Kategori: Diş Tedavisi

Laminate diş

DİŞ ETİ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Diş etlerinin hastalandığını ve bu nedenle diş kaybedildiğini sanırım bilmeyen kalmadı. Daha önce de bir yazımda bahsettiğim üzere diş eti hastalığı da diş çürüğü gibi geliyorum dedikten sonra gelir. Belirti veren hastalıklardan korkmamak gerekir aslında. Tabi bu belirtilere kulak asar ve çaresine bakarsak. Aksi durumda diş ağrısı ve diş kaybı olabilir. Bunun ardından da, implant veya zirkonyum diş kaplama gibi tedavilere ihtiyaç duyulabilir.

Diş eti tedavisi ameliyatında amaç hastalığın ilerlemesidir.
Diş eti tedavisi İstanbul Avrupa yakası diş kliniği. olarak, zaman gerektiren bu işlemlere en hızlı biçimde başlamak önemlidir.
Diş eti tedavisi acıtır mı? İşlemin türüne göre diş etinizde anestezi sağlanarak diş temizleteme işlemi yapabiliyoruz. Bölgesel anestezide kişi kesinlikle bir ağrı sızı hissetmemektedir.
diş eti tedavisi anestezi ile yapıldığında hiç ağrı hissetmezsiniz.
Diş eti tedavisi antibiyotik kullanımı ile birlikte diş taşı temizliği gerekir.
Hastalığın tedavisi aşamalarında birinci basamak tedavi başlar. Diş eti kesimi gerekebilir.

DİŞ ETİ HASTALIĞI

Diş eti çekilmesi tedavisi

Diş eti çekilmesi tedavisi

Diş etinin hastalanma belirtileri kızarıklık, kanama, şişlik ve ağrı dır. Aynada diş etlerimize bakmasak bile dişeti kanamasını veya diş ağrısını farketmedim diyemeyiz. Yani tedavi için geç kalmanın bir mazereti olmaz. Aslında tedavi ihtiyacı oluşacağını dişler ve diş etleri belirti vermeden önce de anlayabiliriz. Nasıl mı? Hemen söyleyeyim. Birincisi diş fırçalama ve ağız bakımını düzenli yapmıyorsak mutlaka bir süre sonra bu sorunlar ile karşılaşacağız demektir. İkincisi ailemizde kalıtımsal olarak diş eti hastalığı sorunu yaşayanlar var ise biz de genetik olarak bu problemlere yakınız demektir. Şöyle bir düşünün bakalım ailede dişeti çekilmesi olan var mı? Tam protez kullanan var mı? Bütün dişlerini çektirmek zorunda kalan kişiler genellikle diş eti hastalığı nedeni ile bu duruma maruz kalırlar. Diş eti tedavisi içiin geç kalmadan diş hekimine baş vurulsa durum farklı olur tabi.

Peki diş hekimi diş eti tedavisini nasıl yapar? Bu soruya şöyle yapılır böyle yapılır demekten ziyade hekim diş eti sorunu ile kliniğe giden bir hastaya nasıl yaklaşır? Nasıl yaklaşmalıdır? Sadece dişlerini temizleyip göndermesi yeterli midir?

Diş eti hastalığı nedenleri:

En önemli konu diş eti hastalığının nedenini tespit etmektir. Yetersiz ağız bakımı , hatalı yapılmış diş dolguları, kalitesiz diş kaplamalar, diş sıkma veya gıcırdatma, burun tıkanıklığı, geniz alerji problemleri, kullanılan ilaçların yan etkileri gibi değişik nedenler ile diş eti hastalıkları ortaya çıkabilir.

Diş Apsesi Nasıl Geçirilir?

Enfeksiyon vücudun neresinde olursa olsun mümkün olan en kısa sürede kontrol altına alınmalıdır. Tıpkı bir yangın gibi hızlı bir şekilde ilerleyerek organizmayı tamamı ile bozabilir çünkü. Hele de diş ve çevre dokularındaki enfeksiyon kan yolu ile hızlı bir şekilde yayılır. Kalp kapakçıkları, böbreklerimiz, eklemler ve diğer organlar riske girer. Sorun büyümeden ortadan kaldırmanın yollarını aramalı ve en akılcı şekilde diş doktoruna muayene olunmalıdır.

Diş hekimi diş röntgeni ve ağız içi bulgular ile birlikte mevcut diş apsesinin nedenini anlamaya çalışır. Bu sorun bazen bir diş çürüğü, bazen eski bir kanal tedavili diş ve bazen de diş etlerimiz olabilir. Etken olan faktörün ortadan kaldırıması ilk etapta gerçekleştirilmesi icap eden harekettir. Onu ortadan kaldırmadan sistemin düzelmesi beklenemez.

Tamam etkeni bulduk ve ortadan kaldırdık. Şimdi ne olacak? Diş Apsesi hemen geçecek mi? Bazen sadece diş apsesine neden olan faktörü ortadan kaldırmak bile yeterli olabilir. Ancak süreci garantiye almak ve hızlandırmak için antibiyotiklerden faydalanılır. Bu sayede daha hızlı iyileşme elde edilebilir. Diş ve çevre dokuların sağlıklı, bakımlı, temiz olması büyük avantaj sağlar.

Oluşmuş bir apse durumu söz konusu ise apse drenajı olarak adlandırılan prosedüre geçilmelidir. Bu apse boşaltma işlemi kanal içerisinde veya apsenin olduğu diş etinden oluşabilir.

