Kategori: Genel

İYİ BİR DİŞ KAPLAMA ZİRKONYUM

Diş kaplama gereksinimi ortaya çıktığında normal olarak önce en iyisi hangisi diyerek bir araştırma yapılır. Uzun yıllar kullanılmak üzere en estetik ve sağlıklı diş kaplamasını yaptırmak isteriz. Diş hekimi Sertaç Kızılkaya dan estetik zirkonyum diş kaplamalar ile ilgili bilgi aldık. En iyi diş kaplama hangisi, diş eti çekilmesi kaplama dişten mi kaynaklanır, hangi diş kaplaması ile en iyi estetik sonuç alınır, diş kaplama fiyatları ne kadar,zirkonyum diş fiyatı neden daha yüksek gibi sorulara cevap aradık.

Şimdi sıra ile sorularımız için aldığımız yanıtlara bakalım. Hem de konusunda tecrübeli ve yıllardır birçok vakada eşsiz tecrübe edinmiş bir diş hekiminden.

Sizleri her zaman olduğu gibi internette dolaşan ve doğruluğu bile tartışmalı yalan yanlış bilgilerden kurtarıp konusunda uzman bir kişiden aldığımız doğru bilgiler ile aydınlatmak bizim görevimiz.

Diş kaplama çeşitleriİyi Bir Diş Kaplamasının Nasıl Olması Gerekmektedir?

Öncelikle estetik açıdan iyi bir diş kaplama nasıl olmalı bu konuyla ilgili bilgi sahibi olmak da fayda olacaktır. İyi yapılmış bir diş kaplamasında aranan özelliklerin en başında hiç şüphesiz diş kaplamasının dayanıklılığı gelmektedir. Çiğnemeden kaynaklanan baskılara karşı  dayanıklı diş kaplamaları yapıldığı taktirde uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanımı mümkün olabilmektedir. Özellikle de diş gıcırdatma ve sıkma problemi yaşayan kişiler için diş kaplamasının dayanıklılığının daha da büyük önem taşıyacağını belirtmekte fayda var.

Diş için önemli olan bir diğer önemli beklenti ise estetik görünüm kazandıran altyapı malzemeleri. Zirkonyum diş kaplamada metal kullanılmaz. Onun yerine zirkon altyapı kullanılır.  Ağızda son derece estetik bir yapı oluşturan uygulamalar yapmak için metalsiz seramikler kullanılır.

Güzel dişler kişiye kendisini özellikle psikolojik açıdan iyi hissettirecektir. Yapılan zirkonyum diş kaplamalar yalnızca renkleri ile değil yüzey özellikleri, biçimleri ve ışık yansıtma özellikleri bakımından da doğal diş görünümüne sahip olur.

Zirkonyum diş yapımı hakkında bize bilgi verebilir misiniz?

ZİRKONYUM DİŞ YAPIMI

Sağlıklı gülüşler için mükemmel bir seçenek olan zirkonyum diş kaplama uygulaması için yapılmakta olan hazırlık aşaması diğer porselen diş kaplama uygulamaları ile benzer niteliktedir. Zirkonyum kaplama yapılacak olan dişlerde daha az kesim yapılması mümkün olabilmektedir. Dişin daha az kesilmesine ihtiyaç duyulması demek aynı zamanda sıcak ve soğuk hassasiyetinin de oldukça az olması anlamına gelmektedir. Kesim işlemi yapılan diş üzerinde aynı seans geçici diş uygulanmaktadır. Hastanın mevcut diş eti durumuna göre diş hekimi ölçüyü ne zaman alacağına karar verir.

Estetik diş kaplama uygulamalarında diş hekimi tarafından alınan hassas ölçü bütün detayları modele aktarır. Alınan ağız ölçüsü laboratuvara aktarılır. Laboratuvar alçı modelini hazırlama işlemini gerçekleştirir. Hazırlanan model üzerinde zirkonyum uygulaması için bilgisayar taraması gerçekleştirilerek ekrana aktarımı gerçekleştirilen görüntü, işlem yapılacak olan hastanın ağzı ile bire bir aynı olma özelliğine sahiptir. Üç boyutlu tasarım programı vasıtasıyla önerilen diş kaplama biçimi ekrana yansır. Tüm bu ortamda hastaya en uygun diş tasarımı en mükemmel biçimde gerçekleştirilir. Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya iyi bir gülüş tasarımına ve dayanıklı dişlere sahip olmak isteyen hastalarına beklentileri doğrultusunda en doğru tedaviyi bu yöntem ile uygulamanın mümkün olduğunu belirtti.

ZİRKONYUM DİŞ FİYATLARI NE KADAR?

Ağız sağlığı son derece önemlidir. Ancak sadece sağlık açısından değil estetik açıdan da diş önemlidir. Zirkonyum diş fiyatları forum platformlarından öğrenilebilir. Ancak zirkonyum diş fiyatlı, uygulamayı gerçekleştiren doktora ve kliniğe göre değişiklik göstermektedir. Yine de sizin için bu konuda bilgi sahibi olmak çok önemli ise zirkonyum diş fiyatları forum sayfalarına bakmak yerine sizin için güvenilir ve ulaşılabilir diş hekimi ile görüşerek öncelikle ihtiyaçlarınızı belirlemelisiniz. Her kişi için uygulanacak diş tedavi şekli farklıdır. Doktorunuz size yapacağı muayene sonrasında diş tedavi fiyatları ve tedavi süresi ile ilgili bilgi verir.

Sizin zirkonyum dişin tane fiyatını veya implant fiyatı öğrenmeniz birşey ifade etmez. Çünkü size gerçekten bu tedaviler uygun mu ve hangi şartlarda yapılacak önemli olan  da budur.

