazırlanan kuronlar dişin üzerine yapıştırılarak sabit kalması sağlanır.
Köprü Nedir? : Bir veya birden fazla diş eksikliği varsa ve eksik bölgenin her iki tarafında da sağlıklı dişler mevcutsa, bu iki yakadaki dişlerden destek alınarak eksik dişlerin tamamlanmasına yönelik bir restorasyondur. Köprü protezleri de kuron protezleri gibi dişlere yapıştırılarak sabit kalmaları sağlanır.
Kuron veya köprü protezi hazırlanırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta;dişin dişetiyle birleştiği bölgeye şev veya şemfır denen basamakların hazırlanmasıdır.Bu sayede, yapıştırılan kuron veya köprülerin dişeti içine fazla baskı yapıp, dişeti enfeksiyonuna ve dişeti kenarında koyu renkli hat oluşmasına yol açmaları önlenmiş olur
Protezleri sabit ve hareketli protezler olarak iki ayrı sınıfta değerlendirebiliriz.
Sabit protezler kuron ve köprü olarak ayrılırken, bunlar da yapımlarında kullanılan malzemeye göre full metal, metal destekli porselen veya full porselen olarak isimlendirilebilirler.
Hareketli protezler ise farklı özelliklerine göre farklı şekillerde isimlendirilebilirler.

PORSELEN (İNLEY-ONLEY) DOLGULAR

Porselen dolgular(Porselen inley ya da Onley) laboratuarda hazırlana n üstün estetik ve dayanıklılığa sahip dolgulardır. Kompozit dolgulara göre, uygulandıkları diş ve komşu dişler ile çok daha uyumludur.
Porselen Dolgu Nedir?
Porselen dolgular (Porselen inley ya da Onley) laboratuarda hazırlanan üstün estetik ve dayanıklılığa sahip dolgulardır. Kompozit dolgulara göre, uygulandıkları diş ve komşu dişler ile çok daha uyumludur. Bu, dolgunun ağız dışında laboratuar ortamında hazırlanma özelliğinden kaynaklanır. Dişin kırık, çürük veya eski dolgulu kısmı uzaklaştırıldıktan sonra kalan sağlam bölümün ölçüsü alınarak laboratuara yollanır. Laboratuar ortamında, hassas bir teknoloji ile hazırlanan model, özel IPS makinesine alınarak mükemmel estetik ve fonksiyona sahip dolgular elde edilir.

LAMİNA KAPLAMALAR

Ön dişlerdeki estetik bozukluklarda, dişlerin istenilen forma ve şekile getirilmesinde kullanılan ince porselen kaplamalardır. Lamina kaplamalarda dişin yan ve arka yüzeyine dokunulmaz. Bu alanlar orijinal formunda kalır. Dişin sadece ön yüzeyi hafifçe kesilir. Bu yüzden estetik diş hekimliğinde en konservatif tedavi yöntemidir.
Lamina kaplamalarla yapılabilecek değişiklikler sınırlıdır, en sık kullanım yerleri;
    Ufak diş aralıklarının kapatılmas
    Hafif çarpıklıkların düzeltilmesi
    Kırık dişlerin tedavisinde
    Renklenmiş dişlerin tedavisinde
    Beyazlatma işleminin yetersiz kaldığı durumlarda
Laminaların bu kadar estetik olmasının sebebi alttaki diş dokusunu çok iyi yansıtmasıdır. Doğal dişler gibi mükemmel ışık yansıtırlar. Çok ince kaplamalar olmalarına rağmen gelişmiş yapıştırıcılar sayesinde dişlere çok iyi tutunurlar.
Laminalar genellikle porselenden hazırlanır ama kompozit dolgulardaki gelişmeler sayesinde kompozit laminalar da oldukça sık kullanılmaya başlandı. Kompozit laminalar porselen laminalara göre daha kısa ömürlüdürler ve renklenmeye daha müsaittirler.
ZİRKONYUM KAPLAMALAR
Zirkonya, yüksek gerilme direncine sahip olması, doku dostu olması, gren çapının düşük olması sayesinde dişhekimliğinde seramik formunda implant ve abutment materyali, sabit restorasyonlarda (kuron-köprü, laminate, inlay-onlay) core materyali, post-core materyali ve ortodontik braket olarak kullanılmaya başlanmıştır. Zirkonyum seramiklerinin kullanıma girmesi, bilgisayar-destekli dizayn (Computer-aided design; CAD) ve bilgisayar-destekli üretim (computer-aided manufacturing; CAM) teknolojisinin gelişmesi ile paralellik göstermiştir.

