• Türkçe
  • İngilizce

Opening Hours : /Mesai günn ve saatleri: Pazartesi - Cumartesi 09:00-19:00
  Contact : Telefon ve WhatsApp: 00905493474347

All Posts Tagged: rengi

Dişeti Hastalığı "Periodontitis"

Diş eti simetrisi, estetiği, düzeltilmesi, rengi ve sağlığı

DİŞ ETİ ŞEKİLLENDİRİLMESİ

Dişeti şekillendirilmesi estetik diş hekimliğinde temel basamaklardandır. Gülümsediğinde dişetlerininin fazla görünmesini istemeyen hastalarda dişetlerinden alınarak daha az ya da hiç görünmeyecek hale getirilir. Ayrıca dişlerin boyu kısa ve uzatılması planlanmışsa yine gingivoplasti ya da gingivektomi her ikisi birden yapılabilir.

Dişeti şekillendirilmesi, bazen dişlerde estetik porselen yapılmasına gerek yoksa dahi yapılabilir. Dişlerin formları ya da yüzey özelliklerinden hasta memnun ise, ancak gülümserken dişetlerinde simetri yok ise, sadece  gingivektomi ya da gingivoplasti  denilen operasyonlar yapılarak istenilen gülümsemeye kavuşturulabilir.


DİŞ  ETİ KESİMİ   (Gingivektomi) 

Estetik Diş tedavileri 02129093748

Estetik Diş tedavileri 02129093748

Dişetinin bir kısmının alınması gereken durumlar olabilir;

  • Dişetlerinin gülümserken çok göründüğü durumlarda gingivektomi ile dişetleri daha az görünür ya da hiç görünmez hale getirilebilir.
  • Dişetinde  “cep” denilen, gıda artıklarının kaçması sonucu bakteri oluşmasıyla meydana gelen,  zararlı yapıların yok edilmesinde gingivektomi yapılır.
  • Bazı ilaçların uzun süre kullanımına bağlı olarak dişetlerinin büyümesi gingivektomi ile tedavi edilir. Dişetlerinde büyüme yapan ilaçlar şunlardır; Transplantasyon hastalarında, eklem romatizmalarında, sedef hastalığında, tip II diabette ve multiple sklerosis gibi hastalıklarda immün sistemi baskılayıcı ilaç olarak kullanılan Cyclosporine A, epilepsi tedavisinde kullanılan Phenytoin, anjinopectoris ve hipertansiyonda yaygın olarak kullanılan kalsiyum kanal blokörleri (Nifedipine, diltiazem, verapomil vb.).

Bazı durumlarda dişeti büyümeleri, kalıtımsaldır ve yine gingivektomi ile tedavi edilirler.

  • Kısa olan diş boylarını uzatmak için
  • Dişler aslında kısa olmasa da, bazı vakalarda  dişetleri dişlerin boyunun kısa görünmesini sağlayacak şekilde yapılanmıştır. Bu durumda da gingivektomi gingivoplasti ile beraber yapılır.
  • Dişetlerinin simetrik olmadığı durumlarda

 Estetik diş hekimliğinde Gingiva(diş eti)şekillendirmesi çok önemlidir.

Devamını Oku