implant ömrü arşivleri - Dr. Sertaç KIZILKAYA
  • Türkçe
  • İngilizce

Opening Hours : Mesai: Pazartesi - Cumartesi 09:00-19:00
  Contact : +90549 347 43 47

All Posts Tagged: implant ömrü

İmplant markaları ve implant ömrü en çok merak edilen konulardır.

Protezin Ömrü

Her şeyin belirli bir olduğu gibi yapılan diş protezlerinin de belirli bir kullanım süresi vardır. Diş koltuğuna oturmak tedavi için bütçe ayırmak bir yana, günümüzde en kıymetli ve kısıtlı değerlerimizden bir tanesi olan zaman bulmak da ayrı bir konudur. Saydığım sebepler nedeni ile yapılan bir diş protez ile mümkün olan en uzun süre kullanılması istenir.

Protezin uzun ömürlü olması hastayı memnun ettiği kadar hekim için de bir avantajdır. Daha doğrusu uzun ömürlü diş yapan hekimin kazandığı prestiji hiçbir şey ile ölçülemez. Bana gelen hastaların bir çoğu yıllar önce diş yaptığınız falanca kişi, hala dişlerini çok sağlıklı bir şekilde kullanıyor size selam söyledi ve tavsiye etti derler. Bu hem büyük bir mesleki ödül hemde çok iyi bir referans oluşturan durumdur.

Diş yaptıran kişi gözüyle bakıldığında da hem sürekli diş tedavileri için masraf etmemek hem de bütçe ayırmamak büyük bir konfor olmaktadır. Tabii ki düzenli diş hekimi kontrolleri gerekir. Bu kontrollerden sadece gerekiyor ise diş taşı temizliği ve röntgen gibi rutin kontroller yapılır.

YAPILAN DİŞİN VEYA İMPLANTIN ÖMRÜ NE KADAR?

İMPLANT DİŞ ÖMRÜ

İMPLANT DİŞ ÖMRÜ

İşte en çok duyduğumuz sorulardan bir tanesinde yapılan implantın ömrü ne kadar veya bu diş kaplamasının ne kadar sorusudur. Diş dolgusu soran kişi sayısı da hiçte haz değildir. Hiç kimse araba aldığında bu arabanın anda ne kadar diye sormaz. Hepimiz biliriz ki aldığımız bir şeyin genellikle yapılan bakım ve kullanım ile ilgilidir. Evdeki koltuktan tutunda giydiğimiz ayakkabıya kadar kullanım ömrü vardır. Ancak dişler söz konusu olduğunda onu ömür boyu kullanmak isteriz haklı olarak. Çok zamanda diş kaplamasına veya implantı ömür boyu kullanmak mümkün olabilir. Peki nedir yapılan bir dişi ömür boyu kullanmanın püf noktası? Sıkı durun uzun ömürlü diş ve uzun ömürlü implantın sırrını açıklıyorum.

Aslında cevabı hepimiz biliyoruz. Tabiki iyi yapım ve iyi bakım. Çok basit gibi görünse de bu kısa cümle bizlere çok şey Anlatıyor aslında. İyi yapalım derken uygulama öncesinde doğru bir planlamanın ortaya konulması öncelikle koşuldur. Yapılan planlamaya göre işlemlerin gerçekleştirilmesi hekimin sorumluluğundadır. Doğru uygulanan bir diş tedavisi, implant veya dolgu uzun yıllar sağlıklı bir şekilde kullanılabilir.

Kullanılan malzemenin kalitesi önemli konulardan bir tanesidir. Malzeme ağız içerisinde uzun yıllar kullanıma uygun olmalıdır. Yiyecek içecek ve ağız sıvılarında etkilenmemesi gerekir. Doğru kullanım, bakım ve düzenli kontroller sayesinde yapılan işi uzun yıllar sağlıklı bir şekilde kullanmak mümkün olabilir. Bir süre vermek gerekir ise implantlar ömür boyu kullanılmak üzere yapılır. Diş dolguları genellikle 10-15 yıl sorunsuz olarak kullanılabilmektedir. Diş kaplamaları da 10 yıl ile 20 yıl arasında bir ömre sahiptirler. Laminate veneer estetik diş kaplama ömrü en kısa olan diş tedavilerinden bir tanesidir. Genellikle 5-10 yıl gibi bir sürede değişim gerektirmektedir.

İMPLANT MARKASI İLE ÖMRÜ BAĞLANTILI MI?

Çok güzel bir soru daha implantın ömrü ile implantın markasını birbiri ile ilişkili olup olmadığı yönünde sorulmaktadır. Hangi marka olursa olsun kullanılan implant bazen bir ömür boyu bazen ise birkaç yıl gibi kısa bir süre kullanıla bilir. Burada Önemli olan implantın markası değildir. Doğru uygulanan bir in planta biyolojik sınırlar içerisinde çiğneme kuvveti uygulanır ise uzun yıllar sağlıklı bir şekilde kullanımı olabilecektir. Ancak implant ne kadar kaliteli olursa olsun ne kadar doğru uygulanırsa uygulansın üzerine gelen kuvvetler Olması gerektiği gibi ayarlanmadı ise implantın ömrü uzun olamaz. Buradan hareketle implant markası ilahi bağlantılı olmadığını söylemek mümkün olacaktır.

