en iyi diş kliniği arşivleri - Dr. Sertaç KIZILKAYA
  • Türkçe
  • İngilizce

Opening Hours : Mesai: Pazartesi - Cumartesi 09:00-19:00
  Contact : +90549 347 43 47

All Posts Tagged: en iyi diş kliniği

Estetik Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya

Klinik Tasarımı

Sayın Sertaç Kızılkaya öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

1992 İstanbul Ünüversitesi Diş Hekimliği Fakültesi mezunuyum. Serbest diş hekimi olarak uzun yıllar kendi muayenehanemde çalıştıktan sonra Korudent Diş Polikliniği kurucu ortağı oldum. 2014 yılından itibaren Küçükçekmece Korudent Diş polikliniğinde hem yönetici hem diş hekimi olarak çalışmaktayım.

Neden serbest diş hekimi olarak çalışmaya karar verdiniz?

Fakülteden mezun olduktan sonra bir süre özel hastane diş hekimliği bölümünde çalıştım. Orada istediğimiz malzemeleri almakta ve hasta için uygun tedavi planları yapmakta zorluklar yaşıyorduk. O günün şartlarında en iyi diş üniti ve ekipman ile mesleğe başladığımda 23 yaşında idim.

Korudent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği’nin kuruluş aşamasından bahseder misiniz?

20 yıldan fazla kendi muayenehanemde çalıştıktan sonra meslekte uzmanlaşmanın gerektiğine kanaat getirdim. Uzun bir süre klinik açmamız gerektiği yönünde fikir birliği yaptıysak da bir türlü eyleme geçme imkânımız olmadı. 2013 yılında klinik binasını kiraladık.

Polikliniğinizin düzenlenmesi sırasında profesyonel bir destek aldınız mı? Aldıysanız bu süreci bizimle paylaşır mısınız?

Mimar ile çalışan diş hekimi arkadaşlarımız klinik kullanımında sorunlar yaşadığını biliyorduk. Daha önce diş kliniği tasarlamış mimarlar ile de görüştük. Bizim birikimlerimizin klinikte kullanılmasını arzu ediyorduk. İnşaat halinde iken kliniğe girdiğimizde ana yerleşim planı gözümüzde canlandı. Odaların yeri, panoramik röntgen cihazı bölmesi ve lavabolar ile ilgili kararı vermiştik zaten.Diğer ayrıntılar için İç Mimar Gözde Görgül’den destek aldık. Bize teknik olarak elektrik tesistı ve aydınlatma, bekleme odası yerleşimleri ve teknik standartlar ve havalandırma konusunda destek verdiler. Artık ünit yerleşimi için bile mimari çizimler gerekiyor. Data kabloları temiz ve kirli su giderleri aspiratörlerin yeri konusunda karşılıklı fikir birliği yaparak hareket ettik.Klinik ortaklarımızdan sevgili meslektaşım Diş Hekimi Sedat Zincirkıran kliniğin yapım aşamasında tam zamanlı olarak inşaat ekibinin başında idi. Mesleki tecrübe ve yaratıcılığını kullanması sayesinde uygulama esnasında ortaya çıkan sorunlar anında çözülebildi. Bu bizim için çok büyük bir avantajdı. Buna rağmen 3 aydan fazla süren bir hazırlık dönemimiz sonunda diş hekimliği malzemelerimizi yerleştirebilecek duruma gelebildik.Sıra malzeme almaya gelmişti. Aslında en önemli aşamalardan birisi de bu aşamaydı. Fonksiyonel olarak kullanılacak malzemelerin kalitesi ve satış sonrası servis desteğinin çok önemli olduğunu biliyorduk. Sektörde uzun yıllardır başarılı bir şekilde satış ve servis hizmeti veren en iyi firmalardan birisi ile çalışmamız gerekiyordu. Firma sahibi Şenol Beyin yapıcı kişiliği Engin beyin teknik bilgi ve becerilerini gördüğümüzde artık o işi de bitirmiştik. Ünit, Panoramik diş röntgeni,ağız içi kamera, RVG ve bütün klinik malzemeleri Kent Dental şirketinden aldık.

