All Posts Tagged: Zikonyum

Zirkonyum diş yapımı

Zikonyum porselen diş kaplama fiyatlari

Zirkonyum veya porselen diş kaplama:

Dişlerdeki yıkımın fazla olduğunda dişin tamamının porselen kron ile kaplanmasıdır , porselen kronlar full porselen veya metal destekli olabilir. Full porselen kronlar metal destekli porselenlere göre daha estetik ve doğal görünür.

SABiT PROTEZLER

Zirkonyum diş kaplama

Zirkonyum diş kaplama

Dişlerin ve çevre dokularin çeşitli nedenlerle madde kaybina uğradiği ya da tamamen yok olduğu, yani kaybedildiği durumlarda, onlari onarmak ya da yerine konmasi için kullanilan, hazirlanmiş materyallere protez adi verilir.

Protezde, hastanin kaybolan fonksiyonlari tekrar kazandirilmaya ayni zamanda bozulan konuşmasinin da düzeltilmesi ve estetik görünümün de daha iyi olmasi amaçlanmaktadir. Protez uygulamalariyla kaybedilen ağiz sağliği düzeltilirken toplum içinde eksik ya da harap olmuş dişlerle yaşamak zorunda kalan bireylerin psikolojik açidan da desteklenmesi sağlanir.
Bu da fonksiyonel bozukluklarin yani sira, insanlarda kendine güven duygusunun azalmasina neden olur. Bu durumda olan hastalara yapilan çeşitli protezlerle insanlarin yaşam kalitesinin yükseltilmesi amaçlanır.
Yillar boyunca insanlarin yemek yeme, çiğneme, yutkunma ve geceleri bazi nedenlerle diş gicirdatmalari sonucunda, dişler farkli oranlarda aşinirlar. Ayrica çürükler ve kaza sonucunda dişlerin bazi bölümlerinde kirilmalar oluşur. Bu gibi durumlarda, kron adı verilen protezler ile dişlerin kaybolan yapilari, tekrar yerine konur. Bu kronlar porselen, akril ya da dişhekimliği için iözel olarak üretilmiş olan metal alaşimlari kullanilarak yapilir. Dişhekimliğinde son dönemdeki gelişmeler bu yapilarin son derece doğal görünmesini sağlayabilmektedir.

DİŞ KAPLAMA

Dişlerin ağizda görünen kisimlarinin yerine yapilan ve hasta tarafindan çikarilamayan protezlerdir.

Diş Kaplamalar;

• çürük veya başka bir nedenle aşiri madde kaybı olan dişlerin restorasyonu;
• Renkleşmiş ve rengi geri döndürülemeyen dişlerde;
• şekil bozukluğu olan dişlerde yapilır.
Dişler kaplama yapilacak şekilde şekillendirilir. Daha sonra ölçüsü alinip Laboratuarlarda hekiminizin verdiği kararlar doğrultusunda hazirlanir. Provalarin ardindan kaplamaniz yapiştirilarak işlem bitirilir.
Uygulanan kaplamalarin bakimi tipki sağlikli dişlerin bakimi gibidir. iyi yapilmiş bir kaplama fonksiyon açisindan ve temizlenme açisindan sağlikli bir dişten farksiz olmalidir.

KöPRÜLER

Köprü eksik dişlerin yerine protez yapabilmek için komşu diğer dişlerden destek alinarak yapilan protezlerdir.
Köprü yapilmadiği taktirde hastanin komşu dişleri ve diğer çenedeki karşit dişi, çekim boşluğuna doğru hareket eder. Bu nedenle bozulan diş kapanişi çürüklere ve diş kayiplarina yol açar.
Kaplamada olduğu gibi diş hekiminiz tarafindan destek olarak alinacak dişler şekillendirilip ayni işlemler gerçekleştirilerek yapilir.
Bakimi, rutin bakim işlemleri yani sira boşluğa konulan parçanin alt kisminin özel diş ipleri ile, diş hekiminizin göstereceği şekilde temizlenerek yapilir.
Porselen, değerli metal kombinasyonlari özel cam maddeler ve özel plastiklerden hekiminizin seçimi doğrultusunda yapilir.

SABiT DİŞ PROTEZ UYGULAMALARI

Sabit protezlerde klasik ve günümüze kadar uygulanan yöntemlerde, protez oluşturulurken altyapi olarak metallerin dayanikliliğindan, üst yapi olarak da seramiğin estetiğinden faydalanilmiştir. Bu yöntem halen geçerli ve kullanilir olmakla birlikte artan estetik ihtiyaçlara cevap vermek için gelişen teknolojiyle birlikte çok değişik maddelerle doğal görünüşü birebir taklit edebilen sabit protez uygulamalari da artik klinik çözümlere eklenmiştir.