İMPLANT TEDAVİSİ

Devamını Oku

Güzel Dişler Güzel Gülüşler Estetik Diş

zirkonyum,zirkonyum diş fiyatları,zirkonyum nedir,zirkonyum kaplama fiyat,zirkonyum fiyatları,zirkonyum kaplama
zirkonyum diş örnekleri,zirkonyum porselen diş,zirkon,Zirkonyum Diş,zirkon diş fiyatları,zirkon nedir
zirkon kaplama fiyat,zirkon fiyatları,zirkon kaplama,zirkon diş örnekleri,zirkon porselen diş,zirkon taşı
Zirkonyum Diş
Güzel Dişler Güzel Gülüşler Estetik Diş
Öncelikle düzenli hekim kontrolünde olmak çok önemli. Bizim fark edemeyeceğimiz bazı sorunları, daha başlangıç döneminde hekimimiz fark edip erkenden gerekli önlemleri alacaktır. Bunun için hiç bir şikayetimiz yoksa bile 6 ayda bir düzenli kontrol öneriyoruz.
ikinci olarak ağız bakımı için dişleri mutlaka günde en az üç kere çok bastırmadan ama dişlerin temizlendiğine emin olacak kadar uzun süre fırçalamalı, ve diş ipi kullanmaya özen göstermeliyiz. Ağız gargaraları da ağız bakımının sürdürülmesinde size yardımcı olacaktır. Dişleri fırçalama imkanı bulamıyorsak, en azından temiz bir su ile ağzı gargaralamak ise yarayacaktır. Fransızlar yemekten sonra dişlerini fırçalama imkanı bulamazlarsa bir parça peynir alırlar ağızlarına ki bu da ise yarar.
Diş taşlarının temizlenmesi dişlere zarar vermez ve dişleri çizmez. Fırçalarken dis etleri kanıyorsa . dis etlerinin rengi pembeden kırmızıya doğru gitmişse ve ağız da kotu bir koku varsa dis hekimine gitme zamanı gelmiş demektir.
Çocukların 6 yasında ilk daimi dişleri çıkmaya başlar ve arkada sut dişlerinin arkasında çıkan dişler, çoğu zaman süt dişleri ile karıştırılır. Nasıl olsa değişecek yaklaşımı ile de dolguya gereksiniminin olmadığı düşünülür. Bunlar ömür boyu ağızda kalacak dişlerdir ve çürükten korumak için üzerleri koruyucu bir tabaka ile örtülmelidir Ayrıca süt dişlerinde ki çürük, çok çabuk ilerleyebileceğinden görülür görülmez diş hekimine başvurulmalıdır. Alttaki daimi dişin sürmesine daha çok var ise diş hekimi süt dişine dolgu yapacaktır.
Sut dişleri sağlıklı ise diş hekimi bu sağlığı korumak için çocuklara flor uygulayacaktır.
Hamilelik planlanıyorsa, mutlaka öncesinde yapılacak kontrollere diş hekimi kontrolü de eklenmelidir. Varsa sorun hamilelik sonrasına ertelenmeden yapılmalıdır ki, hamileliğin daha rahat geçmesi sağlansın. Hamilelik sırasında dişetlerinin daha çok kanaması da yaşanılan sıkıntılardan birisidir ve besinci ayda diş hekimine dişetleri kontrolüne gidilmesinde sakınca yoktur. Mecbur kalındığında hamilelik esnasında da acil tedaviler yapılabilir Hamilelik sırasında ortaya çıkabilecek acil olmayan tedaviler de hamileliğin bitimine bırakılabilir.
Ağız ve diş sağlığı açısından vitamin ve minerallerin önemi büyüktür Örneğin A vitamini eksikliğinde kemik ve diş oluşumunu sağlayan hücrelerin aktivitesi azalır, tükürük salgısı azalır ve ağızda yaralar görülebilir. Diş çekimlerinden sonra oluşan pıhtılaşma içinse E ve K vitaminleri önemlidir Bu örnekler çok daha arttırılabilir Burada önemli olan ağız ve diş sağlığı için sağlıklı ve dengeli beslenmektir.
Günümüzde dişlerini sıkan kişilerin sayısı oldukça artmıştır. Eğer siz de dişlerinizi sıktığınızı yada gıcırdattığını düşünüyorsanız ya da çevrenizden böyle bir duyum aldıysanız, mutlaka diş hekiminize gitmeli ve bu durumdan bahsetmelisiniz. Dis hekiminiz bu alışkanlığınız için gerekli olan tedaviyi planlayacaktır.
Benim sizlerle paylaşabileceğim minik hatırlatmalar böyle Umarım diş ağrısı diş hekimi korkusunu aşmadan diş hekimine gidemeyenlerden değilsinizdir. Çünkü diş hakimleri, sızın korkunuzu azaltmak ve tedavinizi rahat bir şekilde tamamlamak için etlerinde gelen her şeyi yapıyorlar. Ağız ve diş sağlığınızın daim olmasını diliyorum. Sağlıklı ve güzel gülümsemeleriniz yüzünüzden hiç eksik olmasın…
Devamını Oku
Estetik Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya

Bakımlı dişler

Türkiye de estetik diş hekimliğinin öncülerinden olan Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya ile satışları arttırmak, başarıyı yakalamak ve insanlarla iyi ilişkiler kurup güven vermek ile diş sağlığı arasındaki ilişkiyi konuştuk.

Sertaç Kızılkaya

Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya

Satış yaparken ya da sosyal yaşantınızda bir şeyler yolunda gitmiyor ise aynada kendinizi inceleyin. Sizi seven ve güvendiğiniz bir kişiye danışın. Çünkü sarı, eğri belki de çürük dişleriniz ile karşınıza olumsuz bir imaj verdiğinizi size ancak çok yakın olan bir seveniniz size söyleyebilir. O da söyleyemedi ise kendiniz fark etmek zorundasınız diyor Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya ve ekliyor.
İnsanlar yeni birisi ile ilk karşılaştıklarında, konuştukları kişinin gözlerine ve ağzına bakarlar. Daha sonra giyimi ve duruşu, sözel ifadeleri ile diğer kişilik özelliklerini dikkate alırlar. Hayatta başarının gizli anahtarlarından birisi olan ilk izlenim notunu yükseltmek için Ağız – Diş sağlığına dikkat edilmesi gerekiyor. Profesyonel iş görüşmelerinde eğitim ve iş deneyiminin yanı sıra karşınızdakiler üzerinde bıraktığınız izlenim de son derece önemlidir. İşe alınmak veya ürününüzü satmak için makyaj yapmak, tıraş olmak, hatta temiz ve ütülü giysiler giyinmek kadar, dişlerinizin düzgün ve beyaz olması diş etlerinizin sağlıklı olması da önem taşıyor.

Diş sağlığınız ile elde edeceğiniz bakımlı ve estetik görüntünüz sayesinde karşınızdaki insanda kendine önem veren, sorumluluk sahibi, titiz, karşısındaki insanlara saygılı bir karakteriniz olduğunu hemen hissettirirsiniz.

