kokusu arşivleri - Dr. Sertaç KIZILKAYA
 • Türkçe
 • İngilizce

Opening Hours : Mesai: Pazartesi - Cumartesi 09:00-19:00
  Contact : +90549 347 43 47

All Posts Tagged: kokusu

Ağız kokusu tedavisi

Ağız kokusu

Ağız kokusu ve Ramazan ayı

Oruç tutan bireylerde sık olarak rastlanan bir durumdur. Ağız kokusunun nedeni iyi temizlenemeyen diş ve ağız yüzeylerinde biriken bakteriler  açlığa bağlı oluşan kimyasal ürünler ve susuzluğa bağlı ağız kuruluğudur.
Ağız kokusu tedavisi

Ağız kokusu tedavisi

Ağız ortamı çok sayıda bakteri barındırır. Yeme ve içme fonksiyonları olmadığında ağız içinde tükürük üretimi azalacağından tükürüğün temizleme ve yıkama görevleri gerçekleşemez. Buna bağlı artan bakteri sayısına bağlı olarak ağız kokusu meydana gelir.

Mide boş olduğunda, midede bulunan sindirim sıvıları da ağız kokusuna yol açar. Uzun süreli açlık dönemlerinde vücut daha önce depoladığı yağları yakmaya başlar ve bu da nefesle dışarı atılan ve kötü kokuya yol açan ketonların salınmasına neden olur.
Ramazan döneminden önce  ağız kokusu var ise ramazan ayında da gıda ve sıvı alımı azalacağından bu dönemde kokunun şiddeti artacaktır. Kötü ağız bakımı, diş çürükleri,hatalı dolgu veya protezler gibi birçok lokal faktör ağız kokusuna yol açabileceği gibi sigara, şeker hastalığı, böbrek hastalıkları, diş eti hastalıkları, kirli protezler, boğaz enfeksiyonları gibi bir dizi genel faktörün de ağız kokusuna yol açacağı unutulmamalıdır.
Sorunsuz ve kokusuz  ramazan geçirmek için ramazan ayından önce diş hekimine muayene olmakta fayda vardır.
Günlük ağız bakımını aksatmadan yerine getirmenin yanı sıra unutulmaması gereken birkaç nokta daha bulunmaktadır. 
1-Genellikle sahurdan sonra dişler fırçalanmadan hemen yatıldığı için, ağızda temizlenmeyen bakteri plağı nedeniyle bakteri sayısı artacak böylece ağız kokusu ve diş çürükleri hızla meydana gelecektir.
2-Günlük ağız bakımının yanı sıra dişler sahurdan sonra da fırçalanmalı, dişler arası yüzeyler ve dil de ihmal edilmemelidir.
3-Hatalı yeme alışkanlıklarından kaçınılmalıdır. Ağız kokusuna yol açabilecek sarımsak ve soğan gibi gıdaların tüketiminden kaçınılmalıdır.
Ağız kokusuyla baş etmek için özellikle ramazan döneminde şu noktalara dikkat etmek faydalı olacaktır:
 1. Düzenli diş fırçalamak, diş ipi kullanmak ve dil fırçalamak
 2. Alkol içermeyen ağız gargaraları kullanmak,
 3. Düzenli diş hekimi kontrolüne giderek ağız kokusuna neden olabilecek diş ve diş eti hastalıklarının tedavisini sağlamak,
 4. Diş hekimi gerek gördüğü takdirde, ağız kokusuna neden olabilecek genel durumun tespiti için muayene olmak.

Sağlıkla kalın.

Diş Hekimi

Sertaç kızılkaya

Devamını Oku
Ağız kokusu tedavisi

Ağız Kokusu Tedavisi

Ağız Kokusu
Diş eti çekilmesi tedavisi

Diş eti çekilmesi tedavisi

Ağız kokusunun nedeni ölü bakterilerin atık maddesi olan ve volatile sülfür adı verilen bir gazdır. Nefeste oluşan kötü koku büyük oranda ağız içi kaynaklıdır. Ağız içi bir enfeksiyon, ilerlemiş bir dişeti hastalığı yada sadece ağız içinde birkaç saatten fazla kalmış gıda artıklarına yerleşen bakteriler kokuya sebep olurlar.

