Dişler arşivleri - Dr. Sertaç KIZILKAYA
 • Türkçe
 • İngilizce

Opening Hours : Mesai: Pazartesi - Cumartesi 09:00-19:00
  Contact : +90549 347 43 47

All Posts Tagged: Dişler

Estetik dişler | Zirkonyum porselen diş

Estetik Diş Hekimliği

Pırıl Pırıl, Bembeyaz, Düzgün, Ağız Dolusu  Gülüş!
Ağzımızdaki şekilsiz görüntülerle veya kırık dişlerle gülmek insanın psikolojisine büyük zarar verir. Özgüven, konuşma, hareket ve kcndiliğindcnlik yaşam gücümüzün ve iç benliğimiz, inançlarımız ve kim olduğumuza ilişkin anlayışımızın temel unsurlarındandır.
  Gülüşünüzü estetik diş hekimliği yoluyla düzeltmek için gerekli para ve arzunun yanı sıra, ihtiyacınız olan bütün bilgiye sahipseniz, gereken tüm diş hekimliği malzemelerini, sanatçılığı ve teknik yeteneği rahatlıkla bulabilirsiniz.
Dişlerin görünüşü ve sağlığına pek ilgi gösterilmez ya da yalnızca şöyle bir beyazlatma yapıp geçilirken, kilo vermek için, nemlendirici ve temizleyicilere ve de yüzün şeklini değiştirmek için cerrahi müdahalelere binlerce dolar para ve dünya kadar zaman harcanmaktadır.
Gülerken bilerek eliyle ağzım kapayan bir insan izlemek kadar rahatsızlık verici bir şey olamaz. Dişlerinin kırık dökük halini gizlemek için dudaklarım eğip büken kişi vücut diliyle şöyle haykırmaktadır: “Yeter, beni daha fazla güldürmeyin.” der gibi….
estetik dişler,estetik diş,zirkonyum,zirkonyum diş fiyatları,zirkonyum nedir,zirkonyum kaplama fiyat,zirkonyum fiyatları,zirkonyum kaplama zirkonyum diş örnekleri,zirkonyum porselen diş,zirkon,Zirkonyum Diş,zirkon diş fiyatları,zirkon nedir zirkon kaplama fiyat,zirkon fiyatları,zirkon kaplama,zirkon diş örnekleri,zirkon porselen diş,zirkon taşı Zirkonyum Diş,istanbul zirkonyum diş
Devamını Oku

Estetik Diş Hekimliği (Estetik Dişler)

Estetik Diş Hekimliği Uygulamaları

Daha güzel bir gülümseme için kapısını çaldığımız diş hekimleri bazen ayaklarımızı yerden kesecek kadar güzel gülüşler hediye ederler bize. Bazen de korkulu rüyamız ve kabusumuz olurlar. Diş estetiği konusunda kendini geliştiren ve estetik diş hekimliği uygulamalarını uygulayan diş hekimlerine gitmek gerekiyor tabi. Estetik diş hekimliği ile meşgul olan diş hekimlerinin ne farkı var diyeceksiniz. Kısaca anlatmaya çalışayım.

Diş estetiği ile meşgul olan bir hekimin kliniğinde

 1. Ortodonti
 2. Periodontoloji
 3. Kuron köprü protez
 4. İmplant

bölümleri ile ilgili tam donanımlı olması gerekir. Estetik diş hekimliği bu bölümlerin birbirleri ile multi disipliner çalışmasını gerektirir. Doğru diş sıralanışı, sağlıklı diş etleri ve doğal diş protezleri için bu dört bölümün eksiksiz çalışması gerekmektedir.

Dişi kurtarmak için çalışmak yerine dişin sağlıklı ve estetik görünümü için çaba sarf ederler. Estetik diş hekimleri koruyucu ve düzeltici uygulamalar yaparlar. Cerrahi, kist operasyonları gibi işlemleri günlük uygulamalarından ayırırlar.

