All Posts Tagged: fiyatı

Zirkonyum Diş Kaplama Örnekleri

Zirkonyum diş fiyatı 2016

Zirkonyum diş kaplamalar dijital gülüş tasarımıyla beraber yapıldığında çok iyi sonuçlar verir. Zirkonyum diş eti kenarındaki biyolojik uyumu sayesinde diş eti ile kaplamanın birleştiği bölgede siyah veya mor çizgiler oluşma. Zirkonyum kaplamalardan elde edilen iyi neticeler sebebiyle alışılmış porselen diş kaplamalar özellikle ön bölgede artık uygulanmamaktadır.

Zirkonyumun alerji yapmaması ve diğer bir önemli özelliğidir. Renk olarak ağızdaki diğer dişler ile tam uyumlu bir kaplama yapma imkânı sunanzirkonyum diş kaplamalar içerisinde gri renkli metalik bulunmadığı için daha estetik sonuçlar verirler. Hepsinden önemlisi zirkonyum diş kaplamalar bilgisayar destekli tasarım ve üretim aşamasından geçerek üretilirler. Bu sayede ağızda kesilmiş olan diş ile hazırlanan kaplama arasında boşluklar oluşmaz. Bu sayede kaplama dişin altından çürük oluşma riski zirkonyum diş kaplamalar da yoktur çünkü diş ile birebir uyumludur. Herhangi bir aralık veya açıklık kalmadığı için dişin kaplama altından çürümesi mümkün değildir.

Zirkonyum kaplama diş :

Klasik porselen kaplamalarda, porselenin altında metal kullanılmaktadır. Kullanılan bu metaller
vücut açısından bazı sıkıntılar meydana getirmektedir. Kaplama yapılan kişide alerjik durumlara neden olduğu gibi, uygulama yapılan diş etinde renk değişikliklerine, morarmalara neden olmaktadır. Bu nedenlerden ötürü, farklı bir madde araştırması yapılırken zirkonyum maddesi keşfedildi.
Beyaz bir madde olan zirkonyum, vücuda hiçbir zararı olmayan, doku dostu bir maddedir. Diş hekimliğinde, porselen kaplamalarda metalin yerine kullanılmaktadır. Metalin getirdiği olumsuzlar zirkonyum dişte görülmemektedir. Saydam yapısından dolayı, ışığı geçirdiği için doğal diş
görünümü vermektedir. Estetik görüntüsünden dolayı diş hekimleri ve hastalar tarafından tercih edilmektedir.

Zirkonyum kaplama nasıl yapılır?

Zirkonyum kaplamada uygulanan metot diğer kaplamalardaki gibidir. Dişin hazırlanma, ölçü alma bölümleri aynıdır, farklılık dişin hazırlanma bölümünde görülür. Zirkonyum diş bilgisayar destekli cihazların bulunduğu laboratuvarlarda hazırlanır. Kaplama yapılacak dişlerin alınan ölçüleri bilgisayara girilir. Daha sonra istenilen ölçülerdeki diş, bilgisayar eşliğinde zirkonyum levhalarına el değmeden kesilip şekillendirilir. Kesilip şekillendirilen zirkonyum alt yapısı üzerine uygun renkte seramik yerleştirilerek kullanıma hazır hale getirilir. Dişler kesildikten sonra dişlerin 3 boyutlu hali, ağız içi tarayıcılarla ve kameralarla elde edilen bilgiler bilgisayarda planlama yapıldıktan sonra, cad cam sistemine veriler gönderilir. Bu sistemle zirkonyum blokları el değmeden porselen dişlerin alt yapısı olarak hazır hale getirilir. Hazırlanan zirkonyum alt yapısı, porselenin işlenmesi için laboratuvara gönderilerek dişlere son hali verilir.

Zirkonyum diş kaplama fiyat

Zirkonyum, ilk uygulanmaya başlandığı yıllarda, zirkonyum işlemi yapılan laboratuvarların az olması, hastalar ve diş hekimleri tarafından az kullanılması sebebi ile daha pahalı bir uygulamadır. Günümüzde ilk uygulanmaya başlandığı yıllara göre zirkonyum uygulayan laboratuvarların çoğalması, diş hekimlerinin daha çok kullanması sayesinde zirkonyum diş ucuzlamıştır, fakat diğer kaplamalara göre yine de pahalı bir uygulamadır.

Devamını Oku

Diş temizleme fiyatı

Diş temizletme

         Diş taşları diş eti sağlığını bozar. Diş etleri iltahaplanır ve çekilme meydana gelir. Diş taşları diş ile diş eti arasında oluşmaya başlar ve zamanla ilerleyerek kemik kaybına neden olurlar. Dünyada en yaygın hastalık olan diş eti iltahabının tek çaresi diş taşlarını temizletmektir.
Düzenli diş taşı temizliği yapıldığında diş taşları büyümeden ortadan kaldırıldığı için diş eti iltahabı ilerlemez. Diş sallanmadan taşlar temizlenmelidir.
Diş taşları sonik titreşim yapan kavitron iimli cihaz ile temizlenir. Diş eti tedavisi sırasında acı hissetmezsiniz. Diş eti kanaması diş taşlarının temizlenmesini takiben geçecektir. Çekilen diş etleri geri uzamaz ancak diş eti çekilmesi durur. Diş etleri temizlemeden sonra doğal pembe renklerine geri dönerler.
        Diş taşları temizlendikten sonra diş yüzeylerindeki lekeler de temizlenir. Dişleriniz daha beyaz görünür ancak bu diş beyazlatma işlemi değildir. www.dislerinibeyazlat.com  sitesinden diş beyazlatma ile ilgili geniş bilgi alabilirsiniz.
        Dişlerinizi kaplama yaptırmak istiyorsanız size muayene ve röntgen hizmetini randevu vererek sunuyoruz.
Diş taşı temizliği fiyatlarını öğrenmek için sizi kliniğimize bekliyoruz. Bizi arayabilir veya form ile sorabilirsiniz.
05493474347

Devamını Oku
Estetik diş dolgusu

2016 diş dolgu fiyatı

Diş dolgusu fiyatları ile ilgili bilgi vermeden önce dolgu çeşitlerin ve nerelerde tercih edildiklerini öğrenmek gerekli. Yazının ilerleyen bölümünde diş dolgusu ücretlerini ve 2017 diş dolgu fiyatı yer alacak.
Diş Dolgusu :Diş çürümesi sonucunda fonksiyonu ve görselliği kaybolmuş olan dişe görselliğini ve fonksiyonelliğini kazandırmak için yapılan bir takım işlemlerdir. Dolgu işlemi için öncelikli olarak zarar görmüş olan diş bölümleri yani çürümüş olan diş dokusu bölgeden uzaklaştırılarak boşluk oluşan bölge dolgu yöntemi ile kapatılır.
Dolgu yöntemi ile dişlerde oluşan çürükler uzaklaştırılırken aynı zamanda dişin diğer bölümlerine çürüğün ulaşması önlenmiş olur. Dolgu işlemi ile dişin boşluk alanları kapatılır ve bakterilerin girebileceği alanlar ortadan kaldırılmış olur. Dolgu işlemi için kullanılan br takım maddeler vardır. Bunlar; altın, porselen, kompozit reçine (diş renginde dolgu) ve amalgam maddelerdir.

Estetik diş dolgusu

Estetik diş dolgusu

Amalgam Dolgu: Bu dolgular aşınmalara karşı oldukça dirençlidir. Diğer dolgu maddelerine nazaran daha ucuz olan amalgam dolgular estetik açısından diğer dolgulara göre pek tercih edilmemektedirler. Bu tür amalgam dolgular estetik açısından kayıp oldukları için ön dişlerde pek kullanılmamaktadırlar. Hem hasta hemde doktorlar tarafından porselen veya diğer kompozit restorasyonlara göre çok daha az tercih edilmektedirler.
Kompozit Dolgu: Kompozit dolgular hastalar tarafından en çok tercih edilen dolgulandandır. Bu dolgular doğal diş renginize en yakın dolgulardır. Yapılan dolgu işlemlerinde oldukça doğal sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Bu tür dolgularda çürükler diş bölgesinden uzaklaştırıldıktan sonra kompozit malzemeler karıştırılırak alana yerleştirilir. Bölgede sertleşen malzeme ile dişe şekil verilir. Kompozit dolgular zaman içerisinde aşınabilmektedir ve kırılabilmektedirler. Büyük dolgularda tercih edilmemektedirler.
Zaman içerisinde aşındığını dile getirdiğimiz bu dolgu işlemleri yine zaman içerisinde renk değiştirmekte, sararmakta ve ileriki dönemlerde yenilenmeye gereksinim duyulmaktadırlar.
İnley Dolgu:Maliyete oldukça pahalı olan bu dolgu işlemleri dişinizin şeklinde renginde üretilebimektedir. Labaratuar ortamında hazırlanan inley dolgular kişiye özel olarak uygulanmaktadırlar. Oldukça kaliteli malzemeden yapılan bu dolgu işlemlerinin, aşınamaları yada kırılmaları diğer dolgulara göre oldukça zordur. Zaman içerisinde lekelenmelere karşı dirençlidirler.
Dolgu Nasıl Yapılır ?
Dolgu işlemi çürük yada kırık olan diş üzerindeki bakteriler (çürükler) uzaklaştırılarak bölgenin yeniden diş şeklini alması için yukarıda dile getirdiğimiz işlemler uygulanır.
2017  Diş Dolgu Fiyatları
Diş hekimlerinin sitelerinde diş dolgu fiyatlarına yer vermeleri Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından yasaklanmıştır. Yine Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından uygulanan çizelgeye göre belirlenen dolgu fiyatları illere göre diş hekimleri tarafından fiyatlandırılmaktadırlar. Türk Diş Hekimleri Birliği çizelgesindeki illere göre Diş Dolgu Fiyatları Diş hekimlerinin kendi web sitelerinde fiyat yayınlamaları yasaklanmıştır. Eğer tedavilerle ilgili fiyat almak istiyorsanız telefon numaralarını arayarak fiyatları öğrenebilirsiniz.
Asgari olarak ele alınan dolgu fiyatları bölgelere, yapılan işlemlere, tedavinin uygulandığı hekime, tedavinin uygulandığı semte göre değişkenlikler gösterebilmektedir. Yukarıda verilen fiyatlar Türk Diş Hekimleri Birliği fiyat  tarifeleri bilgileridir. Yanlızca hastayı ve kullanıcıyı bilgilendirmek üzerine verilmektedir.