 

Devamını Oku
Ağza dikiş atılması

Cerrahi Diş Çekimi

Ne kadar korkutucu kelimeler değil mi? “Çekim” bu kelimeden korkmayan var mı acaba? Diş çekimi tabi film çekimi değil. “Cerrahi” bu kelime de uyku kaçıran bir kelime. İkisi bir araya geldiğinde de al başına sıkıntıyı! Yok yok siz korkmayın sakın. Diş çekimi de olsa cerrahi diş çekimi de olsa tamamen ağrısız  bir şekilde ve korkusuzca yaptırabilirsiniz. Tek şart var. Yapan kişinin konusunda iyi olması. Bu yazıda cerrahi diş çekimi ile ilgili doğru ve tecrübeler ile elde edilmiş doğru ve bilgilendirici bir içerik bulacaksınız.

Cerrahi diş çekimi nedir?

Diş çekiminin bir miktar uğraştıranına cerrahi diş çekimi deniliyor değil mi? Çekim çekimdir aslında. Ama daha fazla zaman ve alet kullanılarak diş çekildi ise bu cerrahi diş çekimi oluyor. Diş eti hsatalığı nedeni ile sallanan dişlerin çekilmesinde cerrahi çekim söz konusu  değildir. Dİşler sallandığı için kolaylıkla çekilir. Ama gömük veya kırık bir dişin çekimi gerekiyor ise işte cerrahi çekim budur. Ta kendisi. Bazen cerrahi diş çekimi sonrası yara yerinin daha hızlı iyileşmesi için ağza dikiş atılması da gerekebilmektedir.

 • Cerrahi diş çekimi ücreti ne kadar?
 • Cerrahi diş çekimi acır mı?
 • Cerrahi diş çekimi nasıl yapılır?

Bu soruları cevaplarıı da merak ediyor musunuz? İnternette hatalı çeviriler veya reklam amaçlı yazılar dışında kaleme alınmış pek bir yazı, içerik olmadığını biliyorum. Çok sayıda insanın da diş ağrısı çektiğini, bu diş ağrısından diş hekimi korkuları yüzünden kurtulamadıklarını da biliyorum. Bu nedenle burada doğruyu ve sadece doğruları yazacağım. Korkuları gidermek için değil doğruları duyurmak amacındayım.

DİŞ ÇEKİMİ ZOR MU?

Ön diş implant

DİŞ ÇEKİLDEKTEN SONRA BOŞLUĞA İMPLANT MI ZİRKONYUM DİŞ KAPLAMA MI? İŞTE BÜTÜN MESELE BU!

Kimi hastalar yirmi yaş dişi çekimini, çürümüş diş köklerinin çekimini, ortodonti tedavisi öncesi yaptıracakları diş çekimini kendilerine dert ederler. Tek tek anlata cağım hiç merak etmeyin. Şimdi önce diş neden çekilir onu doğru bir şekilde anlayalım. Sonra diş çekimi ağrısı neden yaşanır cevap bulalım. Bu ağrının olmaması için ne yapılması gerektiğini de anlatacağım tabi. Yazı içeriğini beğenir iseniz yorum bölümüne veya beğen kısmına ifade bırakmanızı rica edeceğim. Bu sayede ben de sizin için hazırladığım yazılar ile ilgili geri bildirim alıp ona göre içerik hazırlamaya gayret edeceğim.

Bu yazıda  diş çekimi neden gerekir? Diş çekilirken ağrı olur mu? Ağrısız diş çekimi mümkün mü? Diş çekiminden sonra nelere dikkat etmeliyiz? gibi sorulara yanıt bulabileceksiniz. Yazılanlar genel anlamda bilgilendirmek amacı ile kaleme alınmıştır. Her vaka farklılık göstermektedir. Ancak size net olarak şunu ifade edebilirim diş çekimi ağrılı bir işlem değildir kesinlikler. Korkmadan diş hekimine gitmeli ve ne gerekiyorsa geç kalmadan yaptırmalısınız. Az sonra okuyacaklarınız da sizin konu hakkında doğru bilgilenmenizi sağlayacak ve yersiz endişe ve kaygılarınızdan kurtulacaksınız.

DİŞ NEDEN ÇEKİLİR?

Kanal tedavisi ile kurtarılamayacak kadar kötü durumdaki dişlerin çekilmesi gerekebilir. Bazen de daha önce yapılmış kanal tedavili dişin çekimi söz konusu olur. Diş çürükleri, kırıklar, travma etkisi en yaygın görülen diş çekim nedenleri arasındadır. Ağızda bazen doğumsal olarak hiç sürmemiş gömük dişler bulunabilir.

Özellikle 20 yaş dişleri arka bölgede en son çıkan dişler oldukları için sürmek için yer bulamazlar. Bu dişler ya gömük kalırlar ya da öndeki dişleri sıkıştırırlar. Cerrahi diş çekimi denildiğinde de yirmi yaş dişi çekimi akla gelir. Gömük veya çürük diğer dişlerin de cerrahi olarak çekildiğini bilmek lazım aslında. Bazen de çenelerdeki yer darlığı nedeni ile eğri çıkan dişlerin çekilmesi gerekebilir. Özetler isek

 • Çürükler
 • Hatalı yapılmış dolgu kanal tedavili dişler
 • Enfeksiyonlu dişler
 • Eğri dişler ortodonti amaçlı olarak eğri dişler
 • Kök ucu erimesi olan dişler
 • Diş eti hastalığı nedeni ile tedavi edilemeyecek durumdaki dişler
 • Travma nedeni ile yerinden oynamış veya çatlak dişler.

istemesek de dişlerimizi kaybetmemize neden olan faktörlerdir. İş başa düştüğünde de diş çekimi ertelenmemeli zamanında çekilmelidir. Aksi durumda ağız kokusu, ağrı, enfeksiyon ve şişlik gibi sorunlar ile karşılaşabiliriz.

