• Türkçe
 • İngilizce

Opening Hours : Mesai: Pazartesi - Cumartesi 09:00-19:00
  Contact : +90549 347 43 47

Zirkonyum diş kaplama 2018 fiyatları

Zirkonyum

Diş hekimliğinde kaplama ihtiyacı ortaya çıktığında uzun ömürlü ve estetik dişler istenir. Ben de diş hekimi olarak hastalarımın bu isteklerini tam olarak karşılayan malzemeler kullanıyorum. Bu sayfada estetik özellikleri ile ön plana çıkan zirkonyum diş kaplama hakkında ayrıntılı bilgiler vereceğim.

Diş kaplama yapımı, estetik ön diş kaplamalar ile porselen diş kaplamaların karşılaştırılması, diş kaplama fiyatları ve diğer estetik diş hekimliği uygulamaları ve implant diş hakkında 25 yıllık mesleki birikimlerim ile size bilgiler vermeye çalışacağım.

Bu yazıyı okuduğunuza göre sizin de diş kaplamasına ihtiyacınız olduğunu tahmin edebiliyorum. Ağzımızda senelerce kullanacağımız diş kaplamasının özelliklerini öğrenmek ve imkanlar ölçüsünde en iyi diş kaplamasını yaptırmayı kim istemez. Maliyeti etkileyen faktörleri de yazının son bölümünde anlatacağım.

İYİ BİR DİŞ KAPLAMA NASIL OLMALIDIR?

Diş estetiği nasıl yapılır?

Diş estetiği nasıl yapılır?

Şimdi öncelikle estetik bir diş kaplama için gerekli özellikleri inceleyelim ve zirkonyum malzemesinin bunları ne ölçüde karşılayabildiğini gözden geçirelim.

İyi bir diş kaplamasında aranan özelliklerin başında yapılacak diş kaplamasının sağlam olması gelir. Çiğneme kuvvetlerine karşı dayanıklı diş kaplamaları yapıldığında uzun süreli kullanım mümkün olabilmektedir. Özellikle diş sıkan veya gıcırdatan hastalar için dayanıklılığın daha da arttırılması ihtiyacı ortaya çıkar.

İyi bir diş kaplaması asla çok ucuza mal olamamaktadır.

Diğer önemli bir beklenti de kaplamanın estetik görünümlü olmasıdır. Ağızda diğer dişler ile benzer görünüme sahip olmayan kaplamalar kişiyi psikolojik olarak rahatsız edecektir. Yapılan diş kaplamasının sadece rengi değil şekli, yüzey özellikleri ve ışık yansıtma özellikleri de doğal diş gibi olmalıdır.

Diş kaplamasında aranan diğer bir önemli özellik de kullanılan malzemenin ağız dokuları ile uyumlu olmasıdır. Yapılan diş kaplaması özellikle diş ile diş etinin birleştiği bölgede baskı yapmamalı, enfeksiyon oluşturmamalı, renk değişikliğine neden olmamalıdır.

Kaplamada aranılan bu özellikleri bir arada taşıyan diş kaplamalar her geçen gün daha çok tercih edilir olmuştur. Porselen diş kaplamalar dayanıklılığı arttırmak için alt yapısında kullanılan metal nedeni ile bir çok özelliği yeterince sağlayamamaktadır. Özellikle ön dişler de sadece diş kaplamasının değil çevre dokularının yani diş etinin de sağlıklı ve doğal görünümde olması gerekir.

 1. Sağlam
 2. Uyumlu
 3. Estetik

özellikler olmadan iyi bir diş kaplamasından bahsetmek mümkün değildir.

ESTETİK DİŞ KAPLAMA  HANGİ ÖZELLİKLERİ TAŞIMALIDIR?

Zirkonyum diş kaplama örneği

Zirkonyum diş kaplama örneği

Özellikle ön dişler bölgesinde kaplama ihtiyacı ortaya çıktığında yapılacak diş kaplamasının estetik özellikleri büyük önem taşır. Estetik görüntü sağlamak için malzemenin diş yapısı ile benzer özelliklerde olması gerekmektedir. Bu anlamda porselen diş kaplamalar gibi içerisinde metal bulunan malzemeler estetik olarak iyi sonuç veremezler. Çünkü metal hem ışığı geçiremez hem de koyu renkli bir malzemedir.

Uygulanan kaplamanın çevre dokular ile biyolojik uyumlu olması da yapılan diş kaplamasının estetik özelliklerinin büyük ölçüde etkiler. Alerji veya renk değişikliği gibi sorunlar ortaya çıkaran porselen diş kaplamalar bu nedenle estetik ön diş kaplamalar da artık tercih edilmemektedirler.

