İmplant diş Türkiye

İmplant Diş Nedir?

Diş İmplantı Nedir?
İmplant diş kısaca kaybedilen dişin yerine yapay diş kökünün yerleştirilmesi işlemine verilen addır. İmplant (kök) ve suni diş (kaplama) eski dişinizle aynı işlevleri yerine getirebilmektedir. Diş implantı yerleştirildikten sonra bu implant üzerine kaplama takılarak yapay diş tamamlanmış olur. İmplantın sıkça kullanılan diğer adları arasında yer alan vidalı diş ya da diş vidası tanımlamaları bu kökün çeneye vidalı olarak yerleştirilmesinden ileri gelmektedir. Vidalı diş kökü en sık kullanılan implant olmasına karşın son yıllarda farklı implant modelleri de kullanıma sunulmuştur.

Günümüzde insanlar diş ve ağız bakımı konusunda eskiye göre daha bilinçli ve bu alanda kullanılan ürünler ile tedavi yöntemleri oldukça gelişmiş durumda. Ancak yine de çeşitli nedenlere bağlı olarak kaybedilen dişlerin sayısı da azımsanmayacak kadar çok. Diş kayıplarının başlıca nedenleri arasında dişin çürümesi, diş etlerinin çok fazla çekilerek sağlam dişlerin bile kaybedilmesine neden olan dişeti hastalıkları (gingivit) ve kazaları sayabiliriz. Eskiden kaybedilen dişler için sadece takma diş ve köprü yöntemleri çözüm olarak kullanılırken son yıllarda (her ne kadar daha pahalı olsa da) diş implantları tercih ediliyor.

Diş İmplantı Nasıl Yapılır?

Diş İmplantı Nasıl Yapılır?

İmplant diş, temel olarak iki farklı prosedürden oluşur ve bu iki işlem arasında 3-4 ay arasında süre bırakılmaktadır. İlk işlem kaybedilen dişin kökünün çene kemiğinden tamamen temizlenmesi (eğer kırıldıysa ya da bir nedenle kökü hala çene kemiğine bağlıysa) ve yerine implantın yerleştirilmesidir. Bu işlemden bir kaç ay sonra ise çene kemiğine yerleştirilen implantın üzerine doğal diş görünümünde kaplama takılır. Bu işlemler implant takılırken yapılan temel uygulamalardır ve çok karışık bir süreç değildir. Ancak hastanın çene kemiğinin durumuna, diş etlerinin ve diğer dişlerin konumuna göre implantın yerleştirilmesi sırasında gereken uygun ortamın yaratılması için ekstra müdahaleler gerekebilmektedir. Çene kemiğinde yaşanan kemik kaybı durumlarında yeni kemik dokusunu oluşturmak için yapılan müdahaleden sonuç almak ve implantı yerleştirmek 9 ay hatta daha uzun süreler alabilir. Ancak normal süreç 3 ile 5 ay arasında tamamlanabilmektedir.

Diş implantı fiyatları henüz çok ucuz olmasa da kalıcı ve sağlıklı çözüm olarak görüldüğü için pek çok kişi tarafından kullanılıyor. Doğal dişe en yakın görünümü nedeniyle özellikle kaybedilen ön dişlerin yerine tercih edilen implant diş fiyatı pek çok faktöre bağlı olarak kişiden kişiye değişmekle birlikte fikriniz olması açısından tek implant fiyatı olarak doktorunuzun tecrübesine ve alanındaki uzmanlığına göre 1200-2500TL arasında olduğunu söyleyebiliriz. Bu rakam diş etlerinin iyileştirilmesi, çene kemiğinin sağlamlaştırılması gibi diğer tedaviler ve implantın uygulanacağı bölge gibi faktörler neticesinde 5-6 bin TL’ye kadar çıkabilmektedir.

İmplant Hangi Durumlarda Yapılamaz

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: