• Türkçe
 • İngilizce

Opening Hours : Mesai: Pazartesi - Cumartesi 09:00-19:00
  Contact : +90549 347 43 47

All Posts Tagged: Laminate veneer

Estetik diş kaplaması Zirkonyum

Ön Dişlerde Aralıkların Kapatılması

Aralıklı dişler bazen ortodontik sorunlardan bazen eksik diş nedeni ile oluşur. Dişlerinizin rengi ve şekli düzgün ise sağlam dişi kemeye gerek kalmadan bonding yöntemi ile aralıklı dişleriniz estetik diş görünümü kazanabilir. Ayrık diş kapatılması ile ilgili birçok vakam ve fotoğrafları var. İnternet ortamında yayınlamak istemediğimden web sitesine koymuyorum. Ayrık diş kapatma ile ilgili örnek resim istiyorum yazdığınızda size vaka fotoğraflarını gönderebiliriz. İletişim formu ile veya mail ile ayrık diş kapatma örnekleri isteyebilirsiniz. Ancak öncelikle bu sayfadaki yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

Ayrık Diş Tedavisi;

 1. Lamina diş kaplama
 2. Bonding yöntemi
 3. Estetik Diş kaplamaları zirkonyum veya empress diş kaplama
 4. Ortodonti tedavisi

ile düzeltilebilir. Bu yazımda Bonding yöntemi ile ayrık diş kapatılmasını anlatacağım.

Bonding nedir?

aralıklı veya kırık dişlerin kapatılması

Aralıklı veya kırık dişlerin kapatılması

Bonding, laminakompozit lamine, estetik ön diş dolgusu olarak da adlandırılabilen bonding yöntemi ile özellikle ön dişlerdeki aralıkların kapatılması, herhangi bir sebepten dolayı kırık, çürük, estetik olmayan eski dolgu varlığında uygulanabilir. Böylece diş üzerinde; bazı durumlarda çok az, çoğu zaman ise hiç bir aşındırma yapmadan, çok kısa sürede, sağlıklı bir şekilde ideal bir estetik görüntü kazandırılır. Bu sayede yalnızca bir seansta bir veya bir kaç diş, estetik olarak sağlığına kavuşturulur.
Hastalar, ön dişlerinde biraz önce bahsettiğimiz problemlerinden kurtulabilmek için, genellikle hem uzun süreli tedavi hem yüksek maliyet hem de dişlerinde geri dönüşümsüz işlem yapılacağını düşündükleri için alternatif tedavi yöntemlerini araştırmaya  önelmişlerdir. İşte tam bu gibi durumlarda  “bonding yöntemi” diye bir tedavi  seçeneği ile tanışırlar.
Bonding yöntemi doğru zamanda doğru dişte yapıldığında hem çok başarılı hem de çok uzun süreli ağızda kalabilecek bir tedavi yöntemidir. Bu işlem sırasında bahsettiğimiz üzere aşındırma işlemi yapılmasına gerek olmadığı için anesteziye de ihtiyaç yoktur. Bunun anlamı özellikle iğneye karşı fobisi olan hastalarda büyüktür.
Bonding uygulaması yapıldıktan sonra hastalar, aynı anda yemeye-içmeye başlayabilir ve hiçbir sıkıntı yaşamazlar. Yani kısaca özetlemek gerekirse bonding diş uygulamaları; 
– Tek seansta uygulanır.
– Yapımı çok kolaydır.
– Dişlere kesinlikle zarar vermez. İstenirse diş hekimi tarafından sökülebilir ve dişte hiç bir iz kalmaz.
– Düzgün yapılmış bir bonding uygulaması ağızda uzun yıllar kalır.
– Maliyeti diğer alternatif tedavilere göre çok ucuzdur.
– Diğer tedavi alternatiflerinde olduğu gibi dişte aşındırma yapılmaz. Diş üzerine sadece kendi özel yapıştırıcı sistemi ile sabitlenir.
-Uyuşturmaya gerek yoktur. İğneyi sevmeyen hastalar için bu çok önemlidir. Diş hekimi koltuğunda stresten uzak bir tedavi ile estetik çözüme ulaşmış olur.

Bilgi ve örnek vaka için iletişim formu ile bana ulaşabilirsiniz. 

Sağlıkla kalın. 

Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya
 

Devamını Oku
Estetik Gülüş Lamina diş

Estetik diş ve gülüş tasarımı

İnsanın kendisini mutlu hissedebileceği bir gülümsemesi olmasından daha büyük bir servet. Güldüğünde “acaba dişlerim dışardan kötü mü görünüyor” diye aklında soru işareti bulunmayan bir insan rahatlıkla sosyal ortamlarda kendisini ifade edebilir. Çünkü güzel bir gülüş insanın özgüvenini artırır ve daha rahat hissetmesini sağlar. Gülümseme sırasında sorun yaşayan hastalar için estetik diş hekimliği devreye girer ve insanı mutlu hissettiren, yüzüne anlam katan, dudakları, ten rengi ve ifadesi ile bir bütün oluşturan gülüş estetiği kazandırır.