Uzun ve sağlıklı bir diş kaplaması, köprüsü, dolgusu veya implant uygulaması için iyi malzeme iyi işçilik ve iyi bakım tavsiyemiz olmaktadır. Size yapılacak tedaviler ile ilgili bilgi almak ve kullanım ömrünü öğrenmek isterseniz randevu alarak gelebilirsiniz.

İlginizi çekebileceğini düşündüğüm bir yazı var

Devamını Oku
Zirkonyum Diş Kaplama Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya

İmplantın ömrü ne kadar?

İmplantın kullanım süresi hastaların en çok merak ettiği konuların başında gelir. İmplant kullanım ömrünü neler belirler? İyi implant kötü implant varmıdır?

İmplantımın ömrü ne kadar?

Sorusu her implant hastasının merak ettiği ve ilk fırsatta diş hekimine yönelttiği sorudur. Bu sorunun cevabı aslında hastanın ağız bakım alışkanlığı ve kullanım şekline bağlıdır. Dişlerini çok iyi fırçalayıp doktorun bütün uyarılarına rivayet eden bir kişi ile dişlerini hiç bakmayan aşırı sigara tüketen hastaların implantları arasında çok fazla fark olacaktır. İmplant uygulamalarında sigara olumsuz faktörlerin başında gelir. Aşırı tüketilen sigara kişinin kendi dişlerinde bile sorun yaratmaktadır. İyi bir ağız bakımı özellikle iyi bir diş fırçası kullanımı ile başlar. Ağızda bakteri plağının azaltılması ancak iyi bir diş fırçalama ile gerçekleşir. Her yemekten sonra mutlaka yeterli bir şekilde dişleri fırçalamak ve bakteri plağının uzaklaştırmak gerekir. Bakteri plağı ilerlediğinde diş eti hastalığı ve ardından kemik yıkımı gerçekleşir. Yapılan araştırmalarda 10 yıllık süre içerisinde yüz implant dan %98 inin Başarılı bir şekilde ağızda kullanılmaya devam edildiği görülmektedir.

Devamını Oku
İMPLANT DİŞ ÖMRÜ

İmplant Diş Ömrü

İşte en çok merak edilen soru. İmplant diş ömrü ne kadar? Cevaplanması gereken bir soru. Ancak doğru cevabı da kimse bilemez. Ne desek yalan olur aslında. İşlemin mantığını anlamak aslında bu sorunun önüne geçebilir. Ama hasta da hekim kadar konu hakkında bilgi sahibi olamaz değil mi? Bunu da beklemek lazım.

Hasta soruyor bunun ömrü ne kadar? Desen ki senin ömrün kadar. Sen ömrünü bilecek misin? Nereden bilebilirsin ki?

Kazası var hastalığı var. Beklenen beklenmeyen sürprizlerle dolu hayat. İşte implant ömrü de bizim ömrümüz gibi. Tam bilemeyiz ama sağlıklı bir insan artık yetmiş yaşlarını rahatlıkla görebiliryor. İmplantlar da bir sorun ile karşılaşmazlar ise sizinle beraber yetmiş yaşlarınızı rahatlıkla görür.

Peki sorunla karşılaşırsa ne olur? Nedir sorun? Tek sorun bakım ve temizlik değil tabi kullanılan ilaçlar, ağız kuruluğu, diş sıkma ve gıcırdatma gibi etkenler implant diş ömrü ile ilgili uzatma kısaltma faktörlerinden. Diş implantlarının  30-35 yıl kadar sorunsuz kaldığı gözlenmiştir. İmplantın ömrü bir çok etkene bağlıdır. Kişinin genel sağlığı,  daha önemlisi ağız ve diş sağlığı, implantların iyi bakımı implantları olumlu yönde etkileyen birkaç faktördür.

Diş İmplantları bir ömür boyu da kullanılabilirler. Dental implant üreticileri bu tür garanti güvenceleriyle implantlarını pazarlamaya başlamışlardır, yine de biz biliyoruz ki implantların ömürlerini etkileyen bir çok etken söz konusudur, diş hekimi implant uygulayacağı hastalarını bu konularda yeterince bilgilendirmelidir. İmplantlar iyi bakım yapılmalıdırlar.

Sigara ve kötü ağız bakımı implant ömrünü kısaltır.

Diş İmplant Ömrü Ne Kadardır?

İmplant ömrü ne kadar?

İmplant ömrü ne kadar?

