metal arşivleri - Dr. Sertaç KIZILKAYA
  • Türkçe
  • İngilizce

Opening Hours : Mesai: Pazartesi - Cumartesi 09:00-19:00
  Contact : +90549 347 43 47

All Posts Tagged: metal

Metal Porselen Kaplama

Metal Porselen Diş Kaplama ve köprü

    Diş eksikliklerinin giderilmesinde eski yöntem “metal porselen ” köprülerdir. Bu sistemde boşluğun iki yanındaki dişler kesilip küçültülür. Ağzıda küçültülmüş dişlerden alınan ölçü  ile model hazırlanır model üzerinde metal alt yap ıve bunun üzerine porselen tabakası uygulanıp iki veya çok ayaklı bir porselen köprü elde edilir.
    Bu çalışmada yapılacak işin uzun yıllar hizmet etmesini sağlayabilecek çok ince detaylar mevcuttur. 
Bunların en önemlisi diş kesimi sırasında dişin üzerinde hazırlanacak basamaktır. 
Bu sayede yapılacak porselenin dişetine baskı yapmasını engelleyecek ve biyolojik uyumu arttıracaktır.
İ   yi yapılmayan diş kaplamalarında kaplama kenarı diş etinin içerisine oturur vekaplamalar zamanla dişetinde kalınlaşmalar ve iltihaplara neden olur. Bu durum protez altındaki dişte çürümelere ağrıya ve o dişin kaybına kadar kötü sonuçlara neden olabilir.
   Klasik metal destekli protezlerde yapılan en büyük hataların başında  metal-porselen kalınlık dengesizlikleri gelmektedir.
   Dişin kaplama için hazırlanması sırasında yapılan hatalar nedeniyle porselenin ince olması ve alttaki metali yansıtması dişin gri görünmesine,metali saklamak için kullanılan opak porselen katının kalın olması da dişin yapay ve mat durmasına neden olur.Bu gibi sıkıntıların önüne geçmek için diş preparasyonunun anatomik hazırlanması, karşıt dişle kontak 
noktalarının detaylı incelenip ona göre kesim yapılması gerekmektedir.
Kaplamalarla ilgili ikinci önemli nokta kullanılan materyalin kalitesidir. Birçok kişi porselen kalitesinden bahsetmekte ise de en önemli nokta kullanılan porselen altı güçlendirici materyalin seçimidir. 
Bu materyal öncelikli olarak  dişi saran çevreleyen dişle  ve dişetiyle temas eden materyal olması dolayısıyla kaliteli olması çok önemlidir.
Devamını Oku
zirkonyum diş kaplama

Metal Desteksiz Porselen Diş, Full Porselen ( Zirkonyum) Diş

Bu yazımızda son yıllarda sıklıkla duymaya başladığımız içerisinde metal bulunmayan estetik diş kaplamalardan bahsetmek isteriz. Ön diş estetiği için kullanılan bu malzeme zirkonyum diş kaplama olarak bilinir. Yıllardır uygulanan porselen diş kaplamalara göre farklı üretim aşamaları ile yapılırlar. Geleneksel porselen diş kaplamalarda dayanıklılık elde etmek amacı ile porselen içerisinde metal kullanılır. Metal destekli porselen diş kaplama olarak adlandırılması gereken bu sistem toplumda sadece porselen diş kaplama olarak isimlendirilir. Hatta bir çok insan diş kaplama denildiğinde sadece porselen kaplama uygulanabildiğini düşünür.

Zaman içerisinde daha bilinir olan en önemli estetik malzeme zirkonyum altyapılı porselen diş kaplamadır. Zirkonyum diş kaplama olarak bilinen metal desteksiz porselen diş, Full porselen ( zirkonyum) diş, metal desteksiz porselen köprü diş olarak da bilinir. En kaliteli porselen diş tedavisi ve en uygun porselen diş fiyatları ile 24 saat porselen diş çeşitleri arayanlar için aslında en iyi seçeneklerden birisi belki de zirkonyum kaplamadır. Bu estetik diş kaplama hakkında bilgi alabilir porselen diş yaptırmak için  02126616979 dan diş hekimi Sertaç Kızılkaya dan randevu talep edebilirsiniz.

zirkonyum diş kaplama

Estetik zirkonyum diş kaplama

ESTETİK ZİRKONYUM DİŞ NEDİR?

