implant üzeri yapılan diş arşivleri - Dr. Sertaç KIZILKAYA
  • Türkçe
  • İngilizce

Opening Hours : Mesai: Pazartesi - Cumartesi 09:00-19:00
  Contact : +90549 347 43 47

All Posts Tagged: implant üzeri yapılan diş

İMPLANT DİŞ ÖMRÜ

İmplant Üzerine Yapılan Dişlerin Bakımı Nasıl Olmalı?

İmplant üzeri diş köprüsü için temizlik ve bakım hakkında bana sıklıkla sorular soruluyor. Bu yazıda implant üzeri sabit ve hareketli diş protezlerinin bakımları ve ortaya çıkabilecek sorunlar hakkında bilgi vermek istiyorum. İmplant yapımı için hazırlık, cerrahi ve protetik süreçlerin zaman ve fiyat olarak insana verdiği zahmeti biliyoruz. bu zorlukları aşarak yaptırılan implantların bakımı nasıl olmalı? Sadece diş fırçalamak yeterli mi? Artık diş ağrısı yok fırçalamaz isek de olur mu? Bu sorulara yanıt vermeye çalışacağım.

İmplant uygulaması diş kökünü taklit eden titanyum vidalar ile uygulanmakta. Bu sistem günümüzde artık nerede ise firesiz bir başarı sağlamaktadır. Uygun hastalarda doğru teknikler kullanıldığında %95 lerden daha büyük bir oranda kemik ile implant tutunması sağlanabilmektedir. Ancak başarılı bir implant tedavisi için sadece vidanın kemiği tutması yeterli değildir.

İmplant üzerine yapılacak diş kaplama, köprü veya hareketli diş protezlerinin biyomekanik ve biyolojik uyumları ile kullanım rahatlığı da önem taşır. Bazı implantların kemiğe tutunduğu halde üzerine diş yapılamayacak bölgede olduğunu görüyoruz. Uygulamadaki tecrübesizlikler ve planlama hataları nedeni ile bu durum hem hasta hem de bunu gerçekleştiren cerrah için can sıkıcıdır. Diş kaplama ve köprüleri için diğer bir önemli husus da temiz tutulmalarıdır. Hiçbir implant veya protez kendi kendisini temizlemez. Mutlaka fırçalama, çalkalama ve profesyonel bakım gerekir. Şimdi önce diş kaplama,diş köprüsü ve son olarak da implant üzeri protez bakımı ile ilgili bilgi verelim.

İmplant Üzerindeki Diş Kaplama Bakımı

Üzerindeki sabit diş kaplamalarının bakımı doğal işleri bakımı gibidir. Günde en az iki, mümkünse üç defa fırçalanması gerekir. Her fırçalamanın ise 3 dakika süreyle yapılması gerekir. Diş kaplaması ile implant gövdesinin birleştiği alanları iyi temizlemek önemlidir. Diş eti papili dediğimiz alanların dental floss olarak adlandırılan süngerli diş ipleri ile temizlenmesi önerilir. Bu süngerli ipi bütün eczanelerden kolaylıkla temin etmek mümkündür. Diş ipinden farkı ortasında kalınlaşan yumuşak süngerimsi bir alan bulunmasıdır.

implant üzeri diş kaplama temizliği

İmplant üzeri diş kaplama temizliği

 

İmplant Üzeri Diş Köprüsü Temizliği

Diş köprüleri gibi implant üzeri protez köprülerinde de diş gövdesi bulunur. Bu gövde altında ne diş ne de implant vardır. Diş etinin üzerindeki bu alan yemek artıklarının girmesi için elverişli alanlardır. Bu alanların temizliği diş köprülerindeki kadar hatta daha büyük önem taşır. İmplant üzeri diş köprülerinde gövde altında biriken yiyecek artıkları bu alanın ön ve arkasındaki implantların sağlığını olumsuz etkileyebilir. Bu alanda başlayacak diş eti enfeksiyonu implant çevre dokularında yıkım meydana getirdiğinde implantın da riske girdiğini rahatlıkla söylemek mümkündür.

