• Turkish
  • English

Opening Hours : Mesai: Pazartesi - Cumartesi 09:00-19:00
  Contact : +90549 347 43 47

LAMİNATE VENEER CROWN

Porcelain lamina tooth coatings are made in order to bring the shapes and colors of the teeth to the desired extent in aesthetic dentistry. When this is done, the aesthetic needs of the person are determined. Face shape, considering the lip structure, ideal tooth size shape and color is obtained. Aesthetic dentistry, smile design, teeth whitening, tooth corners and tips to fix the treatment such as this treatment is being implemented more and more every day.

The laminate veneer, which means to cover a thin layer of the tooth surface, is named according to the material used. I will try to convey information about porcelain laminate veneers or composite laminate veneer applications in this article. Let’s first look at general information about the lamina tooth. If you want to apply laminate coatings, suitable for whom, not suitable for people and look at lamina prices.

Application areas of lamine dental treatment:
1-Repair of broken or cracked teeth, closure of gaps between teeth
2-Extension of tooth length
3-Reforming of teeth
4-Removal of tooth disorders caused by various reasons,
5-Correction of slightly blended teeth
When porcelain lamina coatings are done, it is necessary to go to the dentist for 2 or 3 sessions. During the preparation of the dentist, the dental area to be treated with local anesthesia is treated. It makes the necessary amount of abrasion from the front face of the tooth. He then takes measurements from this area and sends it to the laboratory.
The tooth surface is abraded about 1 millimeter. You should avoid cold hot and acidic foods until you get your teeth plugged in.
These very delicate porcelain coatings prepared to be adhered to the tooth surface resemble tooth enamel with their light transmittance and surface properties. The surface of the glued tooth of the lamine appears bright and natural.
Porcelain lamina tooth coating offers many advantages. The greatest advantage is that very little material is removed from the tooth surface for their construction. Because they do not contain metal, they do not cause food intake over time in the gums like classical porcelain tooth dressings. Their colors do not deteriorate due to pictures like cigarette tea during use. After the porcelain lamina teeth are glued, it is possible to use them as you would your own teeth as they would be a natural part of your teeth, but you must avoid compulsive movements such as peanut nibbling, toothbrush teeth grinding.

Who can not make porcelain laminae?

When it is in front of the lower jaw, it is not suitable for making teeth when the teeth are closed to the tip and when they are rubbing teeth. Lamina application is not recommended for those who tighten their teeth. Because they are thin, there is a high risk of breakage. It is not possible for a person who has previously undergone toothbrushing to have a lamina. If it is cut for dental coating, it is not possible to apply this cut laminated veneer. As you can see in the example of the lamina application on page, the tooth is only etched from certain places for application.
Laminate is advantageous because there is less material loss in the application of the lamina than in the zirconium or empress tooth coatings. Applied zirconium or porcelain require good care after they are made like tooth coatings. Toothpaste should use care products such as toothbrushes, toothpicks and interface brushes. Periodic dental surveillance should be done without disruption.

In recent years, especially in the newspapers and television, and the preferred choice of dental aesthetic applications that many of the folks preferred by the application of lamina dental application has shown a great improvement over the years. This method, which is preferred by the people who give importance to laughter and who has to be in front of the teeth with their teeth, has become more aesthetic and durable every year.

Dentists make the mouth of the patient ready for treatment before applying lamina dentistry. Then the necessary preparation on the teeth and take measurements. This method of treatment, which provides an elegant and aesthetic appearance, helps to achieve an invaluable beauty.

Lamina Dental Prices

As a matter of fact, compared to when lamina tooth prices were first applied, in recent years they have gone down to more reasonable levels. Dental coating prices are also decreasing with the increase in the demand for laminates. Dentists working in the field of aesthetic dentistry have been one of the treatment methods that they spend on their work.

Lamina dental practice is at the forefront of the dental practices for which the “labor” factor is the most common. Both material and workmanship require great attention to labor and investment, lamina porcelain tooth coatings are applied at higher prices than other tooth coatings. If the price of porcelain lamina is very high, your physician can apply the composite lamina tooth application with cheaper price. But the result will not be perfect as a porcelain lamina. Composite lamina dentistry is a cost effective and aesthetic procedure for intermittent teeth closure.

Features to look for in the dentist to make a lasso tooth:

Lamina diş kaplama ile estetik

Lamina diş kaplama ile estetik

İnsanlar, dişlerini emanet ettikleri doktorda birtakım yetkilerin bir arada toplanmasını talep etmektedir, bunların başında;

  • Yeterli bilgiye sahip olmalı,
  • Yeterli klinik tecrübesi olmalı
  • Hastaya yeterli zaman ayırmalı
  • Temiz ve güvenilir olmalı
  • Sorun yaşandığında ulaşılabilir olmalı
  • Fiyatları makul olmalı
  • Teknisyeninin el becerisi iyi olmalı
  • Yapmış olduğu lamina diş malzeme kalitesinin yüksek olması
  • Doktorun “tavsiye edilebilirlik” derecesi gibi faktörler ön plana çıkmaktadır.