Lamina Dişler, Zirkonyum Porselen Kaplamalar

Yukarıda da anlattığım gibi diş hekimliği branşlarının birleşimi ile estetik diş hekimliği ortaya çıkar. Yüzdeki oranlar, göz ve ten rengi burun kanatlarının genişliği,dudak kalınlığı gibi etkileyen birçok unsur vardır. Önce diş ağrısına neden olan veya kanama gibi diş sorunları giderilir. Bu işlemler tamamlandıktan sonra estetik provalar yapılır.
Diş estetiği doğru renk şekil ve form ile sağlanır.
Diş eti sağlığı ve pembe estetik diş estetiğinin başlangıç noktasıdır.
Devamını Oku

Yirmi Yaş ve Gömülü Dişler

Yirmi Yaş ve Gömülü Dişler
Yirmi yaş veya diğer gömülü dişlerin varlığı ve genellikle çene darlığından dolayı sürmemeleri diş hekimliği kliniğinde sıkça görülen bir durumdur. Bu durumda en sık sorulan soru kişinin herhangi bir şikayeti olmasa da, bu dişlerin çekilip çekilmemesidir. Farklı nedenlerden dolayı böyle dişlerin sorun çıkarmasını beklemeden çekilmesi önerilir.

* Çene darlığı nedeniyle dişlerin sürmesi için gerekli yer olmayabilir ve dişler uygun olmayan pozisyonlara yerleşerek o bölgede iltihaba neden olabilir. Bu da iltihabın bütün ağız, burun ve solunum yoluna yayılmasına neden olur.
* Kist oluşumuna neden olabilir ve bu kist bütün çene kemiğine yayılabilir, komşu dişlerin çürümesine ve çekilmesine neden olabilir.
* Üst çenede sinüslere olan yakınlığından dolayı, sinüslerin iltihaplanmasına yol açabilir ve vücutta bir fokal enfeksiyon riski yaratır.
* Diş hekiminin yapacağı bir tedaviyi (protez, dolgu gibi) ve ortodontik tedavinin başarısını engelleyebilir.

Bu nedenlerden dolayı gömülü, yarı gömülü yirmi yaş ve diğer dişlerin şikayet olmadığı durumda bile çekilmesi en doğru tedavi yöntemidir .

Devamını Oku
Diş Beyazlatma ve estetk diş

ESTETİK DİŞLER DİŞ HEKİMLİĞİ

Gülüş Tasarımı Nedir?

Gülüş tasarımı, hekimlik ve sanatın birlikte uygulanarak, size özel ideal gülüşünüzü yenilemektir. Sizin birtakım kişisel istekleriniz ile sağlık ve doğallığı da birleştirerek sağlıklı bir gülüşü planlamaktır.

Gülüş Tasarımına Nereden Başlanır?

Size yakışan estetik gülüş ifadesini belirlerken diğer faktörler:
 •     Yüz Hatlarınız
 •     Cinsiyetiniz
 •     Yaşınız
 •     Gülüş simetrisi
 •     Dişlerinizin sıralanışı ve renkleri
 •     Dudaklarınız
 •     Dişetleriniz
Erkek ve kadın anatomisi birbirinden farklıdır. Erkeklerde yüz hatları daha keskin ve belirgindir. Alın burun, çene ucu orantısı kadın yüzüyle farklılıklar gösterir. Kadınlarda geçişler daha yumuşak burun ve kaş kemerleri daha siliktir. Dişlerde de aynı paralellik vardır.
Kadınlarda:
 •     Dişlerin köşeleri daha yumuşak döner,
 •     Gülme hattı yukarı doğru kavislidir,
 •     Ortadaki iki diş yandaki dişlerden biraz daha uzundur,
 •     Komşu dişlerin köşeleri arasında minik aralıklar vardır.
Erkeklerde :
 •     Komşu dişler daha düz bir hatta birleşirler,
 •     Dişlerin hatları daha belirgindir,
 •     Gülme hattı daha düzdür.

