Şeffaf Diş teli arşivleri - Dr. Sertaç KIZILKAYA
  • Türkçe
  • İngilizce

Opening Hours : Mesai: Pazartesi - Cumartesi 09:00-19:00
  Contact : +90549 347 43 47

All Posts Tagged: Şeffaf Diş teli

ŞEFFAF PLAK İLE TELSİZ ORTODONTİ FİYATLARI ÖRNEKLERİ

Şeffaf aparey ile uygulanan ortodonti tedavisinde merak edilen sorular

Bu yazıda şeffaf plak ile ortodonti hakkında en çok merak edilen soruları sırasıyla yanıtlamaya çalışıyoruz. Diş hekimleri şeffaf aparey olarak adlandırsa da toplumda şeffaf plak olan bilinen yöntem hakkında tedavi öncesi bilinmesi gerekenleri anlatacağız. Dişlerin üzerine metal veya seramik braket taktırmak istemeyen hastalar için şeffaf plaklar ile eğri dişlerin düzeltilmesi mümkün. Gün içerisinde 20 ile 22 saat takılması gereken şeffaf plaklar 15 günde bir değiştirilerek dişlerin düzeltilmesini sağlıyor.

ŞEFFAF APAREY YAPIMI

ŞEFFAF PLAK ÖRNEK

ŞEFFAF PLAK ÖRNEK

Ağızdan alınan ölçü laboratuvarda bilgisayar ortamına aktarılarak dişler üzerinde yapılması gereken değişiklikler planlanıyor. Bilgisayar programı yardımı ile hangi bir şey ne kadar hareket ve kuvvet verileceği belirlendikten sonra plakların üretimine geçiliyor. Dişlerin eğrilik durumuna göre belirlenen plak sayısı hasta onayı alındıktan sonra üretim aşamasına geçiliyor. Analiz ve planlama bilgisayar ortamında yapıldığı için tedavi süreci üç boyutlu animasyon şeklinde hastanın tedavi öncesi diş hareketlerini görmesini sağlıyor. Tedavi süresi ve maliyetinin kesin olarak belirlendiği analiz aşaması hastanın tedavi sonucunu görmesine de olanak sağlar. Hasta onayı alındıktan sonra üretim aşaması başlayan ve üç gün içerisinde tamamlanan şeffaf aparey serisi diş hekimine teslim ediliyor.
Şeffaf plakların uygulanması için hasta randevuya geldiğinde dişler üzerinde temizlik yapılıp arayüzlerin açık olduğu kontrol ediliyor. Planlamada olduğu gibi bir veya birkaç diş üzerine buton adı verilen ve diş hareketini kolaylaştıran küçük beyaz kompozit noktalar yerleştiriliyor. Plak ağızda uyumlu bir şekilde girip çıktığı kontrol edildikten sonra hasta plak kullanımına başlıyor.

ŞEFFAF PLAK KULLANIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENELER

Plak kullanımında dikkat edilmesi gereken önemli konulardan bir tanesi sıcak içeceklerin plak ağızda iken içilmemesi, yemek yerken plakların çıkarılması ve dişler fırçalandıktan sonra plakların tekrar yerine takılması önem taşıyor. Her zaman olduğu gibi ağız bakımının istenilen seviyede olması vazgeçilmez koşullardan bir tanesidir. Özellikle eğri dişler olan azlar da diş Çürüğü oluşma riski daha fazladır. Diş temizliği bu bakımdan büyük önem taşır. Ulaşılması zor alanlarda diş ipi kullanımı ve arayüz fırçası uygulanması tavsiye edilir.

ŞEFFAF APAREY AĞRI YAPAR MI?

