Porselen Diş Kaplama ile Zirkonyum Kapalama Arasındaki Fark

Diş estetiği, lamina veneer, zirkonyum diş kaplama ve implant tedavileri

Bu yazımızda, önce porselen diş hakkında bilgi verip sonra, hastaların sıklıkla merak ettiği sorular arasında yer alan, metal seramik porselen diş kaplamalar ile zirkonyum diş kaplama arasındaki temel farklılıklara değineceğim.

Bu  sayfada, porselen diş nedir, porselen diş yapımı renkleri modelleri fiyatları ile ilgili bilgiler vereceğim. Linkleri takip ederseniz daha detay bilgilere ulaşabilirsiniz.

Porselen Diş Nedir?

Metal seramik kaplama günümüzde sabit protez tedavisinde kullanılan en yaygın diş kaplama türüdür. Metal porselen ve doğal dişİşlevsel ve estetik görünüm olarak makuldür ve dişi korur. Ancak diş estetiği için porselenin özellikleri yetersiz kalır. Geçmişte metal seramik kronlar, ön dişler için olduğu kadar arka dişler için de iyi bir seçimdi. Ancak hastalarda alerjik reaksiyonlar yaratmaları önde gelen dezavantajlarından birisidir.

Eksik veya kırık dişleri için metal seramik diş kaplama kullanan hastalar, malzemenin estetik açıdan rahatsız edici olduğunu sıklıkla dile getirmektedir. Günümüzde uygulanan modern diş hazırlama yöntemleri ve kullanılan gelişmiş malzemelerle bu sorun olabildiğince aza indirgenmektedir.

Ancak, dişlerinizin en doğal şeffaflığa ve renge sahip olmasını istiyorsanız, beğenilen diş estetiği ile seramik zirkonyum kuronlar ön dişleriniz için en iyi seçim olacaktır. Bu işlem için metal yerine, zirkonyum kullanılır.

Laboratuvar ortamında daha çok işlem görmesi nedeniyle metal seramik diş kaplama ile fiyat karşılaştırması yapıldığında; zirkonyum diş kaplama daha yüksek bir fiyat ile uygulanmaktadır.

Zirkonyum Diş Kaplama Nedir?

Zirkonyum diş kaplamalar bilgisayar destekli CAD CAM sistem ile üretilirler. Bu nedenle kesilmiş diş ile uyumları hatasızdır. Zaman içerisinde kaplama altındaki dişin çürümesi gibi olumsuzluklar yaşanmaz. Zirkonyum kaplama nerede ise problemsizdir. Yüksek dayanıklılığa sahip olduğu ve diş eti ile uyumu göz önüne alındığında ideal diş kaplama malzemesidir.

Metal seramik ve seramik zirkonyum diş kronları arasındaki fark nedir?

İyi yapıldıklarında metal seramik diş kaplamaların da zirkonyum kronlar gibi hem estetik hem de fonksiyonel olarak doğal dişlerle bir hayli benzerlik gösterdiğini unutmamalıyız! Fark uzun dönemde ortaya çıkmaktadır.

Kırılmış bir metal destekli porselen diş. Yerine Zirkonyum diş kaplama yaptım ve hiç sorun yaşamadı.

Metal seramik ve zirkonyum diş kronlarının sertlikleri arasındaki farka gelince, zirkonyum doğası gereği çok daha sert bir malzeme olmakla beraber, kimi zaman olumsuz yönleri de olabilir.

Uzun diş köprüleri gibi geniş aralıklar için ihtiyaç olduğunda metal seramik yapı malzemenin esnekliğinden dolayı metal olmayan zirkonya yapısından daha iyi sonuç verir.

Uzun boşluklar için zirkonyum kaplama yerine porselen kaplama tercih edilebilmektedir.

Metal kaplamalarda diş kaplaması ile diş etinin birleştiği alanda diş eti renginde görülen koyulaşma estetik olarak son derece rahatsız edicidir. Zirkonyum diş kaplamada bu durum oluşmaz.

Porselen Diş Yapımı

Porselen diş kaplama veya köprü yapımı ağızda aşındırılan dişlerden alınan ölçüye yöre hazırlanan bir metal alt yapı ve bunun üzerinde dişin estetik görüntüsünü veren porselen kısımdan oluşur. Metal alt yapı dayanıklılığı sağlaması için kullanılır. Kullanılan metale karşı alerji riski vardır. İçeriğindeki nikel, krom, kobalt en çok alerji reaksiyonu yapan malzemelerdir.

Porselen Kaplama Renkleri

Doğal diş rengine uygun kaplamalar istenir. Ağızda

 

Porselen Diş Kaplama Modelleri

Porselen diş modelleri

Porselen diş modelleri her kişiye göre farklı olur.

 

Porselen Diş Fiyatları

Zirkonyum diş kaplama fiyatları metal porselen diş kaplama fiyatı ile kıyaslandığında ilk bakışta daha yüksek gibi görünse de zaman içerisinde kendisine verilen parayı hak ettiğini gösterir.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 4.5 / 5. Oy sayısı: 211

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

One Comment
  1. SELMA ŞENGUL

    SELMA ŞENGUL
    9 Haziran 2020
    PORSELEN VE ZİRKONYUM DİŞ FİYATLARI İLE İLGİLİ BİLGİ ALMAK İSTİYORUM. YAKLAŞIK 18 DİŞ YAPTIRACAĞIM . 18 TANE PORSELEN DİŞ VE 18 TANE ZİRKONYUM DİŞ ARASINDAKİ FİYAT FARKINI GÖRMEK İSTİYORUM. TEŞEKKÜRLER

Bana yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Zorunlu Değildir.)

× WhatsApp/Randevu Al