Sağlıklı ve dayanıklı yapılan ve hastaya büyük avantajlar sağlayan nitelikte zirkonyum diş fiyatları forum sayfalarından araştırdığınızda kafanız daha da karışır. Hangi vakada hangi tarihte yapılan işlem ile ilgili bir fiyat gördüğüünüzde sizde ön yargı oluşur. Fiyatların çok yüksek olduğunu düşünüp vazgeçebilirsiniz veya bana uygun bu fiyatlar diyerek yola çıkıp sonuç almadan moral bozukluğu yaşayabilirsiniz.

ZİRKONYUM DİŞİN KALİTESİ

Sadece fiyat değil konuyla ilgili bilgi sahibi olunması sayesinde  yapılan diş kaplama işleminin bir sanat eseri olduğunu anlayacaksınız. Diş kaplamalarının fabrikadan çıkmadığını hekimin heykeltraş gibi dişi yontması ve sonrasında diş laboratuvarının da bunu üzerine doğal bir diş resmettiğini göreceksiniz. Malzeme ne kadar kaliteli olursa olsun iyi bir işçilik olmadan başarılı bir tedavi Sonucu evde etmek  mümkün olmamaktadır. Zirkonyum diş fiyatları da satın alınan bir malzemeye göre değil verilen emek ve yapılan teknoloji yatırımının toplamı ile belirlenir.

ZIRKONYUM DIŞ BAKIMI NASIL OLMALIDIR?

Estetik bir görünüme kavuşmak ve sağlıklı dişlere sahip olmak isteyenler zirkonyum diş kaplama yapımı sonrası ekstra bir çaba göstermek zorunda değildir. Doğal dişlere yapılması gereken bakım ile zirkonyum diş bakımı aynıdır. Sağlıklı dişler ve güzel gülüşler için uygulanan zirkonyum diş bakımı bir özellik göstermez. Zirkonyum diş bakımı için düzenli olarak yapılan bir diş fırçalama ve iyi şekilde sağlanmış olan ağız hijyeni yeterli olacaktır. Konuyla ilgili olarak daha detaylı bilgi almak için https://www.drsertac.com/zirkonyum adresini ziyaret edebilirsiniz.

Devamını Oku

İmplant Yapımı Nasıl Oluyor?

Bildiğimiz gibi çekilen dişlerin yerine, onların işlevlerini gerçekleştirmek üzere implant koyulabilirmektedir. İmplantın gövdesi diş kökünü taklit eder. İmplant malzemesi olarak vücudun uyum sağlayabildiği titanyum kullanılır. Estetik diş tedavileri zirkonyum diş kaplama ve lamina diş ile ilgili soruların yanı sıra implant uygulaması nasıl gerçekleştiriliyor? İmplant yapımı aşamaları nelerdir, implant herkese yapılabilir mi, implant kaç yıl kullanılır ve İmplant fiyatları ne kadar gibi sorular sıklıkla sorulmakta. Bu yazıda implant yapımı ile ilgili bilgi vermeye çalışacağım. İmplant uygulanmasında en önemli kriter implantın başarısıdır. Başarılı bir implant uygulaması, implant fiyatı veya implant markasından ziyade, implantın doğru planlanıp kurallara uygun yapılması ile ilgilidir. 

Diş çekildikten sonra çekim boşluğundaki yara bir hafta içerisinde kapanır. İlk çekildiğinde çekilmiş dişin olduğu bölge dilimiz tarafından oldukça yadırganır. Ancak zaman içerisinde dil dudak ve yanaklarımız bu boşluğa uyum sağlar. Çekilen dişin fonksiyonu kaybedilmiştir. Çiğneme fonksiyonu daha az gerçekleştirilir. Besinler daha az öğütülür. Çekilen diş bölgesinin durumuna göre dudak ve yanakta çökme olabilir. Konuşmamız olumsuz etkilenir. Estetik görüntü olarak da özellikle ön bölgede dişlerin eksik olması büyük olumsuzluk yaratır. Yukarıda saydığımız bir çok istenmeyen durumu gidermek amacıyla eksik diş bölgesinin tedavi edilmesi yani yerine yeni bir diş koyması gerekir. Bu da implant yapımı ile mümkündür.

İmplant yapımı diş eksikliğinin giderilmesi için en iyi alternatiflerden bir tanesidir. İmplant uygulanabilmesi için çene kemiğimde yeterli hacim bulunması gerekir. Çekilen diş boşluğunda geride kalan çene kemiği içerisine diş kökünün uzunluğu ve çapı ile benzer hacimde bir implant yerleştirilmesi amaçlanır. Kemik bulunmadığı durumlarda başarılı bir implant yapılması mümkün olamaz. Çünkü implant üzerine gelen kuvvetler için yeterli direnç sağlanması mümkün olmaz. Klinikte yapılacak muayene ve röntgen  bulguları sayesinde uygulanacak implant çarpı oluyor ve açısı ile ilgili planlama yapılır. Bu sayede sorun yaşamadan başarılı bir implant uygulaması yapmak mümkün olmaktadır. Yeterli kemik dokusu bulunmayan bölgelerde ileri cerrahi işlemler ile kemik tozu uygulaması veya kemik grefti sayesinde hacim kazanılır. Daha sonra bu bölgelere implant uygulaması yapılabilir.

Yeterli hacimde kemik bulunduğunu varsayarsak, implant yapım aşamaları şöyle gerçekleşir. 

İmplant Yapımı Aşamaları

Planlama sonrasında işlem yapılacak bölge lokal anestezi ile uyuşturlur. Tıpkı diş çekiminde yapılan anestezi gibi ilgili bölgede tamamen uyuşukluk hissedersiniz. Yapılan işlemler hiçbir şekilde ağrı vermesi mümkün değildir. 

