İmplant Sonrası Ağrı Olurmu?

iMPLANT AĞRISI OLMASIN!
Diş doktoru dediklerinde insan zaten korkuyor. Bir de implant tedavisi gibi cerrahi işlem söz konusu olur ise artık düşünemiyorum. Ancak size implant ile ilgili korkularınızı yenme zamanı geldi diyebilirim. Kliniğimizde yapılan implant tedavilerinde hastalarımız işlem sırasında ve sonrasında ağrı duymazlar.
Bu konuda bana güvenebilirsiniz.
Ancak belirli şartlar altında size bu sözü verebilirim. Aşağıda yazdıklarımı tam olarak okuyup uygulamanız şartı ile.
1)Klinik terk edilmeden önce mutlaka ve mutlaka soğuk uygulama başlamalıdır ve soğuk uygulama operasyon bölgesine 10 dakika tatbik edilmeli 10 dakika uygulamaya ara verilerek soğuk yanığının önüne geçilmelidir.
2)Hiç bir surette buz vs. soğuk materyaller cilde direkt uygulanmamalı bir bez ya da kağıt havlu üzerinden KURU SOĞUK uygulanmalıdır.Soğuk uygulama şişme ve kanamanın kontrolü için en önemli araçtır.Uzun süre kurallara uygun yapılan uygulama şişmeyi büyük ölçüde engeller.
3-) Operasyon yapılan gün soğuk uygulamayı destekleme için dondurma gibi hem keyifli hemde soğuk gıdalar alınabilir. Fakat  tercih edilen dondurma içeriğinde meyve  ya da çikolata parçaları olmamalıdır.Bu parçacıklar yara içerisine girebilir ve yarayı bozabilir. Sade dondurma önerimizdir 🙂
4-) Eve gidildiğinde uyuşukluktan ötürü çevre dokuları zedelememek için dikkatli davranılmalı ,uyuşukluğun geçip geçmediği dudakları ısırarak yada parmaklar arasında sıkıştırılarak kontrol edilmemelidir.
5-) Yazılan ilaçlar mutlaka alınmalı ve düzenli bir biçimde kullanılmalıdır.Ağrı olmasa da ilaçlara ara verilmemeli ve başlanan ilaca  kutu bitene kadar kullanılmaya devam edilmelidir.
6-) Tüm vucutta olduğu gibi ağız içi yaralarda da  temizlik ve hijyen yara iyileşmesini olumlu yönde etkileyerek hızlandıran bir faktördür.Dikişlerin kopacağından endişe edilmemeli ve operasyon bölgesinin ön ve arkasında ki dişler fırçalanmalı, ağız bakımına aynen devam edilmelidir.
7-) Ağız gargaraları mutlaka reçetelere ilave edilmeli ve kullanılmalıdır.Bu konuda yapılan en büyük yanlış ise ; gargara sonrası ağızın temiz suyla da çalkalanmasıdır. Ağız gargaralarından sonra 30 dakika beklenmeli bu süre boyunca ağıza su dahil hiçbir şey deydirilmemelidir. Gargara ağızdan tükürüldükten sonra ağıza alınan su vs. etkinliği bozmaktadır.
😎 Operasyon sonrası hergün yara dışarıdan hasta tarafından kontrol edilmeye çalışılmalı anormal şişme ,kanama ,ağrı  ya da uyuşukluk geçmemesi durumlarında mutlaka doktorla temasa geçilmelidir.
9-) Operasyondan 1 hafta sonra dikişlerin alınması için kontrole gidilmelidir.Gereğinden fazla duran dikişler sanılanın aksine yarıayı güçlendirmek yerine, hijyen bozukluğundan ötürü negatif etki etmektedir.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 4.7 / 5. Oy sayısı: 183

5 Comments
 1. Sertaç Kızılkaya

  Merhaba. Anlattığınız pek normal değil. Hekiminiz ile irtibat kurmanız iyi olur. Geçmiş olsun.

 2. Sertaç Kızılkaya

  Öyle yapmayın

 3. Neşe Taşdemir

  impillant takıldı ilk hafta ağrı yoktu 1 hafta sonra dikişler alındı ve alındıktan 2 gün sonra impilantın olduğu kemikte sancı başladı . Alt çenede arkada ılan impilant sancısını anlamak için dilimin altına parmağımı sokup çene kemiğine bastığımda ağrı hissediyorum bu normalmidir.

 4. Sertaç Kızılkaya

  Merhaba normal değil. En kısa sürede muayene olmalısınız

 5. Emine Baldan

  2.5 yıl oldu ımpilant yaptırmalı 3 tane yapıldı ama biri vidayı tutmadı ve tekrar yeniden yapıldı ve devamlı sorunlu olan vistada iltihap oluyordu devamlı şimdide dış ağrısı gibi ağrıyor normal mi lütfen yardımcı olun

Bana yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Zorunlu Değildir.)

× WhatsApp/Randevu Al