DİŞ ÇEKİLİRKEN AĞRI OLUR MU?

Bu soruya net ve kesin bir cevabım var. Hayır diş çekiminde ağrı hissetmezsiniz. Acı da olmaz. Sizi rahatsız edecek, canınızı yakacak bir işlem değildir diş çekimi. Tabi kurallara uygun ve doğru bir şekilde gerçekleştirilir ise. Senelerdir diş çekimi yaptığım her hastam ama hocam hiç acımadı. Bilseydim hiç korkmadan gelirdim, dün boşu boşuna heyecan ve korkudan uyuyamamıştım gibi beni mutlu eden cümleler kurarlar.

Yirmilik Diş Çekimi

20 yaş dişlerinin çekiminde diş kliniğine giderken yanınızda birisinin olması sizin için faydalı olacaktır. Çünkü operasyon sonrası bir soğuk kompres ile diş Kliniğinden ayrılmanız gerekir bir eliniz İle soğuk kompresi tutarken araba sürmeniz veya toplu taşımaya bilmeniz zor olabilir. Bazen baş dönmesi gibi problemi olan hastalarda işlem sonrası dikkatli olmak gerekebilir.

Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya estetik diş tedavileri ve implant Küçükçekmece

Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya estetik diş tedavileri ve implant Küçükçekmece

İltahaplı Diş Çekimi

Şimdi bir duralım. İltahaplı diş çekilmez. Klinik muayene ve röntgen değerlendirmesi ile dişin iltahaplı olduğuna karar veriliyor ise çekim öncesi antibiyotik kullanmak gerekir. Diş çekiminde ağrı hisseden hastaların büyük bölümü nu kategoridedir. Diş etrafındaki enfeksiyon lokal anestezi ilacının etkisini göstermesini engeller. Biz iyi bir anestezi maddesi kullansak bile diş uyuşmaz.  Bu durumda diş çekilmeden önce antibiyotik kullanılması önerilir. Antibiyotikeri kurallarına göre içmek ve hekimin çağırdığı günü aksatmadan kontrole gitmek gerekmektedir.

Kanal Tedavili Dişlerin Çekimi

Yapılmış kanal tedavisi var ve diş ağrısı şikayetiniz geçmedi ise bir sorun var demektir. Kanal dolgusunun sökülür yeniden kanal tedavisi yapılması veya dişin çekilmesi gündemde. Retreatment olarak adlandırılan bu yenileme işlemi için diş kökünüz uygun olmayabilir. Uygun olduğu durumda da fiyat bazı hastalara yüksek gelebilir. Çözüme ulaşılamıyor ise sonuç diş çekimi demektir.

Diş Eti Hastalığı Nedeni ile Çekim Gerekmesi

Bu durumdaki dişler genellikle çene kemiği ile zayıf bir tutunma halindedir. Bu kolay bir çekim demek oluyor. Dişi kaybedeğiniz için üzülürken diş  çok kolay çekileceği için sevinmek gibi duygu karmaşası yaratan bir durum bu değil mi? Üzülmeyin çekilen dişlerin yerine yenilerini yapak mümkün.

Çekilmiş dişte metal porselen kaplama ile diş arasındaki boşluğu görebilirsiniz.

Çekilmiş dişte metal porselen kaplama ile diş arasındaki boşluğu görebilirsiniz.

DİŞ ÇEKİMİ SONRASI MERAK EDİLENLER 

 • Diş Çekimi Sonrası yazıma göz atmadan önce aşağıda yazdıklarımı mutlaka okumanızı öneririm.

Çekim Yerinde Kanama: Cerrahi diş çekimi yapılan hastalar için özellikle çekim bölgesinde ağrı ve kanama olabilir. Diş çekimi sonrasında yemek yemeyi de zorluk ağız açmada zorluk olabilir. İşlem yapılmadan önce alınan ağrı kesici işlem sonrası ağrı duyulmaması için önemlidir. Ağrı kesicilerin şiş oluşmasını engelleyecek bir etkisi olduğunu da unutmamak gerekir. Operasyondan sonraki gün Ağrınız olmasa bile doktorunuzun size reçete ettiği ilaçları düzenli içmeniz iyi olacaktır.

Çekim Yerinde Ağrı: Nede olsa diş çekildi değil mi? Çekim bölgesinde ağrı olmaması için ilk gün ağrı kesici kullanılmasında fayda var. Ancak ağrı kesici ilaçları mideniz ve diğer organlarınız için yapacağı etkileşimler dikkate alınmalıdır.

Diş Çekimi ve Antibiyotik: Tedavi öncesi diş hekimi gerekli görür ise antibiyotik yazar. Diş çekimi sonrasında da antibiyotiğin devam edilmesi gerekebilir.  Bazen de antibiyotik diş çekildikten sonra kullanılmaya başlanır. Hekim yapılan diş çekimi ve kişinin genel sağlık durumunu göz önünde bulundurarak diş çekiminden sonra antibiyotik önermeyebilir. Her diş çekiminde antibiyotik kullanılması gerektiği düşünülmemelidir.

Ağza Dikiş Atılması: Cerrahi çekim yapılan bölgeye dikiş atılır. Ağza dikiş atılması linkinden daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Bu işlem yara yerini çabuk kapanması ve kanamanın olmaması için büyük fayda sağlar. Cerrahi diş çekimi sonrası ağızda dikiş atılmasından korkmamanız gerekir. Bu tamamen sizin daha hızlı iyileşmemiz ve çekim yerinde komplikasyon oluşmaması için gerekli bir işlemdir.

