Kategori: Uncategorized @tr

Zirkonyum diş kaplama 2017 fiyatları

ESTETİK DİŞ HEKİMLİĞİNDE ZİRKONYUM DİŞ KAPLAMA NEDEN TERCİH EDİLİR?

Diş kaplaması yapmaktan bahsettiğimizde önce bunu ne anlama geldiğini doğru bilmemiz gerekiyor. Dişin üzerine kaplama uygulamak bir dişin veya implantın üzerini örten biyolojik sınırlar ile uyumlu dişi taklit eden uygulamadır. Diş kaplaması öndeki veya arkadaki dişler ile sınırlandığı gibi diş eti ile birleşme çizgisinde de bir sınırı vardır. Bunu yanı sıra üst çene dişleri ile kapanış pozisyonunda teması olması nedeni ile yüksekliği de karşı çene dişlerin çiğneme yüzeyi ile sınırlıdır. Dişin üzerini çepeçevre saran kaplamalar olduğu gibi dişin belirli yüzeylerini kapatın diş kaplamaları da uygulanabilmektedir. Diş hekimliği uygulamalarında en çok tam kuron ve laminate veneer olarak adlandırılan iki çeşit diş kaplaması kullanılır. Dişin etrafını çerçeve gibi saran eski tip kuronların da uzun yıllar dişi koruma ve estetik amaç ile kullanılmış olması belki de bugünkü modern diş hekimliği uygulamalarının bir temel taşı olmuştur.

ZİRKONYUM UYGULAMASI

Kaplamalar dişin üzerine ister bölgesel ister tam kaplama şeklinde uygulansın yapıştırılması gerekir. Bu işlem için siman adı verilen diş hekimliği’ne özel yapıştırıcılar kullanılır. Aslında yapıştırma özelliğinden çok her iki yüzeyin arasına ağız sıvılarının ve bakterilerin girmesini engelleyen sistemlerdir. Diş kaplamaları genellikle dişlerin fiziksel dayanımlarının arttırmak amacıyla yıllardır kullanılmaktadır. Son yıllarda sadece dayanıklılığı arttırmak için değil estetik görünümü daha iyi duruma getirmek için diş kaplamalar sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır. Estetik beklentilerin artması diş kaplamalarında farklı malzemelerin kullanılmasına neden olmuştur. Günlük yaşantıda daha iyi bir gülümseme ve doğal diş görüntüsü sağlamak amacıyla dişlerin üzerine kaplama yapılması son yıllarda yaygın bir şekilde uygulanan yöntemlerdir. Bu amaç ile kullanılan en iyi malzemelerden bir tanesi de zirkonyum adı verilen alt yapısında beyaz renkli zirkon kullanılan diş kaplamalardır.

Bu kaplamalarda o kadar güçlüdür ki diş minesi bile bunları aşındıramayacakdır. Uzun yıllar sağlıklı bir şekilde kullanılacak zirkonyum diş kaplama hem estetik hem de biyolojik olarak büyük avantajlar sağlarlar. Özellikle metal içeren porselen diş kaplamalar ile karşılaştırıldığında ön plana çıkan önemli özellikleri vardır. Bunlar içerisinde en büyük üstünlük diş eti kenarında metal kaplamaların koyu rengini bu kaplamalarda oluşmamasıdır. Metal üzerine zirkonyum diş kaplama yapılsa da alttaki metal diş eti kenarında diş etine koyu bir renk görünümü verir. Yyıllar içerisinde metal ile diş etinin uyumsuzluğu nedeni ile diş eti çekilmesine de neden olabilmektedir. Oysa zirkonyum diş kaplamalarda hem renk problemi oluşmaz hem de diş eti çekilmesi biyolojik uyum nedeni ile tetiklenmesi olmaz.

ZİRKONYUM KAPLAMA ÜSTÜNLÜKLERİ

Zirkonyum diş yapımı

Zirkonyum diş yapımı

Bu, zirkon kaplamanın, özellikle ağzın görünen kısmında sağladığı avantajlar büyüktür.  Dişin üzerine yerleştirilmesinde diş ile sağladığı uyum veya doğal bir dişin yanıda diş kaplama çeşitleri içerisinde en iyi estetik etkiye sahip olduğu bir gerçektir. Zirkonyumun gücü, ayrıca metal olmadan kron imal etmeyi mümkün kılmasıdır. Bu sayede uygulanacak diş kaplama ve köprüleri doğal dişlerden de ayırmak imkansız olacaktır. Bu özellik son derece önemlidir .