Polikliniklerin en önemli bölümlerden olan sterilizasyon bölümünün tasarımı sırasında neler yaptığınızı bize anlatabilir misiniz?Sterilizasyon kliniğimizin en önemli bölümü. Kirli alandan temiz alana doğru ilerleyen bir döngümüz var. Önce yıkama ve fiziksel temizlik, ardından kimyasal solüsyonda bekletme, sonrasında durulama ve kurutma, ardından poşetleme ve otoklav aşamalarının olduğu bir sirkülâsyonumuz var. Sterilizasyon odamız kesintisiz güç kaynağı ve jeneratöre bağlı. Otoklav raporlarımız da dosyalanmaktadır. Belirli periyotlar ile otoklav vakum testi ve mikrobiyolojik testler uygulamaktayız.

Ergonomiye önem veriyor musunuz? Eğer bunu önemli buluyorsanız, Korudent çalışma bölümlerinin ergonomik bir yapı olması için neler yaptığınızdan bahseder misiniz?

Öncelikli olarak havalandırma ve gün ışığından maksimum faydalanma üzerine tasarlama yaptık. Her çalışma odasında bulunan ünitlerin yönlerini aynı doğrultuda yapmaya özen gösterdik. Oda değiştiren hekimlerin ve asistanların rahat çalışabilmeleri için çekmece yerleşimleri ve malzeme dağılımlarının eşit olmasına özen gösteriyoruz.Artık ünitler maximum ergonomi sağlayacak şekilde dizayn edildiği için hem röntgen hem de hasta kaydına hasta koltukta iken ulaşmak büyük kolaylık oluyor.Hastaya gerektiğinde yapılacak işlemleri bilgisayar ekranında göstermek mümkün. Hekim taburesinden kalkmadan bütün malzemelere ulaşabilecek şekilde yerleşim olmasına da özen gösterdik.

Dental fobi, polikliniklerin olmazsa olmazı. Sizde bu fobiyi yaşayan hastalarınızın rahatlaması için herhangi özel bir çalışma bulunuyor mu?

Klinik bekleme odası hasta ve yakınlarının kendilerini güvende ve rahat hissedecekleri şekilde tasarlandı. Rahat oturma grupları ve İstediği ikramı rahatlıkla alabileceği şartlar mevcut. Arzu ettiğinde diş tedavileri ile bilgileri alabileceği Korudent Dergi veya gazete ile güncel dergiler okuyarak rahatlayabilme imkânı var. Rahatsızlık vermeyecek kadar duyulabilen müzik yayını da hastalarımızı olumlu etkiliyor diyebilirim.Asıl olarak dental fobiyi yenmek için öncelikle, hastaya güven vermek ve sonrasında da bilgilendirmek gerekiyor. Kendisine yapılacak işlemi adım adım fotoğraflar ile anlatıp bilinçlendirdikten sonra genellikle bir sorun yaşamıyoruz.

Muayenehane açmayı veya mevcut kliniğini yeniden dizayn etmeyi düşünen meslektaşlarınıza hangi tavsiyelerde bulunmak istersiniz?

 Mezun olduğumuz günden itibaren bizler gerek yurt içi gerek yurt dışı mesleki kongre ve fuarlara sürekli olarak katıldık. Orada hem yeniliklerden haberdar olma hem de değişik şehirlerde mesleğimizi yapan arkadaşlarımız ile görüşebilme fırsatı yakalıyoruz. Bu tip birikimler çok önemli ama bir anda elde edilebilecek cinsten değil maalesef.

Öncelikle hali hazırda çalışırken karşılaştığı sıkıntıları ve eksiklikleri tespit etmek gerekiyor. En büyük veri kişinin kendi deneyimleri ile topladığı veridir. Sorunların giderilmesi için neler yapılabileceği diğer meslektaşlar ile de müzakere edilip bir karara bağlandığında ideal çözümlerin oluştuğunu söyleyebiliriz. Halsi hazırda işleyen klinikler ile görüşüp tavsiyeler almakta yarar var. Özellikle ortaya çıkan sorunları dinleyip bunlara çözüm arayışına gidilmeli.

 

 

 

 

 

 

 

Devamını Oku
İstanbul implant estetik zirkonyum diş hekimi.

