Kuron Köprüler

Kırık Diş Kuron Köprüler

Dişler üzerinde çürük, kırık veya diğer sebepler ile fazla madde kaybı olduğunda üzerlerine kaplama yapmak gerekebilir. Diğer bir değişle diş dolgusu ile yeterli diş desteği sağlanamıyor ise dişin üzerine onu koruyacak bir kılıf gerekir. Diş üzerine takılan diş kaplamalar, tek diş üzerine yapılabildiği gibi eksik diş boşluklarına gidermek amacıyla da uygulanabilmektedir. Eksik diş boşluklara için iki dişten destek alınarak yapılan tedavi köprü olarak adlandırılır. 

Kuron Köprüler

Kuron Köprüler

Diş kaplaması veya köprüleri sayesinde hem estetik görünüm hem de dayanıklılık istenilen seviyede elde edilebilmektedir. Diş eksikliğinde uygulanan köprüler için en büyük olumsuzluk boşluğun her iki yanındaki dişin üzerine aşındırmak yapılması gerekmesidir. Bu dişler sağlam olduklarında üzerinden aşındırma yapılması tercih edilmez ve bu durumda implant devreye girer. Ancak boşluğun önünde ve arkasındaki dişler kırık çürük veya kanal tedavili ise yapılacak diş köprüsü hem onları korur hem de diş boşluğunun giderilmesi için fayda sağlar.

Son yıllarda uygulanan diş kaplamaları gelişen teknoloji ile birlikte daha kullanışlı estetik ve uzun ömürlü olmuştur. 

En çok uygulanan diş köprü malzemeleri:

Olarak sınıflandırılabilir. 

Kırık Diş

Kırık Diş

Dişler üzerine gelen metal iskelet sayesinde yapılacak diş Köprüsü’nün dayanıklılığı aktarılmaktadır. Ancak metalin olumsuz özellikleri alternatif malzemeler için arayış başlatmış ve metal içermeyen diş kaplamaları elde edilmiştir. 

Metal destekli diş kaplamaları için en büyük dezavantaj metalin rengidir. Özellikle diş eti kenarında kararma yapmazsa metal porselen diş kaplamalarının istenmeyen özelliğidir. Ayrıca metal eritilerek döküm yapıldığında ağızdaki kesik diş ile olan uyum mükemmel olamamaktadır. Dökümden çıkan metalin tesviye edilmesi ve kesik diş ile uyumlandırılması gerekir. Bu aşamada metal ile diş arasında boşluklar oluşur. Kaplama ilk takıldığında yapıştırma siman’ı ile kapatılan bu aralık zaman içerisinde siman erimesi ile çocuk oluşumuna elverişli bölgeler yaratır.

Eğri Ön Dişler İçin Zirkonyum Kaplama Önce ve Sonra

Eğri Ön Dişler İçin Zirkonyum Kaplama Önce ve Sonra

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 5 / 5. Oy sayısı: 1

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Bana yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Zorunlu Değildir.)

× WhatsApp/Randevu Al