Zirkonyum ile ilgili en iyi özellik olarak, hastaların daha doğal bir gülümseme elde etmeleri olmaktadır. İyi bir estetik diş görüntüsünün yanı sıra dişin orjinal boyutlarının, şeklinin ve rengin de mükemmel bir şekilde ayarlanabilmesi mümkün olmaktadır.  Estetik diş tedavilerin diğer formlarından farklı olarak bir diğer avantajı, biyolojik olarak uyumlu olmasıdır. Bu sayede herhangi bir alerjik reaksiyon riski taşımaz .  Zirkonyum diş kaplamalar artık sadece diş hekimliğinde değil, genel cerrahi ve ortopedi ameliyatlarında da yaygın olarak kullanılmaktadır.

ZİRKONYUM DİŞ FİYATLARI

Zirkonyum kaplamalarda çoğu insana uymayan tek şey zirkonyum diş fiyatları dır. İnsanları bu üstün özellikli diş kaplama malzemesinden uzaklaştıran sadece zirkonyum diş fiyatı dır. Diğer diş kaplamalar ile karşılaştırıldığında tek diş için ödenmesi gereken tutar daha fazladır. Ancak zaman içerisinde malzeme gerek sunduğu estetik özellikler gerek kullanım rahatlığı ile bunu hakkını öder. Diş kaplamalarının günün her saati ağzımızın içerisinde olduğunu düşündüğümüzde kendimiz için yapacağımız bu harcamanın aslında değer olduğunu görmekteyiz. Seneler boyu bizimler her yediğimizde içtiğimizde ve güldüğümüzde yaşayacak olan bu estetik diş kaplamalar için ödenen ücret fazlası ile geri alınmaktadır.

Kötü yapılmış bir diş kaplaması da aslında gizli bir maliyetdir. İki yıl sonra söktürüp yeni bir diş kaplaması yaptırmak zorunda kalan insanlar bilseydim fiyatlarına bakmadan daha iyisini yaptırırdım derler. Diş fiyatlarının ucuz olması aslında size daha fazla maliyet çıkarıyor olabilir. Bir kaplamanın hem çok iyi hem de ucuz olması gibi bir durum söz konusu olamamaktadır.

Zirkonyum ham madde olarak da, konvansiyonel malzemelerden daha pahalıdır. Çoğu üretici, diğer malzemelerden yapılmış kronların oluşturulması ile uğraşmaktadır. Daha düşük maliyetli bir ürün sunabilmek için düşük dereceli bileşikler kullandılar. Bununla birlikte, daha ucuz bir malzemeden yapılmış kronların, her gün kullanıldıkça aşınmaya ve yıpranmaya direnecek yeterli dayanıma sahip olmadığı ispatlanmıştır.

KONU İLE İLGİLİ AŞAĞIDAKİ YAZILARI DA OKUYABİLİRSİNİZ.

Devamını Oku
İmplant Üzeri Diş Uygulamaları

İMPLANT ÜZERİNE DİŞ KÖPRÜSÜ YAPIMI

İmplant üzeri diş köprüsü nedir?

İnsanlar implant tedavisi denildiğinde genellikle yanlış bilgiler ve ağrı gibi kavramları aklına getirmektedir.  Bu yazıdaki amacım implantlar üzerine yapılan diş köprüleri hakkında bilgi vermek olacak. Ağız içerisinde bir veya birkaç dişin kaybedilmesi çiğneme fonksiyonunun büyük ölçüde kaybedilmesi anlamına gelir. Tek taraflı diş eksikliklerinde bu durum yüzde asimetri, konuşma bozukluğu ve estetik problemler ortaya çıkarır. İmplant üzerine diş köprüsü hangi durumlarda yapılır? Avantajları ve zorlukları hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Eksik diş bölgesine yapılabilecek tedavilerden bir tanesi de implant uygulayıp üzerine diş köprüsü yapmaktır. Bu sayede eksik diş boşlukları doldurulur. Diş çekilen bölgede kemik içerisine uygulanan implant diş kökü vazifesi görür. Bu sayede kemiğin hacim kaybetmesi de engellenmiş olmaktadır.

Dişler çekilip yerine yenileri yapılmadığı zaman ağızda kalan diğer dişlerin çekim boşluğuna doğru hareket etme eğiliminde olduğunu biliyoruz. Boşluğun yanındaki dişler çekim boşluğuna doğru kayar. Karşı çenedeki dişler ise çekim boşluğuna doğru uzar. Bu durum daha sonra diş yapılmak istendiği zaman büyük oranda problem çıkaracaktır. Bu kaymaları düzeltmek amacı ile önce ortodonti tedavisi ile dişler olması gereken yere hareket ettirilip daha sonra diş yapımı gerçekleştirilebilir. Bu süreç yaklaşık altı ay ile bir yıl arası sürmekte ve ekonomik olarakta külfet getirmektedir. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalmamak için dişler çekildikten sonra mümkün olan en kısa süre içerisinde çekim boşluklarının doldurulması tavsiye edilir. Ağız içerisinde yan yana üç adet diş eksildiğinde Yapılabilecek işlemlerden bir tanesi iki adet implant üzerine diş köprüsü uygulaması olacaktır.