Devamını Oku

2017 DİŞ DOLGU FİYATI

DİŞ DOLGU FİYATI

Bu sayfaya göz atıyorsanız diş sorunu başlamış demektir. Diş dolgu ücreti ile ilgili bilgi vermeden önce ucuz tedavilerde kullanılan malzemelerin farklı olduğunu bilmeniz gerekir. Hekim kullandığı malzeme ve yaptığı diş tedavisi için harcadığı zaman ve emek karşılığında bir fiyat politikası belirler. Bu fiyat sizin için az yada çok olabilir. Ama ucuz etin yahnisi olmaz bunu aslında hepimiz biliyoruz. Pahalı olması da iyi olduğu anlamına gelmez. Siz doktorunuz ile tanıştığınızda ve kliniğin temziliğine düzenine göre fiyatı hak edip etmediğini anlayacaksınız zaten.
Öncelikle diş dolgu çeşitlerine göre diş tedavi fiyatlarının değiştiğini bilmekte fayda var. Dolgu çeşitleri ve dolgunun neden ve ne zaman yapıldığı maliyeti etkiler. Anlaşılan o ki sizin de dişiniz çürüdü ve diş dolgusuna ihtiyaç duydunuz. Umarım diş çürüğünü fazla ilerlememiştir. Çünkü geç kalınan dolgular için kanal tedavisi uygulaması gerekebilir. Özellikle dilinizi götürdüğünüzde diş boşluğu hissedecek kadar büyük bir kavite var ise kanal tedavisi yaklaşmış demektir. Soğuk sıcak ağrısı ve gece kendiliğinden başlayan diş ağrısı ilerlemiş diş çürüğünün habercisidir. Diş çürüğü sadece dişin sinirini olumsuz etkilemez. Aynı zamanda diş eti dokusunda da enfeksiyon oluşmaya başlar. Diş çürüklerinde kötü ağız kokusunun nedenlerinden bir tanesi de diş çürüğü olan bölgedeki diş etinin enfeksiyonudur. Zamanında yapılmayan diş çürüğü tedavisi dişten fazla madde kaybedilmesine neden olacaktır. Bu gibi bir durumda diş hekimliğinin çığır açan uygulaması zirkonyum diş kaplama imdadınıza yetişir. Estetik diş kaplama olan zirkonyum porselen uygulaması ile kendi dişiniz gibi görünen ve uzun yıllar sağlıklı bir şekilde kullanabileceğiniz yeni nesil estetik diş kaplama yaptırabilirsiniz. İçerisinde metal bulunmayan bu son derece dayanıklı ve estetik kaplamalar uzun yıllar sağlıkla kullanılabilmektedir.  Diş dolgusu işleminiz tamamlandıktan sonra mutlaka estetik zirkonyum diş kaplama ile ilgili bilgi alın. Yukarıda link olarak eklediğim sayfalardan da hem bilgi alabilir em de bana soru sorabilirsiniz.
Diş çekime gitmeden ister dolgu ister kanal tedavisi ile kurtulduğunda implant diş uygulamasına gerek kalmayacaktır. İmplant fiyatları bir dolgu veya kanal tedavisi ile karşılaştırıldığında arada büyük bir fark olduğunu göreceksinz. Peki bu diş tedavi fiyatları ne kadar?
Diş hekimliğinde çürüyen dişi tedavi amacı ile yapılan dolgular diş ömrünü uzatır. Çürük temizlendikten sonra kalan sağlam dişin üzerine diş sinirini (pulpasını) koruyucu ilaç koyulur ve onun üzerine de diş gibi sağlam ve dişi taklit edecek diş dolgu malzemesi uygulanır.
Diş dolgu fiyatı 2017 yılı için önceki seneler ile karşılaştırıldığında % 10 artmıştır. Bu oranlar Diş hekimleri odaları tarafından belirlenir ve tavsiye edilen ücret listesi olarak yayınlanır.
Estetik diş dolgusu

Üstte Amalgam dolgu. Altta Estetik kompozit diş dolgusu

Metal yani amalgam diş dolgusu fiyatı ile kompozit ışınlı dolgunun fiyatları farklıdır. İyi bir malzeme kullanılarak yapılan dolgular 200-300 tl aralığında yaptırılabilir. Amalgam diş dolgusu 2016 yılında 190 tl -250 tl civarında yapılabilmektedir. Ancak her kliniğin kendi giderleri oranında hizmet belirledikleri göz önünde tutulduğunda en doğru fiyatı kliniğe gidip diş çürüğünü ve tam olarak yapılacak tedaviyi belirledikten sonra hekimden öğrenmek en doğru yöntem olacaktır.

Özellikle tedavi için yapılan plan ve tedavi ihtiyacının farklı olması nedeni ile sonradan ek maliyetler çıkmaması için diş hekiminden randevu alınıp muayene olunmalıdır.
2017 diş dolgu fiyatları ile ilgili olarak hekim hastayı ve tedavi edilecek dişi göremeden diş fiyatı veremez. Yaklaşık bir tedavi fiyatı söyleyebilir ki bu da sonradan değişebileceği için sizin öğrenmek istediğiniz fiyat değildir.
Dolgu dişin ömrünü uzatır. Zamanında yapılan diş dolgusu kanal tedavisine hatta çekime gerek kalmaksızın dişinizin ağızda canlı bir şekilde senelerce kalmasına yardımcı olacaktır. Dolgu malzemeleri kaliteli olduğunda 20 sene kuıllanabileceğiniz diş dolguları yaptırabilirsiniz.
Derin çürüklerde soğuk sıcak hassasiyeti olabileceği unutulmamalıdır. Bu hassasiyet bazen 6 aya kadar sürebilir. Ancak aşırı hassasiyet yapan dolguların kanal tedavisi ile hassasiyetini geçirmek mümkündür. Bu işlem mecbur kalındığında yapılır ve kanal tedavisi ücreti ödenir.

Diş çekim fiyatı

Zirkonyum Diş Kaplama Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya

Estetik Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya

Çekilecek dişin durumuna göre hekimin ayıracağı zaman ve risk durumuna göre belirlenir. Genellikle 150 Tl ile 500 tl aralığındadır. Diş çekilmeden önce röntgen alınıp kökün durumunu görmek gerekir. Röntgen olmadan diş çekilmesi sorunlar yaşamanıza neden olabilir. Kök ucunda enfeksiyon olup olmadığı önemlidir. Diş köklerinin şekli çekim tekniğinin belirlenmesi bakımından önemlidir. Kliniğimizde bu nedenle diş röntgeni için ayrı bir ücret talep etmemekteyiz. Dişinizin durumu hakkında bilgi almak ve ihtiyaç duyulan tedavi fiyatını öğrenmek için bize 02129093748 telefonumuzdan Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya dan randevu almak istiyorum diyerek ulaşabilirsiniz. İmplant hakkında bilgi almak için buraya, zirkonyum kaplama hakkında bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Devamını Oku
2018 İmplant Diş Fiyatları

Diş Tedavi Fiyatı

Diş tedavi fiyatları ile ilgili bilgi almadan önce aslında sizin için hangi tedavinin yapılacağını öğrenmeniz daha doğrudur. Çünkü implant ihtiyacınız yok ise implant fiyatı sizin sadece kafanızı karıştıran bir veri olacaktır. Veya dişinizi dolgu değil de kanal tedavisi yapılması gerekli İse dolgu fiyatını öğrenerek gittiğiniz klinikte kanal tedavisi ücretini duyduğunuz da evdeki hesap çarşıya uymayacaktır.

Diş tedavi fiyatlarının bölgeden bölgeye ve doktordan doktora değişiklik gösterdiğini biliyoruz. Çünkü her hekimin ve kliniğin maliyetleri farklıdır. Ödediği kiradan tutun klinik için yaptığı yatırıma kadar farklılık göstermektedir. Ayrıca hekimlerin bir iş için gösterdikleri özen, dikkat ve tedavi yaptıkları güne kadarki bilgi, beceri, deneyim birikimleri ile tedavi kalitesi de fiyatlara etkiler.

Genel prensip olarak iyi bir şeyin çokta ucuz olamayacağını unutmamak gerekir. Diş tedavileri için ucuz fiyatlar aradığınızda belirli standartlardan taviz vermek zorunda kalırsınız. Çünkü diş klinikleri kullandıkları cihazları belirli bir süre kullanabilirler. Cihazları olduğu gibi ithal edilen sarf malzemeleri yenilemekte belirli bir ekonomik gider getirir. Her şeyden önce Kliniğin temiz olması doktorların bilgili, tecrübeli, deneyimli olması ve tabii ki hasta ile ilgilenerek onlara mümkün olan en iyi tedavi seçeneklerini sunması gerekir.

ÖDEME KOŞULLARI

Diş fiyatlarında işinizi kolaylaştıracak bir ayrıntı da ödeme kolaylığıdır. Günümüzde kredi kartları ile ödeme yapmak artık her klinikte mümkündür. Hekiminiz size tedavi fiyatlarını söyledikten sonra ona daha ucuz yapmasını değil nasıl ödeyebileceğimiz ile ilgili görüşmelisiniz.

Günümüzde en yüksek tedavi maliyetleri implant ve estetik diş tedavileri yapıldığında karşımıza çıkar. Özellikle birden fazla dişin tedavi ihtiyacı olması veya eksik olması ücretlerin yüksek olmasına neden olur. Tek bir diş yapın fiyatıyla birden fazla dişin yapım fiyatı haliyle farklıdır.

EN İYİSİ

Diş tedavi ihtiyaçlarını ertelemeden yaptırmak ödeme miktarının artmamasında önemli bir etkendir. Dişler çürüdüğü halde kırıldığı halde çekildiği halde onları tedavi ettirmeden kendi haline bırakmak, hepsi için tedavi ihtiyacına neden olacaktır. Bu şekilde ertelenmiş ve birikmiş diş tedavi ihtiyaçları yüksek maliyetler ile karşımıza çıkar.

Doktorunuzdan yapılacak tedavileri öğrendikten sonra fiyatlarıyla ilgili bilgi alıp ödeme şartları ile ilgili konuşabilirsiniz. Yani tedavinin ne kadar süreceği ve tedavi sırasında bu fiyata taksitlerle ödeme imkânınız olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Kredi kartıyla yapılan taksitler hastanın işini oldukça kolaylaştırmaktadır.

  • Tedavileri ertelemeyin
  • İlk belirti verdiğinde hızlı ve ucuz fiyat ile yapılabilir.
  • Sizin için gerekli tedaviyi öğrenin
  • Tedavi süresini öğrenin
  • Ödemeyi kart ile yapıp yapamayacağınızı ve karta kaç taksit olacağını sorun.

Bu şekilde sorunsuz ve hızlı diş tedavinizi tamamlayabilirsiniz.

Diş Tedavileri İmplant, İmplant Diş

– Diş Dolgusu 200
– Kanal Tedavisi  500
– Diş Temizliği  200-300
– Diş Beyazlatma 500-1500
– Diş Eti Hastalikları Tedavisi ( Periodontoloji ) 200-2000
– Diş Tartarı Temizliği 200-400
– Diş Temizliği 100-300

Devamını Oku
Diş tedavi fiyatları

Diş Tedavi Fiyatları

Diş tedavilerinde maliyet hastaların genellikle tedavi erteleme gerekçesi olarak ön plana çıkan bir faktördür. Diş tedavi fiyatlarının yüksek olduğundan yakınan hastalar aslında diş sorunlarını biriktirip birçok diş problemi ile doktora giden hastalardır. Bir dişin tedavisi için ödenmesi gereken maliyet nerede ise hemen hemen herkesin imkanları ölçüsünde ödeyebileceği rakamdır.

Örneğin bir diş çürüğünde veya diş eti kanaması diş taşı oluşması gibi problemlerde ödenecek tutara göz atalım. Yaklaşık bir ayakkabı almak için ödenmesi gereken fiyat kadardır Ancak bu tedavi zamanında yapılmayıp diş çürüğü ilerler lise ve dişin çekilmesi gerekirse ücret artacaktır. Bu sefer eksik diş bölgesine yapılması gerekecek olan implant veya diş kaplama köprüsü neredeyse bu tutarın 5 ile 10 katı maliyet getirecektir.
Buradan kolaylıkla anlayabileceğimiz konu diş tedavilerinin en kısa sürede yaptırılması gerektiğidir. Sorun ilerlemeden zamanında yapılan diş tedavileri fiyat olarak ödenebilecek rakamlarda olacaktır.
Her şeye rağmen çekilmiş bir dişiniz veya ilerlemiş çürüklerinin var ise yaptırmanız gereken diş tedavi planını öğrendiğinizde doktorunuza bunu taksitle ödeme imkanınız olup olmadığını sormanızı tavsiye ederim. Birçok diş hekimi hastaları için taksit olanağı sunmaktadır. Kredi kartı ile yapacağınız ödemelerde iki üç veya 5 taksit’e kadar ödeme kolaylığı yapılabilmektedir. Diş hekimleri mümkün olduğu kadar uygun fiyatlar ile diş tedavilerini yapmak isterler.

Özellikle estetik diş tedavi fiyatları ile implant diş fiyatları hastaların ödeme sorunu yaşamasına neden olmaktadır. Estetik diş kaplama olarak uygulanan zirkonyum dişin malzemesi ve implant malzemesi yurt dışından döviz ile gelmektedir. Yurt dışında daha ucuz fiyat ile satılan implant ve zirkonyum diş blokları, ithalatçının karı ve devletin aldığı vergiler de üzerine eklendiğinde daha da yükselir. Buna rağmen Türkiye’de diş tedavi fiyatları Almanya İngiltere, Amerika gibi ülkelerden 5-8 kat daha ucuzdur.

Türkiye diş tedavisi fiyatları olarak ucuz olmasına rağmen tedavi kalitesi ve yapılan işlerin tamamlanma süresi bakımından büyük takdir toplamaktadır. Hem ucuz, hem hızlı, hem de kaliteli diş tedavileri yapılan ülkemize yurt dışından bir çok hasta diş tedavisi yaptırmak için gelirler. Özellikle zirkonyum diş kaplama ve implant diş yapımı için Türkiye, bütün Avrupa’nın hatta Amerika’nın tercih ettiği bir ülke konumundadır.

İstanbul Türkiye TDB DİŞ TEDAVİ FİYATLARI

Devamını Oku

Yirmi Yaş Dişi çekimi fiyati

Yirmi Yaş Dişi Nedir?
Yirmi Yaş Dişleri Nedir?
Yirmi Yaş Dişleri, çenenin her iki tarafının en sonundaki üçüncü büyük azı dişleridir. Ağızda çıkan en son dişler olduğundan ve genellikle 16 ila 20 yaş arasında çıktığı için bunlara akıl dişi de denmektedir. 
Yirmi yaş dişleri en son çıkan kalıcı dişler olduğu için, ağzınızda bunlar için yeterli boşluk olmayabilir. Bu da yirmi yaş dişlerinin dişeti dokusunun veya kemiğin altında veya başka bir dişin yanında gömülü kalmasına yol açabilir. Dişler gömülü oldukları takdirde şişme görülebilir.
Kısmen çıkmış veya çarpık çıkmış yirmi yaş dişleri de ağrıya , çapraşığa veya hastalığa yol açabilir. Yirmi yaşından önce çekilen yirmi yaş dişlerinin kökleri daha az gelişmiş olacağı ve bu yaşlarda yapılan diş çekimleri daha az komplikasyonlara neden olabileceği için yirmili yaş dişleri için 16 ve 19 yaşları arasında muayene olunması tavsiye edilmektedir.
Yirmi Yaş Dişleri Nasıl Çekilir?
Diş çekme oldukça rutin bir işlemdir. Diş hekiminiz, genel anestezi ile “uyutulmanızı” veya ağzınızdaki bölgenin bir ilaçla lokal anestezi yoluyla uyuşturulmasını önerecektir.
Diş (ya da dişler) çekildikten sonra ortaya çıkabilecek kanamaları azaltmak için 30 ila 45 dakika hafifçe ısırmanız için gazlı bir bez verilebilir. Başlarda ağrı veya şişme görülse de, bu ağrı birkaç gün içinde kaybolur. Ağrı, kanama, şişme veya ateş sürekli veya ciddi ise durumu diş hekiminize danışmanız gerekir.
 
Çapraşıklık veya gömülü kalma nedeniyle yirmi yaş dişinin çekilmesi, gelecekte ağız sağlığınızı veya ağız kapanış şeklinizi etkilemez.
Devamını Oku

Zirkonyum diş fiyati

Zirkonyum Diş

Metal destekli porselen restorasyonlar klinik 
olarak uzun yıllardan beri başarıyla kullanılmalarına 
rağmen porselen ile kaplanmak zorunda olan metal alt 
yapı özellikle marjinlerde gri renkte hoş olmayan bir 
görüntüye sebep olabilmektedir. Bu problemin 
çözümü için çok sayıda tam porselen sistemi metal 
destekli porselenlere alternatif olarak 
geliştirilmişlerdir. Tam seramik restorasyonların uzun 
dönem ağız ortamında başarıyla hizmet verebilmeleri
seramik, yapıştırma ajanı ve diş yapıları arasındaki 
bağlanmanın başarısına bağlıdır. Zirkonyum 
restorasyonların simantasyonu çinko fosfat yada 
modifiye cam iyanomer simanlarla yapılabilir. Fakat
marjinal açıklıkları daha iyi kapatmaları, 
tutuculuklarının daha fazla olması ve restorasyonun
kırılma direncini arttırmaları gibi avantajlarından dolayı 
rezin yapıştırma simanlarının kullanımı tercih 
edilmektedir.  
Anahtar kelimeler: Tam seramik, 
simantasyon 
Diş hekiminin hastasına estetik ve fonksiyonel 
beklentilerini  geri kazandırmak için tatbik ettiği bir 
restorasyonun başarısı, başından sonuna kadar tüm 
klinik ve laboratuar aşamalarında uygun teknik ve 
malzemelerin kullanılmasıyla doğrudan ilişkilidir. Dental 
sektördeki birikim ve hızlı teknolojik gelişimin sonucu 
olarak metal desteksiz tam seramik restorasyonlara 
olan talep ve uygulamalar olağan üstü bir hızla gelişim 
göstermektedir. Hastaların artan estetik beklentilerini 
karşılamak ve aynı zamanda fonksiyonel ve dayanıklı
restorasyon alternatifleri sunma konusu hem diş 
hekimleri hem de diş teknisyenleri için gündemin en
üst sıralarındaki yerini almıştır. Bu gelişimin hızlı   
olmasına bağlı olarak, tam seramik restorasyonların
yapım ve uygulaması konusunda bir takım eksiklikler
göze çarpmaktadır. Bunların başında uygun 
simantasyon tekniklerinin ve materyallerinin doğru 
kullanımı gelmektedir
1.Simantasyon işlemine bağlı kuron retansiyonunun 
kaybı sabit protetik restorasyonların başarısızlık 
nedenlerinin değerlendirildiği çalışmalarda en önde
gelen sebeplerden birisi olarak belirtilmiştir
1.Bu durum hem hekimler hemde diş teknisyenleri için oldukça 
can sıkıcı bir durumdur. Klinik başarının belki de  en 
önemli ayaklarından birisi olan tam seramik 
restorasyonların simantasyonu konusunda daha fazla 
bilgiye ihtiyaç bulunmaktadır.
* Medikodent Ağız ve Diş Sağığı Merkezi, ANKARA/ TÜRKİYE
** Doktora ğrencisi, Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Protetik  Diş Tadavisi Anabilim Dalı , İstanbul 
*** Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Protetik  Diş Tadavisi Anabilim Dalı  Başkanı , İstanbul
TAM SERAMİK RESTORASYONLARIN SİMANTASYONU 
CEMENTATION OF FULL CERAMIC RESTORATIONS 
Dr. Altay ULUDAMAR*   Dr. Şeyda AYGÜN** 
Prof. Dr. Yasemin KULAK ÖZKAN*** 
          Derleme/ ReviewAtatürk Üniv. Diş Hek. Fak. Derg.  ULUDAMAR, AYGÜN, KULAK ÖZKAN 
J Dent Fac Atatürk Uni 
Cilt:21, Sayı: 2, Yıl: 2011, Sayfa: 150-162        
151
Yapıştırma simanları sabit restorasyonlarla diş 
arasında mikrobiyal sızıntıya engel olmalı, diş ve 
restorasyon arasındaki yüzeyi mekanik, kimyasal veya 
bu ikisinin kombinasyonu bir mekanizma ile tamamen 
örtmelidir. İdeal bir yapıştırma simanı; 
1-İnce bir tabaka oluştururken, kesme 
kuvvetlerine karşı yüksek direnç göstermeli 
2-Farklı materyaller arasında kalıcı bir bağlantı 
sağlamalı 
3-Gerekli sıkışma ve gerilme direncine sahip 
olmalı 
4-Yeterli kırılma direnci göstermeli  
5-Diş ve restorasyon yüzeyini ıslatabilmeli  
6-Uygun film tabakası ve viskoziteye sahip 
olmalı 
7-Ağız içinde çözülmemeli  
8-Doku uyumu olmalı  
9-Yeterli sertleşme ve çalışma süresi olmalıdır  
10-Çevresel faktörlerle yeterince dengeli bir 
uyum içerisinde olmalı (yorgunluk direnci, erozyon 
vb.)
 2
Tam seramik restorasyonların yapıştırılmasında 
seramik materyaline göre farklı simanlar kullanılmak- 
tadır. Bir materyal için uygun olan siman diğer mater- 
yal için uygun olmayabilir.  Örneğin In-ceram ve 
zirkonyum oksit benzeri yüksek dayanıklılığa sahip 
restorasyonların yapıştırılmasında geleneksel siman- 
lardan yararlanılabilir. Fakat lityum disilikat esaslı tam 
seramik restorasyonlar olan IPS e-max sistemlerinde
simantasyonda göz önünde bulundurulması gereken 
en önemli konulardan biriside yapıştırma simanının 
optik özellikleridir. Özellikle anterior bölgede uygu- 
lanan tam seramik restorasyonların yapıştırılmasında 
bu konu ön plana çıkar. Geleneksel simanların  opak
olmaları sebebiyle restorasyonun optik özelliklerini 
olumsuz etkileyecekleri göz önünde bulundurulmalıdır. 
Tam seramik restorasyonların yapımındaki temel 
sebeplerden birisi optimum estetik ve doğala en yakın 
görünüm olduğuna göre doğal ışık geçişine imkan 
veren kompozit rezin esaslı yapıştırma simanlarının
kullanılmasıda kaçınılmaz olmaktadır 
3
Yüksek dayanıklılığa sahip restorasyonların 
yapıştırılmasında geleneksel simanlardan  Cam 
iyonomer simanlarla klinik olarak başarılı sonuçlar 
alınmıştır. Günümüzde kullanım kolaylığından ötürü 
tercih edilen cam iyonomer simanların en önemli 
avantajları; bakteriostatik etkileri, dentine benzer 
termal ekspansiyon katsayıları, dentin üzerinde 
minimum büzülme gösterip mine ve dentine iyi 
bağlanmaları, sıkıştırma kuvvetlerine yüksek dirençleri  
ve iyi mikrosızıntı direnci şeklinde özetlenebilir. Cam 
iyonomer simanların fiziksel özellikleri optimum 
toz/likit oranına çok hassastır. Bu orandaki küçük 
değişiklikler dahi bu maddelerin klinik performansını 
önemli derecede etkilemektedir.
4 En dikkat edilmesi 
gereken dezavantajları ise sertleşme reaksiyonu 
sırasında ortamdaki neme çok hassas olmaları ve suyu 
çekerek genişlemeleridir.
4,5 Bu nedenle dentin 
tübüllerindeki sıvıyı çekme eğilimiyle hassasiyete, su 
alıp şişerek özellikle içerisinde mikro çatlak bulunan 
lityum disilikat tam seramik restorasyonların 
yapıştırma sonrasında kırılmasına sebep olabilir.
4Vivaglass Cem (Ivoclar Vivadent), Fuji (GC America,
Inc.) ve Ketac Cem (3M ESPE) bu ürünlere örnek 
olarak verilebilir. Daha çok metal ve metal destekli 
seramik restorasyonların simantasyonunda tercih 
edilmelidirler.  
Çinko fosfat simanların kullanımındaki yaklaşım 
ise, yüksek oranda mikrosızıntı göstermesi ve marjin- 
lerdeki renklenmeler sebebiyle kullanılmaması yönün- 
dedir.  Polikarboksilat simanların kullanımıda yetersiz 
fiziksel özellikleri nedeniyle önerilmemektedir
3. 
Poliasit modifiye kompozit rezin esaslı yapış- 
tırma simanları (kompomerler), rezin ve cam iyono- 
mer simanların üstün özelliklerini birleştirmek ama- 
cıyla geliştirilmişlerdir. Ancak, kompomerlerin tam
seramik restorasyonlarda kırıkların oluşmasında rol
oynadığı yönünde çalışmalar mevcuttur. Bu siman- 
larda yüksek oranda hidroksietilmetakrilat (HEMA) 
bulunmaktadır ve HEMA su ile temas ettiğinde önemli
ölçüde genişlemektedir. Bu genişlemenin tam seramik
restorasyonlarda mikro çatlakların oluşmasına yol 
açabileceği düşünülmektedir
6,7. Kompomerlerin gele- 
neksel simanlara ve tamamen kompozit rezin esaslı 
yapıştırma simanlarına göre 5 kat daha fazla doğrusal 
genişleme gösterdiği ve bu nedenlede tam seramik 
restorasyonların yapıştırılmasında kullanılmaması 
gerektiği belirtilmiştir 
3,8.  
Yapıştırma simanlarının tarihsel gelişimine bakılırsa, 
fosfat simanlardan karboksilat simanlara sonrasında
cam iyonomer simanlar ve en son gelinen noktada 
kompozit rezin esaslı yapıştırma simanla- rından 
bahsedilebilir. Geleneksel simanlar büyük oranda 
mekanik retansiyon ile tutuculuk sağlarlar. 
Diş 
preparasyonunun yaklaşım açılarının belli bir oranda 
mekanik retansiyona izin vermesi ve yapıştırma Atatürk Üniv. Diş Hek. Fak. Derg.  ULUDAMAR, AYGÜN, KULAK ÖZKAN 
J Dent Fac Atatürk Uni 
Cilt:21, Sayı: 2, Yıl: 2011, Sayfa: 150-162        
152
yüzeyinin de mekanik tutuculuk bakımından pürüzlü 
olması tercih edilir. Rezin esaslı yapıştırma simanları 
ise kimyasal ve fizyo-kimyasal bağlantı oluştururlar. 
Sertleşmiş bir yapıştırıcı simanın yapıştırıldığı yerden 
ayrılması pratikte yapıştırıcı ajanının yüzeye mikromekanik retansiyonu ve yapıştırıcı ajanının çekme, 
kesme benzeri kuvvetler altında enerji absorbe etme
kapasitesine bağlanabilir. Tablo 1’de geleneksel 
yapıştırma simanları ile rezin yapıştırma simanları
avantaj ve dezavantajları yönünden karşılaştırılması 
gösterilmektedir. 
Tam seramik restorasyonların klinik başarısı 
büyük ölçüde kompozit resin yapıştırma simanına ve 
simantasyon işlemine bağlıdır 
9,10
. Tam seramik 
restorasyonların kırılmaya direncini belirleyen faktörler 
uygun preparasyon ve restorasyonun uyumudur. 
Kompozit rezin esaslı yapıştırma 
simanları  
 Kompozit rezin esaslı yapıştırma simanları 
genel olarak bağlanma ajanı sistemlerinin başarısı  ve 
gelişmesi sonucu ortaya çıkmışlardır. Kullanım 
alanlarına göre kimyasal, dual cure (kimyasal ve ışıkla) 
ve sadece ışıkla polimerize olan farklı renk ve viskozite 
alternatifleri sunan kompozit rezin esaslı yapıştırma 
simanları piyasada mevcuttur.  Kompozit rezin esaslı 
yapıştırma simanlar, diş dokuları olan mine, dentin ve 
porselen yüzeyi gibi farklı yapıdaki maddelere kuvvetle 
bağlanabilme özelliğine sahiptir. Bu yapıştırma 
simanları yüksek dayanım, ağız ortamında düşük 
çözünürlük, renk uyumundaki üstünlük gibi 
özelliklerinden dolayı, inley, onley, lamina ve kronköprü uygulamaları gibi tam seramik sabit protetik 
restorasyonlar ile indirekt rezin kompozit 
restorasyonların simantasyonunda tercih edilirler. 
Başarıları çok aşamalı işlemler gerektirmelerinden 
dolayı kullanım tekniğine doğrudan bağlıdır.
2
  
Dişhekimliğinde kullanılan rezinler polimerlerdir ve 
polimerler küçük moleküllü monomerlerin oluşturduğu
çok daha büyük bir molekül olarak tarif edilebilir.Dental polimerler kullanılan rezin tipine, içine katılan dolduruculara ve sertleşme mekanizmasına göre 
farklılıklar gösterirler.
10 Rezinlerin polimerizasyonu esnasında kaçınılmaz olarak bir büzülme gözlenir. Bu 
büzülmeyi azaltmak için rezinlerin içerisine farklıinorganik doldurucular ve bir ön polimerizasyon 
işlemine tabi tutulup sonra toz haline getirilen polimer 
tozları ilave edilir .
12Tablo 1. Yapıştırma simanlarının sınıflandırılması ve avantaj / dezavantajları 
Siman Tipi Avantajları Dezavantajları 
Çinko fosfat siman (Fleck’s) Uzun süreli klinik başarı 
Düşük maliyet Adezyon yok Post operatif hassasiyet gelişebilir Çözünürlük Polikarboksilat siman 
(Durelon) Diş adezyon Hassasiyet yok  
Uzun süreli klinik başarı Ortalama dayanıklılık  Uygulaması kolay Düşük maliyet Çözünürlük Cam iyonomer siman 
(Fuji I, Ketac Cem, Vivaglass Cem) Diş yapılarına 
adezyon Flor salınımı  Uzun süreli klinik 
başarı Ortalama dayanıklılık Uygulaması kolay 
Düşük maliyet Post operatif hassasiyet gelişebilir 
çözünürlük Hibrit cam iyonomer siman-Rezin Modiifye cam iyonomer -Poliasit modifiye kompozit 
(FujiCem) Diş yapılarına adezyon Flor salınımı arası dayanıklılık  
Uygulaması Çok düşük miktarda çözünürlük Cam seramiklerin ( genleşme gösterir) 
Yüksek maliyet REZİN SİMANLAR   TipI: Total-Etch 
(Calibra, Nexus 2, Variolink Mükemmel estetik Çözünürlük yok Diş yapılarına 
adezyon Yüksek dayanıklılık  Işıkla veya dual cure Dişte hassasiyet Yüksek maliyet 
Teknik hassasiyet Tip II: Self-Etch Primer (Multilink Automix, Panavia 2.0) 
İyi estetik 
Çözünürlük yok  Diş yapılarına 
adezyon dayanıklılık  Işıkla veya cure 
postoperatif hassasiyet Dişte nadiren hassasiyet Yüksek maliyet Tip III’e göre bir miktar teknik 
hassasiyet 
Tip III: Self-Adeziv (Breeze, Embrace WetBond, 
G-Cem, MaxCem, Multilink Sprint, RelyX Unicem) 
İyi estetik Çözünürlük yok  
Diş yapılarına adezyon 
Temizlemesi kolay Yüksek dayanıklılık  
Uygulaması kolay Dişte hasasiyet yok Yüksek maliyet TipI ve Tip II’ye göre düşük 
bağlanma değe
J Dent Fac Atatürk Uni Cilt:21, Sayı: 2, Yıl: 2011, Sayfa: 150-162        
153
Kompozit kimyasal olarak en azından iki farklı materyalin; monomer ve inorganik doldurucunun 
kombinasyonudur ve yapıyı oluşturan materyallerin 
tek başlarına göstermedikleri özelliklere sahiptir.
Monomer ve doldurucu arasındaki kimyasal bağlantı 
γ-metakriloksipropil trimetoksisilan denilen organik 
silanize edici bir ajan tarafından sağlanır
13. Kompozit 
rezin esaslı yapıştırma simanları, büyük ölçüde doldurucu içeren  BIS-GMA rezin ve bu rezinin içine
ilave edilen ve karışımın pasta veya likit şeklinde
kullanımını sağlayan diğer metakrilatların (TEDGMA,
UDMA) varyasyonları şeklinde bulunurlar 
14. Kompozit 
rezin esaslı yapıştırma simanlarında dahil olmak üzere tüm kompozitlerin mekanik özellikleri kullanılan bu
maddelerle doğrudan ilişkilidir. Polimerizasyon 
reaksiyonu temelde 3 aşamadan oluşur; başlangıç, 
ilerleme ve bitim. Reaksiyon; Isı, UV ışık ve peroksitler 
ile hızlandırılabilir. Her durumda reaksiyon; ısı, 
kimyasal veya fotokimyasal reaksiyonlarla 
oluşturulabilen serbest radikallerin açığa çıkarılması ile 
başlar. Serbest radikaller monomer molekülündeki 
doymamış çift bağı açarak molekülü aktive eder diğer 
monomerlerle birleşerek polimer zincirleri oluşturur. 
Bu işlem ortamda serbest radikal kalmayana kadar 
devam eder 
11
 . 
Sertleşme mekanizmalarına göre 
kompozit rezin esaslı yapıştırma simanları  
• Kimyasal sertleşen kompozit rezin esaslı 
yapıştırma simanları 
• Işıkla sertleşen kompozit rezin esaslı 
yapıştırma simanları 
• Hem ışık hem kimyasal sertleşen (dual cure) 
kompozit rezin esaslı yapıştırma simanları 
15
Kimyasal aktivasyonla sertleşenler 
(Otopolimerizan) 
Genellikle, karıştırılmaya hazır iki pat halinde 
bulunurlar. Kimyasal polimerizasyon reaksiyonu 
benzol peroksit benzeri bir peroksitin reaksiyon 
hızlandırıcı (akseleratör) olan tersiyer amin ile 
reaksiyonu sonucu ortaya çıkan serbest radikallerin
etkisiyle başlar. Polimerizasyonun başlama hızı büyük 
ölçüde aktivatör ve akseleratör oranına bağlıdır 
11
. Bu 
yapıştırma simanlarının içerisindeki amin grubu zaman 
içerisinde renklenmeye sebep olabilmektedir. 
Otopolimerizan kompozit rezin esaslı yapıştırma 
simanlarının belirli bir sertleşme süresi vardır. Metal, 
metal-seramik veya opak yüksek dirençli tam seramik
restorasyonların yapıştırılmasında kullanılırlar
14
 Işıkla sertleşenler  
Monomerler direkt olarak halojen, plazma ark, 
lazer veya LED (Light Emitting Diod) ışık kaynakları ile 
aktive edilerek polimerize olabilirler. Bu reaksiyonda 
ışığa duyarlı reaksiyon başlatıcı kamforkinon veya 
luserin gibi reaksiyon başlatıcıların yapısının bozulup 
serbest radikaller oluşturulması prensibiyle polimeri- 
zasyon reaksiyonu başlar
11,16
. Işıkla sertleşen kompo- 
zit rezin esaslı yapıştırma simanlarından farklı kıvam 
ve renk seçenekleri sunması, uzun çalışma süresi ve
renk stabilitesi dolayısıyla özellikle tam seramik 
restorasyonların simantasyonunda büyük ölçüde 
yararlanılmaktadır 
17
. Bu materyallerin dezavantajı 
aradaki restorasyonun kalınlığının fazla olduğu 
durumlarda polimerizasyon derinliğinin yetersiz 
olmasıdır 
18,19
 Dual sertleşenler 
Işıkla polimerize olan yapıştırma simanlarında, 
restorasyonun altında tam polimerizasyon sağlana- 
mama olasılığı nedeniyle geliştirilmiş olan yapıştırma 
simanlarıdır. Baz ve katalizör olmak üzere iki kısımdan 
oluşurlar. Baz yapının içerisinde ışıkla sertleşme reak- 
siyonunu başlatan kamforokinon, katalizörün içeri- 
sinde ise amin/peroksit vardır. Baz tek başına ışıkla 
sertleştirilerek kullanılabileceği gibi katalizör ile 
karıştırılarak da kullanılabilir. Işık derinliğinin yada 
geçirgenliğinin yetersiz olduğu durumlarda, tam poli- 
merize olamayan yapının kimyasal olarak polimeri- 
zasyonunun tamamlanmasına olanak tanır ve bunun 
için geçen süre yaklaşık 24 saattir. Hem kimyasal 
hemde ışıkla polimerize olan kompozit rezin esaslı 
yapıştırma simanlarının çoğu sertleşme reaksiyonu için 
hala büyük ölçüde ışığa bağımlıdırlar ve ışık 
kullanılmadığı durumlarda mekanik özelliklerinde 
düşme gözlenir
14,15
İki dental materyalin fizikokimyasal olarak 
yapışmasını ifade eden adezyon kavramı dişhekim- 
liğinde büyük önem taşır. Esas olarak adezyon, 
birbiriyle sıkı temasa getirilen iki cismin yapışmasına 
neden olan kuvvettir. Bir maddenin molekülleri 
diğerinin moleküllerine doğru çekilir ve yapışır. Bu 
çekim kuvveti farklı moleküller arasında ise adezyon 
aynı tür moleküller arasında ise kohezyon olarak 
tanımlanır. Dental uygulamalarda adezyon 2 kısımda 
incelenebilir. Bunlardan ilki mine dentin veya sement 
gibi dental dokulara adezyon diğeri ise restoratif 
materyalleredir
20-25
J Dent Fac Atatürk Uni 
Cilt:21, Sayı: 2, Yıl: 2011, Sayfa: 150-162        
154
1955 yılında Bounocore ilk kez mineye %85’lik 
ortofosforik asit uygulayarak akrilik rezinin mine 
üzerinde tutuculuğu artırıcı etkisi olduğunu bulmuştur 
ve yeni bir devir açılmıştır
26
.1962 yılında geliştirilen 
BisGMA bağlantı ajanlarının esasını oluşturmaktadır. 
Mine yüzeyinin %37’lik fosforik asit ile pürüzlen- 
dirmesi fikri kısa zamanda yaygınlaşmıştır. Fakat 
bütün preperasyonlar mine yüzeyi ile sınırlanmadı- 
ğından dentine bağlanmanın sağlanması ihtiyacı 
ortaya çıkmıştır. Bu alandaki, en önemli gelişmeler
1979 yılında Fusuyama’nın dentine ve mineye aynı 
anda %40’lık fosforik asit uyguladığı “ Tüm asitleme” 
tekniğini geliştirmesi ile gerçekleşmiştir. Bu teknik ile 
smear tabakası tamamen ortadan kalkmakta ve 
dentine bağlantı sağlanmaktadır. Kollejen ve rezin 
yapılarının iç içe geçtiği bu tabaka, 1985 yılında 
Nakabayashi tarafından “hibrid tabakası” olarak 
tanımlamıştır. Hibrid tabakası, mine ve dentin asitlen- 
dikten sonra resin siman monemerlerinin bu sert 
dokulara infiltre olması sonucu oluşan tabakadır 
27 
  