Diş Hastanesi SGK

www.drsertac.com

Devlette diş tedavisi yaptırmak için çaba sarf eden insanlar genellikle sadece diş çekimi gibi ucuz ve emek gerektirmeyen tedavileri gerçekleştirebilir. Protez ve implant gibi maliyetli tedavilerde devletin bu giderleri karşılama durumu söz konusu değildir. Vakıf üniversiteleri ve devlet hastaneleri, diş hastanesi gibi kurumlar bu işlemler için fark talep etmektedir.

Özel diş kliniklerine tercih eden hastalar neden devlette diş yaptırmıyor diye düşünmek gerekir. Özellikle kanal tedavisi ve protez, implant gibi hassasiyet gerektiren tedavilerde özel diş klinikleri tercih edilmektedir. Özel kliniklerin yaptıkları tedavide başarılı olmaları tavsiye edilmeleri ve yeni hastaların bu başarılı kliniklere gelmesinde en büyük faktördür.

Vakıf üniversiteleri ve diş hastaneleri gibi büyük kuruluşlar da tedavinin başarısı ile ilgili takip mümkün olmamaktadır. Size tedavi yapan doktoru daha sonraki ziyaretlerinizde görme imkanınız ve şikayetlerinizi iletme olanağınınız bulunmamaktadır. Bu durumda tedavi yapan doktorun Gerçekleştirdiği tedavinin sonuçları hakkında bilgi sahibi olması ve yapılan işlemi uzun dönemde takip etmesi gibi önemli faktörler gerçekleşemez. Oysa diş tedavilerinde uzun dönem başarı son derece önemlidir. Yapılan bir diş protezi  yıllar içerisinde damak desteğini kaybetmesi veya destek olarak kullanılan dişlerden bir veya birkaçının sallanmaya başlaması gibi istenmeyen durumlar konusunda hekim tecrübeli olmalıdır. Bu gibi bilgiler kitaplarda yazmadığı gibi anlatılarak da öğrenilemez. Ancak klinik tecrübe ile hekim yaptığı işleri takip ettiği durumda bu tip geri dönüşler ile tecrübe kazanır.

Günümüzde artık sadece tedavi yöntemleri değil yapılan tedavinin de uzun dönemli başarısının ön plana çıktığını biliyoruz. Yapılan bir tedavinin uzun süre sağlıklı bir şekilde kullanılması tedavi maliyetinin de daha az olması anlamına gelmektedir. Ucuz yapılan bir tedavi iki yıl gibi kısa bir sürede kullanılmaz duruma geliyor ise aslında bu en pahalı tedavidir. Başlangıçta fiyatı iki katı daha fazla görülen tedavi kullanım süresi bakımından on yıl hizmet veriyor ise yarı fiyatı gibi görünen tedaviden beş kat daha ucuz olduğu açıkça ortadadır. Yapılan diş tedavilerinin en az on ile onbeş yıl kullanım süresi olmalıdır. Daha kısa sürecek tedavilerde hasta mutlaka bilgilendirilmelidir. Çünkü tedavi için ayrılan zaman ve bütçenin en etkin şekilde kullanılması ve kişinin sürekli diş tedavileri ile meşgul edilmemesi gerekir.

DİŞ FİYATLARI

İstanbul implant diş kliniği

İstanbul implant diş kliniği fiyatları

Özel diş kliniklerinde veya muayenehanede yaptırılacak diş tedavileri implant ve estetik zirkonyum diş kaplamalar için mutlaka daha fazla ücret ödemek gerekiyor. bunu aslında zaten biliyoruz. Peki bu ücreti verenler ne düşünerek veriyorlar. Kimse parasını sokakta bulmuyor değil mi? Size özelde diş yaptırmaya neden olan en önemli unsurun tedavi başarısı olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. En basit örnek ile anlatmak gerekir ise derin bir diş çürüğü için uygulanacak tedavi kuafaj ve üzerine dolgu uygulamasıdır. Devlette bu tedaviyi yaptırmak istediğinizde cihaz hassasiyeti ve hekimin bu hassas tedavi için ayırması gereken zamana bakalım. Maalesef her iki şartın da karşılanması nerede ise imkansız gibidir. Derin bir çürükte titreyen alet ile pulpa odası hasar görür. İyi bir tükürük izolasyonu yapılamayacağı için kuafaj malzemesinin pulpa odasını iyice örtmesi de sağlanamaz ise o dolgu şiddetli ağrılar ile yerini kanal tedavisine bırakır. Oysa iyi kalibrasyonlu cihaz ile hekimin dikkatli çalışması söz konusu olsa diş dolgu ile kurtarılabilir. Kanal tedavisi ise devlette pek yapılmayan bir tedavi olarak hepimizin malumudur. İki ay sonrasına kanal tedavisi günü verildiğinde zaten o dişin diş çekiminden başka şansı kalmamıştır.