Hastalar bu kadar büyük bir diş boşluğunun sabit bir köprü ile nasıl giderilecek iyi konusunda yeterli bilgiye sahip değildir. İşlem aslında son derece basittir. Çekilen diş boşluğundaki kemik içerisine bir tane ön bölge bir tane arka bölgeye iki implant uygulamaktır. İmplant uygulaması Olarak bilinenin aksine riskli ve ağrılı bir tedavi değildir. İmplant uygulama işleminin güvenli ve çok faydalı bir tedavi oldukları konusunda sizi temin ederiz.

İmplant köprüsü normal bir köprüye benzer, ön ve Arka bölgede iki adet dayanak gerekir. Azda kendi dişleriniz olduğunda bu dişler kesilerek destek sağlanabilir. Ancak dişlere zarar vermemek için implantlar kullanılır. Yani köprü doğal dişleriniz tarafından desteklenmek yerine implantlar tarafından desteklenir. Daha önce diş köprüsü kullanmış hastalar diş üzerine yapılan köprüyü implant köprüsü ile karşılaştırdıklarında bakın nasıl bir sonuç ortaya çıkıyor. Hastalar genellikle implantların daha rahat kullanıldığını bildirmektedirler. Çünkü kesik dişlerde soğuk sıcak hassasiyeti gibi problem olmamaktadır.

Diş implantları köprüsü

İmplant ile diş arasına köprü olur mu?

Bazı durumlarda, birkaç diş implantını destekleyecek kadar çene kemiği hacmi olmayabilir. Bu durumda implantların yapılacak diş bağlantılı implant köprüsü uygulanabilir. Çünkü eksik alanın bir tarafında tek bir diş implantını yerleştirme imkanı vardır. Arka bölgeye yapılacak bir implant ön bölgedeki bir diş ile bağlanır üzerine köprü takılır. Pek tercih edilmese de bu tedavi dişsiz bölgelerin rehabilitasyonu için uygulanabilen ve sürekli takip gerektiren bir tedavi yöntemidir.,

Takma diş kullanmaktan rahatsızlık mı musunuz?

Geleneksel protez diş uygulamalarını bir implant köprüsü ile kıyaslayalım. İmplant köprüsü diş köprüsüne kıyasla çoğu zaman daha rahattır. Bu, implantın ağzınıza kalıcı olarak sabitlenebilmesi koşulu ile mümkündür.Yeterli kemik hacmi olmadığında implantlar güvenli bir şekilde yerleştirilemezler ve üzerine istenildiği şekilde diş köprüsü veya protezi uygulanamaz. Her durumda uygulanabilen bir tedavi olmadığını unutmamak gerekir. Bu noktada diş implantları sayesinde kendinizi kurtarabileceğiniz düşüncesi ile doğal dişlerinize bakım yapmayı ihmal etmemeniz gerekir. İyi planlanarak doğru uygulanan implant tedavileri günlük hayatta kendi dişleriniz gibi kullanabileceğiniz çiğneme fonksiyonu yapan estetik ihtiyaçları karşılayan gerçek diş konforu sağlayan bir tedavi yöntemidir. Ancak maliyetli ve sürekli takip bakım gerektirirler.

Bir veya daha fazla çiğnenme fonksiyonu yapan dişinizi kaybettiyseniz, düzgün ısırmanın zorlaştığını hissedebilirsiniz. Sonuç olarak, kaçınılmaz olarak bunu önlemek için ön dişlerinizi kullanmaya başlarsınız. Sindirim sisteminisi için eksik öğütme anlamına gelen bu durum sadece mideniz için değil bütün olarak bir çok olumsuz etki yaratır. Bunlardan birisi de eklem problemleridir. İmplant tedavisini tercih ederek, kalan sağlıklı dişleriniz ile birlikte çiğneme işlevinin dengesini yeniden sağlayabilirsiniz. Bu yüzden kaybettiğiniz dişleri gerçek diş kökü gibi hizmet gören implantlar ile yeniden kazanmış oluyorsunuz. Bunu yaparken de diğer sağlam dişlere zarar vermemiş oluyorsunuz.