Dişlerin hareket etmesi sırasında bir miktar ağrı duyulması normaldir. Tyne ile yapılan ortodonti tedavilerinde bu ağrıyı daha fazla olmaktadır. Şeffaf aparey yönteminde diş hareketleri bilgisayar ortamında planlanarak uygulandığı için diğer yöntemlere Göre daha dengeli ve orantılı kuvvetler oluşacağından ağrı milim ol olacaktır. Dişler hareket ettikçe hissedebileceğimiz ağrı yeni Aarey takıldığında daha çok hissedilir ve yeni aparey birkaç gün düzenli kullan aldıktan sonra azalır.

ŞEFFAF APAREY İLE ORTODONTİ TEDAVİSİNDE KONUŞMAM DEĞİŞİR Mİ?

Ağız içerisindeki en ufak bir değişikliğin fark edilmesi ve konuşmayı etkilemesi olandır. Diğer ortodonti tedavilerinde olduğu gibi uygulamanın ilk birkaç haftası hafif bir konuşma bozukluğu görülebilir. Şeffaf apareylerin neden olduğu bu hafif pelteklik ve konuşma bozukluğu zaman i̇çerisinde düzelecektir.

ŞEFFAF APAREY DİŞLERİMİN ÜZERİNE TAM OTURMAZ İSE NE YAPMALIYIM?

Diş ekimine izin size verdiği yumuşak Silikonu silebilirsiniz veya temiz bir sevgi gibi zarar vermeyecek ancak apar iyi diş üzerine oturmasını sağlayacak bir malzeme kullanarak ön ve arka bölgeleri isirarak oturta bilirsiniz. Ciddi problem yaşıyor iseniz diş hekiminizin kontrolü gerekir.

ESETİK DİŞ TEDAVİLERİ

Estetik Diş şeffaf plak ile ortodonti, zirkonyum diş kaplama, lamina

Eğri dişlerin düzeltilmesi için ortodonti tedavisi dışında uygulanabilecek tedavi yöntemleri de vardır. Dişlerin lamina ile düzeltilmesi veya üzerilerine zirkonyum diş kaplama yapılması iyi dişlerin düzeltilmesi için uygulanan en yaygın tedavi yöntemlerindendir. Estetik diş tedavilerinde hızlı sonuç almak isteyen hastalar için uygulanan bu tedaviler kısa zamanda istenilen sonuca ulaşılmasını sağlar. Dişlerin üzerine kaplama yapılmadan önce ağızdaki diğer dişlerin ve diş etinin durumu da göz önüne alınarak iyileştirme planı oluşturulmalıdır. Rengi sarı görünen veya lekeli olan dişler için üzerine herhangi bir uygulama yapılmayacak dişlerde diş beyazlatma işlemi uygulanmalıdır. Diş eti şekli simetrik olmayan ve estetik görünümü bozan dişeti oluşumları

Diş kaplama işlemi öncesinde düzeltilmelidir. Bazen dişeti renginin koyulaşması estetik olarak rahatsız edici olabilir bu durumlarda da elektro cerrahi yöntemi ile diş eti rengini açmak mümkün olmaktadır. Estetik diş tedavileri ile ilgili ayrıntılı bilgi almak Ve size uygun tedavi yöntemlerini öğrenmek için lütfen iletişim formu aracılığı ile randevu talep ediniz.

 

Devamını Oku
Şeffaf aparey ile Ortodonti Tedavisi

Plakla Diş Düzeltilmesi

Estetiğin giderek ön plana çıktığı son yıllarda dişler için estetik tedavilerle artmaktadır. Özellikle eğri dişlerin düzeltilmesi her geçen gün daha da fazla talep görmektedir. Ortodonti tedavisi sayesinde düzeltilen dişler geleneksel yöntemle üzerine tel takılarak müşteri hareket vermekteydi. Günümüzde tel takmadan uygulanan ortodonti tedavisi şeffaf plaklar yöntemi ile gerçekleştirilebilmesitedir. Telsiz ortodonti yöntemi olarak bilinen şeffaf apareyler sayesinde eğri dişlerin düzeltilmesi mümkün olabilmektedir.

