• Türkçe
  • İngilizce

Opening Hours : Mesai: Pazartesi - Cumartesi 09:00-19:00
  Contact : +90549 347 43 47

All Posts Tagged: Gömük

Yirmi yaş dişi gömük

Gömülü Yirmi Yaş Dişler

Gömülü yirmi yaş dişleri kist oluşumuna yol açabilir ve belirgin bir ağrı ve enfeksiyon kaynağıdır.

1.Gömülü Diş Ne Demektir?

Diş dizisi içinde kendisine yeteri kadar yer olmayan, ağız içine doğru sürmesi kalın bir kemik tabakası ya da o bölgede bir başka dişin varlığı tarafından engellenen diş demektir.
Köpek dişleri ve yan kesici dişlerde de bu durum görülmekle birlikte en çok gömülü diş olgusu yirmi yaş dişleri konusunda söz konusudur. Yirmi yaş dişleri üçüncü büyük azı dişleridir. Bunların gömülü kalmasının en büyük nedeni çoğunlukla evrimin ilk dönemlerindeki beslenme alışkanlıklarına bağlıdır. Bu dişler o dönemin sert ve zorlayıcı beslenme biçimi etkisiyle öteki büyük azıların zaten zedelenmiş, kırılmış olduğu 17-25 yaş arası dönemde ağız içine sürecek biçimde programlanmışlardır. Günümüz insanının çene yapısı ise beslenme ve yaşam biçiminin kolaylaşması sonucu küçülmüş sert ve çiğ gıdaları öğütmeye yarayan bu dişler artık diş dizisine sığmayacak duruma gelmiştir. Ayrıca ortodontik tedavinin yaygınlaşması ile birlikte diş dizisi artık hiçbir boşluk kalmayacak biçimde tamamlanabilmektedir.

2.Gömülü Dişler Neden Sakıncalıdır?

Gömülü dişler çoğunlukla önemli bir ağrı sebebi ve enfeksiyon odağıdır. Komşu dişlere ve kemiğe uyguladıkları basınç sonucu hem mekanik itme etkisi nedeniyle ağrıya yol açarlar hem de komşu diş köklerinde ve çevre kemikte aşınmaya yol açarlar. Çevresindeki kemiğin erimesi sonucu oluşan bölge mikroorganizmaların üremesi için elverişli bir ortam yaratır. Bu dişler ağzın temizlenmesi en zor bölgesinde ve fırçalanması zaten güç bir pozisyonda oldukları için enfeksiyon hızla gelişir, kist oluşur. Bölgedeki gıda birikimi ve enfeksiyon varlığı ağız kokusunun önemli sebeplerinden biri olarak ortaya çıkar.
Kist tedavi edilmezse kist duvarlarındaki hücrelerden tümör hücrelerine başkalaşım söz konusu olur ve hasta hem maddi hem de manevi açıdan çok zor süreçler yaşamak zorunda kalır.
Gömülü dişlerin bence en sakıncalı olduğu özellik söz konusu süreçlerin herkeste aynı ağrıya yol açmaması hatta bazı hastalarda hiç ağrı şikâyeti olmasızın kist oluşumuna kadar giden zamanın kaybedilmesine neden oluşudur. Birçok hasta ağrıları ya da şikâyetleri olmadığını öne sürerek erken teşhis ve tedavi önerilerini reddetmekte ve geri dönülmez sonuçlarla yüzleşmek zorunda kalmaktadırlar.

3.Gömülü Diş Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Gömülü diş tedavisi cerrahidir. Operasyon çoğunlukla lokal anestezi ile yapılabilmektedir ancak bazı durumlarda genel anestezi uygulamak gerekebilir.