İmplant üzerine yapılacak diş köprüsünün hayatınıza getireceği faydalar hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen 02129093748 numaralı telefondan randevu almaktan çekinmeyin.

Hijyen DİL e geldi! Bakın ünlü hekimler ne dedi? #DtSertaçKızılkaya #drsertac

A post shared by Dilsil (@dilsildiltemizleyici) on

Devamını Oku
Protez Diş Fiyatları

PROTEZLERİ SABİTLEMEK İÇİN İMPLANT KULLANIMI

Oynayan protezler özgüveninizi azaltabilir. İmplantlar kurtarıcı olabilir!

Çoğu klasik eski tip protez kullanıcısı yemek yerken konuşma sırasında ve çiğneme yaparken rahatsızlık duyar. Çünkü diş protezleri ağızda hareket eder. Gevşek gibi hissederler. Buna ek olarak, bir kişinin kendine güveni, gülümseme veya konuşma esnasında protezlerinin hareket edebileceğinden endişe etmesi nedeni azalır. Protez yapıştırıcıları protezi  sabit pozisyonda tutmaya yardımcı olsa da, uygulanması zor ve bıkkınlık veren bir işlem olabilir. Bu nedenler ile günümüzde tercih edilen yöntemler içerisinde en iyi seçenek diş protezini implantla sabitlemek ve konforlu çiğneme, konuşma ve estetik sağlamaktır. İmplant üzeri uygulanan dişler tatmin edici bir çözüm olmaktadır.

Diş implantları, protezlerin sabitlenmesine nasıl yardımcı olur?

Mini veya dental implant olarak bilinen gelişmiş bir tedaviyi kullanarak, protezi ağızda sabitlemek için kullanılacak diş sayısından daha az sayıda implant kullanmak mümkündür.

İmplant, yeterli kemik bulunduğu yerde yerleştirilir. Çene içine entegre edildiğinde;  küçük tutucu elemanlar, implanta bağlanır ve protezi yerinde tutmak için kullanılır. Ball ataşman olarak adlandırılan bu tutucular protez kullanımında büyük konfor sağlarlar. Basit şekilde bir protez implantlar yardımı ile ağıza sabitlendiğinde kullanımında büyük rahatlık sağlanır. Bu sayede hastalar öz güvenlerini yeniden kazanırlar. Kısaca hastalar protezlerini sabit tutmaya yardım eden implant sayesinde kaybettikleri öz güveni tekrar kazanırlar.

Protezler için hassas tutucu çeşitleri

Topuz başlıklı ball ataşman ve locater olarak adlandırılan değişik tipleri vardır. İmplant üzerine yapılacak diş protez ile yüksekliği ve karşı dişlerin şekline göre planlama yapılır.Uzun süre sorunsuz kullanılabilmeleri için implantların birbirleri ile paralel yerleştirilmiş olması büyük alarm taşır. Locator tipi hassas tutucular fiyat olarak biraz daha yüksek maliyetlidir.

İmplantlar ile protezi sabitleme pahalı mı?

Tedavinin maliyetini değerlendirirken, çözümün uzun vadeli faydalarını değerlendirmek son derece önemlidir. Bir implant takma protez, hastalarımızın düzenli olarak daha önce yaptıklarını istediklerini söylemesi gibi üstün bir rahatlık ve güven sağlar.

Korudent Diş Kliniğimizde sizin için seçim yapabileceğiniz iki alternatif tedavi seçeneği vardır.

Birincisi yerleştirilmiş implantlar sabit diş köprüleri uygulayarak kullanabileceğiniz diş kökü protezleridir.

İkincisi, İmplantlar üzerine takılıp çıkarılabilen protezler uygulanması ve bu sayede daha rahat kullanabileceğiniz implant üzeri protezleri sahip olmanızdan.Sorunsuz diş protezi takmak ve mevcut en yeni implant tedavilerinden yararlanmak istiyorsanız, lütfen 00902129093748 numaralı telefondan ücretsiz muayene istemek için bizimle iletişime geçin.

Devamını Oku
Estetik Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya

Zirkonyum Diş Nerelerde Kullanılır?

Son yıllarda popüler olan zirkonyum diş kaplama hakkında daha önce genel bir bilgi vermiştim. Bu yazıda zirkonyum diş kaplamanın kullanım alanlarını ve avantajlarını sizlerle paylaşacağım. Bilgiler genel bir anlatımdır ve her kişi için ihtiyaç duyulan tedavi yöntemi farklılık gösterebilir. Dişleriniz için en uygun tedavi yöntemini belirleyebilmemiz için lütfen randevu alınız.