Ağız Gargarası: Diş çekiminden 24 saat sonra ağız gargarası yapabilirsiniz. Çekim bölgesini yavaş bir şekilde fırçalamanız iyi olacaktır. Bir hafta on gün gibi bir süre sonrasında dikişlerinin izin alınması için doktor sizi kliniğe çağırır. Dikiş alınması son derece kolay ve kısa süren bir işlemdir. Bunun için endişelenmenize gerek yoktur. Cerrahi işlem sonrasında dudaklarınızı çekiştirerek işlem bölgesine bakmanız dikişlerin bozulmasına ve kanamanın yeniden oluşmasına neden olabilir. Bu açıdan doktor tavsiyelerine uymanız Sizin için iyi olacaktır.

Cerrahi diş çekimi ücreti ne kadar?

Bu işlem için size ayrılan süre, kullanılan alet ve ekipmanlar, klinik amortismanları, maaşlar, hekim saat üzreti gibi giderler var. Tabi çok ucuz bir fiyat beklemeyin. Ama ödenemeyecek kadar da pahalı değil doğrusu. Diş çekiminin devlette de yapılabildiği halde birçok hastanın özel diş kliniklerini tercih ettiğini biliyoruz. Bunda en büyük etken sorunsuz işlemler. Sıra, kuyruk, randevu problemi olmaması, diş çekimi sonrası kontrol ve eksilen diş yerine bir diş yaptırma gibi ileri zamandaki işlemlerin de sorunsuz yapılabilmesidir. Cerrahi diş çekim fiyatı ne kadar dediğinizde 100 dolar seviyelerinde bir tutarın gerekebileceğini düşünebilirsiniz. Cerrahi diş çekme ücreti için TL değil de  döviz ile fiyat yazdım. Çünkü enflasyon nedeni ile bir iki yıl sonra bile yazıda verdiğim diş çekimi ücretinin güncel olmasını arzu ediyorum.

Devamını Oku

SÜRGÜLÜ PROTEZ

Diş hekimlerinin uyguladıkları tedaviler kişiden kişiye değişiklik gösteriyor. Çekilmiş dişlerin işlevlerini sağlayacak şekilde yeni dişler yapılması esas amaç. Yapılan dişin rahat kullanılması ise hasta için en önemli ve büyük ihtiyaç. Bunu sağlamak ise diş hekimlerinin hedefi. Sürgülü protezler, implant ve diğer hareketli protezler gibi çözümlerden sadece bir tanesi. Bu yazıda size sürgülü protez hakkında bilgiler vereceğim. Sürgülü protezin olumlu özelliklerinin yanı sıra olumsuz özelliklerini de öğreneceksiniz.

Tedavi kararına etki eden faktörlerden birisi de fiyat tabi. Bu nedenle implant fiyatları ila sürgülü protez fiyatları karşılaştırılması yapılacak. Kancalı protez fiyatları ile sürgülü protez fiyatı da kıyaslanacak tabi.

EN İYİ DİŞ HANGİSİ?

Protez Diş Fiyatları

Protez Diş

Çekilmiş diş için her ağızda en iyi tedaviyi belirlemek de hekimin görevi. Bir anlamda da sorumluluğu. Yapılabilecek o kadar çok tedavi alternatifi var ki artık. Bunları bir hastanın tam anlamı ile bilmesi ve seçmesi nerede ise olanaksız. Hasta kaybettiği dişleri için sürgülü protez, kancalı protez, implant üzeri protez, diş kaplama, zirkonyum diş, implant üzeri diş gibi tedaviler ile sonuca ulaşabilir. Bu çeşitli tedavi yöntemlerinden hasta için en uygun olanı seçmek ve uygulamak gerekiyor.

Hasta daha önce diş kaybetmediği ve protez diş veya implant yaptırmadığı için bu konuda tecrübesiz. Yapacağı en doğru şey hekimine güvenmek. Tabi önce güvenebileceği bir hekim bulmak. Bulduğu hekimin kendisine anlatacaklarını da doğru anlamak. Nasıl olacak peki çok yabancı olduğu bir konuda anlatılanları doğru ve tam anlamak. Biraz araştırma yapmak ve sağlık okur yazarlığı edinmek gerekiyor. Her tedavi için farklı özellikler, avantajlar ve dezavantajlar var. Bir de bu tedavilerin maddi boyutları var. Yapılacak tedavi implant ise implant fiyatları bütçeye uygun mu? Sürgülü protez ise sürgülü protez fiyatları ne kadar? İmplantın kullanım ömrü ne kadar? Sürgülü protezin ömrü ne kadar gibi sorular var. Öncelikle sürgülü protez nedir sorusuna cevap verelim ve bu yazıda size sürgili diş protezlerinin özelliklerini anlatalım. Avantajlarını sıralayalım. Olumsuz yönlerinden de bahsdelim tabi. Son olarak da sürgülü protez fiyatları hakkında bilgi verelim.

İmplant fiyatları ile sürgülü diş fiyatlarını yaklaşık da olsa karşılaştırabileceğiniz genel bilgileri verelim.

Sürgülü protez nedir?

Alt çene sürgülü protez

Alt çene sürgülü protez

Sürgülü protezler ile kancalı protezler birbirleri ile karşılaştırıldıklarında sürgülü diş protezleri kroşeli diş protezlerine göre estetik olarak büyük avantaj sağlarlar. Öte yandan protezin tutuculuğu da sürgülü protezlerde son derece iyidir. Ancak sürgülü protezlerin yapımında destek alınan dişlerin kaplanması  gerekir. Bu neden ile sürgülü tip protez fiyat olarak daha yüksektir. Maddi olarak bu nedenle dezavantajlıdırlar. Sürgülü protez fiyatları her ne kadar implant fiyatları kadar fazla bir meblağ tutmasada ucuz değildirler. Kancalı protezler ekonomik diş protezi kullanmak isteyenler için bunların yerine kullanılabilir. Yani bir alternatiftirler.