DİŞ BEYAZLATMA (BLEACHİNG)

Klinikte Diş Beyazlatma (Office Bleaching)
Bu diş beyazlatma yöntemi; dişhekimi tarafından klinikte ve genellikle 40-50 dk kadar süren tek seanslık bir işlemle uygulanır. Yöntem hidrojen peroksitin ısı yada ışık ile aktive edilemesi temeline dayanır.
Dişe sürülen beyazlatıcı maddenin üzerine beyazlatmayı hızlandıran bir ışın uygulanır.
Klinik Diş Beyazlatmanın (Office bleaching) Avantajları
    Bir saatlik tek seans sonrası ortalama 8 -12 ton beyazlama
    İşlem sonrası hassasiyet hissi çok düşüktür
    Elde edilen renk uzun süre korunur
    Dişhekimi tarafından uygulandığından ağız dokularının korunması
    Günlük alışkanlıklardan vazgeçmeden iyi sonuç (sigara, çay, kahve vb.) ,
Evde Diş Beyazlatma (Home Bleaching)
Ev diş beyazlatması veya matris beyazlatma olarak da bilinmektedir. Uygulaması oldukça kolay, güvenli ve etkin bir diş beyazlatma yöntemidir.
Evde Diş Beyazlatma Yönteminin Avantajları
Bu yöntemin tek avantajı diğer yönteme göre daha ucuz olmasıdır.
Etkili Olduğu Durumlar
    Sarı, turuncu ve açık kahverengi renklenmeler.
    Kahverengi fluoroz renklenmeleri.
    Mine opasiteleri. Aslında mine opasitesine etki etmemesine rağmen, minenin diğer bölümleri beyazladığı için opasite daha az dikkat çekici hale gelir.
    Ön dişlerin çoklu renklenmeleri.

SABİT PROTEZLER-KRON KÖPRÜ

Kuron Nedir ? : Kırık veya aşırı çürük nedeniyle madde kaybına uğramış dişleri restore etme yöntemidir.Dişin üzeri dokuyla uyumlu bir malzemeyle kaplanarak tam bir diş formu sağlanır.Bu malzemeler full metal,metal destekliporselen veya full porselen olabilir. bkz.full porselenler. Hazırlanan kuronlar dişin üzerine yapıştırılarak sabit kalması sağlanır.
Köprü Nedir? : Bir veya birden fazla diş eksikliği varsa ve eksik bölgenin her iki tarafında da sağlıklı dişler mevcutsa, bu iki yakadaki dişlerden destek alınarak eksik dişlerin tamamlanmasına yönelik bir restorasyondur. Köprü protezleri de kuron protezleri gibi dişlere yapıştırılarak sabit kalmaları sağlanır.
Kuron veya köprü protezi hazırlanırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta;dişin dişetiyle birleştiği bölgeye şev veya şemfır denen basamakların hazırlanmasıdır.Bu sayede, yapıştırılan kuron veya köprülerin dişeti içine fazla baskı yapıp, dişeti enfeksiyonuna ve dişeti kenarında koyu renkli hat oluşmasına yol açmaları önlenmiş olur
Protezleri sabit ve hareketli protezler olarak iki ayrı sınıfta değerlendirebiliriz.
Sabit protezler kuron ve köprü olarak ayrılırken, bunlar da yapımlarında kullanılan malzemeye göre full metal, metal destekli porselen veya full porselen olarak isimlendirilebilirler.
Hareketli protezler ise farklı özelliklerine göre farklı şekillerde isimlendirilebilirler.