STANDART METAL ALAŞIMLI UYGULAMALAR

Bu protezlerde altyapi olarak diş dokularina uyumlu, gerekli dayanikliliğa sahip ve sağliği idame ettirebilecek dişhekimliğine özel metaller kullanilir.
üst yapi olarak da dental seramik estetik görünümü sağlamak için kullanilir. Standart metal alaşimli sabit protezler tüm dişlere uygulanabilmektedirler. Artik klasikleşmiş yöntemler olarak da oldukça başarili sonuçlar vermektedirler.
• Metalin protezlerdeki en önemli görevlerinden biri de dişleri sararak onlari sağlikli olarak korumaktir. Tabii olarak bunun yolu metalin kolaylikla hazirlanmiş dişin şeklini alabilmesinden geçer. Altin işlenebilirliği en üst seviyede metallerden biridir.
*Hazirlanmiş dişin morfolojisi ile mükemmel uyum
• Estetik olarak seramik altinda yer alan metalden de etkilenecektir. Altin rengi ve yapisi itibariyle çok daha estetik sonuçlar verecektir.
Dişlerimizde ve tüm nesnelerde görünüm ‘işik’ ile olmaktadir. işte metaller üzerlerinde yer alan seramiğin aksine işiği geçiremeyerek yansitmaktadirlar.
Bu konuda yapilan araştirmalar sonucun artik kaplama dişlerde hatta köprülerde dahi metalsiz porselenler kullanarak dişin doğal yapisini birebir taklit edebilen ve işiği geçirebilen sabit protezler yapmak mümkün hale gelmiştir. Ayrica tamamen seramik, metal içermeyen bu dişler katman katman işlenerek dişin derinlemesine evcut tüm dokulari da renk ve tonlama olarak taklit edilebilmektedir.
 IŞIK YANSITMA:
   Dişlerimizde ve tüm nesnelerde görünüm ‘işik’ ile olmaktadir. işte metaller üzerlerinde yer alan seramiğin aksine işiği geçiremeyerek yansitmaktadirlar. Bu konuda yapilan araştirmalar sonucun artik kaplama dişlerde hatta köprülerde dahi metalsiz porselenler kullanarak dişin doğal yapisini birebir taklit edebilen ve işiği geçirebilen sabit protezler yapmak mümkün hale gelmiştir.

ESTETİK PRESS PORSELENLER

Yukarıda verilen bilgiler ışığında özellikle tek diş kaplamalarında kullanılırlar. Doku ve renk uyumları doğal dişler gibidirler. Dayanıklılıkları oldukça üst seviyededir. Özellikle ön dişlerde sağladıkları mükemmel estetik ile fark yaratırlar.

LAMİNATE -LAMİNA- PROTEZLER

Bu tip porselenlerle ayrica estetiğimizin temel anahtari olan ön alti adet dişlerde sadece ön yüzeylere uygulanan protezler yapmakta mümkün hale gelmiştir.

 ZİRKONYUM ESASLI KURON & KÖPRÜ SİSTEMLERİ

Bu sistemde metal yerine yapı malzemesi olarak zirkonyum kullanılır. Yapılan çalışmalar dişhekimliğinin temel gereksinimleri olan estetik, sağlamlık, doku uyumluluğu ve doğallık konularında bugüne kadar ulaşılan en yüksek performansın elde edildiğini göstermiştir.
Tamamen manüpulatif becerinin bilgisayar destekli teknoloji ile birleştirilmesi sonucu ortaya çıkan bir yöntemdir. Klinikte elde hazırlanmış diş preperasyonları laboratuarda özel yöntemlerde şekillendirilir ve özel bir cihaz yardımıyla lazer tarama sitem ile okunur. Bu bilgiler cihazın şekillendirme bölmesine aktarılıp kuron veya köprünü bilgisayar tarafında işlenilir.
Böylece zirkonyum oksit alt yapı oluşmuş olur. Bu alt yapının üstü özel porselenler ile kaplanılır. Böylece ışığı geçiren (neon efektli), oldukça dayanıklı, estetik, doğal görünümlü kuron ve köprüler elde edilmiş olur. Sistemin en büyük avantajı ulaştığı çok yüksek dayanıklılıkla porselenleri artık köprülerde de kullanılabilir hale getirmesidir.
Diş dolguları (kliniğimizde amalgam dolgu tercih edilmemektedir)Zirkonyum
Şu ana kadar zirkonyum oksit çok sert bir malzeme olduğundan zor işleniyordu ve bu yüzden protez olarak kullanımı çok zordu. Ancak yapılan son çalışmalarla bu sert ve dayanıklı malzeme ağızda kullanılabilir hale getirildi.
Dişhekiminizin belirttiği özelliklere göre yeni dişinizin bir modeli diş laboratuarında yapılır. Bu model yardımıyla bilgisayar kontrolünde zirkonyum oksit kuron veya köprünüz üretilir.
Daha sonra dişinizin doğal rengine uyması için, yapılmış olan zirkonyum oksit’e seramik kaplama uygulanır.

  METAL DESTEKSİZ ZİRKONYUM ESASLI KÖPRÜLER

Bu sistemde alt yapı olarak metal yerine beyaz bir renk olan zirkonyum alaşım kullanılır. Sistemin en büyük avantajı, ulaştığı çok yüksek dayanılılıkla, arka bölgedeki köprülerde tam estetik bir görünüm sağlamaktır.
Bir veya birden fazla diş eksikliğinde, komşu dişlerin küçültülüp, bunlara gelen özel kaplamalardan destek alınılarak ara boşlukların doldurulması işlemidır.
Devamını Oku

WHATSAPP İLE SORMAK İÇİN TIKLAYINIZ