Az önce de belirttiğim gibi sürgülü diş protezi fiyatı ile kancalı diş protezi fiyatı farklıdır. Sürgülerin tutunacağı dişler kaplama yapılır. Hassas bir şekilde uyum gerekir.  Yapılan diş kaplama kenarlarındaki çıkıntılar ile protezin içerisindeki yuva birbirine kenetlenir. Hatasız bir ilişki kurulmalıdır. Aksi durumda diş kaplaması ile temas sağlandığında protez ile diş eti uyumu sorunlu olacaktır.

İyi Bir Sürgülü Protez Fiyatı Neden Yüksektir?

Kancalı protezde metal kroşeler görünür.

Kancalı protezde metal kroşeler görünür.

Bu hassasiyetteki bir için kullanılan malzemeler, dişlerin hazırlanması ve teknisyenin işçiliği mükemmel olmalıdır. Diş laboratuvarları sürgülü protezleri başardıklarında gerçek bir diş laboratuvarı olurlar. Az sayıda diş laboratuvarı bi tip protezleri hakkını vererek yapabilmektedir.

Destek diş sayısının fazla olması. Kaplama ile protezin hatasız uyumu için iyi malzeme, yüksek standartlarda işçilik ve kalite nedeni ile sürgülü protez fiyatları yüksek olmaktadır.

Sürgülü Protez Dezavantajları

Sürgülü diş protezi fiyatları yukarıda bahsettiğim nedenlerden dolayı diğer diş protez fiyatlarından pahalıdır.
Sürgülü hareketli protez her ne kadar takılıp çıkarılsa bile, kullanımında diş protezini tutan dişler ve sürgüler olduğu için sorun yaşanmaz. Tek dezavantajları fiyatlarının yüksek olması ve yemeklerden sonra temizlik ihtiyacının olmasıdır. Aslında diş temizliği zaten her yemekten sonra gereklidir. Madde madde yazalım:

 1. Yapım süreleri uzundur
 2. Daha fazla destek diş gerekir
 3. Planlamada her durum için uygun olmayabilirler
 4. Kaliteli malzeme gerekir
 5. Hassas işçilik gerekir
 6. Fiyatları yüksektir
 7. Kullanım ömrünün uzun olması için çok iyi yapım ve bakım gerekir.

Sürgülü Protez Avantajları

 1. Estetik olarak tatmin edicidirler
 2. Kanca yoktur
 3. İmplanta göre yapım süreleri kısadır
 4. Tutuculukları iyidir
 5. Dudak ve yanak gibi yumuşak dokuları iyi desteklerler.

İmplant Üzeri Hassas Tutuculu Protez

Hasta konforu öncelik olduğunda dişsiz ağızlarda da hassas tutucuların implant üzerine uygulanmaları gündeme gelir. İyi bir planlama ve uygulama sayesinde hastalar için tatmin edici olabilen implant üzeri hassas tutuculu protezler tercih edilir.

İmplant üzeri Protez diş

İmplant üzeri Protez

Kemik durumuna göre üst çenede en az dört implant gerekir. Alt çene için iki implantın yeterli olduğu implant zeri hareketli protezler kullanılabilir. İşin içerisine implant ve hassas protez birlikte girdiğinde yukarıda anlattığım şekilde fiyat da yükselecektir. Ancak ödenen paranın karşılığının tam olarak alındığı önemli tedavi yöntemlerinden birisidir. İmplant üzeri hassas tutuculu protezler sizin için iyi sonuçlar verebilen önemli tedavi metodlarından birisidir. Kullanım ömrünün uzun olması ve cerrahi risklere girilmeden gerçekleştiriliyor olamarı önemli artılarından sadece birisidir.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEĞİNİ DÜŞÜNDÜĞÜM YAZILAR

 

 

 

Devamını Oku

İMPLANT NE ZAMAN YAPILIR?

Dişlerin olmaması insan psikolojisi üzerinde negatif etki yapmaktadır. Dişler sadece tat alma ve yemek ısırma işlevi görmezler. Günlük yaşantıda sosyal faaliyetlerde önemli rol oynar. Maalesef Türkiye’de olması gerektiği gibi diş sağlığına önem verilmemektedir. Hastalıkların oluşmasına engelleyen tedbirler çocuk yaştan başlayarak alınmalıdır. Varsa ortaya çıkan problemlerin erken dönemde giderilmesi sağlanmalıdır. Zamanında müdahale edilmeyen diş çürüklerinin daha büyük problemlere yol açtığına biliyoruz.

Basit bir diş çürüğü tedavisi yapılacak dişin çekilmesi demek on kat daha yüksek maliyetli tedavilere kapı açmak anlamına gelmektedir. Düzenli yapılan diş kontrolleri sayesinde yeni başlamış diş çürükleri, arayüz çürükleri ve diş eti hastalıklarının tespit edilmesi mümkün olmaktadır. Bu sayede hem hastalık ilerlemeden ağrı gibi problemler ortaya çıkmadan tedavi yapmak mümkün olur ucuz ve kısa sürede gerçekleştirilen tedaviler mümkündür.
Bildiğimiz gibi 50 yaş ve üzeri insanlarda %60 oranında diş kaybı problemi görülmektedir. Senin eme fonksiyonunu bozan estetik görüntüyü bozan konuşma güçlüğü yaratan diş kaybı aynı zamanda psikolojik problem neydi de beraberinde getirir. Özellikle ön diş bölgesinde dişlerim yitirilmesi kişinin özmgüvenini kaybetmesine sebep olur. Bu durumda sosyal aktivitelerden uzaklaşmak ve yaşama sevincini yitirmek gibi belirtiler ortaya çıkar.