 Geçen bu zaman içinde, gelişen materyaller 
ve teknikler ile adeziv işlemlerin uygulama alanları 
gelişmiş, klinik hayatımızda yeni bir yer edinmiştir. 
Böylece diş dokularına daha iyi ve kalıcı bağlantı 
kurulabilmektedir. Bu şekilde yapılan diş hekimliği
uygulamaları günümüzde adeziv diş hekimliği 
kavramını ortaya çıkarmıştır. Adeziv sistemlerin 
başarısı için uygulanacak olan diş yüzeyinin 
özelliklerini bilmek gerekir: 
MİNE 
İnsan vücudunun en sert dokusudur.  %86-95 
oranında inorganik yapı, % 1 organik yapı ve % 3 
sudan oluşur. Asit ile pürüzlendirme sonucu mine 
yüzeyi düzensiz bir yüzeye dönüşür ve böylece 
serbest yüzey enerjisi artmış olur. Rezin bazlı 
materyal pürüzlendirilmiş yüzeye uygulandığında, 
kapiller hareket yardımı ile rezin yüzeye penetre olur. 
Materyal içindeki monomerler polimerize olur ve 
materyal mine yüzeyine kilitli hale gelir. Mine 
yüzeyinde rezin mikro uzantıların oluşumu mine 
adezyonun ana mekanizmadır.  
DENTİN
 Dentin mineden farklı olarak daha düşük 
oranda inorganik yapı %45-50 ,%30 organik yapı 
(kollojen) ve % 20 kadar da sudan oluşur. Dentin 
merkezden perifere doğru uzanan tübüler yapıya 
sahip bir dokudur. Ancak dentin tübüllerinin 
yoğunluğu her yerde aynı değildir ve merkezden 
uzaklaştıkça bu oran düşer. Derin dentinde tübül 
sayısı mm
2
 de 45.000 iken, yüzeyel dentinde ise 
25.000 dir. Derin dentinde yüzeyel dentinden daha 
geniş tübüller vardır. Dolayısıyla derin dentin yüzeyel 
dentinden daha nemli bir yapıya sahiptir. Dentin 
tübülleri arasında peritübüler dentin  ve bunun  içinde 
intertübüller dentin, dentin sıvısı ve odontoblast 
uzantıları bulunur. Dentin tübüller aracılığı ile 
doğrudan pulpa ile bağlantılıdır. Asidik solüsyonlar ile 
smear tabakasının uzaklaştırılması, açığa çıkan dentin 
yüzeyinde sıvı akışını arttırır. Bu sıvı adezyonu 
engelleyebilir, çünkü dentin tübüllerinde rezin 
uzantılar oluşsa bile hidrofobik rezin hidroflik yüzeye 
yapışmaz.  Ayrıca bu bölgelerden sızan dentin sıvısı 
baskı ve termal değişiklikler nedeni ile hassasiyete ve 
ağrıya sebep olabilir. Bu yüzden dentine bağlantı 
mineye göre çok daha farklı ve karmaşıktır. 
28
Kompozit rezin esaslı yapıştırma 
simanları ile beraber kullanılan adeziv 
sistemlerin sınıflandırılması  
• Total Etch Kompozit rezin esaslı yapıştırma 
simanları (Çok aşamalı) 
• Self Etch Primer Kompozit rezin esaslı 
yapıştırma simanları (Çok aşamalı)  
• Self Adeziv Kompozit rezin esaslı yapıştırma 
simanları (Tek aşamalı) (Şekil 1)
 29
Şekil 1:Rezinlerin sınıflandırılması 
Self Adeziv kompozit rezin esaslı 
yapıştırma simanları 
Yapıştırma simanlarının en yeni sınıfı olma- 
larına rağmen geçen son 9 yılda, üretiminden bu yana 
yoğun laboratuar ve klinik çalışmalarının konusu 
olmuşlardır. Geleneksel simanların özellikle çözünürlük
ve adezyon gibi eksikliklerini gidermek için geliştirilen 
kompozit rezin esaslı yapıştırma simanlarında asitle 
pürüzlendirme, primer ve adeziv gibi uygulamaların 
zorunluluğu teknik hassasiyet, zaman alıcılık ve 
maliyet gibi dezavantajları beraberinde getirmiştir. Bu 
sebeple kompozit rezin esaslı yapıştırma simanlarının 
üstün mekanik özelliklerinin, estetik kalitelerinin; 
geleneksel simanların uygulanım kolaylığı ile 
birleştirilmesi ile self adeziv rezin simanların 
geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu sınıf materyaller  ilk 
defa 2002’de ortaya çıkmıştır ve günümüzde oldukça 
yaygın olarak kullanılmaktadır (Speed CEM, RelyX 
Unicem, Maxcem Elite, G-Cem) 
Kompozisyonları:
 Self adeziv rezin simanların kompozisyonunda 
bulunan fosforlanmış dimetakrilat monomerleri mine 
ve dentini demineralize etmekte ve aynı zamanda dişe 
infiltre olmaktadır. Fosforik asit grupları ayrıca  diş 
apatitleri ile reaksiyona girerler. Bu nötralizasyon 
sürecinde açığa çıkan suyun yapıştırma simanının 
başlangıç hidrofilitesine katkıda bulanarak nem 
toleransınıda artırdığı iddia edilmektedir. Başlangıçta 
asidik olan sistemin uzun dönem stabilizasyonunun 
devamlılığı için pH nötral seviyeye getirilmelidir.
Nötralizasyon cam iyonomer teknolojisi benimsenerek
floro alumino silikat cam ile sağlanır. Asidik 
fonksiyonellerin bazik doldurucu moleküller ile 
reaksiyonu arzu edilen pH yükselmesine ve florür 
iyonu salınımına yol açar. Bazı self adeziv rezin 
simanların kompozisyonlarında bulunan kalsiyum 
hidroksit ise polimerizasyon süresince asidik 
monomerleri nötralize eder. Böylece uzun dönem 
stabilizasyon sağlanmış olur. Self adeziv rezin 
simanlarda serleşme reaksiyonu çoğunlukla dual 
cure’dur. Baz ve katalizör karıştırılır. Polimerizasyon 
ışık ile başlatılır. Işıkla polimerizasyondan sonra
kimyasal reaksiyon devam eder. Dual-cure kompozit 
rezin esaslı yapıştırma simanları , ışığın ulaşamadığı 
kalın restorasyonlarda etkili bir polimerizasyon 
sağlar.Metakrilat monomerlerinin geniş çapraz bağları 
yoğun bir hidrofobik ağ yaratır .Silan uygulanarak 