El yüz yıkamak gibi diş fırçalamanın, kuaföre gitmek gibi diş temizletmenin, saç boyatmak gibi diş beyazlatmanın doğal bir hale geldiği günümüzde bunları ihmal eden satış elemanları karşılarındaki insanlara güven veremezler ve başarılı satışlar yapamazlar. Böylece hem paralarını hem de sağlıklarını kaybederler.

Sağlıklı ve düzgün bir diş yapısı, bembeyaz dişler insanın kendisine olan güvenini arttırmanın yanı sıra kişinin toplum tarafından kabulünde de avantaj sağlar. Böylece mesleki, sosyal ve kişisel yaşamda da başarı ve tatmin sağlanabilir.

Diş çürüklerinin artık kesinlikle ağrısız tedavi edildiğini söyleyen Diş Hekimi Sertaç KIZILKAYA eğri dişler için ortodonti ve laminate veneer ile herkesin daha düzgün bir estetiğe, diş beyazlatma ile de iddialı bir gülüşe kavuşabildiğini ifade etti.

DİŞ HEKİMİ
SERTAÇ KIZILKAYA

Devamını Oku

Lamine porselen dişler

Lamine diş yaprak porselen diş
Ne zaman ve kimlere uygulanır:
-Diş renklenmelerinde, beyazlatma uygulamasının yeterli
sonuç vermediği durumlarda,
-Dişlerin üzerinde beyaz opak lekelerin olduğu durumlarda,
-Ön dişlerin aralıklı olduğu durumlarda bu aralıkların
kapatılması için,
-Dişlerin uçlarında kırık olduğu durumlarda,
-Ortodontik tedaviye ihtiyaç duyulacak kadar fazla
çapraşıklık yok ise bu hafif çapraşıklıkların giderilmesinde,
-Eski dolguların renk uyumsuzluğu var ise
-Diş boyları kısa ise, dişlerin boyunu uzatmak için
Lamine porselen kaplama uygulaması yapılabilir.
Lamine porselen dişlerin avantajları nelerdir:
-Lamine porselen dişler çok ince bir seramik olduğu için,
seramiğin ışık geçirgenliği özelliği sayesinde doğal diş gibi görünür ve mat
bir görüntü vermezler. Doğala en yakın görüntüyü elde edebiliriz.
-Lamine diş yapımı için dişlerde yapılacak aşındırma işlemi
çok azdır ve mikrometrelerle sınırlıdır. Yani dişin sadece mine tabakasından
çok hafif bir aşındırma yapılacağı için dişe zararı yoktur.
-Aşındırma işlemi sadece dişin mine tabakasında yapıldığı
için anestezi gerektirmez. Özellikle iğneden korkan hastalar için çok cazip bir
tedavi alternatifi haline gelir.
-Estetik olarak en iyi yöntemlerden biridir.
-Renk değişikliği olmaz.

Devamını Oku

Dişler Nasıl Fırçalanır?

Estetik dişlere sahip olabilmek için öncelikle temiz ve sağlıklı dişlere sahip olmak gereklidir. Dişleri çürüklerden ve diş eti hastalıklarından korumak için
en etkili yöntem dişleri düzenli olarak fırçalamaktır. Diş fırçalamanın ilk
adımı doğru fırça seçimidir. Dişin anatomisi, diş minesinin kalitesi, diş
minesinin yapısı, diş etlerinin sağlığı gibi bazı faktörler diş fırçası
seçiminde etkilidir.