Sadece estetik görüntüyü bozmakla kalmayan diş problemleri vücutta kalp problemleri eklem hastalıkları mide rahatsızlıkları gibi problemlere de yol açar. Ağız bakımına düzenli yapan kişilerde ve toplumlarda diş problemlerinin ortaya çıkardığı rahatsızlıklar daha az olur. Erken dönemde tedavi edilmeleri nedeniyle de tedavi ücretleri ve tedavi için ihtiyaç duyulan zaman daha az olmaktadır. Bu şekilde hem diş yaptırmak için ayrılması gereken zamandan hem de ayrılması gereken paradan tasarruf etmek mümkün olabilmektedir. Zamanında yapılan diş tedavileri sayesinde diş problemlerine bağlı hastalıklardan da korunmak mümkün olmaktadır.
Gelişen teknolojiler sayesinde artık diş tedavileri de daha hızlı ve daha uzun ömürlü uygulanabilmektedir. Harap olmuş bir dişin üzerine yapılan estetik zirkonyum diş kaplama kendi dişiniz gibi bir görüntü vermesinin yanı sıra rahat bir çiğneme fonksiyonu Nada kavuşmanıza yardımcı olmaktadır. Çekilmiş dişler için uygulanan implant tedavisi sayesinde diş gibi kullanabileceğiniz yapay kökler

Devamını Oku

Estetik Diş Hekimliği

Bütün dişlerin zirkonyum kaplama yapımı

2007 yılı yaz döneminde yurt dışında yaşayan bir bayan daha önce yaptığım bir vakamı görmüş. Ben de bu dişlerden yaptırmak istiyorum diyerek geldi. Kendisi estetik diş yapımı ile ilgili internette birçok yazıyı okumuş, yapılmış dişlerin resimlerine bakmış. Kendi dişlerinin nasıl olacağı ile ilgili aşağı yukarı bir fikir sahibi olmuş. Daha önce de diş kaplamaları yaptırmış, ama maalesef memnun kalmamış.Yapılan diş kaplamalarının kendi orjinal dişlerine hiç benzemediğinden şikayetçi.

Durumuna baktığımızda bu hasta gerçekten haklıydı. Kendi dişleri halen sarı olduğu halde yapılan diş kaplamaları beyaz görünüyordu. Kaplamalar kendi dişlerinden daha büyük ve ağzını kapattığında da yükseklik yapacak şekilde uygulanmıştı. Baktığınızda yiyecekleri dişler iyi gibi görünebilir. Ancak fonksiyon ve estetiğin arada olması gerektiğini unutmamak lazım. Üst çene de sağa tarafta 2 3 ve 4 numaralı dişlerinin üzerinde porselen diş kaplamalar vardı. Bunlar mevcut kendi dişlerine göre daha büyük görünüyor ve az önce de bahsettiğim gibi bembeyaz yapılmış dişlerdi.

İlk iş olarak bunların sökülmesi gerektiğini belirttim. Diğer dişlerinde de aşınmalar mevcuttu. Bu nedenle maddi kaybını engellemek ve estetik görüntüyü verebilmek amacıyla kendi istek ve onayı da alınarak üzerine zirkonyum diş kaplama yapmaya karar verdik.

Önce yapılmış kaplamalar çıkarıldı ve geçici dişler hazırlandı. Daha sonra diğer kesim işlemi tamamlandı ve hemen aynı gün geçici dişler uygulanarak ölçü alındı. Laboratuvar aşamasını da hızlandırdık. Hastanın Türkiye’de günleri sınırlı idi. Bir haftada geri dönmesi gerekiyordu. Dört gün sonra yaptığımız provada dişlerin boyutlarını ve kapanışını ayarladık. Altıncı günde kendi gibi doğal görünen estetik biyolojik uyumlu zirkonyum diş kaplamaları takıldı. Hastamız dişlerini o kadar çok beğendi ki üst çenesindeki bütün dişlerini zirkonyum kaplama ile kapladığımız hasta diğer dişlerini de yaptırmak için Türkiye’de kalma süresini uzattı.

Biz de bu sayede, fotoğraf çekme ve yapılan işin size gösterme fırsatı yakaladık. Üst çene dişleri yapıldıktan sonra aldığımız fotoğraf ve dişler tamamlandıktan sonra çekilen fotoğrafları görüyorsunuz. Üst dişler de alt dişler gibi aşınmış ve durumdaydı. Yapılmış eski metal porselen diş kaplamalar uyumsuz idi. Renkleri farklı ve hacimleri büyük idi.

Doğal görünen fakat estetik ihtiyaçlara da cevap veren diş kaplamaları hastamıza uygulandıktan sonra aldığımız fotoğrafları ile görüyorsunuz.

Estetik diş kaplama Sağlıkla kalın.

Devamını Oku
Sigara lekeleri nasıl çıkar?

SİGARA LEKELERİ

Dişlerimizin sadece düzgün sıralanması estetik diş görüntüsü için yeterli olmaz. Diş rengi ve dişlerin temizliği iyi bir estetik diş görüntüsü için büyük önem taşır. Genellikle çay kahve ve sigara renklenmesi olarak adlandırdığımız diş lekeleri ile ilgili bilgi vermek istiyorum. Bana klinik pratiğimde gelen hastaların üçte birinin dişlerinde sigara lekeleri oluyor. Bu hastaların tamamı dişlerini iyi fırçaladığını söylüyor. Tanıdığım kişilerde bile bu durum ile karşılaşıyorum. Asla yalan söylemeyeceğini çok iyi bildiğim arkadaşların bile dişlerimi fırçalıyorum diyor. Ama dişlerinin üzeri lekeli. Demek ki diş fırçalamak diş temiz kalması için yeterli değil.