Günümüzde gülüş tasarımı için dijital fotoğraf yardımı ile tasarım yapma imkânı vardır. Laboratuvarda hastanın fotoğraflarına göre belirlenen modelde mock up adı verilen demo modeller hazırlanır ve ikinci randevuda ağızda bunları canlı olarak görme şansı vardır. Diş hekimliğinde tedavi öncesi üç boyutlu yapılacak diş şeklini görme imkânı sağlayan Mock up ile tedavi sonrası dişlerin görünümü hakkında büyük oranda fikir sahibi olunur. Bu uygulama  hastalar için demo fırsatı sunmaktadır.

Gülüş tasarımı için kullanılan yöntemler:

Diş eti estetiği, porselen lamina diş, Bonding yöntemi, zirkonyum diş kaplama mı gibi uygulamalar yansıra diş beyazlatma yöntemleri de sayılabilir.
İnsanın farklı bir gülüşü vardır. Dudak şekli ve dudak kaslarını yapısı gülme sırasında ağızda görünen dişlerin sayısını etkiler. Bu aynı zamanda kişinin karakteri, yaşı, cinsiyeti ve sosyal konumuna göre değişir.

Ünlülerin estetik dişi

ESTETİK DİŞ KAPLAMA ÖRNEK UYGULAMA

Estetik diş hekimliğinde uygulanan bonding yöntemi ile dişlerini düzeltilmesi hakkında bilgi verelim. Hızlı bir sonuç almak isteyen hastalar için tercih edilen bir yöntem olan bonding uygulaması ağızda tek seansta tamamlanabilir. Çok ileri seviyede olmayan kırıklar, ayrık dişler uygulaması için uygun vakalardır. Lamina yapılması için yeterli maddi imkân veya zaman olmadığı durumlarda uygulaması ile kısa sürede tatmin edici bir estetik elde edilir. Ancak Bonding uygulamasında yüze porselenler veya lamina kaplamalar kadar parlak ve beyaz olmayacaktır. Bonding ağzın içerisinde tek seansta uygulanan bir yöntemdir. Ölçü alınmaz ve aşaması yoktur. Bu nedenle uygulama konusunda tecrübeli bir hekim size tedavi öncesi bir planlama yapacak ve bir 2 saat gibi süre içerisinde de tedaviniz tamamlanacaktır.

Gülüş tasarımında kullanılan bir diğer yöntem de porselen lamina diş kaplamalardır. Özellikle dişlerin yüzeylerinde aşınma oluşması veya ayrık işlere sahip olan kişiler için lamina kaplama uygun bir tedavi yöntemidir. Diş renginden memnun olmayan hastalar için de lamina uygulamaları sıklıkla yapılmaktadır. Lamina var hem ağızdan dişler üzerine yeni bir şekil vermek hem bütün yüze özelliğini Ve rengini değiştirme konusunda son derece başarılıdır. Dişin sadece dış yüzeyinden yapılan aşındırmaya ve sonrasında alınan ölçü ile laboratuvarda hazırlanan lamina seramik diş kaplamaları bir hafta gibi bir süre içerisinde ağıza uygulanabilmektedir. Lamina diş uygulandıktan sonra hekimin tavsiyelerini uyumanız ve düzenli diş ekimi kontrolüne devam etmeniz gerekir.

Diş kaplamalar

Özellikle ağızda kanal tedavisi, eksik diş veya kırık diş bulunması durumlarında estetik görüntü isteyen hastalar için sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. Metal porselen diş kaplamasına benzemesine rağmen içerisinde beyaz renkli malzemesi bulunur. Üretim aşamasında bilgisayar destekli tasarım ve üretim cihazları ile yapıldığı için hata payı yok denecek kadar azdır. Yeni nesil zirkonyum diş kaplamalar biyolojik olarak diş eti ve dişler ile uyumlu olduğu için hastaya büyük konfor sağlarlar. İçerisinde metal bulunmayan Bu kaplamalar ağızda metalik tat hissini ortadan kaldırmıştır. Diş eti ile biyolojik uyumu sayesinde dişeti kaplama birleşme sınırından koyu renk oluşturmazlar ve çekilmesi için elverişli bir ortam yaratmazlar.

Her hasta için uygulanabilecek estetik diş ekimi niye tedavileri farklı olmaktadır. Size uygun önerilerimizi almak ve daha iyi bir gülüşüne kavuşmak için diş hekimi Sertaç Kızılkaya dan 0 212 909 37 48 numaralı telefondan randevu alabilirsiniz.

Devamını Oku
Lamina diş

Laminate veneer

Laminate veneer

Porselen lamina diş yapımı

Porselen lamina diş yapımı

Laminete veya lamina diş kaplama olarak da isimlendirilebilir. Son zamanlarda çok sık kullanılan bir estetik diş hekimliği işlemidir. Estetik yönden zayıf olan dişlerin daha iyi görünmesi için ön dişlere yapılan bir çeşit kaplama olarak da tanımlayabiliriz. Yapıştırma tekniği kullanılarak yapılan bu tedavi yöntemi sayesinde,dişleriniz olduğundan çok daha güzel ve parlak görünür.