Hani nerede kaldı ucuza diş tedavisi yaptırmak? Dişi bedavaya getireyim derken dişi kaybetmek hiç de hoş olmaz değil mi? İşini şansa bırkmak istemeyen insanlar yaptıkları araştırma ile konusunda bilgi ve tecrübesi ile güven sağlamış diş hekimlerinde tedavi olmayı bu nedenle tercih ederler.

Geçenlerde annemi İstanbul Üniversitesine götürdüm. Bilim dalı öğretim üyeleri kliniğinde lütfen doktor seçmeyiniz.yazısı vardı. Çok garibime gitti. Yani her hastanın hekim seçme özgürlüğü vardır. bırakın seçsin hastalar hekimlerini. Seçilmeyen tercih edilmeyen hekimler de bir düşünsün. Neden beni seçmiyor hastalar diye. Bence neden seçmezler biliyor musunuz?

  1. Yeterli bilgisi yoktur
  2. Hastaya zaman ayırmıyordur
  3. Güleryüz göstermiyordur
  4. Başarısız çok sayıda vakası vardır

İşte bırakın da böyle hekimler de biraz oturup düşünecek ve kendilerini geliştirecek zaman bulsunlar. Neyse şimdi kendi konumuza geri dönelim.

Özel diş kliniklerinden alınan tedaviler ile devlet ve hastanelerinden alınan tedaviler ile özel diş klinikleri ve muayenehanelerden alınan tedavilerde Hastaların yaptığı geri bildirimlerden yola çıkarak neler hissettiklerini özetle yazmak gerekirse ön plana çıkan üç ana unsur aşağıda yer almaktadır.

  • Diş tedavileriniz için beklemeden hızlı ve kaliteli hizmete.
  • Kendinizi önemseyin ve değerli olduğunuzu hissetmek
  • Diş tedavilerinin uzman hekimlerce yapılması
Sağlığımızı kazanmak isterken elimizdeki mevcuttan da olmamak için yapılacak tedavilerin yeterli bilgi deneyim sahibi klinik ve hastanelerde gerçekleştirilmesi gerekir. Tedavi yapacak doktorun diploması olması ve bunu görmenizi şiddtle tavsiye ederiz. Maalesef Ülkemizde öğretmen olmadığı halde yıllarca öğretmenlik yapanlar olduğu gibi diş doktoru olmadan da diş doktorluğu yapan bir çok insan olduğu bir gerçektir. Doktor olduğunu söyleyerek de ameliyatlara giren birçok insanı basından takip etmişsinizdir sanırım.

DİŞ TEDAVİ BRANŞLARI

Ortodonti: Eğri dişlerin düzeltilmesi
Tedavi: Çürük ve kırık diş tedavileri, dolgu uygulamaları, diş beyazlatma
Cerrahi: İmplant, yirmi yaş dişleri çene kist ve tümörleri
Estetik diş hekimliği:Zirkonyum ve porselen diş kaplama
Protez: İmplant üzeri ve tam dişsiz hastalar için protezler.
Çocuk dişleri: Pedodonti olarak adlandırılan çocuk dişleri bölümü 0-12 yaş çocukaların diş tedavileri ile ilgilenir.
 Tedavi istek ve ihtiyaçlarınız için Randevu almak isterseniz arayınız 02129093748
Web sitemizde aşağıdaki yazıları da okuyabilirsiniz.
Devamını Oku