Diş yüzeyine yapıştırılarak uygulanan lamina diş kaplama yöntemi için diş hekimlerine, estetik kaygı yaşayan ve güzelliğinin dişlerle kusursuz olacağını düşünen kişiler başvurmaktadır. Lamina diş uygulaması sayesinde birçok insanın dişinde doğuştan oluşan deformasyonlar düzeltilmiştir. Dişlerinde kaza ile meydana gelen kırılmalar giderilmiştir. Hayati bir öneme sahip olan lamina diş uygulamasından sonra kişi, birkaç günün ardından normal hayatına devam ederek dilediği ürünü tüketebilir, içeceği içebilir, tek ve en büyük fark dişlerinin “mükemmel” olmasıdır.

Kompozit Lamina Diş

Porselen laminalar’a alternatif olarak kompozit lamina uygulaması da mümkündür. Ancak estetik olarak fazla iddialı olamazlar. Zaman içerisinde renk değiştirir ve aşınırlar.

Kompozit lamina diş avantajları:

Oldukça kısa bir zaman diliminde yapımı tamamlanan (40 dakika) bu dişlerin, kullanılmaya başlanması için beklemeye de gerek yoktur. Fiyat olarak daha uygun fiyatlar ile uygulanırlar. Diş yüzeyinden kazıma yapılmasına gerek olmaz.

Lamina Diş Yaptıranların Dikkat Etmesi Gerekenler:

Lamina diş uygulamasında ister istemez bir endişe ortaya çıkmaktadır o da “laminelerin ağızdan düşme ihtimalidir”. Ancak öyle bir durum söz konusu bile olamaz. Şüphesiz ki bu ve benzeri diş uygulamalarında alınan önlemler hat safhaya ulaştırılacak ve insanların endişelerine zemin hazırlayacak bir ortam oluşmayacaktır, lamina diş uygulaması esnasında kullanılan yapışkanların kaliteli olmasından ötürü lamineler düşmez.  Ancak yine de önlemlerin alınması gerekmektedir.
Birtakım alışkanlıkları olan ve bazı davranışları istemsiz olarak sergileyen insanların bu huylarından vazgeçmeleri yerinde bir karar olacaktır. Bunların başında gece uyurken dişlerini sıkma, diş yardımıyla fındık- fıstık gibi kabuklu yemişleri kırma, tırnak yeme ve kalemi sürekli olarak ısırma gibi davranışların kesinlikle yapılmaması gerekmektedir. Bu durumu alışkanlık haline getiren ve kolay kolay bırakmayacağını düşünen insanlar psikolojik yardım aldıktan ve kalem ısırma, tırnak yeme gibi huylarından kurtulduktan sonra lamina diş uygulamasını yaptırmalıdır. Sağlık açısından da oldukça büyük zararı olan bu davranışların küçüklükten itibaren kontrol alınması da bir başka detaydır.

BU SAYFAYI OKUDUĞUNUZA GÖRE ESTETİK DİŞ İSTİYORSUNUZ. HEMEN ARAYIN BİRLİKTE KARAR VERELİM. 

Estetik diş tedavileri kişiye özgün tasarım ve planlama gerektirir. Lamine diş size uygun olabilir. Olmayabilir de. Diş sıkıyor musunuz? Dişlerin kapanışı nasıl? Bunları görmeden lamina fiyatları veya laminanın ne olduğunu öğrenmenize gerek yok aslında. Yine de sizin için lamina diş kaplamayı anlattık. size tavsiyem diş hekimine gitmeniz. Hem de bütün estetik diş tedavilerini uygulayan ve bu konuda tecrübeli bir diş hekimine gitmeniz. Biz İstanbul Küçükçekmece E 5 üzerindeyiz. Atatürk Havalananının hemen yanındayız. Yakınlarda iseniz yada yolunuz buralara düşüyor ise bekleriz.

Ülkemizin hemen her yerinde bulunan diş merkezleri, modern çağa uygun olarak hizmet göstermekte ve diş tedavileri yapmaktadır. Tedavi ihtiyacı olan kişiler kendilerine uygun buldukları doktorlar ile iş birliği kurarak hayalini kurdukları estetik diş uygulamalarına sahip olabilir ve gülüşlerini güzelleştirebilirler.

Bol kahkahalı, sağlıklı gülüşler.

Diş hekimi Sertaç Kızılkaya