İmplant Yapımı Nasıl Oluyor

Önce diş eti kaldırılır. Uyuşukluk için yapılan anestezi kanamayı da engeller. Bu sayede dişeti kaldırıldığında pek kanama olmaz. Dişeti kesilmeden diş etini üzerinden uygulanan flepsiz implant uygulaması da mümkündür. Diş eti kaldırılmadan implant yuvası açılmak istendiğinde her zaman kemik tam olması gereken bölümüne delik açılamayabilir. Bu nedenle daha garantili işlem yapmak istendiğinde, diş eti kaldırılarak implant yuvası açılır. 

İmplant sistemlerinin uçları uygulanacak çap ve boya göre yuva açar. Sıralı olarak kullanılan bu uçlar sayesinde çene kemiği içerisine tam uyumlu bir yuva açılmış olur. İmplant bu yuvanın  içerisine vidalanarak yerleştirilir. Kemik ile uygulandığı ilk anda implantlar ile kemiğin tutunmasının sağlanabilmesi için implantın gövdesi yivli şekildedir. Bu sayede kemik hücreleri implant yüzeyine yapışana kadar hareket etmesi engellenmiş olur.

İmplantların uygulanmasında kemiğin ısınmamalı için serum fizyolojik sıvı ile soğutma sağlanır. Uçların devir sayıları ve tork kuvvetleri özel cihaz (Fizyodispenser) sayesinde ayarlanır. İmplant yerine yerleştirildikten sonra üzerindeki taşıyıcı parça çıkarılır. İmplantların üzerine kapağı yerleştirilir. Dişeti altında kaynama süresi sonuna kadar bekleyecek olan ince bir kapak vardır. 

İmplant Yapımı Sonrası Bekleme Süresi

Uygulanan implantın çene kemiği içerisinde kemik ile bağlantı sağlaması zaman alır. Bu süre gelişmiş implant yüzey teknikleri sayesinde gün geçtikçe kısalmaktadır. Genellikle altçene için iki ay üst çene için üç ay beklemek tavsiye edilir. İmplant uygulandıktan hemen  sonra üzerine diş yapılması mümkün olsa da başarı oranı çok yüksek olmadığı için mecbur kalınmadıkça tercih edilmez. Kemik ile kaynama süresi tamamlandıktan sonra güzelleri açılır ve iyileşme vidaları takılır. Bu işlem de küçük bir cerrahi işlemdir. Healing adı verilen metal başlıklar diş etinin altındaki implantı ağız içerisine açar. İyileşme başlığı takıldıktan sonra 7-8 gün süre ile bekleyip diş etini toparlanması ve sonrasında ölçü alınması gerekir. Ölçü için hazır olan olan implant ve çevre dokulara özel ölçü parçaları takılır.

Ağız içerisindeki implantların konumu modeli aktarılır. Bu aşamadan sonra Laboratuvar diş eti kalınlığında özel dayanaklar hazırlar. İmplant üzeri dayanakların paralel olması büyük önem taşır. İyi bir Laboratuvar aşaması sonrasında hazırlanan alt yapı prova edilir. İmplant ile üzerindeki diş kaplama köprü veya uyum sağlaması implantın uzun ömürlü olması için gereklidir. İmplantın yapım aşamaları her vakada farklılık gösterebilir. Yukarıda size genel olarak uygulama aşamalarını anlatmaya çalıştık. Sizin için uygulanacak implantın aşamaları hakkında bilgi almak isterseniz randevu alarak muayene olabilirsiniz. Bu konuyla ilgili diğer bir yazıyı https://www.drsertac.com/implant adresinden okuyabilirsiniz.

Devamını Oku

Diş Kaplamasının Ömrü

Dişlerimizin kırık, çürük veya enfeksiyon gibi nedenlerle hasara uğraması durumunda; hem dişin fonksiyonelliğini sağlamak hem de estetik güzelliğini geri getirmek için diş kaplaması yöntemine başvuruyoruz. Diş kaplamasının esas amacı, kaybedilen dişlerin eski özelliklerine yeniden kavuşturulmasıdır. Diş kaplamasının ömrü ise çeşitli değişkenlere bağlıdır.

Diş çekimi durumlarında ortaya çıkan görüntü birçok kişi için pek de hoş değildir. Bu nedenle hastalar bir an önce diş kayıplarını gidermek isterler. Fakat çekim yapılan yerin iyileşmesi için zaman gerekir. Çünkü burada “çekim yarası” denilen ufak bir yara oluşacak ve ikileşmesi yaklaşık 1 ayı bulacaktır. Bu süre içinde hareketli geçici bir protez takılabileceği gibi geçici bir diş köprüsü de yapılabilir. Boşluk dolduktan sonra ise implant veya diş köprüsü yapılmalıdır. Gereğinden önce yapılan tedaviler olumsuz sonuçlar doğururlar.

diş kaplamasının ömrü

Diş kaplamalarının uzun ömürlü olup olmayacağına etki eden faktörlerden biri de kullanılan malzemedir. Malzeme ağız içindeki aşınmalara ve renk değişikliklerine karşı dirençli olmalıdır. Bu nedenle ABD ve Avrupa’da sıklıkla zirkonyum diş kaplamaları kullanılmaktadır. Zirkonyum kaplama ağız içi aşınmalarına ve renk değişikliklerine karşı dirençlidir. Uzun yıllar ilk yapıldığı günkü gibi kalır. Zirkonyum kaplama ile malzeme kaynaklı problemler ortadan kalkmıştır.

Diş Kaplamasının Ömrü’nü Etkileyen Faktörler

Diş kaplamasının ömrünü etkileyen en önemli faktörlerden biri de ağız bakımıdır. Diş eti sağlığını önemseyen ve düzenli ağız bakımı yapan kişilerin kaplamaları daha uzun ömürlü olur. Eğer siz de kaplama yaptırdıktan sonra dişlerinize özenle bakarsanız, kaplama dişlerinizi kendi dişleriniz gibi uzun yıllar rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Diş tedavilerinde en önemli faktörlerden biri de uygulamanın doğru yapılmasıdır. Hem hastanın fiziksel hem de biyolojik yapısına uygun olan bir tedavi uygulanmalıdır. Bu kriterlere dikkat edilirse, diş köprülerinde kırılma veya sallanma gibi problemler meydana gelmez.