Kokuya sebep olan diğer sistemik problemler ise: Tonsilit, akciğer iltihabı, sinüzit, şeker hastalığı (aseton kokusu), mide bağırsak hastalıkları, böbrek yetmezliği (balıksı koku), karaciğer ve metabolizma bozukluklarıdır. Ağız kokusunun öncelikle sebebi teşhis edilmeli ve buna göre tedavisi yapılmalıdır. Ağız içi kaynaklı kokularda yapılması gerekenler ise;
 • Tüm çürükler tedavi edilir.
 • Diş eti hastalığı tedavi edilir. Cepler ve diş taşları elimine edilir
 • Gömük ve yarı gömük 20 yaş dişleri çekilir
 • Her öğünden sonra dişlerinizi 3 dk fırçalayınız ve günde bir kez diş ipi kullanınız.
 • Diş fırçanızı kuru ve temiz bir yerde muhafaza ediniz ve kullandıktan sonra iyice yıkayınız.
 • Dil çok girintili ve pütürlü yapısı sebebiyle bakterilerin rahatça yerleşip zor temizlenebileceği bir dokudur. Dişlerinizle birlikte dilin yüzeyinin ve özellikle arka kısmının fırçalanması kokuyu önlemek açısından önemlidir. Eğer fırça ile bu yüzeyi fırçalamaktan rahatsız oluyorsanız temiz bir plastik kaşık kullanarak dili kökünden ucuna kadar sıyırarak temizleyiniz. Ayrıca dilinizi rahat ve düzgün bir şekilde temizleyebilmek için piyasada bulunan dil fırçaları ve dil kazıyıcıları size çok yardımcı olacaklardır.
 • Nane şekeri,ağız spreyleri yada gargaralar ağız kokusunu önlemez sadece kısa bir süre (5-7 dk) baskılar. Ağız kokusunu önlemek için %50 su ve %50 hidrojen peroksit’den hazırlayacağınız bir gargara olumlu etki yaratabilir. Gıda kaynaklı (sarımsak ,soğan,alkol vb) kokularda ise ertesi sabah aç karnına içilen bir bardak soğuk süt kokuyu belirgin miktarda azaltır.

Halitosis Nedir ?

Ağız kokusu tedavisi

Ağız kokusu tedavisi

Halitosis, basitçe, her insanın zaman zaman yaşadığı bir problem olan ağız kokusu demektir. Nüfusun önemli bir kısmının bir döneminde kronik halitosis geçirdiği tahmin edilmektedir.
Ağız kokusuna birçok şey neden olabilir:
Yetersiz ağız hijyeni (dişleri düzgün fırçalamamak ve diş ipi kullanmamak)
Dişeti Hastalığı

Soğan veya sarımsak gibi belirli yiyecekleri yemek
Tütün ve alkol ürünleri
Ağız kuruluğu  (bazı ilaçların, medikal bozuklukların ve uyku esnasında tükrük akışında azalmanın yol açtığı ağız kuruluğu)
Diyabet, karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları gibi sistemik hastalıklar.
Sakız çiğneyerek veya ağız parfümü sıkarak ağız kokusundan kurtulma ihtimali yoktur. En kısa sürede beni arayıp ağız kousu ile ilgili muayene olabilir tedavi maliyetleri ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.
Devamını Oku
Periodontoloji uzmanı Kucukcekmece

Ağız Kokusu tedavisi nedenleri

Ağız kokusu çoğunlukla ağız ve diş hastalıkları kaynaklı bir sorundur.