güçlendirilen doldurucular materyale yüksek mekanik
dayanıklılık , minimal çözünürlük ve düşük su 
absorbsiyonu sağlarlar. 
30
Endikasyonları:
Self adeziv rezin simanların kullanımı tüm 
indirekt restorasyonlarda (seramik, kompozit, metal
inley, onley, kron, köprü, postlar) endikedir.Özelikle 
fiber postlar ve dentine bağlanan restorasyonlarda 
kullanımı önerilmektedir. Adezyonunu mineden 
sağlayan rezin bağlı köprüler (maryland), laminate 
veneerler gibi restorasyonlarda kullanımı tavsiye 
edilmemektedir. Self adeziv rezinin ancak minenin 
pürüzlendirilmesi ile uygulanması tavsiye edilmektedir 
Resim 1-6  IPS e.max Press 3 üyeli köprünün self 
adeziv rezin siman ile yapıştırılmasını göstermektedir.
Resim 1: 3 üyeli of IPS e.max Press  Köprü     
Re
restorasyona uygulanması  
Resim 6: Restorasyonun yerine oturtulması 
Avantajları: 
1. Self adeziv rezin simanlarda asitle pürüzlendirme 
işlemi uygulanmadığı için yapşırma simanının 
içerisindeki fosforik asit molekülleri dentin 
tübüllerini ne kadar demineralize ederse o kadar 
penetrasyon gerçekleşir. Buna bağlı olarak 
nanosızıntı olmaması beklenir. 
2. Asitleme işlemi uygulanmadığı için smear tabakası 
kaldırılmaz, dentin tübülleri tamamıyle açılmaz. 
Böylece düşük moleküler ağırlıktaki asitlerin dentin 
tübüllerinden sızması engellenmiş olur ve post 
operatif hassasiyet ihtimali azalır. 
3. Tek aşamalıdır. 
4. Uygulanması çabuk ve kolaydır. 
Yapılan çalışmalarda her üç tip rezin 
simantasyon için postopertif hassasiyet oluşturma 
sıklıkları karşılaştırıldığında,  total etch sistemlerde pek 
çok kullanıcıda post operatif hassasiyet oluşturduğu,
self etch primerlerin uygulandığı sistemlerde post 
operatif hassasiyetin neredeyse elimine edildiği ve self 
adeziv rezin simanlarda ise neredeyse hiç post 
operatif hassasiyetin olmadığı yönünde rapor 
edilmiştir. 
Self Etch ve  Self Adeziv Rezin Siman 
Kullanımında Dikkat Edilecek Noktalar: 
• Adezivin uygulanacağı kavitenin aşırı ıslak 
olmaması gerekmektedir.  
• Asitle-yıka sistemlerde olduğu gibi ideal dentin 
nemliliği sağlanmalıdır.  
• Kullanılan self etch sistem su bazlı ise suyun hava
spreyi ile kurutulduğundan mutlaka emin 
olunmalıdır.  
• Öjenol içerikli geçici siman kullanımından 
kaçınılmalıdır.  
• Ağartma sonrasında diş dokularında serbest oksi- 
jen miktarı yüksektir. Oksijen, bağlanma ajanları- 
nın polimerizasyonunu engeller. Bleaching işlemi 
yapılan dişlerde en az 1 hafta beklenilmelidir.
31
• Mine adezyonunun araştırıldığı  total-etch sistem 
rezinlerle self adeziv rezinlerin karşılaştırıldığı
çalışmalarda bağlantı kuvvetleri self adeziv rezin 
simanlarda oldukça  düşük bulunmuştur. Bu yüz- 
den sadece cam iyonomer simanlara alternatif 
olarak kullanılabilecekleri söylenmektedir. Mine 
dokusunun çok az kaldığı veya minenin hiç 
bulunmadığı durumlarda seramik kronların siman- 
tasyonunda kullanımının tercih edilebileceği fakat 
ciddi miktarda minenin bulunduğu dişlerde 
onleylerin, parsiyel kronların simantasyonunda 
ideal olmadığı bildirilmektedir. 
31-35
• Dentin adezyonunda ise,  self adeziv rezinlerin en 
etkili bağlantısı; seçerek mineye asit uygulanması 
(selective enamel etching) ile sağlanmaktadır. Asit 
uygulaması  self adeziv rezinlerin mineye olan 
adezyonunu artırıcı etki oluştururken  dentine olan 
J Dent Fac Atatürk Uni 
Cilt:21, Sayı: 2, Yıl: 2011, Sayfa: 150-162        
157
adezyonunu azaltıcı etki oluşturmaktadır. Dentinin 
tabakalarına göre de bağlantı kuvvetleri 
değişmektedir. Yüzeyel dentin için en yüksek 
bağlantı değerleri bulunurken derin ve servikal 
dentin için ise daha düşük bağlantı kuvvetleri 
gözlenmektedir
 31,35
Tam seramik sistemlerde materyallere 
göre uygulanan yapıştırma simanı sistemleri 
Geliştirildiği günden bu yana estetik avantaj- 
larından dolayı yaygın olarak kullanılan IPS Empress II 
ve IPS e.max benzeri yüksek dayanıklılıktaki lityum
disilikat-seramikler (cam seramikler) ve Procera, 
Cercon, Cerec, Lava  benzeri yüksek dayanıklılıktaki  
CAD/CAM ile yapılan zirkonyum oksit veya alümin- 
yumoksit seramiklerin yapıştırılmasında farklı simanlar 
kullanılmaktadır. 
Zirkon restorasyonlarda simantasyon için 
restorasyonun ve dental sert dokuların 
hazırlanması  
Zirkonyum oksit tam seramik restorasyonların 
yapıştırılmasında geleneksel simanların kullanılabile- 
ceği ifade edilse de, yeni sistemlerin geliştirilmiş ışık 
geçirme özelliklerinden dolayı mat ve donuk bir 
görüntüye sebebiyet vermemeleri ve olası mikro sızıntı 
riskleri nedeniyle geleneksel simanların yerine kom- 
pozit rezin esaslı yapıştırma simanlarının kullanımı her 
geçen gün daha çok tercih edilmektedir (Resim 9-19). 
Resim 7: Servikal bölgelere gliserin jel (Liquid Strip) 
uygulanımı 
Resim 8:  Yapıştırılan restorasyonun ağızda görünümü 
 Resim 9: Üç üniteli zirkon köprü    
Resim 10: Uyum ve okluzyon kontrolü            
      