PORSELEN (İNLEY-ONLEY) DOLGULAR

Porselen dolgular(Porselen inley ya da Onley) laboratuarda hazırlana n üstün estetik ve dayanıklılığa sahip dolgulardır. Kompozit dolgulara göre, uygulandıkları diş ve komşu dişler ile çok daha uyumludur.
Porselen Dolgu Nedir?
Porselen dolgular (Porselen inley ya da Onley) laboratuarda hazırlanan üstün estetik ve dayanıklılığa sahip dolgulardır. Kompozit dolgulara göre, uygulandıkları diş ve komşu dişler ile çok daha uyumludur. Bu, dolgunun ağız dışında laboratuar ortamında hazırlanma özelliğinden kaynaklanır. Dişin kırık, çürük veya eski dolgulu kısmı uzaklaştırıldıktan sonra kalan sağlam bölümün ölçüsü alınarak laboratuara yollanır. Laboratuar ortamında, hassas bir teknoloji ile hazırlanan model, özel IPS makinesine alınarak mükemmel estetik ve fonksiyona sahip dolgular elde edilir.

LAMİNA KAPLAMALAR

Ön dişlerdeki estetik bozukluklarda, dişlerin istenilen forma ve şekile getirilmesinde kullanılan ince porselen kaplamalardır. Lamina kaplamalarda dişin yan ve arka yüzeyine dokunulmaz. Bu alanlar orijinal formunda kalır. Dişin sadece ön yüzeyi hafifçe kesilir. Bu yüzden estetik diş hekimliğinde en konservatif tedavi yöntemidir.
Lamina kaplamalarla yapılabilecek değişiklikler sınırlıdır, en sık kullanım yerleri;
    Ufak diş aralıklarının kapatılmas
    Hafif çarpıklıkların düzeltilmesi
    Kırık dişlerin tedavisinde
    Renklenmiş dişlerin tedavisinde
    Beyazlatma işleminin yetersiz kaldığı durumlarda
Laminaların bu kadar estetik olmasının sebebi alttaki diş dokusunu çok iyi yansıtmasıdır. Doğal dişler gibi mükemmel ışık yansıtırlar. Çok ince kaplamalar olmalarına rağmen gelişmiş yapıştırıcılar sayesinde dişlere çok iyi tutunurlar.
Laminalar genellikle porselenden hazırlanır ama kompozit dolgulardaki gelişmeler sayesinde kompozit laminalar da oldukça sık kullanılmaya başlandı. Kompozit laminalar porselen laminalara göre daha kısa ömürlüdürler ve renklenmeye daha müsaittirler.
ZİRKONYUM KAPLAMALAR
Zirkonya, yüksek gerilme direncine sahip olması, doku dostu olması, gren çapının düşük olması sayesinde dişhekimliğinde seramik formunda implant ve abutment materyali, sabit restorasyonlarda (kuron-köprü, laminate, inlay-onlay) core materyali, post-core materyali ve ortodontik braket olarak kullanılmaya başlanmıştır. Zirkonyum seramiklerinin kullanıma girmesi, bilgisayar-destekli dizayn (Computer-aided design; CAD) ve bilgisayar-destekli üretim (computer-aided manufacturing; CAM) teknolojisinin gelişmesi ile paralellik göstermiştir.

İMPLANT TEDAVİSİ

Devamını Oku

Güzel Dişler Güzel Gülüşler Estetik Diş

zirkonyum,zirkonyum diş fiyatları,zirkonyum nedir,zirkonyum kaplama fiyat,zirkonyum fiyatları,zirkonyum kaplama
zirkonyum diş örnekleri,zirkonyum porselen diş,zirkon,Zirkonyum Diş,zirkon diş fiyatları,zirkon nedir
zirkon kaplama fiyat,zirkon fiyatları,zirkon kaplama,zirkon diş örnekleri,zirkon porselen diş,zirkon taşı
Zirkonyum Diş
Güzel Dişler Güzel Gülüşler Estetik Diş
Öncelikle düzenli hekim kontrolünde olmak çok önemli. Bizim fark edemeyeceğimiz bazı sorunları, daha başlangıç döneminde hekimimiz fark edip erkenden gerekli önlemleri alacaktır. Bunun için hiç bir şikayetimiz yoksa bile 6 ayda bir düzenli kontrol öneriyoruz.
ikinci olarak ağız bakımı için dişleri mutlaka günde en az üç kere çok bastırmadan ama dişlerin temizlendiğine emin olacak kadar uzun süre fırçalamalı, ve diş ipi kullanmaya özen göstermeliyiz. Ağız gargaraları da ağız bakımının sürdürülmesinde size yardımcı olacaktır. Dişleri fırçalama imkanı bulamıyorsak, en azından temiz bir su ile ağzı gargaralamak ise yarayacaktır. Fransızlar yemekten sonra dişlerini fırçalama imkanı bulamazlarsa bir parça peynir alırlar ağızlarına ki bu da ise yarar.
Diş taşlarının temizlenmesi dişlere zarar vermez ve dişleri çizmez. Fırçalarken dis etleri kanıyorsa . dis etlerinin rengi pembeden kırmızıya doğru gitmişse ve ağız da kotu bir koku varsa dis hekimine gitme zamanı gelmiş demektir.
Çocukların 6 yasında ilk daimi dişleri çıkmaya başlar ve arkada sut dişlerinin arkasında çıkan dişler, çoğu zaman süt dişleri ile karıştırılır. Nasıl olsa değişecek yaklaşımı ile de dolguya gereksiniminin olmadığı düşünülür. Bunlar ömür boyu ağızda kalacak dişlerdir ve çürükten korumak için üzerleri koruyucu bir tabaka ile örtülmelidir Ayrıca süt dişlerinde ki çürük, çok çabuk ilerleyebileceğinden görülür görülmez diş hekimine başvurulmalıdır. Alttaki daimi dişin sürmesine daha çok var ise diş hekimi süt dişine dolgu yapacaktır.
Sut dişleri sağlıklı ise diş hekimi bu sağlığı korumak için çocuklara flor uygulayacaktır.
Hamilelik planlanıyorsa, mutlaka öncesinde yapılacak kontrollere diş hekimi kontrolü de eklenmelidir. Varsa sorun hamilelik sonrasına ertelenmeden yapılmalıdır ki, hamileliğin daha rahat geçmesi sağlansın. Hamilelik sırasında dişetlerinin daha çok kanaması da yaşanılan sıkıntılardan birisidir ve besinci ayda diş hekimine dişetleri kontrolüne gidilmesinde sakınca yoktur. Mecbur kalındığında hamilelik esnasında da acil tedaviler yapılabilir Hamilelik sırasında ortaya çıkabilecek acil olmayan tedaviler de hamileliğin bitimine bırakılabilir.
Ağız ve diş sağlığı açısından vitamin ve minerallerin önemi büyüktür Örneğin A vitamini eksikliğinde kemik ve diş oluşumunu sağlayan hücrelerin aktivitesi azalır, tükürük salgısı azalır ve ağızda yaralar görülebilir. Diş çekimlerinden sonra oluşan pıhtılaşma içinse E ve K vitaminleri önemlidir Bu örnekler çok daha arttırılabilir Burada önemli olan ağız ve diş sağlığı için sağlıklı ve dengeli beslenmektir.
Günümüzde dişlerini sıkan kişilerin sayısı oldukça artmıştır. Eğer siz de dişlerinizi sıktığınızı yada gıcırdattığını düşünüyorsanız ya da çevrenizden böyle bir duyum aldıysanız, mutlaka diş hekiminize gitmeli ve bu durumdan bahsetmelisiniz. Dis hekiminiz bu alışkanlığınız için gerekli olan tedaviyi planlayacaktır.
Benim sizlerle paylaşabileceğim minik hatırlatmalar böyle Umarım diş ağrısı diş hekimi korkusunu aşmadan diş hekimine gidemeyenlerden değilsinizdir. Çünkü diş hakimleri, sızın korkunuzu azaltmak ve tedavinizi rahat bir şekilde tamamlamak için etlerinde gelen her şeyi yapıyorlar. Ağız ve diş sağlığınızın daim olmasını diliyorum. Sağlıklı ve güzel gülümsemeleriniz yüzünüzden hiç eksik olmasın…
Devamını Oku