Ağız kokusu tedavisi

Ağız kokusu tedavisi

En çok rastlanan nedenleri:

 1. Diş çürüğü
 2. Diş eti hastalığı
 3. Hatalı yapılmış ya da eskimiş, kırılmış dolgu ve protezler
 4. Diş ve diş eti abseleri
 5. Sigara kullanımı
 6. Ağız bakımının ihmali
 7. Ağız kuruluğu (Ağızdan solunum, bazı ilaçlar, tükürük bezi hastalıkları kökenli kuruluk)
Ayrıca:
 • Sinüs, akciğer, boğaz enfeksiyonları
 • Gastrit ve ülser gibi sindirim sistemi hastalıkları
 • Karaciğer ve böbrekteki bazı bozukluklar
 • Metabolizma bozuklukları
 • Şeker hastalığı (Diyabet)
Diş eti kanaması da yüksek oranda ağız-diş sağlığının bozulması ile bağlantılı bir sorundur. Sağlıklı diş etinin iltihaplı diş etine dönüşmesi, diş eti kanamasının başlaması çürüksüz bir dişin kaybı ile bile sonuçlanabilecek bir dizi olaylar zinciri halinde gerçekleşir.
Öneriler:
1. Ağız ve diş sağlığı kişinin özel ve sosyal hayatını önemli ölçüde etkiler. Ancak, bunu sadece bir güzellik ve estetik konusu olarak görmeyiniz, genel sağlığınızın bir parçası olduğunu unutmayınız. Diş eti hastalığının; kalp hastalığı, kalp krizi, romatizma, şeker hastalığı ve böbrek yetmezliği ile doğrudan ilişkili olduğu doğrudan kanıtlanmıştır.
2. Tükürüğün koruyucu etki göstermesi ancak fırçalanmış diş yüzeylerine doğrudan temas etmesi halinde mümkündür. Diş taşı ile kaplı bir ağızda yapılan fırçalama işlemi amaca ulaşamamaktadır. Kişi ağız bakımı yaptığını sanırken, dişlere ulaşılamadığı için çabası yetersiz kalmaktadır.
3. Günde en az 2 kez her yemekten sonra olmak üzere, dişlerinizi fırçalayınız.
4. Öğün aralarında özellikle şekerli yiyecekler atıştırmaktan kaçınınız.
5. Özellikle yemekten sonra şekersiz sakız çiğneyiniz, koruyucu etkisi de buna bağlı olarak çoğalır.
6. İki diş arasındaki bölge savunma açısından ağzın öteki bölgelerine göre daha zayıftır ve buraya fırça girmesi olanaksızdır. Bu nedenle günde en az 1 kez diş ipi ile diş aralarını temizleyiniz.
7. Yemekten sonra diş fırçalayamayacak durumda iseniz, bir miktar peynir yiyerek, ağızda oluşacak asit düzeyini dengeleyebilirsiniz. Çünkü yemeklerden hemen sonra yiyecekler parçalanarak, şeker ve asit açığa çıkmaktadır.
8. Asitli ve kolalı içeceklerden uzak durunuz.
9. Sigaranın yanı sıra kahve, çay ve şarabın da dişlerinizde renklenmeye yol açacağını unutmayınız.
10. 6 ay- 1 yılda bir diş hekiminize giderek profesyonel diş temizliğinizi yaptırınız.
Devamını Oku

Ağız Kokusu nedir? Nasıl giderilir?

Ağız kokusu Neden olabilir?

Ağız kokusu (halithosis) sosyal ilişkileri etkileyen bir problem olmasının yanı sıra çok büyük olasılıkla bir hastalığın da belirtisidir. Çoğu zaman kişiler kendi ağız kokularını hissetmezler. Bu nedenle doktora gitme ihtiyacı da duymazlar. Bu yüzden tedavi gecikir ve kişinin sosyal ilişkilerini de olumsuz etkiler. Oruç tutmak, sarmısak, soğan gibi yiyecekler yemek geçici ve hastalıkla ilişkili olmayan bir ağız kokusuna neden olurlar. Yine sabah uykudan kalkıldığında hafif bir ağız kokusu olabilir. Bu da geçici bir durumdur. Endişe duyulması gereken gerçek ağız kokusudur.