Şimdi estetik diş kaplama olan zirkonyum uygulamasının uygulama alanlarını tekrar gözden geçirelim.

  • Diş beyazlatma yöntemleri ile tatmin edici sonuç alınmayan ileri seviyedeki diş renkleşmelerde ve kalıtsal olarak diş yapısının koyu renkli olduğu durumlarda
  • Dişlerinde çapraşıklık sorunu olan kişilerde ortodonti için tedavisi alternatifi olarak
  • Dolgu yapılamayacak seviyede fazla madde kaybı olan dişlerde
  • Dişler arasında aralıkların kapatılması için (diastema) olanlarda
  • Porselen diş kaplama yaptırmış kişilerde daha iyi bir estetik istendiğinde
  • Kompozit diş dolgusu dolgularla düzelemeyecek kırık restorasyonlarında
  • Rengi ve yapısı bozulmuş eski dolguların düzeltilmesinde

Zirkonyum Diş Kaplama’nın Avantajları

Zirkonyum porselenler doğal diş minesi gibi yarı geçirgen özelliktedirler. Bundan dolayı bazı ışıkları yansıtıp bazılarını da absorbe ederler. Bu ışık geçirgenliği özelliği sayesinde özellikle ön bölge restorasyonlarda doğal dişe en yakın görünüm elde edilebilir.

Zirkonyum kuronlar, doğal dişlerde olan ışığı geçirgenlik özelliğine sahip oldukları için bir derinlik ve canlılık ortaya çıkar ve doğal dişe en yakın estetik görüntü sağlanır. Fakat çok iyi yapılmış bile olsa metal destekli porselenler, metal metalin ve metal üzerine sürülen beyaz renkli örtücü malzemenin donuk ve yapay görüntüsünü yansıtır, estetik sorunlar çıkarır.
Diş eti çekilmelerinde, metal destekli restorasyonlar diş ile birleşen kısımlarda gri bir görüntü oluştururken tam porselen restorasyonlarda diş etleri çekilse bile böyle bir görüntü oluşmaz. Altyapıda metal kullanılmadığı için dişeti ile restorasyonun birleşim bölgesinde koyu renkli çizgiler oluşmaz.
Altyapıda kullanılan metal alaşımında ki bazı metallere karşı (nikel vb.) alerji oluşma riski ortadan kalkar.
Özel simalarla yapıştırıldıkları için, üzerilerine geçirildikleri dişe daha iyi tutunurlar ve simanların özelliğinden dolayı renkleri daha doğal gözükür.
Zirkonyum kuronlar, doğal dişlerde olan ışığı geçirgenlik özelliğine sahip oldukları için bir derinlik ve canlılık ortaya çıkar ve doğal dişe en yakın estetik görüntü sağlanır. Fakat çok iyi yapılmış bile olsa metal destekli porselenler, metal metalin ve metal üzerine sürülen beyaz renkli örtücü malzemenin donuk ve yapay görüntüsünü yansıtır, estetik sorunlar çıkarır.

ÖN DİŞLERDE NEDEN ZİRKONYUM

Ön  dişlerde zirkonyum kullanılması estetik olarak büyük avantajlar sağlar. Işık yansıtmadaki başarısı, diş eti kenarında biyolojik uyumu, malzemenin daha ince yapılabilir olması zirkonyum’un öne çıkan avantajlarıdır. Özellikle gülme hattı içerisinde bulunan dişler zirkonyum ile kaplandığında doğal diş görüntüsü elde edilebilmektedir. Uzun ömürlü kullanılabilen zirkonyum diş kaplamalar zaman içerisinde kendileri için yapılan masrafı kat kat geri öderler.

Size uygun diş kaplaması için iletişim sayfamızdan bilgi alabilirsiniz.

Devamını Oku
Kanal Tedavisi

DİŞ HEKİMLİĞİNDE EN ÖNEMLİ KONU

Diş tedavi ihtiyacı ortaya çıktığında insanları stresse girerler. Bunun önde gelen nedenlerinden birisini üzerine ayrıntılı bilgiler vereceğiz bugün. Konuyu enine boyuna masaya yatırıp bu stres kaynağını bilgi ile alt edebilmenize yardımcı olacak bu yazıyı okumanızı öneririm.

Ağrı hissi insanoğlunun varoluşundan beri kaçındığı en sevimsiz ve candan bezdirici bir duygudur. Tanımlarda ağrı subjektiftir gibi yazılar okusak da aslında ağrı hele de diş ağrısı berbat bir şeydir. Allah düşmanıma vermesin denilebilecek can yakıcı ve insanı inciten bir histir. Diş ağrısı bilinenin aksine aslında diş hekiminde değil diş hekimine gidilmediğine yaşanılan bir kabustur. İlerleyen diş çürükleri, enfeksiyon, yirmi yaş dişleri, travmalar diş ağrısı yaşatan istenmeyen durumların başında gelir.

