Temizletme arşivleri - Dr. Sertaç KIZILKAYA
  • Türkçe
  • İngilizce

Opening Hours : Mesai: Pazartesi - Cumartesi 09:00-19:00
  Contact : +90549 347 43 47

All Posts Tagged: Temizletme

Diş Temizletme

Diş temizliğinin önemi.

Güzel ve öz güvenli bir gülüş için en önemli etken temiz dişlere sahip olmaktır. Dişlerimizin temizliği için düzenli diş fırçalama her zaman yeterli olmaz. Gerek tüketilen gıdalar, gerekse çay kahve sigara gibi dişlerde lekelenme yapan materyaller hem diş taşlarına hem de dişlerin üzerinde hoş olmayan görüntüye neden olur. Bu durumlarda ağız kokusu, diş eti kanaması, diş etlerinde şişlik gibi sağlığı ilgilendiren sorunların yanı sıra, gülmemizi ve konuşmamızı da etkileyerek sosyal hayatımızda da sorunlara neden olur.

Diş temizliği nasıl yapılır?

Diş taşı temizliği işlemi, 2 aşamalı bir tedavidir. İlk olarak; diş taşları temizlenir. Bu işlem sırasında diş yüzeylerinde bulunan diş taşları, titreşim hareketi yapan bir aletle temizlenir. Kesinlikle dişe ve diş minesine zarar vermez. Toplum içerisinde diş temizletme zararlımıdır?  Yani diş temizletme kesinlikle zararlı değildir. Dişteki tüm diş taşları ve sigara lekeleri temizlendikten sonra dişlerin parlatılması işlemi yapılır. Diş yüzeyi polisaj denen işlemle cila yapılır ve parlatılır.
Diş temizletme sırasında dişlerde genelde hiç ağrı olmaz.
Diş temizletme işlemi yaklaşık yarım saat süren bir tedavidir. Çoğu kez, tek seansta dişler temizlenip parlatılır.
Diş temizletme işlemi periyodik olarak 6 ayda bir yaptırılmalıdır.
Estetik diş hekimliğinde sağlıklı diş etleri  hem zun ömülü diş kullanımı hem de istenilen sağlıklı diş eti rengini yakalamamıza yardımcı olu. Diş eti kanaması olan bir hastanın dişleri ne kadar iyi yapılırsa yapılsın kızarık diş etleri ile iyi bir görüntü elde etmek mümkün olmayacaktır.

Diş Temizletme Zararlı mıdır?

İşte size şehir efsanelerinden bir tanesi daha. Diş temizletme adından da anlaşılacağı üzere bir yıkama ve temizlik işlemidir. Dünyanın birçok ülkesinde devlet bunu standart olarak kabul ettiği için kolay bir şekilde temizlik işlemi yatpırılmakata.
Devamını Oku
Protez diş

Diş temizletme zararlı mıdır?

Hastalarımızın diş kayıplarının en önemli etkenlerinin
başında diş etlerinin iltihaplanmasına bağlı olarak dişleri çevreleyen kemiğin
erimesi sonucu dişin sallanması ile çekilmesi gelir.

Diş eti hastalıklarının
sebebi ise dişlerin yüzeyinde temizlenemeyen plak tabakası
yani diş yüzeyinde uzun süre beklemiş ve olgunlaşmış bakteriler sebep olur.
Bu plak tabakası temizlenmediği takdirde diş üzerinde diş taşı
veya tartar denilen sert kristalize ve diş etini rahatsız eden yapı oluşur. Uzun
süre temizlenmeyen diş taşları diş etinin iltihaplanmasına, şişmesine ve
kanamasına yol açar. Bu durumda iltihap hücreleri diş etinde yoğunlaşır ve
zamanla bu bölgedeki kemiği yani dişlerin çeneyle olan bağlantısını yok etmeye
başlar. Böylece dişler ağız içinde sallanmaya başlar. İşte dişlerin
sallanmasının
sebebi budur.
Yani basit bir diş taşı temizliği ile çok ciddi diş ve diş eti hastalıklarının
önüne geçilebilir. Diş ve diş eti hastalıklarının engellenmesi ve tedavi
edilebilmesi için dişteki bakteri plaklarının, diş taşlarının ve diş etinin
içerisine kadar girmiş ilerlemiş bakterilerin temizlenerek ortamdan
uzaklaştırılması gerekir.
Bahsettiğimiz bu temizleme işlemini gerçekleştirdiğimiz cihazların ve el
aletlerinin dişe veya diş minesine zarar vermesi kesinlikle söz konusu
değildir.

Diş temizliği
ile bakteri plakları ve diş taşları uzaklaştırılır yani diş etinin tedavisidir, bu yüzden diş temizleme zararlımıdır diye sorulan soruların aslında hiçbir mantığı yoktur bilakis diş temizleme son derece sağlıklı bir tedavidir ve etkisi anında görülür.
Diş taşlarının uzun süre temizlenmemesi nedeniyle diş etleri çekilmiş bir hastanın diş taşlarını temizlendiğinde diş kökleri açığa çıkar. Hasta, diş taşlarını temizlettiği için diş köklerinin açığa çıktığını düşünebilir. Ancak asıl sebebi belirttiğimiz gibi kötü ağız hijyeninden kaynaklanmış diş eti çekilmeleridir. Yapılan diş temizliğinden dolayı değildir. Hatta diş etlerinin daha da çekilmesinin önüne geçmek için çok iyi bir ağız hijyeni şarttır. İyi bir ağız hijyeni için düzenli diş fırçalama çoğu zaman yeterlidir. Ancak tabiî ki diş fırçalama tekniğinin iyi bilinmesi ve düzgün uygulanması gerekir. Diş temizliğinden sonra yeniden diş taşı oluşumunu yavaşlatmak ve hatta engellemek
sizin elinizdedir. Diş hekiminizin gösterdiği şekilde fırçalayarak ve ara yüz bakımını yaparak istenen ağız sağlığına kavuşursunuz.Dişlerinizi temizlettiikten sonra hızlı bir şekilde yeniden diş taşı oluştuğunu düşünüyorsanız fırçalama şeklinizi gözden geçirmelisiniz.Temizlenen bir yer yeniden kirleniyorsa iyi bakılmadığı anlamına gelir. Ağız sağlığının genel vücut sağlığının bir parçası olduğunu düşünerek dişlerinizin bakımını ihmal etmeyin  ve gerekiyorsa dişlerinizi mutlaka temizlettirin.
Devamını Oku