Ön Diş Bölgesinde İmplant Yapımı

Ön diş implant yapımı

Son yıllarda implant uygulamalarının artmasıyla birlikte yaşanılan deneyimler implantlarda özelliklerinde bazı değişiklikler yapılmasını gerektirmiştir. ITI implant  sisteminin özel bir tipi olan ön bölge implantları özellikle, üst çene ikinci kesici dişler ve alt çene ön kesici dişler için uygun implantlardır. İmplant destekli üst yapının uygulanmasında estetik kolaylıklar sağlar.

İmplant uygulamalarında önemli bir estetik aşama olarak değerlendirilen implant yüzey şekillerinin erken yüklenmesinin mümkün duruma gelmesi, kullanım alanlarını da giderek arttırmıştır. Artan implant uygulaması sonucunda hasta ihtiyaçları ve implant uygulanan bölgenin özelliği estetik gereksinimleri ortaya çıkarmıştır.

Ön diş implant uygulaması

Ön Bölgede İmplant Uygulaması Nasıl Yapılır?

Ön bölge diş estetiği için implantlar bir handikap oluşturmaktaydı. İmplantın çapı dişlerin boyun kısımları ile uyumlu olmadığında hem papil kaybı hem de üst yapının diş eti çıkış profili yeterli estetik görünümü sağlayamamakta idi. Özellikle üst çene, yan-kesici ve alt çene ön-kesici grubu dişler için boyun çapı yeterince dar olan implantlar üretilmeye başlandı. Bu özel tip implant sadece ön bölge-alt dişler ve üst yan-keser diş için uygulanmaktadır. Gövde çapı 3.3 mm dir.

Özellikle alt çenede yan yana implantlar koyulduğunda iki implant arasında 5 mm mesafe kalması ve kemiğin sağlıklı beslenebilmesi tercih edilir. Bu amaçla özel implantlar 3.3 mm çapında uygulanır. Ancak bu implantların boyun çapları 3.5 mm’dir. Boyun çaplarından daha geniş olması dişin anatomik formuna uygun kaplamalar yapılmasını sağlar.

u özel tip implantlar da grade 4 titanyum malzemesinden üretilirler ve titanyum plazma sprey ile kaplanırlar. Estetik amaçlıdırlar. İyileşme başlığı ile birlikte tek parçadır. Standart uygulama ile cerrahi olarak kolayca yerleştirilirler. İyileşme süresi diğer implant tipleri ile aynıdır.

Kullanılmaması gereken durumlar ise öncelikle diş gıcırdatan hastalardır. Kaninlerin kısmi basınca maruz kaldığı vakalarda tercih edilmemelidir. Ayrıca total ve kısmi hareketli ya da sabit bir proteze taşıyıcı olarak uygulanamazlar. Kesinlikle başta arka bölge olmak üzere endikasyon dışındaki dişlerin yerine koyulmamalıdırlar. Ön diş implant uygulama hakkında bilgi almak için bize Whatsapp üzerinden yazarak veya 0212 661 69 79 no’lu telefon numaramızı arayarak ulaşabilirsiniz.

 

 

Ön diş implant

B

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 4.7 / 5. Oy sayısı: 148

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

2 Comments
  1. Sertaç Kızılkaya

    İmplant tek olarak yapılmalıdır.

  2. Gökhan

    Hocam saygılar ön tavşan dişim kırıldı ve kökü çekildi implant kök, takıldı iyileşiyor, Görsel kaygı nedeni ile diğer dişlerime kaplama yapma düşüncemizde var , yani merak ettiğim şu zirkonyum kaplama yapılırsa tek parça uygulandığında atıyorum 4 lü zirkonyum yada 6 lı zirkonyum tek parça imlantlı bölgeye uygulanır mı ? Çünkü gerçek dişerimdeki doğal esneklik implantta olmayacak ,Dolayısı ile 6 lı kaplama olsa , 5doğal dişim esnerken implant esnemeyecek ve tüm yük implanta binecekmiş gibi geliyor, sizce nasıl olmalı?

Bana yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Zorunlu Değildir.)

× WhatsApp/Randevu Al