4. Gömülü Diş Tedavisi

Hastanın yaşı ilerledikçe, doktora başvurma süresi geciktikçe, enfeksiyon ve enfeksiyonun yarattığı yıkım arttıkça elbette tedavi güçleşmektedir. İlerleyen yaşlarda ortaya çıkan hipertansiyon, diabet gibi başka rahatsızlıklar ameliyat sonrası iyileşme sürecini olumsuz etkileyebilmektedir. Hastanın sigara alışkanlığı ve ağız hijyenine gösterdiği özen, diş fırçalama sıklığı, genel sağlık durumu, ağızda dişeti hastalığı ve çürük yaygınlığı oranı da önemli etkenler olarak karşımıza çıkmaktadır.

5.Gömülü Dişlerin Erken Teşhis

Günümüzde radyolojik tanı yöntemleri çok gelişmiştir. Özellikler panoramik röntgen çekimi ile olası yirmi yaş dişi sorunları kolay, ucuz ve kısa süre içinde erkenden saptanabilmektedir.

6. Gömülü Diş Operasyonu Sonrası İyileşme Süreci 

Operasyon sonrası şişlik ve o bölgede rahatsızlık hissi olabilir. Doktorun önerisine göre soğuk kompres uygulaması, beslenmede yapılacak bazı değişiklikler ve gerekli ilaçların alınması iyileşme sürecini kolaylaştırır.
Ağız İçi Kuruluğu
Çene Cerrahisi
Diş Eti Çekilmesi
Ağız ve Diş Sağlığı
Diş Ağrısı
Genel Sağlık
Ağız ve Diş Sağlığı
Yazarın Yazdığı Tüm Makaleler
İleri Yaşlarda Ağız Ve Diş Sağlığı
Hamilelikte Ağız ve Diş Sağlığı
Çocuklarda Biberon Çürüğü ve Önleme Yolları
Aşınma
Gömülü Yirmi Yaş Dişleri İle İlgili Sorunlar
Diş Beyazlatma (Bleaching) Konusunda Bilmek İstedikleriniz
Ağız Kokusu ve Diş Eti Kanaması
Diş Eti Kanaması Deyip Geçmeyin!
Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hastane.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi ve Facebook.com’daki profilini ilgilendirmektedir.
İlgili Diğer Yazılar
Sıcak Havada Soğuk İçecekler Dişlerinizi Sızlatıyor Mu?
Ağız Kokusu ve Diş Eti Kanaması
Uyurken Dişlerinizi Sıkıyorsanız Dikkat!
Diş Eti Hastalıklarını Ciddiye Alın!
Diş ile İlgili Tedavileri SSK Karşılıyor mu?
SSK Diş Masraflarını Karşılar mı?
Çene Kayması Tedavisi Nerede Yapılabilir?
Alerji Testini Hangi Bölümde Yaptırabilirim?
İki Yıl Önce Diş Eti Çekilmesinden Ameliyat Oldum.
Kanal Tedavisi Kaç Gün Sürer?
Diş etleri çekilen kişi dişlerini nasıl fırçalamalı?
Diş eti iltihabı nedeniyle tı,yirmi yaş dişi nedir,yirmi yaş dişi,diş hekimi yirmi yaş dişi,20 yaş dişi
yirmi yaş dişleri nedir,resmi gazete dişi
yirmi yaş dişi,yirmi yaş dişi ameliyatı,yirmi dişlerini kaybedenlerdişi nedir,yirmi yaş dişi,diş he implanttan nasıl yararlanabilir?
yirmi yaş dişi ameliyayaş kimi yirmi yaş dişi,20 yaş dişi
yirmi yaş dişleri nedir,resmi gazete dişi
Devamını Oku

Gömük diş ameliyati gömülü diş

Gömülü Dişler 20 yaş dişi veya kaninler

Gömülü dişler, maalesef birçok hasta için sorun teşkil etmektedir. Her gömülü diş mutlaka sorun teşkil eder ve mutlaka çekilmelidir demek yalnıştır. Ama gömülü bir dişimiz varsa patolojik oluşumlardan korunmak için düzenli radyografiler alınıp, Diş Hekimi kontrolünde olmamız bize fayda sağlayacaktır.

Devamını Oku