Önce dişlerinizin ölçüsünü, ısırma şeklinizi ağızdan alınan ölçüler ile tespit etmek mümkündür. Az dışından ve içerisinden yüzün fotoğrafları ve röntgen alınır. Bu malzemeleri ve tedavi planınız plak hazırlama merkezine gönderilir. Size özel plaklar üretilir.Her bir plak 2 hafta boyunca takılır ve bunları sadece yemek yerken, içerken diş fırçalarken ve ip kullanırken çıkarırsınız. Her 2 haftada bir plak bir yenisi ile değiştirirsiniz. Dişleriniz her seferinde arzulanan yöne hareket eder ve bu, dişler istenen pozisyona gelip düzelene kadar devam eder.Her 6 haftada bir, tedavinin uygun olarak geliştiğini incelenmesi için diş hekiminizi ziyarete gidersiniz.
Ortodontik tedavi tipik olarak 4-15 ay arası sürer ve bu sürede 8 ila 30 plak kullanılır. Tedavinin tamamlanma süresi, her bir durumuna göre değişecektir Diş ölçüleri 3 boyutlu tarayıcılar ile taranır. Diş telleri kusurlu sıralanışı olan eğri dişleri düzeltmek içil kullanılan bir yoldu. Ancak bugün bazı durumlarda geleneksel ortodonti tedavilerinde kullanılan braket ve diş tellerine gerek kalmadan dişleri düzeltmeyi sağlayan  sistem bulunmaktadır.

Şeffaf palak sistemi, dişleri aşama aşama yeniden yerleştirmek için bir seri renksiz, çıkarılabilir düzleştirici plaklar kullanmaktadır. Plak ile diş düzeltme sisteminin seçilmesinin nedeni, diş tellerine göre daha iyi görünmesindendir. Ayrıca çıkarılabilir olduklarından, yemek sonrası dişleri temizlemek daha kolaydır. Plaklar düz ve rahattır, bu nedenle diş etlerinizde, yanağınızda ve dilinizde iltihaba neden olmazlar. Digiortho sistemi, metallerde karşılaşabileceğiniz alerjik tepkiler de yaratmaz.
Her bir düzeltici yaklaşık 2 hafta boyunca takılır. Bu süre içerisinde düzeltici sadece yemek yerken, bir şey içerken ya da diş fırçalarken çıkartılmalıdır, iki hafta sonrasında yeni bir düzeltici takılır, bu yeni düzeltici ile eskisi arasında dişleri daha düzgün hale getirici küçük farklılıklar bulunmaktadır. Her bir düzelticinin takılması dişlerin daha güzel gözükmesi için birer adımdır.

Neden Plak ile Ortodonti?

Görünmezdir. Düzeltici aparatları tamamı ile şeffaf malzemeden yapıldıkları için ağız içinde gözükmezler. Çevrenizdekiler ortodontik tedavi olduğunuzu anlayamazlar.

Çıkarılabilir. Düzeltici aparatlarını çıkararak kolaylıkla yemek yiyebilir, içecek içebilir ya da dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Bu sayede normal ortodonti braketlerden dolayı diş fırçasının ulaşamadığı yerlerde oluşan çürüklerle karşılaşmazsınız.

Rahattır. Düzeltici aparatlarında normal braketlerdeki gibi metal ya da benzeri materyaller yoktur. Bu yüzden tedavi sürecinde metal kullanımına bağlı olarak ağız ve diş problemleri ile karşılaşmazsınız. Tedavi süresi kısadır. Düzeltici aparatları ile yapılan tedavilerin süresi klasik braketlerle yapılan tedavilerden daha kısadır. Üstelik hastanın her bir düzeltici yenilemesinde dayanma gücü, iyileşme çabası ve morali artar.

Ortodontik tedavi amacı ile dişlere takılan çıkarılabilir, ağızda belirgin olarak gözükmeyen pek çok saygın klinikte ve başarılı sonuçlar elde edilmiş bir yöntemdir. Şeffaf olan materyal, diş telleri yerine kullanılarak şekilsel diş bozukluklarının giderilmesi amaçlanmaktadır. Düzelticiler 3 boyutlu özel bilgisayarlı sistemler yardımıyla diş yapınıza birebir uygun olarak modellenir.