Laminate Veneer Diş Kaplama sayesinde kötü diş görünümünden kurtulabilirsiniz.
Özellikle toplumun ekonomik olarak sorun yaşamayan,ödeme gücü olan kesimi tarafından sıkça istenilen estetik diiş hekimliği yöntemi olarak bilinir. Lamine diş kaplama yöntemi oldukça önemli bir tedavi çeşididir. Bu sebeple iyi bir hekim tarafından gerçekleşmesi sağlığınız açısından çok büyük önem arz eder.Bu yüzden sadece uzman doktorlara yaptırmanızda fayda vardır. Çünkü güzel bir estetik görünüme sahip olmak isterken,dişlerinizin olağan halinden bile uzaklaşabilirsiniz. Bu durumda sağlığınız da oldukça etkilenecektir.
Lamine kaplama özen isteyen bir kaplama türüdür. Bir an önce bitmesi yerine, iyi olmasını düşünmelisiniz. Ayrıca bu işlem yapılırken herşeyi hekiminize bırakmalısınız.Bu şekilde daha sağlıklı bir tedavi ortamı da olmuş olur. Özellikle diş rengi farklı olan insanlar tarafından sıklıkla kullanılan bir yöntemdir.Bazı insanların diş rengi gri ya da griye yakın olabilir. Bu insanlar dişlerini ne kadar iyi fırçalarsa fırçalasın renginde herhangi bir beyazlama meydana gelmez.Bu kişiler için farklı diş beyazlatma teknikleri uygulanmaktadır. Bu uygulamaların başında da lamina diş kaplama gelmektedir.Bu yöntem sayesinde ağrısız bir şekilde bembeyaz dişlere sahip olabilir,çevrenize güzel gülücükler atabilirsiniz.
Lamine diş kaplama ücretleri 2017 yılında ne kadar ?

Lamina diş kaplama ile estetik

Lamina diş kaplama ile estetik

Lamine diş  fiyatları konusunda net birşey söylemek zor. Kullanılan malzeme veye yapan doktorla  bağlantılı olarak değişmektedir. Ortalama bir fiyat vermek gerekirse  2017  lamina diş kaplama fiyatı bir tanesi için 200-400 Eurodur.

Dişlerden madde kaldırmadan uygulanan lamina kaplamalar vardır. Ancak uygulama alanı son derece sınırlı olan bu ilem için diş muayenenizin yapılması ve uyum kriterleri içerisinde olup olmadığınıza bakılması gereklidir.

Devamını Oku
Estetik diş tedavileri ön dişlerde lamina, zirkonyum ve cam seramikler ila sağlanabilir.

Yaprak Porselen Diş

Lamina diş kaplamalar sayesinde kişiler kendinden emin bir şekilde gülümseyebilirler.
Estetik diş hekimliğinde sıklıkla uyguladığımız ve Yaprak Porselen, Lamineyt, Lamine ya da lamına olarak da bilinen Laminate veneer dişler size güzel bir gülüş verir. Porselenden yapılan bu kaplamalar ince, yarı geçirgen bir tabakadır. Mevcut bir diş üzerine mükemmel bir uyum ve hassasiyetle hazırlanıp yerleştirilirler. Dişin ön yüzü ile kaplamanın iç yüzü özel bir yapıştırıcı  ara madde ile yapıştırılır. İşlem bittiğinde mükemmel bir yapışma sağlanır.

Lamina diş

Lamina diş

Görünüşü olumsuz etkileyen bir çok diş bozukluğunda  Laminate veneer mükemmel bir çözümdür. Lamina yaprak kaplamalar ile dişin çok az bir miktar aşındırılması sayesinde estetik sağlanabilmektedir. Çoğu durumda sağlam yapıları ve bozulmayan renkleriyle, dişlere doğal bir güzellik ve doğal bir işlev kazandırmak için laminate veneerler yeterlidirler.

Hemen hemen herkes! Yukarıdaki sebeplerden dolayı şikayetçi olan her yaş grubundaki kişiler lamınat tedavisinden yararlanabilir. Ancak, çene bozuklukları, tırnak yeme, kalem ısırma gibi kötü alışkanlıklar ileri derecede dişeti tahribatlarının mevcut olduğu durumlarda uygulanmaz. Buna en iyi karar verecek olan dishekiminizdir.
Laminate veneer dişler iyi bir ağız bakımıyla yıllarca sorunsuz olarak kullanılabilirler. Çünkü diğer adehziv sistemlerden (bonding) daha üstün özelliklere sahip porselenden imal edilmişlerdir. Lekelenme ve aşınmaya karşı daha dirençlidirler. Ömürlerini uzatmak için ağız bakımına dikkat etmek gerekir. Ayrıca, çok sert gıdaları ısırmaktan, tırnak yemek gibi kötü alışkanlıklardan kaçınmak gerekir. Güzel bir gülüşe sahip olamak için laminate veneer dişler sıklıkla tercih edilirler ve memnun edici sonuçlar alınır.

Yaprak porselen diş kaplama nedir?

Lamineyt, Lamine ya da lamina olarak da bilinir.) Görünüşünüzü olumsuz yönde etkileyen bir çok diş bozuklukları için kozmetik

Estetik diş tedavileri ön dişlerde lamina, zirkonyum ve cam seramikler ila sağlanabilir.

Estetik diş tedavileri ön dişlerde lamina, zirkonyum ve cam seramikler ila sağlanabilir.