Sağlıklı dişler
ve diş etleri için ağız hijyenini iyi durumda tutabilmek
gereklidir. İyi bir ağız hijyeni için dişlerin günde 2 kez fırçalanması
gereklidir. Fırçalama sırasında diş macunu kullanımı önemlidir. Ancak diş
macunundan daha önemli olan etken macunun markası veya özelliği değil, diş
fırçalama sırasında fırçanın en etkin yöntemle kullanılmasıdır. Fırçanın en
etkin yöntemle kullanılması demek, fırçanın tüm dişlere ulaşması ve tüm
dişlerin tüm yüzeylerine ulaşıp diş yüzeyindeki bakteri plağını
uzaklaştırılması demektir. Macun köpürerek diş ve dişetlerine daha rahat ulaşır
ve içerdiği florür ksilitol gibi bazı maddeler sayesinde diş yapısına nüfuz
ederek diş yapısına destek olur. Diş parlatma tozları veya tuz gibi dişi
aşındırıcı ve diş yapısı bozucu, mine tabakasında dekalsifikasyonlara neden
olacak maddeler asla kullanılmamalıdır.
Peki doğru diş fırçalama tekniği nasıldır? Yani dişlerimizi nasıl
fırçalamalıyız? Diş fırçalama teknikleri farklı farklıdır. Burada anlatacağımız
teknik ise dünyaca kabul görmüş en güncel diş fırçalama tekniğidir.
Diş fırçalama işleminde iki şeye dikkat edilir. Birincisi fırçanın diş yüzeyine
konumlandırılması ikincisi ise fırçanın hareketi. Fırça diş eti çizgisine
eğimli olarak diş yüzeyine 45 derecelik bir açı ile yerleştirilir. Buradaki
amaç fırça kıllarının boylu boyunca diş yüzeyinde temizleme yapması aynı
zamanda da fırça kıllarının uç kısmı diş ve dişeti arasındaki ince oluğa
girerek bu oluğu temizlemesidir. Fırçanın hareketi ise ileri-geri hareketi ile
yukarı aşağı hareketinin birleşimi olan dairesel harekettir. Dişler bu şekilde
fırçalanır. Daha sonra fırça, bir fırça boyu kadar kaydırılarak fırçalama
sürdürülür.
Dış yüzeylerden başlayan fırçalama sert darbeler halinde değil, yumuşak ve
daireler çizecek biçimde, ön dişlerden arka dişlere doğru yapılmalıdır.
Öncelikle dişlerin dışarı bakan yüzeyleri yani yanak ve dudağa bakan yüzeyleri
fırçalanır. Bu yüzeyler bittikten sonra dişlerin ağız içi kısmına bakan
yüzeyleri fırçalanır. Bu işlemde de fırça eğik tutularak, diş etinden ağız
boşluğuna doğru hareket ettirilir.
Daha sonra dişlerin çiğneme yüzeyleri fırça düz olarak ileri geri hareket
ettirilerek fırçalanır.
Fırçalama işleminin en az iki-üç dakika sürmesi gerekir. Sağlıklı diş etleri
fırçalama sırasında kanamaz.
Diş fırçası kişiye ait bir araçtır, başkalarıyla paylaşılmaz. Diş fırçaları
birkaç ayda bir, en geç altı ayda değiştirilmelidir. Gerektiğinde ara yüzlerin
etkin olarak fırçalanmasını sağlamak üzere ara yüz fırçaları kullanılır.
Bunlarla ilgili önerilerini almak üzere diş hekimine başvurmak gereklidir.
Devamını Oku
Sertaç Kızılkaya

