Zirkonyum Kaplama Diş

ESKİ PORSELEN DİŞ KAPLAMALAR SÖKÜLEREK YERİNE ESTETİK ZİRKONYUM DİŞ KAPLAMALAR TAKILDI.

Gelişen teknikler ve estetiğe artan talep biz diş hekimlerini, artık diş kaplamalarının altında metal kullanmamaya yönlendiriyor. Uzun yıllar uygulanan (amalgam) metal dolgulardan tamamen vazgeçtik. Sırada metal içeren porselen diş kaplamalar ve köprüleri var. Yakın gelecekte zirkonyum ve tam seramik diş malzemelerin kullanılması ile porselen diş kaplamalar da artık terk edilecek gibi görünüyor. Zirkonyum diş kaplamalar metal porselen altyapılı diş kaplamalara göre önemli avantajlar sağlıyor. Bu yazıda kaplamaların zaman içerisindeki gelişim aşamaları ile birlikte iyi bir diş kaplamasında aranılan özellikleri de öğrenmiş olacaksınız. İçi metal olan diş kaplamalar ile günümüzde bilgisayar destekli üretilen zirkonyum kuronların arasında ne kadar büyük fark olduğunu anlayabilmek için yazıyı sabırla okumalısınız.

Zirkonyum Kaplama Diş

Bu yazıda size diş kaplama malzemelerinin tarihsel gelişimine yakın zaman aralığından başlayarak yer vermek istedim. Aşağıda önce metal ve biodent diş kaplamalarını ardından porselen ve zirkonyum diş kaplamaları ile ilgili genel bilgiler bulabilirsiniz. Zirkonyum diş kaplama ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz sitemdeki zirkonyum linkini okuyabilirsiniz. Günümüzde metalsiz zirkonyum diş kaplamalar ile çok başarılı estetik sonuçlar alabiliyoruz. Ancak diş kaplama konusunda nereden nereye gelindiğini bilmekte de fayda var diye düşünüyorum.

Zirkonyum kaplama ve porselen diş kaplama farkı

Zirkonyum kaplama ve porselen diş kaplama farkı

Metal ve Biyodent Diş Kaplamalar ile Karşılaştırma

Diş renginde kaplamalarla ilk tanışma plastik esaslı biyodent diş  kaplamalarla oldu. Bunlar plastik ham maddeden üretilen malzemelerdi. Diş kaplaması olarak kullanıldığında bu malzeme fiziksel özellikleri yeterli olmadığı için kırılıyor ve aşınıyor idi. Zaman içerisinde ağız sıvıları nedeni ile renkleniyordu. En önemlisi de zamanla ağız sıvılarını emdiklerinden kötü kokuya neden olmalarıydı. Bu olumsuz özellikleri nedeni ile metal kaplamalar ile birlikte uygulanmaya devam ediliyorlardı. Metal olarak da altın kaplama diş kuronları en iyi sonucu veren fakat estetik olmayan uygulamalardı.

Daha sonra metal destekli porselenler geliştirildi. Metal destekli porselen dişin üzerine ince metal bir kaplama ve bu alt yapı metalin tamamen  porselenle kaplanması şeklinde hazırlanır. Diş rengindedir ve çok dayanıklıdır. Ancak metal altyapı eritilerek döküldüğünden oksitlenme yapar. Döküm işlemi sonrası da tesfiye edilerek diş ile uyumlandırılır. Bu uyumlandırma esnasında kesik diş ile metal altyapı arasında olması gerekenden daha fazla boşluk kalır. Bu da zaman içerisinde kaplamanın altında kalan dişin çürümesine neden olur.

Günümüzde metalsiz zirkonyum diş kaplamalar ile çok başarılı estetik sonuçlar alabiliyoruz. Ancak diş kaplama konusunda nereden nereye gelindiğini bilmekte de fayda var diye düşünüyorum. 

Zirkonyum diş kaplamalar ile bu olumsuzluklar ortadan kaldırılmıştır. Estetik olarak da metalin koyu rengi zaman içerisinde diş etinde mor bir renk oluşturur. Zirkonyum diş kaplamalarda bu diş eti renklenmesi de olmaz.

Zirkonyum Yapım Tekniği

Porselen diş kaplamalar ile zirkonyum yapımı arasında hiç bir benzerlik bulunmuyor. zirkonyum üretimi tamamen bilgisayar ortamında hassas çalışma ile gerçekleşen bir uygulama. Porselen kaplamalarda model üzerine mum çalışması sonrasında muflalama ve mufla içinden mumu akıtarak elde edilen boşluğa metal döküm yapılması söz konusu idi. Metal mufladan çıkarılıp  temizlendikten sonra diş modeli ile uyumlandırma için içerisinden ve etrafından tesfiye ile kazıma gerçekleştirilirdi. Bu sırada diş ile kaplama arasında istenilenden daha büyük diş boşlukları oluşur ve yapılan diş kapa

Zirkonyum Yapımında Kalite

Diş estetiği nasıl yapılır?

Diş estetiği nasıl yapılır?

Malzeme ne kadar kaliteli olursa olsun diş hazırlığı, ölçü ve diş teknisyeninin el becerisi olmadan diş kaplamasında başarıdan söz edilemez. Yapılan kaplama diş ile uyumlu olduğu kadar diş eti ve çevre dokular ile uyumlu olmalıdır. Hekimin zaman ayırarak hazırladığı dişler iyi bir ekipman ve kaliteli sarf malzemeler ile alınan ölçü sayesinde diş laboratuvarına aktarılır. Diş teknisyeni de kendi cihaz ve ekipmanlarının kalitesi ölçüsünde malzemeyi üretir. Malzeme ne kadar kaliteli olursa olsun bilgi, deneyim ve sanat gerekir.

Metal alerjisi olanlarda zirkonyum diş kaplama güven ile kullanılabilen bir diş malzemesidir.

Zirkonyum estetik özelliklerinden dolayı ön diş kaplamalarında en çok tercih ettiğimiz malzeme türüdür.

Bilgi almak için arayınız: 0549 347 43 47

 

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı / 5. Oy sayısı:

Bu yazıyı yararlı bulduğun gibi ...

Sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× WhatsApp/Randevu Al