 Bundan kurtulmak için ne yapmalıyım?

Gerçek ağız kokusu %90 a yakın oranda ağız içinden kaynaklanır. Kokunun kaynağı çeşitli nedenlerle ağızda çoğalan havasız ortam bakterilerinin (anaerob bakteriler) yaydığı uçucu sülfür gazlarıdır. Başlıca nedenler.
1) Dişeti hastalıkları: Dişetinin iltihabi hastalıkları dişetlerinde kanamaya neden olur. Gerek kan pıhtısının gerekse ilthabi sıvıların neden olduğu kötü koku hastalığın ileri dönemlerinde hastanın kendisini dahi rahatsız edecek kadar belirgindir
2)  Dil: Ağız kokusu şikayetlerinin büyük bölümünün kaynağı dildir. Dilin üst kısmındaki kıvrımlar anaerob bakterilerinin üremesine çok uygundur. Bu nedenle dilin üst kısmı da mutlaka dişlerle beraber fırçalanmalıdır. Bu normal bir fırçayla olabileceği gibi özel dil fırçalarıyla da yapılabilir. Dili fırçalamak bulantıya neden olabilir. Eğer nefes verirken fırçalayıp nefes alırken fırçayı çekesrek bulantı olmayacak ya da çok azalacaktır.
3) Çürük dişler: İlerlemiş çürüklerde diş canlılığını kaybedebilir. Ölmüş olan diş dokuları şiddetli bir ağız kokusuna neden olurlar.
4.  Diğer  nedenler: Eskimiş ve yerinden oynamış protez ve dolgular, sürmesini tamamlayamamış yirmi yaş dişleri de ağız kokusuna neden olurlar.
Ağız kökenli olmayan halithosise bir çok hastalık neden olabilir. Bunların önemli bir bölümü kronik tonsillit (bademcik), kr. sinüzit, kr. faranjit gibi üst solunum yolları hastalıklarıdır. Mide ve yemek borusu hastalıkları, karaciğer ve böbrek yetmezliği, akciğer enfeksiyonları da ağız kokusu nedenleri arasındadır. Sistemik hastalıklardan diabet (şeker) de tipik bir aseton kokusu alınır.
Ağız kokusunun tedavisinde asıl amaç etkenin ortadan kaldırılmasıdır. Ağız içi nedenlere bağlı kokularda kokuya neden olan hastalıklı durum diş hekimi tarafından ortadan kaldırılacaktır fakat hastanın ağız hijyenini en üst seviyede tutacak bakım alışkanlıklarını edinmesi tedavinin en önemli aşamasıdır. Hijyen yetersiz olunca koku kısa bir süre sonra yeniden ortaya çıkacaktır. Ağızdan kaynaklanmayan kokular için de temel prensip değişmez; neden olan hastalık tedavi edilmelidir. Tedavinin zaman aldığı durumlarda kokuyu azaltmak, maskelemek için çeşitli yardımcı uygulamalar vardır.
Bunların başında klorheksidinli, çinkolu ağız gargaraları gelir. Bu gargaralar bakteri sayısını azaltır ve uçucu sülfür gazlarını etkisiz hale getirirler. Bikarbonatlı ve triklosanlı diş macunları da kokuyu maskeler
Mentollü sakızların çiğnenmesi de faydalı olmaktadır.
 Fakat bunların hiçbir zaman gerçek anlamda bir çare olacağını düşünmeyin, sadece kısa süreli olarak kokuyu azaltan yardımcı uygulamalardır. 
Ağız kokusunu gidermek için en doğru olanı diş hekimi kontrolünden geçmektir.
 
Devamını Oku