SGK arşivleri - Dr. Sertaç KIZILKAYA
  • Türkçe
  • İngilizce

Opening Hours : Mesai: Pazartesi - Cumartesi 09:00-19:00
  Contact : +90549 347 43 47

All Posts Tagged: SGK

Sosyal Güvenlik Kurumları (SGK) (SSK, Bağkur, Emekli Sandığı)

Sosyal Güvenlik Kurumları (SGK)(SSK, Bağkur, Emekli Sandığı) 

Diş hekimliği hizmetleri konusunda SGK’nın özel sektör ile anlaşmak konusunda bir düzenlemesi olmadığından, özel sektörde yer alan hiç bir diş kliniği, poliklinik yada hastahane gibi bizimde  Emekli Sandığı, SSK, Yeşil Kart, Bağkur ve diğer devlete bağlı sosyal güvenlik kurumları (SGK) muadillerine yönelik bir anlaşma yapmamız ne yazık ki mümkün olamamaktadır.


Yasal düzenlemeler yapılmadığı için  sgk’lı hastaların özel sektörde yer alan diş doktorlarının muayenehanesinde SGK dan faydalanarak hizmet  alabilmeleri mümkün değildir.

Şu an için SGK’lı hastalarımızın özelden hizmet alabilmesi, tedavilerinin devlet kurumlarında yapılamadığı durumlarda  özel sektöre sevk edilmesi durumunda mümkün olmaktadır.
Devamını Oku
İstanbul implant estetik zirkonyum diş hekimi.

Diş Hastanesi SGK

www.drsertac.com

Devlette diş tedavisi yaptırmak için çaba sarf eden insanlar genellikle sadece diş çekimi gibi ucuz ve emek gerektirmeyen tedavileri gerçekleştirebilir. Protez ve implant gibi maliyetli tedavilerde devletin bu giderleri karşılama durumu söz konusu değildir. Vakıf üniversiteleri ve devlet hastaneleri, diş hastanesi gibi kurumlar bu işlemler için fark talep etmektedir.

Özel diş kliniklerine tercih eden hastalar neden devlette diş yaptırmıyor diye düşünmek gerekir. Özellikle kanal tedavisi ve protez, implant gibi hassasiyet gerektiren tedavilerde özel diş klinikleri tercih edilmektedir. Özel kliniklerin yaptıkları tedavide başarılı olmaları tavsiye edilmeleri ve yeni hastaların bu başarılı kliniklere gelmesinde en büyük faktördür.

Vakıf üniversiteleri ve diş hastaneleri gibi büyük kuruluşlar da tedavinin başarısı ile ilgili takip mümkün olmamaktadır. Size tedavi yapan doktoru daha sonraki ziyaretlerinizde görme imkanınız ve şikayetlerinizi iletme olanağınınız bulunmamaktadır. Bu durumda tedavi yapan doktorun Gerçekleştirdiği tedavinin sonuçları hakkında bilgi sahibi olması ve yapılan işlemi uzun dönemde takip etmesi gibi önemli faktörler gerçekleşemez. Oysa diş tedavilerinde uzun dönem başarı son derece önemlidir. Yapılan bir diş protezi  yıllar içerisinde damak desteğini kaybetmesi veya destek olarak kullanılan dişlerden bir veya birkaçının sallanmaya başlaması gibi istenmeyen durumlar konusunda hekim tecrübeli olmalıdır. Bu gibi bilgiler kitaplarda yazmadığı gibi anlatılarak da öğrenilemez. Ancak klinik tecrübe ile hekim yaptığı işleri takip ettiği durumda bu tip geri dönüşler ile tecrübe kazanır.

Günümüzde artık sadece tedavi yöntemleri değil yapılan tedavinin de uzun dönemli başarısının ön plana çıktığını biliyoruz. Yapılan bir tedavinin uzun süre sağlıklı bir şekilde kullanılması tedavi maliyetinin de daha az olması anlamına gelmektedir. Ucuz yapılan bir tedavi iki yıl gibi kısa bir sürede kullanılmaz duruma geliyor ise aslında bu en pahalı tedavidir. Başlangıçta fiyatı iki katı daha fazla görülen tedavi kullanım süresi bakımından on yıl hizmet veriyor ise yarı fiyatı gibi görünen tedaviden beş kat daha ucuz olduğu açıkça ortadadır. Yapılan diş tedavilerinin en az on ile onbeş yıl kullanım süresi olmalıdır. Daha kısa sürecek tedavilerde hasta mutlaka bilgilendirilmelidir. Çünkü tedavi için ayrılan zaman ve bütçenin en etkin şekilde kullanılması ve kişinin sürekli diş tedavileri ile meşgul edilmemesi gerekir.