Gerek diş ağrısını geçirmek gerekse diş tedavisi sırasında ağrı hissetmemek için diş uyuşturulur. bu sayede mevcut ağrı hızlı bir şekilde geçecektir. Tedavi esnasında acı hissedilmemesi için yapılan anestezide ise işlemin tamamen ağrısız bir şekilde tamamlanması sağlanır. En çok cerrahi işlemlerden diş çekimi, implant uygulaması için uygulanır. Diş puplasına yakın çalışma gereken kuafaj veya kanal tedavisi gibi tedavi işlemlerinde anestezi büyük önem taşır.

AĞRI KONTROLÜ

Bu yazı serisinde sizler ile beş konu başlığında buluşacağız. İlk olarak diş tedavilerinde en çok kullanılan bölgesel uyuşturma işlemini yani lokal anesteziyi tanıyacağız. Toplam beş ayrı yazıda size ağrı giderme yöntemlerini ve her sistemin gereklilikleri ile kullanım alanları hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Sorularınız olursa yorum bölümünden sorabilirsiniz. En kısa süre içerisinde yanıt vermeye gayret edeceğim. Şimdi yazı serisinin konu başlıklarına göz atalım.
1. Lokal Aneztezi
2. Sedasyon
3. Genel Anestezi
4. Nitrous Oksit
5. Hamilelik Döneminde Anestezi

İmplant diş uygulamasında kolaylıklar

Günümüzde özellikle diş hekimliğinde his duyusu gidericiler yani anestezi malzemeleri yüzyıllardır olduğundan çok daha başarılı ve hastalar için her zaman olduğundan daha konforlu bir diş tedavi imkanı sunmaktadır.
Diş tedavilerinde ağzın sadece bir bölgesinin uyuşturulması anlamına gelen lokal anestezi için kullanılan malzemeler ve yöntemler hakkında bilgi vermeye başlayalım.

LOKAL ANESTEZİ

Öncelikle diş eti tabakasında yüzeysel bir uyuşukluk elde edilmesi için kullanılan jeller ve spreylerden bahsetmek doğru olacaktır. Lokal anestezi için enjeksiyon uygulanmadan önce hem ağızda bakteri sayısını azaltması hem de diş eti mukoza tabakası olarak adlandırılan yüzeysel tabakada his kaybına neden olan sprey ve kremler kullanılır. Bu sayede uyuşturucu sıvıyı diş eti altına gönderecek iğnenin acısı azaltılabilmektedir.

Diş tedavi işlemlerinden önce yeterli bir anestezi uygulanması büyük önem taşır. Genellikle diş hekimi ağızda uyuşmuş bölgeyi kontrol ederek uyuşukluğun gerçekleşip gerçekleşmediğini kontrol eder. Size verebileceğimiz en iyi tavsiye diş hekimi ile anlaşarak rahatsızlık hissettiğinizde bir işaret vererek doktoru uyarmanızdır. Bu amaç ile elinizi veya parmağınızı kaldırarak bilgi verebilirsiniz. Size uygulanan anestezi yöntemi ne olursa olsun etkisi yeterli değil ise diş doktorunuza bunu bildirmeniz gerekir.

DİŞ AĞRISI NASIL KESİLİR?

Ağrı kesmek amacı ile uygulanan anesteziler sayesinde diş tedavi işlemleriniz uygulanırken hiçbir şekilde rahatsızlık hissetmezsiniz. Tedavi süresince uygulanan diş uyuşukluğu devam eder. Anestezinin etkisi işlem süresi boyunca ağrı hissetmemenize yardım eder. Uyuşuk kalma süresi kişiden kişiye farklılık gösterir. Tedavi esnasında sizi rahatsız eden bir acı hissi olmaz. Olduğunda durumu diş hekimine bildirmelisiniz ki erkli önlemi alsın.

Devamını Oku
Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya

İMPLANT MARKALARI VE FİYATLARI

İmplant gerçekleştirilmeden önce hem hastaların hem de hekimlerin yaptığı bir fiyat araştırması vardır. Hastalar en iyi implantı ucuz fiyat ile yaptırmak ister. Kendi canları ile birlikte bir ömür boyu taşımak için implantın kaliteli olmasını ister herkes. Kaliteli implant fiyatı yüksek olur. Bu kaliteli implant en ucuz fiyat ile nasıl yaptırılır diye araştırmaya başlarlar.

