İmplant Ne Zaman Yapılabilir? - Dr. Sertaç KIZILKAYA
  • Türkçe
  • İngilizce

Opening Hours : Mesai: Pazartesi - Cumartesi 09:00-19:00
  Contact : +90549 347 43 47

implant yapımı

İmplant Ne Zaman Yapılabilir?

Diş çekildikten sonra o bölgede kemik erimesi gerçekleşmeden implant uygulaması tavsiye edilir. Bazen diş çekiminin yapıldığı seansta  bile implant uygulamak mümkündür. Enfeksiyon yok ise çekim ile birlikte hemen uygulanan implantlar son derece başarılı olmaktadır.

Uzun süre bekleyen çekim boşlukları kemik erimesi nedeni ile implant yapımına elverişli olmayabilirler. Bu nedenle diş çekildikten hemen sonra, veya çekim yarası ve enfeksiyonu iyileştikten sonra mümkün olan en kısa sürede implant uygulaması tavsiye edilmektedir. Kemik hacminin azalması implant çevresindeki kemik kalınlığının azalması anlamına gelir.  Bu da implant ömrünü olumsuz yönde etkileyen bir faktördür.

Diş implantı uygulandıktan sonra kemik ile birleşmesi için genellikle iki üç ay bir süre beklemek tavsiye edilir. İmplant yapımından hemen sonra diş yapılabilir. Ancak bu durumda belirli oranda riski göze almak gerekir. Ömür boyu kullanılmak üzere yapılan implantlar sağlıklı ve risk altına girmeden iki üç ay gibi bir sürede çok büyük başarı oranları ile uygulanabilmektedir.

İYİSİNİ YATIR BİR DEFA YAPTIR.

Kliniğimizde implant sonrası alt çenede iki ay, üst çenede üç ay bekleme süresi öneriyoruz. Bu süre sonunda iyileşme başlıklarının takılması ve diş etinin iyileşmesi için bir iki hafta yeterli olmaktadır. İyileşen diş eti artık ölçü alınması için hazırdır. Alınan ölçüye göre implant üzeri diş bir hafta içerisinde başarı ile tamamlanır. Kurallara uyularak yapılan implant ve üzerindeki protezler ömür boyu size hizmet verebilir. Kural dışına çıkıldığında sürprizlerle karşılaşmak ve istenmeyen durumlara olumsuz maceralara girilmek zorunda kalınabilir.

Tek Diş Eksikliği

 

Tek diş eksikliği vakalarında seçeneklerimiz ya çevre dişleri aşındırarak orta boşluğu kapatmak ya da hiç bir dişe zarar vermeden sadece diş eksikliği olan boşluğa implant uygulamak olacaktır. İmplant uygulaması çevre dokulara zarar vermemesi dolayısıyla her zaman tercih edilen bir uygulamadır.

Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya estetik diş tedavileri ve implant Küçükçekmece

Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya estetik diş tedavileri ve implant Küçükçekmece

Birden Fazla Diş Eksikliği

Çok sayıda dişin kaybedildiği durumda implantlar önemli rol oynar. Adeta bir kurtarıcı gibi kişiye hareketli protezden kurtarır. İmplant üzerine yapılan sabit protezler sayesinde kendi dişiniz gibi çiğneme fonksiyonu yapmak mümkündür. Estetik olarak da son derece tatmin edici implant üzeri protezler yapılabilmektedir. Kullanım kolaylığı ve çiğneme rahatlığı nedeniyle sabit protezler hareketli protezlere göre büyük avantajlar sağlar. Birden fazla dişin eksik olduğu durumlarda, eksikliği gidermek için implanta alternatif olan uygulamalar, hareketli protezler ve köprü protezi uygulamalarıdır. Bu da mutlaka çevre dokularda travmalara neden olacaktır. Bu sebepten ötürü anatomik yapıların izin vermesi durumunda implant vazgeçilmez bir uygulamadır.

Ekonomik olarak daha yüksek fiyatlar ile uygulansa bile hastalar implant tedavisini tercih etmektedir. Kaybedilen dişi en iyi taklit eden diş tedavi yöntemi olarak implant her zaman ön planda olmaktadır.