çözümdür. Lamina kaplamalarda temel olarak estetik sorunları olan ön dişlerde, porselenden hazırlanan tabakanın dişlerin ön yüzlerine yapıştırılmasıyla bu sorunların giderilmesini amaçlayan bir tedavi şeklidir. Çoğu durumda sağlam yapıları ve bozulmayan renkleriyle dişlere doğal bir güzellikle birlikte, doğal bir işlev kazandırmak için yeterlidirler.
Porselenden imal edilen bu kaplamalar ince, yarı geçirgen bir tabakadır. Mevcut bir diş üzerine uyum ve hassasiyetle hazırlanıp yerleştirilirler. Dişin ön yüzü ile kaplamanın iç yüzü özel bir rezinle (yapıştırıcı bir ara madde) yapıştırılır. İşlem bittiğinde bunların kaynaşması beklenir.

Hangi durumlarda lamina tedavisine başvurulur?

Lamina kaplamalar temel olarak, renk değişikliklerinin giderilmesi ve belli bir dereceye kadar şekil düzeltilmesi amacıyla yapılabilirler. Başlıca uygulama alanları şu şekilde özetlenebilir:
Renklenmelerde, bleaching (diş beyazlatma) gibi metotlarla sonuç alınmayan ileri derecedeki antibiyotik, flor vb. lekelerinde kalıtsal yapı ve renk bozukluklarında,
Ayrık dişlerin tedavisinde (diastema kapama),
Kırık veya aşınmış dişlerin restorasyonunda
Rengi ve yapısı bozulmuş eski dolguların düzeltilmesinde
Çapraşık ve eğri dişlerin düzeltilmesinde (ortodontik tedavi alternatifi olarak) bir alternatif olabilir.

Laminat tedavisinden kimler yararlanamaz?

Çene bozuklukları, tırnak yeme, kalem ısırma gibi kötü alışkanlıklar ileri derecede dişeti tahribatlarının mevcut olduğu durumlarda uygulanmaz.

Laminat tedavinin klinik uygulama aşamaları kısaca nedir?

Öncelikle dişiniz işleme hazırlanır, üzerindeki artıklar temizlenir. Ardından dişinizin tam bir kopyasını elde etmek için ölçü alınır. Porselen malzemeden dişinize yapıştırılacak olan tabaka hazırlanır. Son olarak da, adeziv sistemlerde (bonding) olduğu gibi, laminatlar da mevcut dişin yüzeyine rezinle (yapıştırıcı bir ara madde) kaynaştırılır.

Laminatlar uzun ömürlü müdür? Dayanıklı mıdır?

Laminatlar iyi bir ağız bakımıyla yıllarca sorunsuz olarak kullanılabilirler. Çünkü diğer adeziv sistemlerden (bonding) daha üstün özelliklere sahip porselenden imal edilmişlerdir. Lekelenme ve aşınmaya karşı daha dirençlidirler. Ömürlerini uzatmak için ağız bakımına dikkat etmek gerekir. Ayrıca, çok sert gıdaları ısırmaktan, tırnak yemek gibi kötü alışkanlıklardan kaçınmak gerekir.

Laminate veneer’in avantajları nelerdir?

Küçük bir müdahale ile sağlıklı ve doğal bir görünüş elde edilir.Dişinizde sadece, tırnak genişliğinde bir yuva açılması (ki bu da her zaman gerekmeyebilir) yeterlidir,Sağlam, renkleri bozulmayan ve dayanıklı malzemelerden üretilirler.
Dişlerinizin doğal yapısı bozulmadan istediğiniz estetik özelliklere sahip olması sadece lamineyt veneer ile mümkündür. Diş üzerinde ya hiç bir değişiklik yapılmaz ya da az bir düzeltme ile sonucun daha düzgün olması sağlanabilir. Zaten diş üzerinden kaldırılan miktar 0,3-0,7 mmile sınırlı oluyor. Böylece hiç bir dişin kesilmesine (küçültülmesine) gerek kalmıyor.
Tedavinin laboratuvar aşaması sadece 3-4 gündür. Ancak dudaklarınızın yeni görünümünüze uyum sağlaması 3-4 haftayı bulabiliyor. bu uyum süresince bazı dudak egzersizleri ve okuma tavsiye ediyoruz. bu süre sonunda yüzünüzle tamamen bütünleşmiş ve yapay olduğu kesinlikle farkedilmeyen yeni dişlerinizi kullanabilirsiniz.
Porselen yüzeyleri son derece pürüzsüz olacağı için sigara ve benzeri sebeplerden kaynaklanan lekelenmeleri ve diş taşı oluşumlarını minimuma indirir.
Kahve, çay, sigara gibi dış etkenlerle renk değiştirmez.
Materyal olarak oldukça kırılgandır. Fakat, mineye tam olarak yapıştırıldığında, germe ve çekme kuvvetlerine karşı direnci çok yükselir. Sözgelimi, yapışmış bir veneer’ı dişten bütün olarak sökmek mümkün değildir. Ancak elmas frezlerle diş yüzeyinden aşındırarak uzaklaştırılabilir.Aşınmaya karşı direnci yüksektir.

Laminate veneer’in dezavantajları nelerdir?

Diğer restorasyonlara göre sağık açısından üstünlükleri vardır. Ancak diğerlerine kıyasla biraz daha pahalı bir sistemdir.
Hassas bir tekniktir. İyi bir klinik ve laboratuar çalışması gerektirir. Hekimin ve diş teknisyeninin bu konu üzerine teknik bilgisinin ve artistik yeteneğinin tam olması gerekir.
2016 lamina fiyatları önceki yıllara göreucuzlamıştır. Lamina yapım teknikleri ve ayrıntılı bilgi için Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya ile görüşebilirsiniz.
Devamını Oku
Estetik Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya

Bakırköy İmplant Diş Hekimi

İstanbul Bakırköy İlçesinde bulunan diş kliniğimizde;

uygulamaları yapılmaktadır. Kliniğimizde sterilizasyon en öncelikli bir işlemdir. Hijyenik ve temiz bir ortamda tedavi, hem hastaların hemde çalışanların sağlığı açısından çok önemlidir. Bu yüzden modern kliniklerde her hastanın tedavi ve kontrollerinde tek kullanımlık (disposable) ürünler tercih edilmektedir. Hekim ve asistanları tarafından kullanılan koruyucu maske ve lateks eldivenler tek kullanımlıktır, her hastada değiştirilir, tek kullanımlık enjektörler, hastaların ağzını çalkaladıkları plastik bardaklar,tükürük emici uçlar,hasta önlükleri kullanılır.Ortodonti, pedodonti, çene cerrahisi, estetik restorasyonlar ve diğer tüm tedavileri sunduğumuz kliniğimizi sizlere en iyi hizmeti vermek için tasarladık. Uzman hekimimizle tüm sorunlarınıza cevap vermeyi amaç edindik.
-Hepimizin önceliği hastalarımızın memnuniyetidir. 
-Yeniliklere açık, eğitime önem veren bir kurum olmayı hedefleriz. 
-Hizmez sunduğumuz sektördeki yenilikleri takip ederiz. 
-Yüksek kaliteli hizmetlerimizi, erişebilir bir fiyat politikası ile sunmaktayız.
Devamını Oku
Cerec Diş Kaplama bilgisayarlı diş tasarımı ve uygulaması

Zirkonyum ile Kaplama

Zirkonyum dişler; dayanıklılığı ve insan kemik yapısına uygunluğu ile bilinen beyaz renkli zirkon maddesinden yapılan dişlerdir. Estetik beklenti arttığında diş yapısını taklit etmede en başarılı malzemeler kullanılmalıdır. Dişlerin sadece rengi değil yüzey özellikleri ve en önemlisi diş şekli ağızdaki diğer dişler ve yüz ile uyumlu olmalıdır. Zirkonyum ile kaplama diş uygulanacağı zaman sadece malzemenin üstün özellikleri iyi bir diş kaplaması için yeterli olmaz. Malzeme ne kadar iyi olursa olsun dişlerin hazırlığı yani kesimleri iyi olmalıdır. Kullanılacak diş kaplama malzemesine göre diş üzerinden aşındırma yapılır. Diş kesimi olarak isimlendirilen kaplama öncesi preparasyon büyük önem taşır.

ZİRKONYUM DİŞ KAPLAMA ÖNCESİ DİŞ HAZIRLIĞI

Uygulanacak diş kaplaması için yeterli miktarda diş kesimi yapılmalıdır. Ancak bu sayede doğal diş hacminde bir kaplama uygulaması yapılabilir. Dişin karşı çenedeki dişle ile teması erken olduğunda dikey boyut artar. Çene ekleminde de sorunlar ortaya çıkaran bu durum ile karşılaşmamak için dikkatli bir diş kesimi yapılmalıdır. Diş üzerindeki mine tabakası çok sert mineral yapıdadır. Aşındırmak için elmas veya karbid frezler kullanılır.

Diş hekimliğinde airator adı verilen el aletleri ile 200.000 ile 600.000 devir/dakika rpm hız ile dönen aletler kullanılır. Diş kesiminde dengeli ve planlı aşındırma büyük önem arz eder. Kapanış durumuna göre hangi dişin neresinden ne kadar madde aşındırılacağına doğru karar vermek gerekir. Çünkü diş aşındırması yapıldıktan sonra geri dönüş yoktur. Eksik veya fazla yapılan diş aşındırmaları diş üzerine yapılacak kaplama için zorluk yaratır.

A-DİŞ KESİMİ FAZLA YAPILDIĞINDA NE OLUR?

Fazla kesilen diş üzerine uygulanan diş kaplaması için yeterli desteği sağlayamaz. İster zirkonyum diş kaplama olsun ister porselen diş kaplama tutuculuk sorunu oluşur. Diş kaplama veya diş köprüsü sık sık yerinden çıkar. Hasta için de istenmeyen zamanlarda diş kaplamasının çıkması sorun olacaktır. Fazla diş kesimi yapıldığında dişin ortasında bulunan diş sinirine yaklaşılır. Diş hassasiyeti ağrıya dönüşür. Kendiliğinden başlayan diş ağrıları dişe kanal tedavisi yapılmasını gerektirecek kadar artabilir. Bu nedenler ile kaplama için diş kesimi yapılırken fazla madde kaldırılmaması önemlidir.