Ben sigara kullanmadığım için sigara içildiğinde dişlere ne yaptığımda ne oldu şeklinde bir geri bildirim yapamayacağım. Ancak 25 yıldır diş tedavileri ile meşgul olduğum için kimin ne kadar sigara tükettiği ve dişlerinin bundan ne kadar etkilendiği ile ilgili engin tecrübelere sahibim. Bu yazıda sigara lekelerinin ne şekilde oluştuğunu diş yapısının ve sigara miktarının diş lekeleri oluşumundaki etkisinden bahsedeceğim. Sigara lekeleri oluşmaması için ne yapılabilir? Oluşmuş sigara lekeleri nasıl çıkarılır sorularına da cevap vereceğim.

DİŞ YÜZEYİ

Öncelikle diş yüzeyinin sert ve parla mine tabakası ile kaplı olduğunu biliyoruz değil mi? Bu tabaka oluşumu anne karnında başlayıp diş sürme zamanına kadar beslenme, kullanılan ilaçlar ve geçirilen önemli hastalıklardan etkilenmektedir. Diş sürmesi tamamlandıktan sonra da yiyecek içeceklerin asitleri, kürdan kullanımı, sert fırça kullanmak, diş fırçasını diş yüzeyine bastırmak, reflü, diş sıkma ve diş gıcırdatma gibi olumsuzluklardan etkilenir. Bu saydığın durumlar diş minesini yıpratan ve aşındıran olumsuz etkilerdir. Mine yüzeyi ne kadar pürüzsüz olur ise o kadar zor kirlenir. Diş üzerindeki anatomik girinti ve çıkıntılar olsa bile yüzeyin parlak olması sigara lekelerinin oluşmasını zorlaştırır. Diş yüzey yapısından başka diş lekesi oluşumunu etkileyen önemli bir etken de dil ve dudağın diş yüzeyi ile temasıdır. Dişler nötral zon adı verilen dudak ile dil arasındaki pasif alanda yer alırlar. Diş dişlerin iç yüzeyi ile temas ettikçe bu bölgeler süpürülmüş yıkanmış olur. Aynı şekilde dudak ile diş ön kısımlarının temizlenmesi de söz konusudur. Dudak kaslarının pasif olması ve diş yüzeyini temizleyemediği durumlarda diş lekesi oluşumu daha fazla olmaktadır.

Diş taşı temizliği ile sağlıklı diş ve diş etleri

DİŞ LEKELERİ VE DİŞ TAŞLARI TEMİZLENDİĞİNDE KENDİ DİŞ RENGİNİZ ORTAYA ÇIKAR

Diş yüzeyindeki girinti çıkıntılar haricinde yüzey parlaklığı farklılık göstermektedir. Buzlu cam  ile parlak yüzeyli bir cam düşünün. Üzerine sigara dumanı üflendiğinde her ikisi de lekelenir. Ancak parlak yüzey kolayca temizlendiği halde buzlu cam yüzeyi maalesef lekeli kalacaktır. Diş yüzeyi de bu şekilde parlaklığı arttıkça daha az lekelenen yapıdadır. Diş üzerindeki dolgular da sigara lekelerinden olumsuz etkilenirler. Diş ile dolgunun birleştiği bölgelerde siyah çizgi şekline lekeler oluşur. Bu lekeler kaliteli malzeme ile yapılan diş dolgularında daha az oluşur. Diş hekiminin dolgu uygularken gösterdiği özen ve dikkat de diş dolgusu ile diş arasında oluşan bu lekelerin azalmasında etkilidir. En çok bonding ile aralıklı dişlerin kapatılması işleminde bu durum önem kazanır. Ön dişlerde görülen bu olumsuzluk bazen kompozit dolgu cilası ile giderilse bilse de genellikle diş dolgusunun değiştirilmesi gerekmektedir.

LEKE YAPAN MADDELER

Diş üzerindeki lekelerden genellikle sigara sorumlu tutulsa da aslında diğer etkenlerin de rol oynadığını bilmek gerekir. Diş lekeleri beslenme alışkanlıkları ile de doğrudan ilgilidir. Boyalı ve şekerli gıda tüketenlerde sigara lekelerine benzer lekeler oluşur. Çay ve kahve tüketiminin fazla olduğu durumlarda aynı sigara lekesine benzeyen kirlenme görülmektedir. Özellikle granül kahvenin diş aralarını ve yüzeylerini boyadığı bir gerçektir.  Demir şurupları da diş üzerinde istenmeyen lekeler neden olur. Çocukların daha sık kullandığı bu faydalı ilaç sonrasında iyi bir ağız diş temizliği gerçekleştirilmelidir. Aşağıda yer alan yorum bölümüne sizin dişinide leke yaptığını düşündüğünüz etkenleri yazarsanız herkes faydalanmış olur.

DİŞ LEKELERİ NASIL ÇIKAR?

Farklı nedenler ile oluşan diş lekeleri diş taşları ile birleştiğinde insanlar dişlerinden ümidi kesebiliyor. Bir daha eski beyaz dişlerine sahip olamayacaklarını düşünüyorlar. Aslında durum hiç de öyle değil. Yapmanız gereken sadece diş hekimine gidip diş temizletme işlemi yaptırmak. bu işlem için ödemeniz gerelken fiyat ise bir karton sigara fiyatı kadar. Ben olsam bir karton eksik alıp eksik içer ve en kısa zamanda dişlerimi temizletirdim. Hem kendimize hem çevremize gösterdiğimiz önem ve saygının göstergesi olan kişisel hijyenin önemli bir unsuru olan diş temizliği için senede en az bir defa da diş doktoruna gidilmesi önerilmektedir. Diş hekimi ziyartetlerini düzenli yapmaya ek olarak elektrikli diş fırçası ve diş ipi kullanımı diş lekelerinin oluşmasını önemli oranda azaltmaktadır.