Estetik Dişler için Zirkonyum Diş

ESTETİK DİŞLER

Son yıllarda diş hekimliğini popüler yapan uygulamalardan birisinin implant diğerinin ise diş estetiği olduğunu belirtmiştim. Bazı insanlar doğuştan güzel dişlere sahip olurlar. Onlar şanslı gruptan. Siz bu yazıyı okuduğunuza göre diş estetiği ile ilgili bazı sorunlarınız var. Belki dişleriniz eğri belki rengi sarı. Merak etmeyin hepsi ile ilgili bir çözüm yöntemi var artık. Ben de 25 yılı aşan klinik tecrübelerim ile en güncel diş estetiği uygulamalarını kliniğimde uyguluyorum. Tek bir sorunum var diyorsanız web sitemdeki ilgili sayfaya giderek zaman kaybetmeden bu sorununuz ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Size hemen linkleri ile birlikte bu sorunların isimlerini yazıyorum. Diş rengi ile ilgili sorularınız için diş beyazlatma, eğri dişler ile ilgili sorunlar için ortodonti ve şeffaf plak sayfasına, diş kaplamalar için ise zirkonyum diş kaplama ve laminate veneer diş sayfasına gidebilirsiniz. Ama ben sizin yerinizde olsam biraz zaman ayırıp bu sayfayı da okurdum. Linkler burada duruyor nasıl olsa geri dönüp tam da ihtiyacınız olan sayfama rahatlıkla gideceksiniz nasıl olsa.

ESTETİK DİŞ GÖRÜNTÜSÜ

Zirkonyum diş kaplama nedir?

Zirkonyum diş kaplama nedir?

Dış görüntümüzdeki önemli detaylardan birisi de dişlerimizdir. Onların düzgün sıralanması, estetik, doğal ve  beyaz olması, yüzümüzdeki önemli estetik ayrıntılardan biridir. Hoş görünümlü ve asli fonksiyonunu yerine getiren dişlerin kişinin yaşamına pozitif katkı sağladığı bir gerçektir. Diş Estetiği, kişinin sadece hoş ve bakımlı görünmesini değil, dişlerin temel fonksiyonlarını da sağlıklı bir şekilde yapmasını amaçlar. Estetik diş hekimliği, bilim, teknoloji ve sanatın karışımıdır. Amacı da “sağlıklı ve doğal güzelliği” yakalamaktır.

Diş Estetiğinin Amaç Edindiği Konular;

 1. Sağlıklı ve kişiye uygun gülüş tasarlamak,
 2. Formu bozuk dişlerde diş düzeltme ile Doğal ve estetik görünümlü dişler,
 3. İdeal renk ve boyutta sağlıklı estetik diş etleri,
 4. Diş ve diş eti oranının ideal noktaya getirilmesi ve uyumunun sağlanması,
 5. Tüm tedaviler sonucunda güzel bir gülümseme sağlıklı diş ve dişetleri.
 6. Estetik dişler, diş estetiği ve estetik gülüşler için doğal görünüm en önemli olan şeydir,
 7. Diş estetiği tedavisinde hasta verilerinin iyi incelenmesi ve en doğal sonucun alınması.

Zirkonyum, kaplama diş yapımında kullanılan bir alt yapı malzemesidir. Zirkonyum maddesi diş hekimliğinde beyaz renkli ve aynı zamanda ışık geçirgenliği olan bir malzeme olması nedeni ile tercih edilir. Zirkonyum diş kaplamalarının üzerine gelen basınçlara karşı dayanıklılığı çok yüksektir. Zirkonyum diş kaplama estetik olmasının yanı sıra biyolojik olarak doku dostudur. Bugüne dek yapılan klinik araştırmalarda zirkonyum ile yapılan diş kaplamalarında herhangi bir alerjiye rastlanmamıştır.
Bu özellikleri ile zirkonyum alt yapılı estetik diş kaplamalarında aşağıdaki pozitif faktörler vardır.

 • Rengi beyazdır, bu yüzden geleneksel metal alaşım altyapılı porselen dişlerde olan siyah metalin yansıması olmaz.
 • Işık geçirgenliği vardır, özellikle ön dişlerde gülümseme sırasında en ideal estetiği yakalamak için zirkonyumun bu özelliğinden faydalanılır. Estetik diş kaplaması için en önemli kriterlerden birisi budur.
 • Üzerine gelen çiğneme kuvvetlerine karşı direnci çok yüksektir. Bu özelliği sayesinde arka dişlerde de rahatlıkla kullanılabilir.
 • Zirkonyum diş kaplamalar biyolojik uyumluluğu sayesinde alerji yapmaz. Bazı insanların metale karşı alerjisi vardır. Bu kişiler diş kaplaması yaptırmak istediği zaman zirkonyum kaplama yaptırması gereklidir. Aksi halde diş etlerinde iltihap, diş eti çekilmesi, diş etlerinde kanama, diş eti şişliği, kızarıklık vb gibi birçok diş ve diş eti rahatsızlığı ile karşı karşıya kalabilir.
 • Diğer kaplamalara göre zirkonyum kaplama, ısı iletkenlik özelliği düşük olduğu için, ısıyı daha iletir. Böylece ağız içinde sıcak ve soğuktan etkilenmezler, dişte hassasiyete neden olmazlar.
 • Her renkte dişe uygulanabilir. Rengi çok koyu olan bir diş, zirkonyum kaplama ile istenilen renkte kaplanabilir. Dişin asıl rengi zirkonyum kaplama rengini etkilemez. Uzun yıllar sonra bile zirkonyum diş kaplamasının rengi değişmez.
 • Zirkonyum dişlerin ekstra bir bakımı yoktur. Düzenli diş fırçalama ve iyi bir ağız hijyeni yeterlidir.

 

Estetik Dişler Nasıl Yapılır?

Günümüzde metal içermeyen zirkonyum diş kaplamalar, laminate veneer diş kaplamalar ve empress diş kaplamalar estetik diş yapımında biz diş hekimlerine büyük olanaklar sağlamaktadır. Diğer taraftan diş esti estetiği ve diş beyazlatma gibi işlemler de ideal diş estetiği görüntüsü elde edilmesinde yaygın olarak kullanılır. Kliniğimde bütün disiplinleri birlikte kullanarak son derece tatmin edici diş estetiği sonuçları elde edebilmekteyiz.

 

Estetik Protez Dişler

Protez Diş Fiyatları

Protez Diş

İster sabit ister takılıp çıkarılabilen protezler belirli kurallara uyularak yapıldıklarında hasta için güzel bir gülümsemeye katkı sağlarlar. Bir yandan dudak ve yanakların desteklenmesi diğer taraftan fonksiyonun sağlanması diş yapımında önceliğimizdir. Diş hekimliğinde estetik fonksiyon ve fonasyon üçlüsünden taviz vermeden diş yapabilmenin sırrı ise iyi eğitim, bilgi, dikkat, hüner ve malzeme yatırımıdır. Hasta beklenti ve istekleri dinlenmelidir. İhtiyaçlar ile beklentiler karşılandıktan sonra estetik prensiplere dikkat edilerek diş yapılmalıdır.

Ağızda pembe ile beyaz estetiğin dengesi sağlandığında yüz güldüren sonuçlara ulaşmak hiç de zor olmayacaktır. Diş protezinin takılıp çıkarılması bazı hususlarda dezavantaj olsa da dudak ve yanakları desteklemesi bakımından daha dolgun ifade için avantaj oluşturmaktadır.

Özellikle üst çenesinde hiç dişi olmayan hastaların implant tedavisi sonrasında dolgun yanak ve dudak beklentisi olmaması gerekir. Dişler konuşma sırasında belki çok az belki de hiç görünmeyebilir. Bunu nedeni kaybedilen kemik dokusu ve implant üzerindeki diş kuron boyunun fazla un yapılmasının sakıncalı olmasındandır.

Estetik Porselen Dişler

Yıllarca dişler kesildi ve porselen kaplamalar uygulandı. Şimdi porselen kaplamalar çıkarılıyor ve yerine zirkonyum diş kaplamalar uygulanıyor. Porselen yerini neden zirkonyum diş kaplama aldı? Zirkonyum diş kaplama sayfasında detaylı olarak okuyabilirsiniz.

 

Devamını Oku