158
Resim 13:  Zirkonya primeri uygulaması 
Resim 14:  Primerin 1:1 oranında karıştırılması   
       
Resim 15: Dişe uygulanması 
Resim 16:  Kompozit rezin esaslı yapıştırma simanının 
restorasyona konulması 
Resim 17: Restorasyonun ağza yerleştirilmesi 
Resim 18 
Resim 18 ve 19: Fazlalıkların uzaklaştırılması ve opsiyonal 
polimerizasyon 
Zirkonyum oksit restorasyonlar için restoras- 
yonun iç yüzeyin pürüzlendirilmesinde 0.25-1 bar 
basınç altında 50-100 µm aluminyum oksit kum 
kullanılabilir. Restorasyon ultrasonik temizleyicide 1 
dakika temizlenir ve su spreyi ile yıkanıp kurutulur. 
Kullanılacak kompozit rezin esaslı yapıştırma simana 
göre, rezinin zirkonyum yüzeyine bağlanmasını 
güçlendiren bir zirkonya primeri üreticinin talimatları 
doğrultusunda uygulanıp sürenin sonunda kurutul- 
malıdır. Zirkonyum oksit restorasyonların yapıştırılması Atatürk Üniv. Diş Hek. Fak. Derg.  ULUDAMAR, AYGÜN, KULAK ÖZKAN 
      için piyasada Multilink Automix benzeri özellikle bu 
amaç için üretilmiş bir kompozit rezin esaslı yapıştırma 
simanı kullanılıyorsa restorasyonun yapıştırma 
yüzeyine özel  zirkonyum primeri sürülür ve 180 
saniye beklenir ve hava ile kurutulur. IPS e.max Press 
benzeri bir cam seramik kullanılmışsa restorasyonun iç 
yüzeyine silan (Monobond-S) sürülmeli ve 60 saniye 
beklenip, kurutulmalıdır.  
Restorasyonun ağızda kontrolü ve izolasyon 
aşamalarını takiben, hekim destek dişlere fırça ile 15 
saniye süreyle primer uygular ve kurutur. Bu aşamada 
herhangi bir ışık kaynağının kullanımına gerek yoktur. 
Özel ucu sayesinde eşit oranda kendiliğinden karışan 
kompozit rezin esaslı yapıştırma simanı restorasyonun 
içine doğrudan sıkılarak ağız içine yerleştirilir. Multilink 
Automix opsiyonel olarak hem ışık hemde kimyasal 
yolla sertleşebildiği için zirkonyum oksit ve benzeri ışık 
geçirgenliği sınırlı olan restorasyonların yapıştırılma- 
sında daha güvenlidir. Fazlalıklar restorasyonun dışına 
birkaç saniye ışık tutularak veya ışık kullanmadan 
derhal temizleme işlemine başlanarak kolayca 
uzaklaştırılabilir. Çalışma süresi içerisinde olmak
üzere, kimyasal olarak 5 dakikada sertleştiği için 
özellikle ara yüzler ve diş eti marjinlerindeki fazlalıklar 
en kısa sürede temizlenmelidir.  
Restorasyonun yapıştırılacağı destek ayaklar 
implant ise restorasyonun ağızda kontrolü ve 
izolasyon aşamalarını takiben, vida deliği Systemp 
inley benzeri ışıkla sertleşen esnek bir kompozit ile 
kapatılmalıdır. İmplant destek ayaklarına primer 
sürülmesine gerek yoktur. Diğer yapıştırma aşamaları 
benzer şekilde yapılmalıdır. Piyasada Rely X Unicem
ve Panavia F 2.0 gibi bu amaçla kullanılabilecek asit 
uygulamasını gerektirmeyen ürünlerde mevcuttur.  
Cam seramiklerde simantasyon için 
restorasyonun ve dental sert dokuların 
hazırlanması  
IPS Empress II veya  IPS e.max benzeri 
yüksek dayanıklılıktaki lityum disilikat bir restoras- 
yonun simantasyonu  öncesinde  restorasyon ve 
dental sert dokular uygun şekilde hazırlanmalıdır 
Resim 20a,b:  Cam seramik lamina  yapıştırma işleminden 
önce renk alınması (yapıştırma simanı rengi) 
Resim 21: Asitle pürüzlendirme işlemi  
Resim.22: Bağlanma ajanı uygulanması Atatürk Üniv. Diş Hek. Fak. Derg.  ULUDAMAR, AYGÜN, KULAK ÖZKAN 
J Dent Fac Atatürk Uni 
Cilt:21, Sayı: 2, Yıl: 2011, Sayfa: 150-162        
160
Resim 23: Yapıştırma simanının yerleştirilmesi  
Resim 24: Restorasyonun ağza yerleştirilmesi 
Resim 25: Restorasyonun bitmiş hali 
Simantasyon öncesinde restorasyon ağızda 
renk uyumu ve  okluzyon açısından kontrol edilme- 
lidir. Kırılgan seramik materyallerin simantasyon 
öncesinde okluzal kontrolünde seramikte çatlak 
oluşma riskine karşı dikkatli olunmalıdır. Gerekli 
durumlarda düzeltmeler orta hızda elmas frezlerle ve 
hafif basınç uygulayarak yapılabilir. Dışarıda kırılgan 
olan IPS Empress benzeri tam seramik bir 
restorasyonun yapıştırılmasında adeziv simantasyonun 
şart olduğu ve seramik restorasyona asıl direncini 
veren faktörün doğru uygulanan bir adeziv 
simantasyon olduğu unutulmamalıdır. Cam  seramik 
indirekt restorasyonlar öncelikle temizlenir ve 
restorasyonun dişe yapıştırılacak yüzeyi, seramik 
asitleme jeli (hidroflorik asit) ile pürüzlendirilir ve bol 
su ile yıkanır. Hidroflorik asitle pürüzlendirme işlemi, 
IPS e.max press için 20 saniye IPS empress estetik 
ingotlar için 60 saniye olmalı ve belirtilen süreler 
aşılmamalıdır. Cam seramiklerde rezin yapıştırıcının 
seramik restorasyona daha iyi bağlanması için 
Monobond- S veya benzeri bir silan 60 saniye süreyle 
uygulanıp kurutulmalıdır.  Yapıştırma öncesinde 
ağızda her zaman uygun bir tükrük izolasyonu 
sağlamak üzere Optragate benzeri yanak dudak 
ekartörleri, pamuk rulolar ve tükrük emicilerin mutlaka 
kullanılması gereklidir. Prepare edilen dişlerin 
yüzeyleri  temizlenir  ve 37% lik fosforik asit ile
(dentin için 5-10 saniye, mine için 25-30 saniye)  
pürüzlendirme işlemi yapılır. Yüzeyler bol su ile asit 
uygulama süresi kadar yıkanıp kurulanır. Variolink  II 
benzeri adeziv simantasyonda en güvenilir yöntem 
kabul edilen çoklu bir adeziv sistem kullanılıyorsa önce 
Syntac Primer uygulanır 15 saniye beklenir ve 
kurutulur. Bunu takiben Syntac  Adhesive 10 saniye 
uygulanıp kurutulur ve sonrasında Heliobond 
uygulanır ama ışıkla polimerize edilmeden kompozit 
rezin esaslı yapıştırma simanı (Variolink II veya lamina 
yapılıyorsa Variolink Veneer) restorasyonun yapışacak 
yüzüne konulup prepare edilmiş dişin üzerine 
yerleştirilir. Fazlalıklar fırça peletler, diş ipi, sond veya 
kretuar yardımıyla uzaklaştırılır. Işıkla polimerizasyon 
işlemi ışık cihazının gücüne bağlı olarak değişebil- 
mekle birlikte restorasyonun her yönünden ortalama 
40 saniye olacak şekilde yapılmalıdır. Marjinal bölgeler 
ışıkla polimerizasyonu takiben silikon lastikler ile 
cilalanabilir. Özellikle IPS Empress benzeri kırılgan 
cam seramik restorasyonların geçici olarak yapış- 
tırılmaması gerektiği hatırlanmalıdır. Adeziv siman- 
tasyon öncesinde dental sert dokulara bağlanmayı 
olumsuz etkileyebilecek ağız gargaraları ile hastanın 
ağzının çalkalatılmasından da kaçınılmalıdır.Restoratif 
tedavilerde gerçek anlamda başarının yakalanmasının
bir ekip işi olduğu göz önüne alınarak, diş hekimi ve 
diş teknisyenlerinin uygulamalar ve kullanılan 
malzemeler konusunda bilgi sahibi olması bu başarının 
daimi olması açısından kaçınılmazdır. 
 
Adeziv tekniklerdeki gelişmeler sayesinde 
simanın dişe bağlanması konusundaki problemler en 
aza indirgenmiştir. Ancak çeşitli restoratif materyaller 
ve rezinler arasındaki adezyonu arttırmaya yönelik 
çabalara rağmen yapışmama veya kırıklarda halen 
adeziv ve/veya koheziv başarısızlıklar görülmektedir 
 Bu konuda araştırmalar hızla devam etmektedir. 
Devamını Oku

WHATSAPP İLE SORMAK İÇİN TIKLAYINIZ