İMPLANT MARKASI FİYATI ETKİLER Mİ?

İmplant faydaları

İmplant Diş

Bu aslında cevabı son derece kolay tahmin edilebilecek bir sor ve cevabı tabii ki  evet. İmplant fiyatı sadece marka ile ilgili değildir. İmplant maliyetlerini etkileyen birçok faktör olduğunu diğer yazımızda anlamıştık. Kısaca tekrar etmek gerekir ise implant markası implant fiyatı için belirleyici unsurlardan sadece bir tanesidir. Aynı implant fabrikasında üretilip farklı markalar basıldığında değişen fiyatlar ile implant satışı yapıldığını biliyor muydunuz? Bu duruma iletişim ve pazarlama tekniğinde marka çeşitlemesi benzeri isimler verilmektedir. Ürün aynı olmasına rağmen farklı etiket ve farklı fiyatlar uygulandığını sizler de günlük yaşantınızda görmüşsünüzdür.

Mesela Migros marketde çamaşır suyu markası olarak Domestos marka 5 lira iken Domestos fabrikasının Migros için ürettiği Migros marka çamaşır suyu 4 lira olabilmektedir. Neden daha ucuz olduğunu düşündünüz mü? Ben sadece düşünmedim aynı zamanda araştırdım da. Market kendi adı ile üretim yaptırdığında firma satış garantisi alıyor ve tahsilat için vadeli de olsa bir ödeme planının üzerinde anlaşmaya varılıyor. Adet çok olduğu için toptancıya verdiği fiyattan bile daha düşük fiyat verebiliyor. Stok maliyeti yok. Üretim bandında atıl kapasitesini de çalıştırdığı için tam zamanlı bir üretim mümkün oluyor. Bu da aynı sabit giderler ile daha fazla üretim ve satış anlamına geliyor. Cironun artmasının yanı sıra karlılık artışında da büyük fark yaratıyor bu durum.

Buna benzer bir durum implant firmalarında markalar ve implant fiyatları için söz konusu. İmplant üreticileri genellikle tam zamanlı çalışacak kadar kapasitede satış pazarlama ağına sahip olamazlar. Üretim bandında diğer ürünlerin üretilmesi olağandır. Bazen bir ortopedi ürünü olabildiği gibi aynı makinede robot parçası da üretmek mümkün olmaktadır. Karlılık olarak implant sağlık ürünü  olması nedeni ile daha yüksek karlılık ile satılan bir üründür. Firma kendi markası için satabileceği kadar ürün elde ettiği zaman fabrika yatırımının durası bütün kazancın yol olması anlamına gelmektedir. Bu şekilde farklı markalar hatta hastaneler için değişik markalar ile implant üretimi yapılabilmektedir.

 

Devamını Oku
Ağrıyan Dİşe ne yapmalı?

Ağrıyan Dişe Ne Yapmalı?

Günlük hayatta dişlerimizin varlığını tek hatırlamayız. Bazen fırçalamada ihmal ederek dişlerin çürümesine uygun ortam yaratırız. Zaman içerisinde oluşan diş çürükleri başlangıç aşamasında soğuk sıcak hassasiyeti ile belirti verdiğinde de bu uyarıları dikkate almayız.

Giderek ilerleyen diş çürüğü diş sinirine bulaştığında şiddetli ağrılar yapmaya başlar. Kendiliğinden geçmeyen bu ağrıları gidermek için ağrı kesici içildiğinde ilk başlarda ağrı geçer. Zaman içerisinde oluşan enfeksiyon ağrı kesicilerin de etkisini göstermemesi ne neden olur. Bu durumda doktora gitmekten başka çare kalmaz. Dişin içerisinde ilerleyen çürük madde kaybına neden olmuştur. Diş kökünde de enfeksiyon vardır. Diş Hekimi her şeye rağmen dişinizi kurtarmak isteyecektir. Mümkün ise dişin çekilmeden kanal tedavisi ile kurtarılması önerilir. İlerlemiş enfeksiyonlardan bazen diş çekmekten başka çare yoktur. Bu yazıda dişin ne zaman kanal tedavisi ihtiyacı olacağını ve kanal tedavisinin nasıl yapıldığını anlatmaya çalışacağım. Kanal tedavisi yapılmadığında ne olacağı ile başlayalım isterseniz.

KANAL TEDAVİSİ YAPILMADIĞINDA NE OLUR?

Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi

Dişler üzerinde veya ara yüzden oluşan çürüklerin ilerlemesi durumunda dişlerde ağrı oluşmaya başlar. Zamanla canlılığını kaybeder ve dişin pupa odasında enfeksiyon meydana gelir. Bir şey bu aşamada kanal tedavisi yapılmaz ise iltihap diş içerisinde ilerler ve bir şey yapılmaz ise süreç kaybetmeye kadar gidebilir. Diş çürüğünde rol alan bakteriler dişin içerisinden kanal vasıtası ile kemiğe kadar ilerler ve şiddetli ağrı sonrasında diş kökünde veya yüzde şişlik meydana gelebilir. İlerleyen çürük ve enfeksiyon ile diş tedavi edilemez bir hal alır ve dişin çekilmesi gerekebilir.

KANAL TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Kanal tedavisi yapılmaya karar verildiğinde dişin tam olarak uyuşturulması gerekir enfeksiyon mevcut ise Antibiyotik kullanımı veya apse drenajı sağlanır kanal tedavisi için uygun duruma geldiğinde dişin üzerinden açılan delik ile pulpa odası temizlenir ve kanal içerisine girilir Diş kökü uzunluğu ölçülür çalışma alanı olarak adlandırılan Diş kökü boyu kanal evleri ile temizlenir genişletilen kanallar doldurulmak için uygun komik forma getirilir kanal doldurma işlemi öncesinde kanal duvarlarının ve bütün kanalların tam olarak temizlendiğini emin olmak önem taşır kanal dolgusu ile şekillendirilmiş kanallar doldurulduktan sonra diş üzeri kapatılır genellikle kaplama yapılan kanal tedavili dişler uzun süre kullanılabilmektedir

KANAL TEDAVİLİ DİŞİN ÖMRÜ NE KADARDIR?

Kanal tedavisi yapılan ve çürük kısmı tedavi edilen bir diş kökü enfeksiyon tamamen ortadan kalktıktan sonra herhangi bir ağrı problemi yapmıyor ise artık doğal dişiniz gibi ömür boyu size hizmet edebilir. Kanal tedavisinde dişin içerisinde dolaşan sıvı ve kan engellendi için diş kırılgan duruma gelir. Bu nedenle kanal tedavisi yapılan dişin sonradan mutlaka üzerine diş kaplaması yapılması tavsiye edilir.

Burada üzerinde önemle durulması gereken konu dişi canlı tutan pupa alındığı için yerine koyulan kanal dolgu maddesi de sıvı dolaşımını engellediği için kanal tedavisi ile ağrısı indirilen bakterilerden uzaklaştırılan diş zamanla sıvı kaybına uğrayarak kırılgan bir hal alır ve kuvvetlere karşı dayanıklılık azalır. Bu nedenle kanal tedavisi sonrası diş üzerine koruma amaçlı bir kaplama yapılması önemlidir.

KANAL TEDAVİSİ SONRASI NASIL BİR DİŞ KAPLAMA YAPILMALIDIR?

Kanal tedavisi olmuş diş yeniden hayata gelmiş bir değiştir başarılı bir kanal tedavisi dişin ömür boyu ağızda kalmasını sağlar. Üzerindeki harabiyeti gidermek amacıyla diş kaplaması yapılan kanal tedavili diş iyi bir kaplama sayesinde yeterli estetik ve fonksiyonun sağlayacaktır. Uzun ömürlü bir diş kaplaması için bilgisayar destekli üretim aşamalarıyla zirkonyum diş kaplamalar yapılmaktadır. Ağızdaki diş ve diş eti ile mükemmel bir uyum sağlayan Zirkonyum diş kaplama var kanal tedavili dişin üzerinde uzun süre sağlıklı bir şekilde kullanılabilir diş eti ile olan biyolojik uyumu kaplamanın kendi Dişiniz gibi görünmesini sağlayacaktır.

Kanal tedavisi diş dolgusu ile karşılaştırıldığında daha masraflı bir tedavidir. Tedavi süresi ve fiyatı daha fazla olan kanal tedavisi zamanında müdahale edildiğinde dolgu ile kurtarılabilir. Dolgu yapıldığında diş üzerine kaplama yapılması gerekmez. Dişin canlılığı ortadan kalkmaz. Erken teşhis ve tedavi ile dişlerin kanal tedavisine gerek kalmadan dolgu yapılması büyük önem taşır. Senede bir defa yapılacak diş kontrolleri sayesinde diş çürükleri ilerlemeden teşhis edilebilir.

PERİYODİK KONTROL RANDEVUSU İÇİN BİZİ ARAYABİLİRSİNİZ.

 

 

Devamını Oku

WHATSAPP İLE SORMAK İÇİN TIKLAYINIZ