Devamını Oku
Diş teli tedavisi nedir?

ORTODONTİ İSTANBUL

Ortodontide Şeffaf Apareyler

Dişlerin üzerine metal beraketler takılmadan uygulanan şeffaf plak (şeffaf aparey) uygulaması yetişkin hastalar için büyük kolaylık ve avantaj sunmaktadır. Diş hekimliğinde teknolojilerin gelişmesi ve alternatif tedavi yöntemlerinden ortaya çıkmasıyla birlikte ortodonti problemi olan hastalar dişlerindeki aralıklar, çapraşıklık, sıkışıklık ve kapanış bozukluğu gibi sorunların tedavisi için şeffaf plak tedavisini kullanarak telsiz diş tedavisi uygulanabilmektedir.
Şeffaf plağı kullanan hastalar yemek yemeden önce plaklarını çıkarırlar. Bu sayede kendi dişleriyle rahatlıkla yemek yiyebilmektedir. Yemekten sonra da dişlerini fırçalayıp plaklarını takmaları gerekir. Gece yatarken de şeffaf plakların ağızda takılı olması gerekir. Gün boyu 24 saatin 22 saati kullanılması gereken plaklar ancak düzenli kullanıldıklarında eğri dişlerin düzelmesi mümkün olabilmektedir. Kendi dişlerinize kuvvet uygulayarak onları olmaları gereken yere doğru hareket eetiren apareyler düzenli takılmadıkalarında diş hareketi gerçekleşmez. Uzun süren tedavi sonrasında da başarısızlık söz konusu olur. Bu nedenle düzenli kullanımı şarttır.