B-DİŞ KESİMİ AZ YAPILDIĞINDA NE OLUR?

Üzerine diş kaplaması yapmak için dişin mine katmanı az aşındırıldığında soğuk sıcak hassasiyeti ve kendiliğinden başlayan rahatsız edici diş ağrıları olmayacaktır. Ancak diş kaplaması için yeterli mesafe elde edilemediği için diş kaplamasını yapımında sorun yaşanır. Yapılan kaplama belirli kalınlık ve yükseklikte olmak zorundadır. Diş aşındırması yeterli olmadığı için kaplama dişin üzerinde byük kalacaktır. Kapanışın yüksek olması ve dişin diğer dişlerden büyük görünmesi bu nedenle ortaya çıkan istenmeyen bir durumdur. Gerekiyor ise diş yeniden kesilerek kaplama yeniden hazırlanmalıdır.

Tecrübelli diş hekimleri hangi dişten ne kadar aşındırma yapmaları gerktiğini iyi bilirler. Dişte ağrı yapmayacak kadar çok, kaplamanın büyük olmayacağı kadar az kesim yaparlar.

UYGULANAN ZİRKONYUM DİŞ MADDESİNİN ÖZELLİKLERİ

Zirkonyum maddesi birçok eklem protezinde kullanılmaktadır. İnsan sağlığına zarar vermez ve maddenin yapısı gereği oldukça sağlamdır. Zirkonyum diş etine sağladığı uyum ile günümüzde daha çok tercih edilmektedir. Zirkonyum ile doğal dişe en yakın görünümün elde edilmesi sebebiyle en arka dişleriniz bile estetik bir görünüme kavuşur. Porselen protezler ise bir diğer kuron çeşididir. İhtiyaca göre metal destekli veya sadece porselen empress yöntemiyle yapılır.

Diş eksikliğinin giderilmesinde diş köprüleri büyük önem taşır. Diş eksikliğini telafi eder ve hem çiğneme fonksiyonun düzgün çalışmasını hem de estetik olarak dişlerinizin güzel görünmesini sağlar.

ESTETİK ZİRKONYUM DİŞ İLE LAMİNE KAPLAMA ARASINDA NE FARK VARDIR?

Lamine kaplamalar ( yaprak kaplama porselen) ise ön diş estetiğinde sıkça kullanılan bir yöntemdir. Lamine kaplamada diş kesimi çok az yapıldığından doğal dişin en çok korunduğu kaplama çeşididir. Özellikle aralıklı ön dişlerde, kırık dişlerde, dişler arasında boyut farkları olan durumlarda, rengi değişmiş dişlerde kullanılan oldukça etkili bir yöntemdir. Dişin görünen ön yüzeyine uygulanırlar.

Zirkonyum diş kaplama ile lamine dişin en büyük farkı zirkonyum kaplamanın dişi çepeçevre sarması ve dişteki bütün yüzeyleri örtmesidir. Lamina diş kaplamada sadece görünen ön yüzey ve ara yüzeylerin yarıya yakın bir bölümü kaplanmakdadır. Üretim teknolojileri benzese de zirkonyum kaplama diş le laminate veneer diş farklı uygulamalardır. Lamina diş uygulaması daha yüksek fiyatlar ile gerçekleştirilir. Hassas bir yöntemdir ve hekim ile diş laboratuvarını daha uzun süre çalışmasını gerektirirler.

Zirkonyumdiş yapımı. Dİş Hekimi Sertaç Kızılkaya

Zirkonyum diş yapımı. Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya

Estetik olarak her iki yöntemden de tatmin edici sonuçlar alınmaktadır. Diş hekiminiz ağız içerisinde yapacağı kontrol muayenesinden sonra size hangi yöntemin daha etkili ve başarılı olabileceği ile ilgili bilgi verecektir. Randevu almak için iletişim sayfamız ile bana ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku
Estetik diş kaplaması Zirkonyum

Zirkonyum Porselen Diş Kaplamamı? Laminate Veneer Diş mi?

Bu uygulamalardan hangisinin daha başarılı olduğu veya hangi vakaya hangi işlemin yapılması gerektiği ile ilgili aşağıda ayrıntılı bilgi bulacaksınız. Önce zirkonyum diş kaplamanın özelliklerini ve kullanım alanlarını inceleyip daha sonra zirkonyum dişlerin yapım aşamalarına ve zirkonyum kuronların avantajlarını gözden geçireceğiz. Daha sonra porselen lamina olarak adlandırılan laminate veneer dişler için hangi vakaların uygun olduğunu ve bu lamine diş uygulamalarını kimlere uygulanabildiğini kısaca anlatmaya çalışacağım.  Konular ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz ilgili terimlerdeki linkler yardımı ile o terimin ayrıntılı olarak anlatıldığı sayfamı ziyaret edebilirsiniz.

Zirkonyum Diş Kaplama

Zirkonyumun Kullanım Alanları :Zirkonya, yüksek gerilme direncine sahip olması, doku dostu olması, gren çapının düşük olması sayesinde diş hekimliğinde seramik formunda implant ve abutment materyali, sabit restorasyonlarda (kuron-köprü, laminate, inlay-onlay) core materyali, post-core materyali ve ortodontik braket olarak kullanılmaya başlanmıştır. Zirkonyum seramiklerinin kullanıma girmesi, bilgisayar-destekli dizayn teknolojisinin gelişmesi ile paralellik göstermiştir.