DİŞ FİYATLARI

İstanbul implant diş kliniği

İstanbul implant diş kliniği fiyatları

Özel diş kliniklerinde veya muayenehanede yaptırılacak diş tedavileri implant ve estetik zirkonyum diş kaplamalar için mutlaka daha fazla ücret ödemek gerekiyor. bunu aslında zaten biliyoruz. Peki bu ücreti verenler ne düşünerek veriyorlar. Kimse parasını sokakta bulmuyor değil mi? Size özelde diş yaptırmaya neden olan en önemli unsurun tedavi başarısı olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. En basit örnek ile anlatmak gerekir ise derin bir diş çürüğü için uygulanacak tedavi kuafaj ve üzerine dolgu uygulamasıdır. Devlette bu tedaviyi yaptırmak istediğinizde cihaz hassasiyeti ve hekimin bu hassas tedavi için ayırması gereken zamana bakalım. Maalesef her iki şartın da karşılanması nerede ise imkansız gibidir. Derin bir çürükte titreyen alet ile pulpa odası hasar görür. İyi bir tükürük izolasyonu yapılamayacağı için kuafaj malzemesinin pulpa odasını iyice örtmesi de sağlanamaz ise o dolgu şiddetli ağrılar ile yerini kanal tedavisine bırakır. Oysa iyi kalibrasyonlu cihaz ile hekimin dikkatli çalışması söz konusu olsa diş dolgu ile kurtarılabilir. Kanal tedavisi ise devlette pek yapılmayan bir tedavi olarak hepimizin malumudur. İki ay sonrasına kanal tedavisi günü verildiğinde zaten o dişin diş çekiminden başka şansı kalmamıştır.

Hani nerede kaldı ucuza diş tedavisi yaptırmak? Dişi bedavaya getireyim derken dişi kaybetmek hiç de hoş olmaz değil mi? İşini şansa bırkmak istemeyen insanlar yaptıkları araştırma ile konusunda bilgi ve tecrübesi ile güven sağlamış diş hekimlerinde tedavi olmayı bu nedenle tercih ederler.

Geçenlerde annemi İstanbul Üniversitesine götürdüm. Bilim dalı öğretim üyeleri kliniğinde lütfen doktor seçmeyiniz.yazısı vardı. Çok garibime gitti. Yani her hastanın hekim seçme özgürlüğü vardır. bırakın seçsin hastalar hekimlerini. Seçilmeyen tercih edilmeyen hekimler de bir düşünsün. Neden beni seçmiyor hastalar diye. Bence neden seçmezler biliyor musunuz?

  1. Yeterli bilgisi yoktur
  2. Hastaya zaman ayırmıyordur
  3. Güleryüz göstermiyordur
  4. Başarısız çok sayıda vakası vardır

İşte bırakın da böyle hekimler de biraz oturup düşünecek ve kendilerini geliştirecek zaman bulsunlar. Neyse şimdi kendi konumuza geri dönelim.

Özel diş kliniklerinden alınan tedaviler ile devlet ve hastanelerinden alınan tedaviler ile özel diş klinikleri ve muayenehanelerden alınan tedavilerde Hastaların yaptığı geri bildirimlerden yola çıkarak neler hissettiklerini özetle yazmak gerekirse ön plana çıkan üç ana unsur aşağıda yer almaktadır.

  • Diş tedavileriniz için beklemeden hızlı ve kaliteli hizmete.
  • Kendinizi önemseyin ve değerli olduğunuzu hissetmek
  • Diş tedavilerinin uzman hekimlerce yapılması
Sağlığımızı kazanmak isterken elimizdeki mevcuttan da olmamak için yapılacak tedavilerin yeterli bilgi deneyim sahibi klinik ve hastanelerde gerçekleştirilmesi gerekir. Tedavi yapacak doktorun diploması olması ve bunu görmenizi şiddtle tavsiye ederiz. Maalesef Ülkemizde öğretmen olmadığı halde yıllarca öğretmenlik yapanlar olduğu gibi diş doktoru olmadan da diş doktorluğu yapan bir çok insan olduğu bir gerçektir. Doktor olduğunu söyleyerek de ameliyatlara giren birçok insanı basından takip etmişsinizdir sanırım.