Dişler üzerinde leke oluştuktan sonra bu lekelerin sizin çabanız ile çıkması pek mümkün değildir. Diş hekimine gittiğinizde yapılacak diş temizleme işlemi ardından sizin iyi bakım yapmanız sayesinde diş lekelerinin tekrar oluşmasını önleyebilirsiniz. Çevrenizden veya internet kaynaklarından limon, tuz, soda gibi malzemeler kullanarak diş lekelerinin çıkarabileceğiniz yönünde zararlı bilgiler edinebilirsiniz. Bunlar asit etkisi ile diş minenizin erimesine neden olur. Granüllü lalzeme olan tuz, soda veya diş beyazlatma tozları da diş yüzeyinizde mikro çizik ve aşınmalara sebebiyet verir.

 

Devamını Oku

EN İYİ İMPLANT VE ESTETİK DİŞ TEDAVİLERİ TÜRKİYEDE Mİ?

Dünyanız her geçen gün küçülüyor değil mi? Artık nerede ne oluyor, kim ne yapıyor, ne giyiyor, ne yiyor nereye gidiyor anında öğrenebiliyoruz. Üç beş yıl önce sadece ünlülerin yaşantılarını takip eden insanlar artık arkadaşlarını, akrabalarını, komşularını hatta doktorlarını anlık takip ediyorlar. Tabi kendilerinin de takip edildiklerini biliyorlar. Takip edilip kendileri dahil öz çekimlerine baktıklarında da daha güzel bir görüntü istiyorlar.

Sadece saçlar, burun diş değil cilt, dudak estetiği gibi işlemlerin uygulamasının hızla arttığı bir dönemdeyiz. İnsanlar şu veya bu nedenle daha iyi görünmek istemekte de haklılar tabi. Ama işe nereden başlamaları lazım. Burun, cilt, dudak, diş yapımı derken bu işin maddi boyutu da bir hayli artıyor. Size bu yazıda kendiniz için iyi bir şeyler yapmanız adına kişisel önerilerimi aktaracağım. Ne zaman diş estetiği? Ne zaman saç ekimi ve diğer estetik girişimler veya ameliyatlar gerekli bu konuda kendi fikirlerimi ileteceğim.

EN İYİ İMPLANT, EN İYİ ZİRKONYUM DİŞ KAPLAMA EN İYİ LAMİNATE TÜRKİYE’DE VEYA İSTANBUL’DA MI?

Sıraladığım tedaviler için dünyanın dört bir yanından Türk olan veya olmayan o kadar çok insan Türkiye’ye geliyor ki anlatamam. Neden bu işlemler için İstanbul’u tercih ediyor bu insanlar? Bu soruyu da sormak ve cevaplamak gerekiyor. En iyi implant, en iyi zirkonyum diş kaplama, en iyi laminate veneer diş kaplama burada diye mi geliyorlar? Hemen yanıt vereyim. Tabiki hayır. Ancak iyi eğitim almış yetenekli doktorlar ve modern tıbbi cihazlar ile verilen sağlık hizmetleri insanları cezbediyor. Fiyat olarak da karşılaştırıldığında Türkiye diş fiyatları ile Avrupa ve Amerika diş fiyatları arasında 10 kata kadar çıkan ücret farkları söz konusu olabilmekte.

NEDEN TÜRKİYE?

Ucuz ve kaliteli sağlık hizmeti almanın mümkün olduğu Türkiye toprakları gerek hekim, gerek kurulu sağlık tesisleri ve hastaneler olarak göz doldurmakta. Sağlık turizmi için sadece implant diş, estetik diş, saç ekimi göz ameliyatı yapılmıyor gördüğünüz gibi. İnsanlar cilt, yüz germe, meme büyütme, dudak şekillendirme gibi girişimsel işlemler için de Türkiye yi tercih edebiliyor.

Öncelikle yazının devamını okurken veya okuduktan sonra bana yorum olarak aman doktor bey ne yapıyorsun, biz paramızı hazırladık diş yaptırmaya gelecektik sen dişlerinize dokunmayın diyorsun demeyin. Önce beni anlamaya çalışın. Kendinizi benim yerime koyun. Sonra siz ne yapardınız ona göre fikrinizi belirtin lütfen.

Şimdi gelelim ne demek istediğime. Temel ihtiyaçlar dahiline giren tedavileri aksatmayın tabi. Hele de korucu ve önleyici nitelikte olan işlemleri siz takip edin ve gününü geçirmeden hekime gidin. Örneğin mamografi çekimi. Belki de geç kaldığınızda ilerlemiş ve tedavisi oldukça zorlaşmış kötü huylu hücrelerin bütün vücudunuzu sarmasını engelleyecek basit bir tetkik değil mi? 40 yaş üzeri kolonoskopi gibi. Belki de erkekler için zorunlu hale getirilmesi gereken prostat tetkikleri gibi. Kan tahlilleri ve tansiyon ölçümlerinizi zaten düzenli yaptırdığınızı kabul ediyorum.

Peki ne yaptıralım? Bu rutin kontrolleriniz yapıldı ise ve sizi hala rahatsız eden sorunlarınız olduğunu düşünüyorsanız tek tek ele almak gerekir.

 

 

Devamını Oku