Ortodonti tedavileri içerisinde hasta konforunun en yüksek olduğu ve herhangi bir komplikasyon görünmeyen tedavi yöntemi olan şeffaf aparey uygulaması belirli vakalar için mümkün olabilmektedir. Bazen ortodonti tedavisi öncesinde dişlere belirli hareketleri vermek amacıyla da kullanılabilen bu yöntem aralıklı dişlerin kapatılması ve küçük çapta eğri dişlerin düzeltilmesi için ideal sonuçlar alınabilen bir yöntemdir. Yurt dışından gelip ortodonti tedavisi olmak isteyen hastalar içinde üç ayda bir kontrole gelmek şartıyla tedavi imkanı sunan şeffaf aparey  yurt dışı hastalarında tercihi olmuştur.
Diş teli tedavisinde hastaların en büyük şikayeti tellerin dışarıdan görünmesi olmuştur. Bu amaçla dişlerin iç tarafına takılan braketler uygulanmaya başlasa da gerek tedavi sırasındaki uygulama zorlukları gerekse hastanın dil tarafında rahatsız edici teller ile yaşadığı sorunlar bu sistemi cazip olmaktan çıkarmıştır.
Ortodontik tedaviler Tıp’ın diğer bütün dallarındaki gibi teşhis ve tedavi planlamasının doğru yapılması sonucun tatmin edici olması için gereklidir. Sefa plak tedavisi uygulamasında iyi sonuç alınamayacak hastalar için şeffaf aparey uygulaması da önerilen bir yöntemdir. Diş renginde veya şeffaf malzemeden üretilen braketler sayesinde günlük yaşantıda konuşma ve gülme sırasında bırak etleriniz çok fazla göze batmayacaktır.
Dişlerin üzerine tel takmadan eğri dişlerin düzeltilmesi günümüz bir şey kimliği modern uygulamaları sayesinde mümkün olmaktadır. İster yetişkin ister genç isterse çocuk olsun bütün hastalar için şeffaf plak yöntemi ile ilgili dişlerin düzeltilebilmesi mümkündür. Dişlerin iskelet sen yapı bozukluğu olmadığı durumlarda Sefa plak yöntemi güvenle kullanan ve iyi sonuç alınan bir yöntemdir. Bu yöntemden yararlanıp yararlanamayacağını diş hekimi muayenesi sonrasında öğrenebilirsiniz. Dişlerinizin kaç seans da hangi fiyat ile düzeltilebileceği için alınan ölçü ve analiz sonrası fiyatlandırma yapılabilir.
Dişlerin aralıkla olduğu durumda şeffaf aparey iyi sonuç vermektedir. Orta çizgi hatası olan hastalar için şeffaf plaklar ile orta çizgiye düzeltmek mümkün olabilmektedir. İşleri sıktığınızda işler tam olarak kapanmıyor ise bu başlıkları parayı yardımıyla düzeltmek mümkün olabilmektedir. İşler kapanış sırasında çok geride veya öne doğru çıkıntılı ise plak yardımıyla Bu durumun bir ölçüde düzelt verilmesi mümkün olabilmektedir. Alt ve üst dişlerin birbiriyle tam olarak kapanmadı durumlarda da plak yöntemi çözüm sunabilmektedir.evi dişlerin düzeltilmesi için hekimler yaptıkları çalışmalarda büyük orandaki hasta için şeffaf plak yönteminin uygun olacağına kanaat getirmişlerdir. Özel programı sayesinde güvenli kuvvet uygulanarak şeffaf ihmal edilmesi mümkün olmaktadır. Plakların dişler üzerine takıldıktan sonra kişiye fazla bir rahatsızlığı olmaz. Dil kısa sürede ince Sefa plaklara uyum sağlar. Herkes tarafından kolaylıkla kullanılabilen bir yöntem olan şeffaf filan üç boyutlu simülasyon ve üretim aşamaları Sonucu Türkiyede de hastaların ve hekimlerin kullanımına sunulmuştur. Bilgisayar destekli tasarım aşamasında üretilen plaklar kısa zamanda kabul görmüş olduk giderek artan bir kullanıma sahiptirler.
Şeffaf plak yönteminin avantajlara:
En son tecrübelere dayanarak ileri teknoloji ürünüdür
Yüksek kaliteli, bir şey yapısının düzeltilmesi ve tedavi sürecinde zaman tasarrufu sağlayan bir yöntemdir.
Tedavi sonucunda ortaya çıkacak diş ve ağız yapısının ve tedavi sürecinin daha tedavi başlangıcında hastaya üç boyutlu olarak gösterme imkanı olması sistemin büyük bir avantajdır. Plakların şeffaf olması ve dışarıdan fazla fark edilmemesi en büyük avantajlarından bir tanesidir. Yemek yeme öncesinde çıkarılıp rahat bir beslenme sağladıktan sonra tekrar ağza takılabilen protezler ver. Özellikle genç yaştaki hastalar için kötü görünüm endişesiyle üretilmeyen metal Apalinler yerini şeffaf Kaparileri bırakmaya başlamıştır.

Şeffafaf aparayde tedavi süresi: önce muayene olup ölçü vermek gerekir. Bir hafta içerisinde hareket planı plaklarınız kullanılmayan başlanacaktır. Bu tedavi yöntemi tercih veya hareket kullanılmamaktadır. Ağrısız ve hızlı şekilde istediğiniz görünüme kavuşma yakalarsınız.
Parayı yanında kullanılan aparey yapımında kullanılan malzeme tamamen yolojik ve sağlığınıza zarar vermeyen bir. Plaklar şeffaftır ve ancak çok dikkatli bakıldığında yakın mesafeden fark edilebilir. Özel günlerde fiyatları mevcuttur. Sesiniz ve konuşmamız klasik yöntemlere göre hemen hemen hiç değişmez. Her yaşta kullanılabilir olması şeffaf arayabilirim en büyük avantajlarından bir tanesidir.
Şeffaf kapari kişiye özel ağza kişi tarafından takılıp çıkarılabilen hakarettir. Aşamalı olarak işlerin düzeltilmesine yardımcı olur. Süper şeffaf görünmez ve farkedilmeyen 100 yüze içeren günümüzde kişiye özel rahatsız etmeyen sefa biyolojik malzemeyle günlük aktiviteler sırasında yemek yeme diş fırçalama veya kullanımı sırasında ağızdan çıkar olarak işlem sonrası tekrar uygulanabilirler.