Tabi ki uygulanan implantlar ömür boyu fonksiyon görmeleri için ağız içerisine  yerleştirilirler. Aynı ana dişlerimizin yaşantımız süresince kullanabilmemiz için var olduğu. Gel gör ki iyi bakım olmaması,çeşitli rahatsızlıklar,diş sıkma veya gıcırdatma,kullanılan ilaçlar dolayısı ile olumsuzluklar ortaya çıkabilir. İmplant için sorunların zamanında fark edilerek önlem alınması büyük önem taşır. Kemik kaybını ilerlemeden durdurmak mümkün olmaktadır. Bütün hastalıklarda olduğu gibi erken teşhis sayesinde hastalıklar daha iyi tedavi edileblmaktedir.

Özellikle implant çevresinde kemik erimesi gibi sorunlar implantın kaybına neden olur. Önlemenin en iyi yolu güzel temizlenmedir. İyi bakım yaptığınızda diş implantlarını ve üzerindeki protez kaplama veya diş köprülerini kendi dişiniz gibi bir ömür boyu sağlıkla kullanabilirsiniz.
Web sitemde konu ile ilgili aşağıdaki linkler ile diğer yazılarıma ulaşabilirsiniz.
Devamını Oku
İMPLANT DİŞ ÖMRÜ

İmplant Ömrü

İmplant Ömrü ve Kullanım Rahatlığı

İmplant diş Günümüzde bir çok hasta için kurtarıcı bir tedavi yöntemidir. Hareketli diş protezlerinin alternatifi olarak kullanılan implant üzeri sabit diş köprüleri ve implant üzeri protezler sayesinde hastalar neredeyse kendi dişleri gibi yemek yeme ve estetik görünüm imkanı bulmaktalar.

İmplant markaları ve implant ömrü en çok merak edilen konulardır.

İmplant markaları ve implant ömrü en çok merak edilen konulardır.

Her şeyin olduğu gibi implantların da belirli bir kullanım  süresi vardır. İmplant ömrü olarak adlandırılan bu süre implantların yapıldığı günden kullanılamayacak duruma geldikleri zamana kadar geçen süredir. İmplantla ortaya çıkan problemler yavaş yavaş kendini belli eder. Diş etinde kızarıklık, kanama ve enfeksiyon gibi belirtiler veren implant problemleri erken dönemde teşhis edildiklerinde tedavi edilebilen hastalıklardır. Periimplantitis olarak adlandırılan çevre dokularının enfeksiyonu genellikle iyi yapılamayan ağız bakımı nedeni ile oluşur. Diğer bir neden de hatalı diş protezleri diyebiliriz. Erken teşhisin önemli olduğu hastalıkların başında periimplantitis gelir.

İmplant diş uygulamasının ömrü, elbette ki ağız sağlığına gösterilen özenle doğru orantılıdır. İmplant dişin sağlıklı ve uzun ömürlü olabilmesi için her şeyden önce diş fırçamızı ve diş macunumuzu her gün düzenli olarak ve doğru şekilde kullanmak gelir. Ağız sağlığına özen göstermemenin dışında diş eti hastalıklarına yatkınlık, sigara kullanmak ve rutin diş bakımlarını ihmal etmek, diş implantların da sorun yaşamaya neden olabilir. Diş sıkma ve gıcırdatma alışkanlıkları da implant ömrünü kısaltan diğer nedenlerdendir.

Dişlerimizin aralarını ve implant çevresini fırçalamak ve temizlemek, yemek artıklarını, dişlerin, diş etlerinin ve implantların üzerinde biriken, bakteri içeren tabakaları (plakları) uzaklaştırmaya yardımcı olur. Bu da implantın ilk günkü kadar sağlam ve sağlıklı bir şekilde kalabilmesine yardımcı olur. İmplant ömrünü uzatan düzenli diş kontrolleri sayesinde yapılan uygulamayın ömür boyu kullanmak mümkün olabilmektedir.

İmplant kayıplarının büyük bölümü ilk bir ay içerisinde gerçekleşir. İmplant yapımı esnasında ortaya çıkan herhangi bir sorun İlk bir ay içerisinde implantın kaybıyla sonuçlanır. Problemli implantlar önce kızarıklık şişlik gibi belirtiler verir. Daha sonra bir miktar ağrı ile beraber implantın kayıp edildiği röntgen bulguların da kolaylıkla tespit edilebilmektedir.

Diğer yazımızda yer zirkonyum diş kaplama ömrü, iyi bir diş kaplamasının taşıması gereken özellikler ve kaplamanın ne zaman değiştirilmesi gerektiği ile ilgili bilgi verdik. İlgi ile okuyacağınızı düşünüyoruz.

Doğal dişlerinizden farklı olarak kırılmayan ve çürüme riski olmayan diş implantınıza en iyi şekilde bakmanız gerekmektedir.

Sağlıkla Kalın.

Sertaç Kizilkaya

Devamını Oku