Diş hekimliğinde tedavi teknolojilerinin yanı sıra protez yapım teknolojileri de günden güne değişmektedir . Zirkonyum dişler de şu zamanlarda porselen diş teknolojisinin ulaştığı son noktadır. Zirkonyum dişler hasta ağzından ölçü alındıktan sonra CAD-CA teknolojisi ile üretilmektedir . Cad-cam  cihazı hastanın ölçü modelini dijital ortama taşıyarak yapılacak protezin (kron ya da köprünün ) altyapı dizaynını nasıl yapacağımızı dijital ortamda görmemize ve varsa hataları düzeltmemize olanak verir.Bu dizayn daha sonra kazıyıcı makinelere yüklenerek blok zirkonyum ya da blok metalden kazınıp,ağza takılacak protezin altyapısı zirkonyumdan ya da metalden elde edilir.Metal porselen protezler klasik yöntemlerle elde edilebilinirken zirkonyum protezlerin cad-cam sistemle üretilmesi zorunludur . Aslında fark da burada başlıyor.
Cad-cam programlama ; diş ile protez arasında ne kadar boşluk istediğinizi ,zirkon kalınlığını ,karşı diş ile  ne kadar porselen kalınlığı istediğinizi ,dişlerin paralelliğinde sorun olup olmadığını  mikron boyutunda görmemizi ve ayarlamamıza olanak vermektedir.Bu da insan hatası faktörünü en aza indirgememizi sağlıyor.
Cad-cam ile dizayn edilmiş zirkonyum altyapı artık teknisyeninizin sanatı ile ağzınıza en uygun renk ve estetikte bitirilmek  için porselen işleme safhasına hazırdır.
Zirkonyum dişlerin diş –dişeti uyumları mükemmeldir.
Zirkonyum dişler metal porselen dişler gibi dişeti birleşme bölgelerinde siyahlı veya morluk yapmazlar
Zirkonyum dişlerin ışık geçirgenliği doğal diş gibi olduğu için doğal dişlerle renk uyumu mükemmeldir.
Zirkonyum dişlerde ışığın kırılma şekli ve ağzın karanlığını yansıtma özelliği doğal dişten ayrılmasını zorlaştırır

Zirkonyum diş kaplama örnek

ESTETİK ZİRKONYUM DİŞ KAPLAMA ÖRNEĞİ

Diş estetiği ihtiyacı ile birlikte dişlerin sağlıklı olması da amaçlanmalıdır. Yapılan diş kaplamasının uzun yıllar kullanılabilecek biçinde tasarlanması birinci öncelik olmalıdır. Hem ekonomik olarak hem de biyolojik olarak diş hastalarının bu problemleri bir daha yaşamaması için gerken bütün tedbirler alınmalıdır.  Günümüz modern teknolojileri ile uzun yıllar sağlıklı kullanılabilecek diş tedavileri rahtlıkla gerçekleştirilmektedir.

Devamını Oku

İmplant metal dedektöründe ötermi?

İmplant ve  dedektörler.

Diş eksiklikleri günümüzde çoğu zaman implant dişler ile giderilmektedir.Hastaların sıklıkla sordukları bir soru olan implant ve metal dedektörleri aslında hiç endişe duymanıza gerek olmayan bir konudur. İmplantlar metal dedektörlerinde ötmezler ve MR cihazları da implantlardan etkilenmezler. Manyetik ortamda örneğin mıknatıs ile implantlara tesir etmek mümkün değildir.
Diş implantları asalar için çoğu zaman mucizevi bir kurtuluş yoludur. Mesela ağzında hiç dişi kalmamış bir kişi hareketli protezini kullanırken büyük zorluklar çekebilir.Bu zorluk sadece alışma zorluğu değil çoğu zaman ağız yaraları nedeni ile ızdırap veren bir hal alabilmektedir.
Çevreden duydukları ile insanlar çoğu zaman implant yaptırma konusunda çekimdser kalmakta ve bu tedavilerini ertelemektedirler.Tedavileri yapılan bütün hastalarda keşke daha önce implantlarımı yaptırsaydım diyerek memnuniyetlerin dile getirirler.
Siz de tedavinizi ertelemeden yaptırın ve zorluk çekmeden eksik dişlerinizin yerini doldurup iyi bir estetiğin yanında    
Devamını Oku