Beyazlatma gibi metotlarla sonuç alınmayan ileri derecedeki (antibiyotik, flor vb.) renkleşmelerde kalıtsal yapı renkleşmelerinde Ortodontik (çapraşıklık) problemi olan hastalarda tel tedavisi alternatifi olarak
 • Dolgu yapılamayacak kadar aşırı madde kaybı olan dişlerde
 • Lamine ile kapatılamayacak diş açıklığı(diastema) olanlarda
 • Ağzında metal destekli köprü –kuron (kaplama) olan kişilere
 • Komposit dolgularla düzelemeyecek kırık restorasyonlarında
 • Rengi ve yapısı bozulmuş eski dolguların düzeltilmesinde kullanılır.

Zirkonyum dişlerin yapım aşaması ne kadar sürer?

Aşamada dişler kuron restorasyonu için uygun kesimle hazırlanır,ölçü alınır.
Aşama Labaratuarda hazırlanan altyapı provayla diş eti uyumu kontrol edilir.
son aşamada estetik prova yapılır. Yapıştırma işlemi öncesinde bir ya da iki seans en başta karar verilen olması istenilen diş rengi ve şeklindeki hazırlanmış maketlerinizin dişlerinizin üzerindeki ve yüzünüze uyumu kontrol edilerek bitim aşamasına geçilir. Ortalama tüm bu işlemler 7-10 gün içerisinde tamamlanır.

Zirkonyum Kuronların Avantajları:

Zirkonyum porselenler doğal diş minesi gibi yarı geçirgen özelliktedirler. Bundan dolayı bazı ışıkları yansıtıp bazılarını da absorbe ederler. Bu ışık geçirgenliği özelliği sayesinde özellikle ön bölge restorasyonlarda doğal dişe en yakın görünüm elde edilebilir.
Zirkonyum kuronlar, doğal dişlerde olan ışığı geçirgenlik özelliğine sahip oldukları için bir derinlik ve canlılık ortaya çıkar ve doğal dişe en yakın estetik görüntü sağlanır. Fakat çok iyi yapılmış bile olsa metal destekli porselenler, metal metalin ve metal üzerine sürülen beyaz renkli örtücü malzemenin donuk ve yapay görüntüsünü yansıtır, estetik sorunlar çıkarır.
Dişeti çekilmelerinde, metal destekli restorasyonlar diş ile birleşen kısımlarda gri bir görüntü oluştururken full porselen restorasyonlarda dişetleri çekilse bile böyle bir görüntü oluşmaz.
Altyapıda metal kullanılmadığı için dişeti ile restorasyonun birleşim bölgesinde koyu renkli çizgiler oluşmaz.
Altyapıda kullanılan metal alaşımındaki bazı metallere karşı (nikel vb.) allerji oluşma riski oratadan kalkar.
Özel simanlarla yapıştırıldıkları için, üzerlerine geçirildikleri dişe daha iyi tutunurlar ve simanların özelliğinden dolayı renkleri daha doğal gözükür.
Zirkonyum kuronlar, doğal dişlerde olan ışığı geçirgenlik özelliğine sahip oldukları için bir derinlik ve canlılık ortaya çıkar ve doğal dişe en yakın estetik görüntü sağlanır. Fakat çok iyi yapılmış bile olsa metal destekli porselenler, metal metalin ve metal üzerine sürülen beyaz renkli örtücü malzemenin donuk ve yapay görüntüsünü yansıtır, estetik sorunlar çıkarır.

Laminate Veneer ( Porselen Laminalar)

Lamina diş

Lamina diş

Laminate Veneer diğer bir deyişle porselen lamina dişlerin sadece ön yüzeyinden(vesitbül yüzeyden) minimum madde kaldırma imkanı sunarak dişe yapıştırılan porselen yapraklardır.Çok ince (0,3,- 0,5 mm ) kalınlıktaki bu yapraklar istenen renk boy ve formlarda özel hazırlanmakta ve dişin ön yüzeyine yapıştırılmaktadır

Bu yöntemde klasik porselen kuronlardan farklı olarak dişten minimal düzeyde doku kaldırılarak ve diş etine zarar verilmeden işlem yapılmış olunur.Bu sebeple yapılabilecek en konservatif ( koruyucu) tedavi şeklidir.
Laminate Veneer çok ince olması metal içermemesi ve ışık geçirgenlik özellikleriyle gerçek dişlerden ayırt edilemeyecek kalitede memnun edici sonuçlar vermektedir.
İşleme başlamadan önce dişlerden bir ölçü alınır. Bu ölçü ile geçici dişler yapılarak hastanın sosyal ortamda sıkıntı yaşamaması sağlanır. İşlem sırasında dişlerin ön yüzeyinde belirli ölçüde mine dokusu kaldırılır. Hastaya geçici dişler takılarak randevu verilir. Dişlerin yapım aşaması ve hastaya uygulanması yaklaşık 4-6 gün sürer.
Lamina dişler özel bir teknikle ve yapıştırıcı resin adı verilen materyal ile dişlere yapıştırılır. Kimyasal bir yapıştırma işlemi sonucunda laminaları dişten ayırmak mümkün değildir. Lamina provaları aşamasında hastanın beğendiği sonuç elde edilmeden dişler yapıştırılmamalıdr.