DİŞ TEDAVİ BRANŞLARI

Ortodonti: Eğri dişlerin düzeltilmesi
Tedavi: Çürük ve kırık diş tedavileri, dolgu uygulamaları, diş beyazlatma
Cerrahi: İmplant, yirmi yaş dişleri çene kist ve tümörleri
Estetik diş hekimliği:Zirkonyum ve porselen diş kaplama
Protez: İmplant üzeri ve tam dişsiz hastalar için protezler.
Çocuk dişleri: Pedodonti olarak adlandırılan çocuk dişleri bölümü 0-12 yaş çocukaların diş tedavileri ile ilgilenir.
 Tedavi istek ve ihtiyaçlarınız için Randevu almak isterseniz arayınız 02129093748
Web sitemizde aşağıdaki yazıları da okuyabilirsiniz.
Devamını Oku

SGK Diş tedavi ücretlerini karşılarmı?

SGK Diş tedavi ücretlerini karşılarmı?

      SGK Diş tedavi ücretlerini karşılarmı?  % 40 ve üzerinde özürlü kişiler , durumlarını belgeleyen raporla müracaat ettikleri kurumlardan,  tedavilerinin sağlanamaması sebebiyle sevk aldıkları  durumlarda , ücretleri SGK tarafından karşılanacaktır.Başta zihinsel özürlü olmak üzere iletişim kurulamayan veya algılama güçlüğü yaşanan özürlü kişilerin diş tedavileri , anesteziyoloji ve reanimasyon uzman hekimin sorumluluğunda genel anestezi altında uygulanabilir.  

Çalışma ve Sosyal  Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK ile 17.01.2012 tarihinde yapılan toplantıda alınan karar uyarınca TDB Genel Başkanı BaşkanvekiliMYK Üyeleri , Sosyal Güvenlik Kurumu Özel Sağlık Hizmetleri Daire Başkanı nın daveti üzerine yetkililer ile 29.03.2012 tarihinde bir araya gelerek, serbest dişhekimlerinden hizmet alımı konusunu görüştüler.

Hizmet alımı sözleşmesinin tüm detaylarıyla ele alındığı toplantıda;
1.Serbest çalışan diş hekimleri ile tip sözleşme imzalanması,
2. Sözleşme kapsamında daha önce Birliğimiz tarafından teklif edilen 16 tedavi kalemine  ilaveten satın alınacak hizmetler kapsamına,
a) Fissür örtülmesi
b) Yerel flor uygulaması işlemlerinin de alınması,
Bu iki işlem için 18 yaş sınırlaması ve yılda 1 kez yapılması şeklinde sınırlama getirilmesi,
3. Kanal tedavisinin yaşam boyunca en fazla iki kez (ikinci tedavinin 5 yıldan sonra) yapılması,
4. Serbest diş hekimleri tarafından ilk muayenede hastanın ağız şemasının sisteme girilmesi,
5.Diş röntgeni ücretinin diş hekimi muayenesi ücretine dahil olup-olmayacağının değerlendirilmesi,
6. Sözleşme kapsamındaki işlemler içerisine tek parça döküm kron işleminin alınıp alınmayacağının değerlendirilmesi,
7. “Protez ve diş implantları hariç olmak üzere hastanın talep etmesi halinde sözleşme kapsamındaki hizmetler dışındaki hizmetler için SUT fiyatına % ? ekleyerek hastaya fatura edecek ve hasta bu bedellerle ilgili olarak kurumdan herhangi bir hak talebinde bulunmayacaktır.” Şeklindeki önerinin değerlendirilmesi,
8.İlave ücrete ilişkin düzenlemenin ne olacağı hususunun üst makamlara iletilmesi,
9. Kotanın aylık tahakkuk üzerinde belirlenmesi,
10. Fatura ödemelerinde, özel sağlık hizmeti sunucularına yapılan ödeme modelinin esas alınması,
11. Serbest çalışan her diş hekiminin MEDULA’ya kaydedilmesi ve tüm işlemlerin Medula üzerinden yapılması,
12. Kurumca hazırlanacak sözleşme taslağının Türk Diş Hekimleri Birliğine iletilerek görüş ve önerilerinin alınması ve değerlendirilmesi,
Konularına ait kurumsal kararların bir sonraki toplantıda  görüşülmesi kararlaştırılarak, toplantı sonunda buna ilişkin tutanak imzalanmıştır.
Meslektaşlarımızın ve halkımızın bilgisine sunulur.
  
Devamını Oku