Dolgu Sonrası Diş Hassasiyeti

Ağrıyan dişe ne yapılır? Kanal tedavisi mi çekim mi?

Dolgu sonrasında soğuk sıcak hassasiyeti ilk bir kaç hafta çok doğaldır. Çürük ve yapılan dolgu ne kadar derinse hassasiyet süresi de o kadar uzun olur. Hassasiyet dolgu altına yerleştirilen ilaçlar sayesinde her geçen gün kendi

Isırdığınızda ağrı

Eğer dolgunuz yapılırken çok küçük yükseklikler kaldı ise veya sağa sola hareket (laretal) esnasında erken temaslar var ise dişiniz ağrıyabilir. Bu durumda beklemenize veya ağrı kesici kullanmanıza gerek yoktur. En kısa zamanda dişinize tekrar baktırmalısınız. Diş hekimi dolgunun yüksek kısımlarını aldığında ağrınız geçecektir.

Bu durumlarda  hekimize başvurunuz:

1. Eğer dişiniz zonkluyorsa, kulağınıza şakağınıza vuruyorsa,
2. Isırdığınızda ağrı varsa,
3. Sıcak ağrıyı artırıyorsa,
4, Gece ağrısı varsa,
5. Ağrılar kendiliğinden ve uzun süreli ise

Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi

Yukarıdaki durumlarda kanal tedavisi gerekebilir demektir. Dişinizin pulpası temizlendiğinde ağrınız eskisi kadar olmayacak eğer iltihaplanma yok ise bir haftaya kadar ağrınız hafifleyerek geçecektir.

Dişler için mecbur kalınmadıkça kanal tedavisi önerilmez. Diş kanalları dar ve eğridir. Her zaman kanallar tam olarak açılamayabilir. Bu nedenle diş için kanal tedavisine karar vermeden önce dikkatli olunmalıdır.

Kanal tedavisi yüksek hassasiyetli bir diş tedavisidir. Maliyetleri de kullanılan malzeme nedeni ile yüksek olmaktadır. Kanal eğeleri ve kanal dolgu malzemeleri tek kullanımlıktır.  Diş Hekimleri kanal boyunu ölçmek ve röntgenlerini çekmek için pahalı aletler ile çalışmak zorundadırlar. bu nedenle yapılan diş tedavileri de ucuz olamamaktadır.

Kanal tedavisi bir diş için 750 Tl den başlayan fiyatlar ile uygulanabilmektedir. Gereksiz yapılacak kanal tedavileri sizin için de ekstra ekonomik kayıp anlamına gelir. bu nedenle hangi dişlere kanal tedavisi yapılması gerektiği ile ilgili hekiminizin önerilerine kulak vermeniz sizin menfaatiniz gereği iyi olacaktır.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 4.6 / 5. Oy sayısı: 168

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Bana yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Zorunlu Değildir.)

× WhatsApp/Randevu Al