Laminate Veneer Kimlere Uygulanır ?

Dişlerin formundan memnun olmayanlara. Ön bölgedeki diş renkleşmelerinde,renkleşmelerin tedavisi için uygulanan beyazlatma işlemlerinden sonuç alınamadığında, (Tetrasiklin,flor renkleşmesi v.s ) Dişleri aralıklı olanlarda Ön dişlerde büyük dolguları bulunan ve çürüğün dolgu ile doldurulması sonucu estetik görünümden yoksun durumlarda,Ön dişleri kırık veya aşınmış olan kimselerde uygulanır.
Kalıtsal yapı bozukluklarında
Çapraşık ve eğri dişlerin düzeltilmesinde (ortodontik tedavi alternatifi olarak)
Laminate veneer uygulanan hasta iyi bir ağız bakımıyla dişlerini yıllarca sorunsuz olarak kullanılabilir.. Çünkü diğer adeziv sistemlerden (bonding) daha üstün özelliklere sahip porselenden imal edilmişlerdir. Lekelenme ve aşınmaya karşı daha dirençlidirler. Ömürlerini uzatmak için ağız bakımına dikkat etmek gerekir. Ayrıca, çok sert gıdaları ısırmaktan, tırnak yemek gibi kötü alışkanlıklardan kaçınmak gerekir.

Laminate veneer’in avantajları nelerdir?

Lamina diş kaplama ile estetik

Lamina diş kaplama ile estetik

Kozmetik ve konservatif (koruyucu) bir tedavi seçeneği sunan laminaların avantajları;

 • Küçük bir müdahale ile sağlıklı ve doğal bir görünüş elde edilir,
 • Dişinizde sadece, tırnak genişliğinde bir yuva açılması yeterlidir,
 • Sağlam, renkleri bozulmayan ve dayanıklı malzemelerden üretilirler.
 • Dişlerinizin doğal yapısı bozulmadan istediginizin estetik özelliklere sahip olması sadece laminate veneer ile mümkündür.. Zaten diş üzerinden kaldırılan miktar 0,3-0,7 mm ile sınırlı oluyor. Böylece hiç bir dişin gereğinden fazla kesilmesine (küçültülmesine) gerek kalmıyor.
 • Porselen yüzeyleri son derece pürüzsüz olacağı için sigara ve benzeri sebeplerden kaynaklanan lekelenmeleri ve diş taşı oluşumlarını minimuma indirir.
 • Kahve, çay, sigara,şarap gibi dış etkenlerle renk değiştirmez.
 • Aşınmaya karşı direnci yüksektir.

Laminate veneer’in dezavantajları nelerdir?

Geleneksel protetik tedaviye göre sağık açısından üstünlükleri vardır. Ancak diğerlerine kıyasla biraz daha maliyetli bir sistemdir.
Hassas bir tekniktir. İyi bir klinik ve laboratuvar çalışması gerektirir. Hekimin ve diş teknisyeninin bu konu üzerine teknik bilgisinin ve artistik yeteneğinin tam olması gerekir.
İleri derece çapraşıklık vakalarında uygulanamaz.
Periodontal (diş eti sağlığı) açısından problemi olan hastalarda önce diş taşı temizliği yapılarak diş etleri rehabilite edilir sonrasında işlem uygulanır.
Sonuç olarak dişleriniz için sadece estetik kaygı taşıyorsanız ve eksik dişleriniz yok ise laminate veneer yapımı tercih edilebilir. Lamina uygulamasında diş eksikliği olmaması gerekir. Eksik diş olması demek diş köprüsü gereksinimi demektir. Laminalar dişin ön yüzeyine yapıştırılarak uygulanırlar. Diş eksik ise laminate veneer yapımı mümkün değildir. Her dişin olması gerektiğini vurgulamış olduk. Lamina için diş sıkma ve gıcırdatma gibi alışkanlıkların olmaması gerekmektedir. Diş sıkan gıcırdatan hastalar için laminate veneer uygun değildir. Kapanış durumuna göre uç uca gelen dişler  kırılmaya yatkın olmalarından dolayı yaprak porselen için uygun olmazlar. Kapanış şekli ve hastanın beslenme alışkanlığı ile dişlerini kullanma biçimi laminaların kırılmasında etkili olabilmektedirler. Konusunda uzman ve tecrübeli diş hekimleri hangi dişe laminate veneer hangi dişe zirkonyum diş kaplama yapılması gerektiğini belirleyebilir. Bu seçimi yapacak hekimin laminate veneer uygulaması yapıyor ve konuyu biliyor olması gerekir. Genellikle laminate veneer diş uygulaması konusunda tecrübe sahibi olan diş hekimleri ile görüşmek yapılacak estetik diş kaplamanın laminate veneer mi zirkonyum diş kaplama mı olacağı ile ilgili en doğru kararın verilmesini sağlar.
Konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz zirkonyum diş sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
Devamını Oku