Diş kaplamasının ömrünü ise destek dişlerin sağlığı belirler. Bu nedenle diş kaplaması veya köprüsü yapılmadan önce, alttaki dişin sağlığı dikkatli bir şekilde kontrol edilmelidir. Panoromik diş rant geni sayesinde dişlerin; çene kemiği ile bağlantıları olup olmadığı anlaşılabilir, kanal durumları tespit edilebilir ve kök ucu enfeksiyonları -eğer varsa- görülebilir. Bu durumlarda dişin sallanıp sallanmadığı ve diş eti sağlığı da önemli bir kriterdir.

Destek olarak kullanılacak dişler, sağlıklı değilse diş köprüsü veya diş kaplaması ne kadar kaliteli yapılırsa yapılsın diş kaplamasının ömrü fazla uzun olmayacaktır. İmplant uygulaması ise implant çapı ve boyları yeterli desteği sağlayacak şekilde yapılmalıdır. İmplantların çevresindeki kemik dokusunun sağlığı diş kökü sağlığını doğrudan etkiler. Kaplamalar sağlam fakat implant çevresinde bir kemik problemi varsa, bu diş kaplamasının ömrü de uzun olmayacaktır.

Diş hekimi Sertaç Kızılkaya, diş köprülerinin bilimsel kriterler göz önüne alınarak dikkatli bir şekilde yapılması durumunda 10 yıl ve üzerinde sağlıklı bir kullanım süresinin olduğunu söyledi. Özellikle zirkonyum kaplamalarda hem estetik hem de fonsiyonellik bir arada bulunmaktadır. Bu da zirkonyum kaplamanın tercih edilmesine sebep olmaktadır. Bu nedenle birçok diş problemi olan insan, Türkiye’ye diş hekimi Dr. Sertaç Kızılkaya’ya tedavi için gelmekte ve zirkonyum kaplama tedavisi almaktalar. Dr. Sertaç Kızılkaya, yurt dışından gelen hastalarının tedavi sonrası uzun yıllar boyunca sorunsuz bir şekilde dişlerini kullanabildiklerini belirtti. Esteti diş kaplamaları, diş köprüleri, implant ve diş beyazlatma gibi konularda ayrıntılı bilgi almak için www.drsertac.com‘dan bilgi alabilirsiniz.

Devamını Oku
Zirkon Diş Kanal Diş Kanal Tedavisi (endodonti) Diş ağrısı tedavisi Lamine Diş fiyatları(LAMİNATE VENERLER) İmplant Diş riskleri Diş implant fiyatları

Estetik Diş Kaplaması Zirkonyum

Estetik diş kaplaması zirkonyum , gün geçtikçe Avrupa ve Amerika’da popüler olan bir diş kaplama hizmetidir. Ülkemizde de her geçen gün daha çok adından söz ettirmektedir. Estetik diş uygulamaları için tercih edilirler. Bu malzeme, popülaritesini içinde barındırdığı birçok avantaja borçludur.

Bunlardan bazıları şunlardır:

 1. İleri düzeyde dayanıklı,
 2. Aşınma ve yıpranmaya karşı dayanıklı,
 3. Diş çekimi ihtimalini azaltan,
 4. Metal destek gerektirmez,
 5. Kolay istenilen boyut ve şekle modifiye edilebilir,
 6. Vücudunuzla tam uyumludur.

Zirkonyum kaplamanın saydığımız bir çok özelliğinin yanında kişiye kazandırdığı estetik diş görünümünün önemi de çok
büyüktür. Dişlerinin güzel ve sağlıklı olması, doğal bir gülüşe sahip olmak;
eminiz ki, herkes için çok önemli bir kriterdir.

Zirkonyum kaplama sadece sahip olduğunuz kırık, çürük, bozuk dişleri yenileri ile
değiştirmekle kalmayacak, dahası bu işlemden sonra dişlerinizin şekli
eskisinden daha iyi olacaktır. Bu da yüzünüzde doğal bir gülümsemeye sahip
olmanızı sağlayacaktır.

Son yıllarda zirkonyum kaplama üreticileri, yalnızca estetik açıdan gelişmiş
ürünler üretmekle kalmadılar; kaplamaların sağlamlığını da ileri düzeye
çıkardılar. Bu durum, diş sağlığına önem verenlerin bu kaplama türüne
yönelimini de arttırdı. Ayrıca bu kaplama türünün insan vücuduna tam uyumlu
olması, diğer kaplama türlerinde yaşanan vücudun yabancı maddeleri reddetmesi gibi
problemlerin zirkonyum kaplamanın popülaritesini perçinleyen diğer bir unsur
olarak karşımıza çıkmaktadır.

Zirkonyum Kaplama Porselen Kaplamadan Neden Daha Avantajlıdır?

Porselen diş kaplamanın çok yaygın kullanılıyor oluşu, günümüzde de önemli bir gerçek. Porselen
diş kaplama, yüzyıllar boyunca insan vücuduna uyumlu bir madde olarak, diş
sağlığı tarihindeki yerini korudu. Fakat birçok insan için doğal bir gülüşün
önemi paha biçilemez. Bu nedenle zirkonyum kaplama günümüzde altın kaplamanın
tahtını elinden almak üzere.

Estetik Diş için zirkonyum kaplama kullanılmaktadır.

 

Zirkonyum Kaplamanın Dezavantajları Var Mı?

Elbette(!) eğer tembel bir diş hekiminde tedavi görmek istiyorsanız… Zirkonyum
kaplamalar, diş hekimlerini diğer kaplama türlerine göre daha çok
uğraştırır. Bu da diş hekiminizin daha kaliteli iş çıkarmasını ve daha çok
çalışmasını gerektirmektedir. Bir anlamda diş hekimini diş sanatçısı olmaya
zorlamaktadırlar. Eğer kaliteli bir diş sağlığı hizmeti almak istiyorsanız,
işini bir sanat eseri imiş gibi yapan hekimlerin sıklıkla zirkonyum kaplamaya
yöneldiğini ve bu yükselen trende önem verdiğini göreceksiniz.

Estetik Diş Kaplaması Zirkonyum Pahalı Mı? Zirkonyum Fiyatı ne kadar?

Elbette fiyatlar ülkeden ülkeye, dönemden döneme ve hastadan hastaya değişen bir durumdur.
Ayrıca diş hekiminizin tecrübesi ve sanatındaki yetkinliği ile de doğru
orantılı. Güzel bir gülüşe sahip olmak ve vücudunuzla en uyumlu maddeyle kaplı
dişlere sahip olmanın da bir fiyatı var. Fakat bunu vereceğiniz ücrete karşılık
alacağınız performansa göre değerlendirirseniz yüksek bir meblağ olmadığını
göreceksiniz. Çünkü her şeyin başı sağlıktır. Fiyat almak için buraya
tıklayabilirsiniz. Bize WhatsApp ile ulaşabilirsiniz.

yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Devamını Oku
Zirkonyum diş kaplama 2017 fiyatları

ESTETİK DİŞ HEKİMLİĞİNDE ZİRKONYUM DİŞ KAPLAMA NEDEN TERCİH EDİLİR?

Diş kaplaması yapmaktan bahsettiğimizde önce bunu ne anlama geldiğini doğru bilmemiz gerekiyor. Dişin üzerine kaplama uygulamak bir dişin veya implantın üzerini örten biyolojik sınırlar ile uyumlu dişi taklit eden uygulamadır. Diş kaplaması öndeki veya arkadaki dişler ile sınırlandığı gibi diş eti ile birleşme çizgisinde de bir sınırı vardır. Bunu yanı sıra üst çene dişleri ile kapanış pozisyonunda teması olması nedeni ile yüksekliği de karşı çene dişlerin çiğneme yüzeyi ile sınırlıdır. Dişin üzerini çepeçevre saran kaplamalar olduğu gibi dişin belirli yüzeylerini kapatın diş kaplamaları da uygulanabilmektedir. Diş hekimliği uygulamalarında en çok tam kuron ve laminate veneer olarak adlandırılan iki çeşit diş kaplaması kullanılır. Dişin etrafını çerçeve gibi saran eski tip kuronların da uzun yıllar dişi koruma ve estetik amaç ile kullanılmış olması belki de bugünkü modern diş hekimliği uygulamalarının bir temel taşı olmuştur.

ZİRKONYUM UYGULAMASI

Kaplamalar dişin üzerine ister bölgesel ister tam kaplama şeklinde uygulansın yapıştırılması gerekir. Bu işlem için siman adı verilen diş hekimliği’ne özel yapıştırıcılar kullanılır. Aslında yapıştırma özelliğinden çok her iki yüzeyin arasına ağız sıvılarının ve bakterilerin girmesini engelleyen sistemlerdir. Diş kaplamaları genellikle dişlerin fiziksel dayanımlarının arttırmak amacıyla yıllardır kullanılmaktadır. Son yıllarda sadece dayanıklılığı arttırmak için değil estetik görünümü daha iyi duruma getirmek için diş kaplamalar sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır. Estetik beklentilerin artması diş kaplamalarında farklı malzemelerin kullanılmasına neden olmuştur. Günlük yaşantıda daha iyi bir gülümseme ve doğal diş görüntüsü sağlamak amacıyla dişlerin üzerine kaplama yapılması son yıllarda yaygın bir şekilde uygulanan yöntemlerdir. Bu amaç ile kullanılan en iyi malzemelerden bir tanesi de zirkonyum adı verilen alt yapısında beyaz renkli zirkon kullanılan diş kaplamalardır.

Bu kaplamalarda o kadar güçlüdür ki diş minesi bile bunları aşındıramayacakdır. Uzun yıllar sağlıklı bir şekilde kullanılacak zirkonyum diş kaplama hem estetik hem de biyolojik olarak büyük avantajlar sağlarlar. Özellikle metal içeren porselen diş kaplamalar ile karşılaştırıldığında ön plana çıkan önemli özellikleri vardır. Bunlar içerisinde en büyük üstünlük diş eti kenarında metal kaplamaların koyu rengini bu kaplamalarda oluşmamasıdır. Metal üzerine zirkonyum diş kaplama yapılsa da alttaki metal diş eti kenarında diş etine koyu bir renk görünümü verir. Yyıllar içerisinde metal ile diş etinin uyumsuzluğu nedeni ile diş eti çekilmesine de neden olabilmektedir. Oysa zirkonyum diş kaplamalarda hem renk problemi oluşmaz hem de diş eti çekilmesi biyolojik uyum nedeni ile tetiklenmesi olmaz.

ZİRKONYUM KAPLAMA ÜSTÜNLÜKLERİ

Zirkonyum diş yapımı

Zirkonyum diş yapımı

Bu, zirkon kaplamanın, özellikle ağzın görünen kısmında sağladığı avantajlar büyüktür.  Dişin üzerine yerleştirilmesinde diş ile sağladığı uyum veya doğal bir dişin yanıda diş kaplama çeşitleri içerisinde en iyi estetik etkiye sahip olduğu bir gerçektir. Zirkonyumun gücü, ayrıca metal olmadan kron imal etmeyi mümkün kılmasıdır. Bu sayede uygulanacak diş kaplama ve köprüleri doğal dişlerden de ayırmak imkansız olacaktır. Bu özellik son derece önemlidir .

Zirkonyum ile ilgili en iyi özellik olarak, hastaların daha doğal bir gülümseme elde etmeleri olmaktadır. İyi bir estetik diş görüntüsünün yanı sıra dişin orjinal boyutlarının, şeklinin ve rengin de mükemmel bir şekilde ayarlanabilmesi mümkün olmaktadır.  Estetik diş tedavilerin diğer formlarından farklı olarak bir diğer avantajı, biyolojik olarak uyumlu olmasıdır. Bu sayede herhangi bir alerjik reaksiyon riski taşımaz .  Zirkonyum diş kaplamalar artık sadece diş hekimliğinde değil, genel cerrahi ve ortopedi ameliyatlarında da yaygın olarak kullanılmaktadır.

ZİRKONYUM DİŞ FİYATLARI

Zirkonyum kaplamalarda çoğu insana uymayan tek şey zirkonyum diş fiyatları dır. İnsanları bu üstün özellikli diş kaplama malzemesinden uzaklaştıran sadece zirkonyum diş fiyatı dır. Diğer diş kaplamalar ile karşılaştırıldığında tek diş için ödenmesi gereken tutar daha fazladır. Ancak zaman içerisinde malzeme gerek sunduğu estetik özellikler gerek kullanım rahatlığı ile bunu hakkını öder. Diş kaplamalarının günün her saati ağzımızın içerisinde olduğunu düşündüğümüzde kendimiz için yapacağımız bu harcamanın aslında değer olduğunu görmekteyiz. Seneler boyu bizimler her yediğimizde içtiğimizde ve güldüğümüzde yaşayacak olan bu estetik diş kaplamalar için ödenen ücret fazlası ile geri alınmaktadır.

Kötü yapılmış bir diş kaplaması da aslında gizli bir maliyetdir. İki yıl sonra söktürüp yeni bir diş kaplaması yaptırmak zorunda kalan insanlar bilseydim fiyatlarına bakmadan daha iyisini yaptırırdım derler. Diş fiyatlarının ucuz olması aslında size daha fazla maliyet çıkarıyor olabilir. Bir kaplamanın hem çok iyi hem de ucuz olması gibi bir durum söz konusu olamamaktadır.

Zirkonyum ham madde olarak da, konvansiyonel malzemelerden daha pahalıdır. Çoğu üretici, diğer malzemelerden yapılmış kronların oluşturulması ile uğraşmaktadır. Daha düşük maliyetli bir ürün sunabilmek için düşük dereceli bileşikler kullandılar. Bununla birlikte, daha ucuz bir malzemeden yapılmış kronların, her gün kullanıldıkça aşınmaya ve yıpranmaya direnecek yeterli dayanıma sahip olmadığı ispatlanmıştır.

KONU İLE İLGİLİ AŞAĞIDAKİ YAZILARI DA OKUYABİLİRSİNİZ.

Devamını Oku
İmplant Üzeri Diş Uygulamaları

İMPLANT ÜZERİNE DİŞ KÖPRÜSÜ YAPIMI

İmplant üzeri diş köprüsü nedir?

İnsanlar implant tedavisi denildiğinde genellikle yanlış bilgiler ve ağrı gibi kavramları aklına getirmektedir.  Bu yazıdaki amacım implantlar üzerine yapılan diş köprüleri hakkında bilgi vermek olacak. Ağız içerisinde bir veya birkaç dişin kaybedilmesi çiğneme fonksiyonunun büyük ölçüde kaybedilmesi anlamına gelir. Tek taraflı diş eksikliklerinde bu durum yüzde asimetri, konuşma bozukluğu ve estetik problemler ortaya çıkarır. İmplant üzerine diş köprüsü hangi durumlarda yapılır? Avantajları ve zorlukları hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Eksik diş bölgesine yapılabilecek tedavilerden bir tanesi de implant uygulayıp üzerine diş köprüsü yapmaktır. Bu sayede eksik diş boşlukları doldurulur. Diş çekilen bölgede kemik içerisine uygulanan implant diş kökü vazifesi görür. Bu sayede kemiğin hacim kaybetmesi de engellenmiş olmaktadır.

Dişler çekilip yerine yenileri yapılmadığı zaman ağızda kalan diğer dişlerin çekim boşluğuna doğru hareket etme eğiliminde olduğunu biliyoruz. Boşluğun yanındaki dişler çekim boşluğuna doğru kayar. Karşı çenedeki dişler ise çekim boşluğuna doğru uzar. Bu durum daha sonra diş yapılmak istendiği zaman büyük oranda problem çıkaracaktır. Bu kaymaları düzeltmek amacı ile önce ortodonti tedavisi ile dişler olması gereken yere hareket ettirilip daha sonra diş yapımı gerçekleştirilebilir. Bu süreç yaklaşık altı ay ile bir yıl arası sürmekte ve ekonomik olarakta külfet getirmektedir. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalmamak için dişler çekildikten sonra mümkün olan en kısa süre içerisinde çekim boşluklarının doldurulması tavsiye edilir. Ağız içerisinde yan yana üç adet diş eksildiğinde Yapılabilecek işlemlerden bir tanesi iki adet implant üzerine diş köprüsü uygulaması olacaktır.

Hastalar bu kadar büyük bir diş boşluğunun sabit bir köprü ile nasıl giderilecek iyi konusunda yeterli bilgiye sahip değildir. İşlem aslında son derece basittir. Çekilen diş boşluğundaki kemik içerisine bir tane ön bölge bir tane arka bölgeye iki implant uygulamaktır. İmplant uygulaması Olarak bilinenin aksine riskli ve ağrılı bir tedavi değildir. İmplant uygulama işleminin güvenli ve çok faydalı bir tedavi oldukları konusunda sizi temin ederiz.

İmplant köprüsü normal bir köprüye benzer, ön ve Arka bölgede iki adet dayanak gerekir. Azda kendi dişleriniz olduğunda bu dişler kesilerek destek sağlanabilir. Ancak dişlere zarar vermemek için implantlar kullanılır. Yani köprü doğal dişleriniz tarafından desteklenmek yerine implantlar tarafından desteklenir. Daha önce diş köprüsü kullanmış hastalar diş üzerine yapılan köprüyü implant köprüsü ile karşılaştırdıklarında bakın nasıl bir sonuç ortaya çıkıyor. Hastalar genellikle implantların daha rahat kullanıldığını bildirmektedirler. Çünkü kesik dişlerde soğuk sıcak hassasiyeti gibi problem olmamaktadır.

Diş implantları köprüsü

İmplant ile diş arasına köprü olur mu?

Bazı durumlarda, birkaç diş implantını destekleyecek kadar çene kemiği hacmi olmayabilir. Bu durumda implantların yapılacak diş bağlantılı implant köprüsü uygulanabilir. Çünkü eksik alanın bir tarafında tek bir diş implantını yerleştirme imkanı vardır. Arka bölgeye yapılacak bir implant ön bölgedeki bir diş ile bağlanır üzerine köprü takılır. Pek tercih edilmese de bu tedavi dişsiz bölgelerin rehabilitasyonu için uygulanabilen ve sürekli takip gerektiren bir tedavi yöntemidir.,

Takma diş kullanmaktan rahatsızlık mı musunuz?

Geleneksel protez diş uygulamalarını bir implant köprüsü ile kıyaslayalım. İmplant köprüsü diş köprüsüne kıyasla çoğu zaman daha rahattır. Bu, implantın ağzınıza kalıcı olarak sabitlenebilmesi koşulu ile mümkündür.Yeterli kemik hacmi olmadığında implantlar güvenli bir şekilde yerleştirilemezler ve üzerine istenildiği şekilde diş köprüsü veya protezi uygulanamaz. Her durumda uygulanabilen bir tedavi olmadığını unutmamak gerekir. Bu noktada diş implantları sayesinde kendinizi kurtarabileceğiniz düşüncesi ile doğal dişlerinize bakım yapmayı ihmal etmemeniz gerekir. İyi planlanarak doğru uygulanan implant tedavileri günlük hayatta kendi dişleriniz gibi kullanabileceğiniz çiğneme fonksiyonu yapan estetik ihtiyaçları karşılayan gerçek diş konforu sağlayan bir tedavi yöntemidir. Ancak maliyetli ve sürekli takip bakım gerektirirler.

Bir veya daha fazla çiğnenme fonksiyonu yapan dişinizi kaybettiyseniz, düzgün ısırmanın zorlaştığını hissedebilirsiniz. Sonuç olarak, kaçınılmaz olarak bunu önlemek için ön dişlerinizi kullanmaya başlarsınız. Sindirim sisteminisi için eksik öğütme anlamına gelen bu durum sadece mideniz için değil bütün olarak bir çok olumsuz etki yaratır. Bunlardan birisi de eklem problemleridir. İmplant tedavisini tercih ederek, kalan sağlıklı dişleriniz ile birlikte çiğneme işlevinin dengesini yeniden sağlayabilirsiniz. Bu yüzden kaybettiğiniz dişleri gerçek diş kökü gibi hizmet gören implantlar ile yeniden kazanmış oluyorsunuz. Bunu yaparken de diğer sağlam dişlere zarar vermemiş oluyorsunuz.

İmplant üzerine yapılacak diş köprüsünün hayatınıza getireceği faydalar hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen 02129093748 numaralı telefondan randevu almaktan çekinmeyin.

Hijyen DİL e geldi! Bakın ünlü hekimler ne dedi? #DtSertaçKızılkaya #drsertac

A post shared by Dilsil (@dilsildiltemizleyici) on

Devamını Oku
Protez Diş Fiyatları

PROTEZLERİ SABİTLEMEK İÇİN İMPLANT KULLANIMI

Oynayan protezler özgüveninizi azaltabilir. İmplantlar kurtarıcı olabilir!

Çoğu klasik eski tip protez kullanıcısı yemek yerken konuşma sırasında ve çiğneme yaparken rahatsızlık duyar. Çünkü diş protezleri ağızda hareket eder. Gevşek gibi hissederler. Buna ek olarak, bir kişinin kendine güveni, gülümseme veya konuşma esnasında protezlerinin hareket edebileceğinden endişe etmesi nedeni azalır. Protez yapıştırıcıları protezi  sabit pozisyonda tutmaya yardımcı olsa da, uygulanması zor ve bıkkınlık veren bir işlem olabilir. Bu nedenler ile günümüzde tercih edilen yöntemler içerisinde en iyi seçenek diş protezini implantla sabitlemek ve konforlu çiğneme, konuşma ve estetik sağlamaktır. İmplant üzeri uygulanan dişler tatmin edici bir çözüm olmaktadır.

Diş implantları, protezlerin sabitlenmesine nasıl yardımcı olur?

Mini veya dental implant olarak bilinen gelişmiş bir tedaviyi kullanarak, protezi ağızda sabitlemek için kullanılacak diş sayısından daha az sayıda implant kullanmak mümkündür.

İmplant, yeterli kemik bulunduğu yerde yerleştirilir. Çene içine entegre edildiğinde;  küçük tutucu elemanlar, implanta bağlanır ve protezi yerinde tutmak için kullanılır. Ball ataşman olarak adlandırılan bu tutucular protez kullanımında büyük konfor sağlarlar. Basit şekilde bir protez implantlar yardımı ile ağıza sabitlendiğinde kullanımında büyük rahatlık sağlanır. Bu sayede hastalar öz güvenlerini yeniden kazanırlar. Kısaca hastalar protezlerini sabit tutmaya yardım eden implant sayesinde kaybettikleri öz güveni tekrar kazanırlar.