İmplant Üzeri Protezlerin Temizlenmesi

Hareketli bir implant üzeri takılıp çıkarılan protez kullanmakta iseniz bunu yemeklerden sonra çıkarıp fırçalamanız gerekir. Protez ile implant arasında kalan bölgeleri arayüz fırçaları ile temizlemek gerekir. Bu konuda size uygulamayı nasıl yapacağımız ile ilgili bilgi hekiminiz tarafından verecektir.
Hareketli bir implant üzeri takılıp çıkarılan protez kullanmakta iseniz bunu yemeklerden sonra çıkarıp fırçalamanız gerekir. Geceleri çıkardıktan sonra yıkayıp içerisinde su bulunan temiz bir kutu içerisinde saklamanız tavsiye edilir. İlk yıl düzenli bir şekilde hekiminizi iki üç ayda bir ziyaret etmeniz önerilebilir. Protezin neden olduğu vuruklar, çiğneme problemleri diş hekimi kontrollerinde ortadan kaldırılabilmektedir.

Devamını Oku

İmplant Üzeri Diş Kaplama

 

İmplant tedavilerinde kuron boyu mesafesi, kemiğin en üst noktasından okluzal düzleme kadar ölçülmektedir. Sabit bir implant protezinde, ihtiyaç duyulan minimum kuron boyu mesafesi 8 mm olmalıdır. Bu mesafe; abutman etrafındaki biyolojik genişliği, siman retansiyonu veya vidalı protezler için uygun abutman yüksekliğini, okluzal materyal dayanımım, estetik ve hijyen koşullarını ancak sağlayabilmektedir. Hareketli protezler; genellikle protezin dişleri ve akrilik plak dayanımı, tutucular, barlar ve günlük hijyen açısından 14 mm veya daha fazla kuron boyu mesafesi gerektirirler.
Protezin kuron boyu ile direkt olarak ilişkili olan kuron boyu mesafesi, ağızın ön bölgesinde daha fazladır.
Dişsizlik bölgelerinde, kuron boyu mesafeleriyle ilişkili olarak çeşitlilik gösterirler. 15 mm’den daha fazla olan mesafe artışı, birincil olarak çene kemiğinin ve yumuşak dokunun vertikal kaybının sonucudur. Yeterli akrilik hacmi sağlamak ve yapay diş yerleştirilmesi için kolaylık sağlayan hareketli protezler kolaylıkla bu mesafeyi doldurur. Oysa sabit restorasyonlarda benzer kuron yüksekliği sorun olabilmektedir. Yerleştirilen dişlerin boyları uzatılılır ve çoğu kez estetik bölgelerde gingiva rengi veren malzemelerinin eklenmesine ihtiyaç duyulur. İmplant üzerindeki çarpma kuvveti dişlerle kıyaslandığında, bu durum artmış kuron yüksekliği ile birleştiğinde, implantlar üzerindeki moment kuvvetlerinde ve komponent ile materyal kırılma riskinde artışla sonuçlanmaktadır. Bu sorunlara özellikle; sabit restorasyonların kantilever bölümünde uygunsuz biomekanik faktörler olduğunda daha fazla dikkat edilmelidir.
Kuron boyu mesafesinin 15 mm’den fazla olması; porselenin ideal 2 mm kalınlığını muhafaza etmek için, geleneksel sabit restorasyon yapısındaki metalin fazla miktarda kullanılmak zorunda olduğu anlamına gelmektedir. Böylece; metalin miktarı ısı azaltıcı rolü oynar ve metal alt yapı ve porselen bölümün üretimini zorlaşır. Döküm sonrasında yapının içindeki metalin değişik oranlarda soğumasından dolayı, poroziteler meydana gelir.
15 mm veya daha fazla arklar arası mesafenin varlığında sabit protezin yapımında kullanılan alternatif bir metod da, yapay dişler ve akrilik gibi elemanları birarada tutan ufak bir metal dökümden oluşan hibrit protezlerdir. Akriliğin porselen dişler ve metal alt yapı arasında aracı görevi görmesi nedeniyle, dinamik okluzal yükleme esnasındaki kuvvetin etkisi azalmaktadır. Bu nedenle hibrit protezler, yüksek kuron boyu mesafesinde implant restorasyonları için genel bir kural olarak belirtilmektedir.

Devamını Oku