Şeffaf aparey ile diş teli olmadan ortodonti tedavisi aşamaları:

Teşhis ve Tedavi Planlaması
Plak yardımı ile eğri dişlerin düzeltilmesi
Sonuçların değerlendirilmesi
Tekrarın önlenmesi
              
 ORTODONTİ,ortodonti fiyatları,ortodonti fiyat listesi,ortodonti ssk,ortodonti resimleri,ortodonti nedir,ortodonti ücretleri,ortodonti malzemeleri,ortodonti ne demek

 

Devamını Oku
Şeffaf aparey ile Ortodonti Tedavisi

DİŞ DÜZELTİCİ PLAK İLE İLGİLİ SORULARINIZ

DİŞ DÜZELTİCİ İNVİSALİGN PLAK AĞIZDA KOKU YAPAR MI?

Şeffaf plakların ağızdan her çıkartıldığında suya tutulması önerilmektedir, tükürük üzerinde kurumadığı ve günlük temizliği yapıldığı müddetçe hiçbir şekilde koku yapmaz. Eczaneden temin edebileceğiniz protez temizleme tableti ile haftada 1 defa temizlenmesi mümkündür.

GÜNLÜK OLARAK ÇAY VE SİGARA KULLANDIĞIMDA ŞEFFAF PLAKLARIM SARARIR Ml?

Aşırı çay veya sigara kullanımı zamanla plaklarda sararmaya sebep olabilir fakat her plağın 14 gün kullanılması, sararmaya başladığında yeni ve temiz plaklara geçileceği anlamına gelmektedir. Böylece rahatlıkla çay, kahve ve sigara içebilirsiniz. Sabit ortodontik tedavide çok çay kahve veya sigara içiyorsanız her seans diş temizliği ücreti vermeniz gerekecek ve hemen hemen invisalign fiyatına yaklaşacaktır.

ORTODONTİ TEDAVİ Mİ ŞEFFAF PLAK TEDAVİSİ Mİ DAHA KISA SÜRER?

İnvisalign tedavisinin en önemli özelliği fazla kuvvetler vererek diş hareketlerini sağlamasıdır. Bilgisayar destekli planlama sayesinde öngörülen süre içerisinde diş hareketliliği sağlar.Tel uygulamasında hasta ziyaretleri daha fazla olmalıdır.

ŞEFFAF APAREY TEK ÇENE İÇİN UYGULANABİLİR Mİ?

Diş hekimi muayenesinden sonra  sizin için hangi çenelerde kaç adet plak kullanılacağı belirlenecektir. Genellikle her iki çene için uygulama yapılmaktadır.

PLAKLARIM KAÇ GÜNDE BİR DEĞİŞTİRİLECEK?

İki hafatada bir olak değiştirildiğinde dişleriniz için ideal sonuçlar elde edilmektedir.

PLAĞIMI KAYBEDERSEM NE OLACAK

Kaybedilen plak için 50 dolar ücret ödenmesi gerekir. Size verile kutusunda muhafaza ettiğinizde şeffaf apareyiniz kaybolmayacaktır. En çok peçeteye sarıldığında masadan çöp diyerek atılan apareyler ile ilgili hikayeleri duyabilirsiniz. Bu nedenle yemek yemeden önce mutlaka çıkarıp kutusunda muhafaza etmelisiniz.

 

Diş teli tedavisi nedir?

Ortodonti tedavisinde şeffaf aparey. Diş teli takmadan plak yardımı ile tedavi.

 

 

 

Devamını Oku