Protezler için hassas tutucu çeşitleri

Topuz başlıklı ball ataşman ve locater olarak adlandırılan değişik tipleri vardır. İmplant üzerine yapılacak diş protez ile yüksekliği ve karşı dişlerin şekline göre planlama yapılır.Uzun süre sorunsuz kullanılabilmeleri için implantların birbirleri ile paralel yerleştirilmiş olması büyük alarm taşır. Locator tipi hassas tutucular fiyat olarak biraz daha yüksek maliyetlidir.

İmplantlar ile protezi sabitleme pahalı mı?

Tedavinin maliyetini değerlendirirken, çözümün uzun vadeli faydalarını değerlendirmek son derece önemlidir. Bir implant takma protez, hastalarımızın düzenli olarak daha önce yaptıklarını istediklerini söylemesi gibi üstün bir rahatlık ve güven sağlar.

Korudent Diş Kliniğimizde sizin için seçim yapabileceğiniz iki alternatif tedavi seçeneği vardır.

Birincisi yerleştirilmiş implantlar sabit diş köprüleri uygulayarak kullanabileceğiniz diş kökü protezleridir.

İkincisi, İmplantlar üzerine takılıp çıkarılabilen protezler uygulanması ve bu sayede daha rahat kullanabileceğiniz implant üzeri protezleri sahip olmanızdan.Sorunsuz diş protezi takmak ve mevcut en yeni implant tedavilerinden yararlanmak istiyorsanız, lütfen 00902129093748 numaralı telefondan ücretsiz muayene istemek için bizimle iletişime geçin.

Devamını Oku
Estetik Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya

Zirkonyum Diş Nerelerde Kullanılır?

Son yıllarda popüler olan zirkonyum diş kaplama hakkında daha önce genel bir bilgi vermiştim. Bu yazıda zirkonyum diş kaplamanın kullanım alanlarını ve avantajlarını sizlerle paylaşacağım. Bilgiler genel bir anlatımdır ve her kişi için ihtiyaç duyulan tedavi yöntemi farklılık gösterebilir. Dişleriniz için en uygun tedavi yöntemini belirleyebilmemiz için lütfen randevu alınız.

Şimdi estetik diş kaplama olan zirkonyum uygulamasının uygulama alanlarını tekrar gözden geçirelim.

 • Diş beyazlatma yöntemleri ile tatmin edici sonuç alınmayan ileri seviyedeki diş renkleşmelerde ve kalıtsal olarak diş yapısının koyu renkli olduğu durumlarda
 • Dişlerinde çapraşıklık sorunu olan kişilerde ortodonti için tedavisi alternatifi olarak
 • Dolgu yapılamayacak seviyede fazla madde kaybı olan dişlerde
 • Dişler arasında aralıkların kapatılması için (diastema) olanlarda
 • Porselen diş kaplama yaptırmış kişilerde daha iyi bir estetik istendiğinde
 • Kompozit diş dolgusu dolgularla düzelemeyecek kırık restorasyonlarında
 • Rengi ve yapısı bozulmuş eski dolguların düzeltilmesinde

Zirkonyum Diş Kaplama’nın Avantajları

Zirkonyum porselenler doğal diş minesi gibi yarı geçirgen özelliktedirler. Bundan dolayı bazı ışıkları yansıtıp bazılarını da absorbe ederler. Bu ışık geçirgenliği özelliği sayesinde özellikle ön bölge restorasyonlarda doğal dişe en yakın görünüm elde edilebilir.

Zirkonyum kuronlar, doğal dişlerde olan ışığı geçirgenlik özelliğine sahip oldukları için bir derinlik ve canlılık ortaya çıkar ve doğal dişe en yakın estetik görüntü sağlanır. Fakat çok iyi yapılmış bile olsa metal destekli porselenler, metal metalin ve metal üzerine sürülen beyaz renkli örtücü malzemenin donuk ve yapay görüntüsünü yansıtır, estetik sorunlar çıkarır.
Diş eti çekilmelerinde, metal destekli restorasyonlar diş ile birleşen kısımlarda gri bir görüntü oluştururken tam porselen restorasyonlarda diş etleri çekilse bile böyle bir görüntü oluşmaz. Altyapıda metal kullanılmadığı için dişeti ile restorasyonun birleşim bölgesinde koyu renkli çizgiler oluşmaz.
Altyapıda kullanılan metal alaşımında ki bazı metallere karşı (nikel vb.) alerji oluşma riski ortadan kalkar.
Özel simalarla yapıştırıldıkları için, üzerilerine geçirildikleri dişe daha iyi tutunurlar ve simanların özelliğinden dolayı renkleri daha doğal gözükür.
Zirkonyum kuronlar, doğal dişlerde olan ışığı geçirgenlik özelliğine sahip oldukları için bir derinlik ve canlılık ortaya çıkar ve doğal dişe en yakın estetik görüntü sağlanır. Fakat çok iyi yapılmış bile olsa metal destekli porselenler, metal metalin ve metal üzerine sürülen beyaz renkli örtücü malzemenin donuk ve yapay görüntüsünü yansıtır, estetik sorunlar çıkarır.

ÖN DİŞLERDE NEDEN ZİRKONYUM

Ön  dişlerde zirkonyum kullanılması estetik olarak büyük avantajlar sağlar. Işık yansıtmadaki başarısı, diş eti kenarında biyolojik uyumu, malzemenin daha ince yapılabilir olması zirkonyum’un öne çıkan avantajlarıdır. Özellikle gülme hattı içerisinde bulunan dişler zirkonyum ile kaplandığında doğal diş görüntüsü elde edilebilmektedir. Uzun ömürlü kullanılabilen zirkonyum diş kaplamalar zaman içerisinde kendileri için yapılan masrafı kat kat geri öderler.

Size uygun diş kaplaması için iletişim sayfamızdan bilgi alabilirsiniz.

Devamını Oku

WHATSAPP İLE SORMAK İÇİN TIKLAYINIZ