Zirkonyum Porselen Kaplama Diş - Dr. Sertaç KIZILKAYA
  • Türkçe
  • İngilizce

Opening Hours : Mesai: Pazartesi - Cumartesi 09:00-19:00
  Contact : +90549 347 43 47

Zirkonyum diş kaplama örneği

Zirkonyum Porselen Kaplama Diş

Günümüzde farklı diş kaplama malzemelerinin ismini duymaya başladınız değil mi? Diş hekimleri giderek artan istek, ihtiyaç ve beklentiler doğrultusunda yaptıkları tedavileri ve estetik diş tedavi uygulamalarını her geçen gün geliştiriyor. Teknolojinin en hızlı geliştiği ve takip edildiği branşlardan birisi diş hekimliği. Diş Tedavileri içerinde diş kaplamaları önemli bir alan teşkil ediyor. Sağlık ve estetik yönü ile iyi bir diş kaplamasına sahip olmak her insanın hedefi.

Dişlerine kaplama yaptırmış olanlar eski diş kaplamalarını değiştirmeleri gerektiğinde daha uzun süre kullanacakları yeni nesil diş kaplamaları yaptırmayı tercih ederler. Bilgisyar yardımı ile üretilen diş kaplamalar döküm yöntemi ile yapılan metal kalplamalar ile karşılaştırıldıklarında önemli artıları olduğu görülür. Bu yazıda size

Zirkonyum Kaplamalar ve Porselen Diş

Zirkonyum kaplama dişin estetik yapısı ile doğal dişlerden ayırt edilmesi oldukça güçtür. Işık geçirgenlikleri vardır.
Metal destekli porselenlerde özellikle gün ışığında ve fotoğraf flaşında oluşan opak görüntü zirkonyum porselenlerde oluşmaz.
Çok iyi yapılmış olan metal destekli porselenlerde bile bir matlık ve yapaylık vardır. Zirkonyum dişler ışığı geçirdiklerinden doğal diş yapısına çok benzer estetik oluşturur.
Anti-alerjik materyallerdir.
Diş eti hastalıklarında ve dişeti çekilmelerinde sıkça görülen diş eti morlukları zirkonyumda görünmez.
 Metal destekli porselenlerde zamanla dişeti metal rengini alarak porselen başlangıç noktaları ile dişeti arasında gri renkte bir hat oluşur.
Zirkonyum alt yapılı porselenlerde böyle bir sorun görülmez.
Daha estetik bir görüntü sağlanır.
Isı yalıtıcı özellikleri çok iyi olduğundan soğuk sıcak hassasiyetini önlerler.
Zirkonyum porselenler yüksek dirence sahiptirler. Bu özellikleri sayesinde arka bölgelerdeki dişlerde de çok rahatlıkla kullanılırlar.
Zirkonyum metal destekli protezlere göre oldukça hafiftir.
Ağızda tat bozukluğuna neden olmazlar.
Metal destekli porselenler kuron  köprü(kaplamalar) mekanik olarak dişe yapıştırılırlar. Zirkonyum ise mekanik ve kimyasal olarak dişe tutturulur. Bu yüzden metal desteklilere göre tutuculukları çok daha yüksektir.
Daha önce yapılmış olan metal destekli porselen kuronlar nedeniyle dişetinde oluşan baskı ve morluklar zirkonyum (kaplamaların) kuronların uygulanmasıyla tamamen ortadan kalkar, estetik ve doğal bir görüntü elde edilir.
Diş eti çekildiğinde, zirkonyum estetik görünümlerini korurlarken, metal porselenler diş ile birleştikleri bölgede kötü bir görüntü oluştururlar.
Kahve, çay, sigara gibi dış etkenlerle renk değiştirmez.
Ağızda tat bozukluğuna, dişeti problemlerine ve ağız kokusuna yol açmayan sağlıklı bir materyaldir.
Alt yapıda kullanılan bazı metallere karşı (nikel vb.) oluşabilecek alerji riski zirkonyum alt yapılı porselenler yoktur. .
Zirkonyum kaplama yüzeyleri daha az plak yapışmasını sağlar ve böylece ağız hijyenine katkıda bulunur.
Vücudumuzla mükemmel uyum sağlandığı için diş eti hastalığı olan ya da diş eti hastalığına yatkın olan kişilerde rahatlıkla kullanılabilir.
Zirkonyum kaplama diş etiyle uyumu çok iyidir ağız hijyenine önem verildiği takdirde diş eti problemi yaratmaz.Yalıtıcı özelliğiyle sıcak soğuk hassasiyeti gelişmez.