Estetik diş kaplaması sadece kullanılan malzeme ile sağlanamaz. Malzemenin ötesinde iyi bir diş hazırlığı gerekir. Dişlerde aralıklar var ise bunların kapatılabilmesi için dengeli bir diş kesimi yapılmalıdır. Bazen eğri dişlerin düzeltilmesi gerektiğinde, belli bir hekim tarafından yapılması sonucun iyi olmasını büyük ölçüde etkiler. Diğer taraftan laboratuvar aşaması da büyük önem taşımaktadır. Hem kullanılan malzemenin kalitesi hem de laboratuvarın bilgi tecrübe ve özeni yapılan diş kaplamasına şekillendirmektedir.

Hekim i̇yi bir ağız içi hazırlık yapıp laboratuvara yeterli özellikte ölçü gönderdiğinde laboratuvarda üzerine düşen görevleri yaptığında ortaya mükemmel sonuçlar çıkmaktadır.

ZİRKONYUM DİŞ YAPIMI

Zirkonyum diş kaplama örneği

Zirkonyum diş kaplama örneği

Zirkonyum kaplama uygulamasında ağız içerisinde yapılan hazırlık diğer porselen diş kaplamalar ile benzerdir. Estetik diş kaplama yapılacak dişlerde daha az kesim yapılabilir. Dişin daha az kesilmesi demek soğuk sıcak hassasiyetinin de daha az olması demektir.

Kesilen diş üzerine kliniğimde aynı seansta geçici değiş uygulanır. Diş etinin durumuna göre hekim ölçüyü alır.

Birçok olumlu özellikleri nedeniyle tercih edilen diş kaplamalarının en büyük ne dezavantajları fiyatlarının diğer kaplama diş kaplama türlerine göre daha yüksek olmasıdır. Kaplamanın avantajlarından bir sonraki paragrafta madde madde sıralayacağım. Biraz sonrada okuyacağınız gibi bir çok olumlu ve üstün özelliği olan malzeme olmasına rağmen maalesef diğer metal alt yapılı porselenler hala kullanılmaktadır.

Zirkonyum Diş Fiyatları

Buradaki hem büyük etken diş fiyatının porselen diş fiyatı ile karşılaştırıldığında daha yüksek olmasıdır. Alım gücünün yeterli olmadığında mecburiyetler karşısında ucuz diş kaplamalar tercih edilmektedir. Ancak yapılan bir diş kaplamasının seneler boyu ağızda sürekli kullanıldığı göz önüne alındığında ha aslında iyi bir kaplama için ödenen farkın hiç de yüksek olmadığını görmekteyiz. Piyasada değişik fiyatlar ile kaplamalar uygulanmaktadır.

Piyasada fiyatların değişik olmasındaki en büyük etken işlemi yapan hekim ve kliniğin yaptığı yatırımdır. Gerek malzeme gerekse işin yapımı için gösterilen emek ve süre farklı olmaktadır. Özellikle malzemesinin kalitesiz yani ucuz olması kaplamanın sağlıklı bir şekilde uzun yıllar kullanılmamasına neden olacaktır. Sadece havuz içerisinde hekimin yaptığı hazırlık aşamasında bile kullanılan bir çok malzeme bulunur. Ölçü maddesinden tutun alçı modele kadar farklı kalitede malzemeler kullanılabilmektedir.

En az önemli diğer bir unsur da tarayıcı ve kazıyıcı cihazın özellikleridir. İyi bir cihaz yüksek maliyetler ve yüksek periyodik giderler ile çalışmaktadır. Cihazın düzenli bakımları ve kalibrasyonları yapılmadığında ağzındaki diş ile tam uyumlu bir kaplama oluşturulması maalesef mümkün olmayacaktır. Bu durumda size uzun dönemde kaplamanın altındaki dişin çürümesi veya kaplamanın doğru konumlan maması gibi olumsuzluklar ile geri dönecektir.

Bilinmesi gereken en önemli konu iyi bir diş kaplaması sadece malzeme ile olmaz. Diş tedavilerinin kusursuz yapılması, tedavi planı hazırlanması ve iyi bir ağız içi hazırlık süreci sonrasında mümkündür. Zirkonyum diş kaplamalarda alt yapıyı oluşturan malzeme blok şeklindedir. Bilgisayar destekli tarama ve kazıma sistemleri ile hazırlanır. Bu altyapı üzerine hacim şekil ve parlaklık vermesi için seramik yani porselen işlenir.

Bu yeni nesil diş kaplamanın neden çok tercih edilen bir malzeme olduğunu anlayabilmek için önce ne olduğunu ve özelliklerini bilmeniz gerekir. Konu hakkında genel bir bilgi sahibi olduktan sonra bana ulaştığınızda sorularınız ve tedavi ihtiyaçlarınız ile ilgili doğru bir plan hazırlama imkanımız olacaktır.
Zirkonyum diş fiyatları klinik ve doktorlara göre değişkenlik gösterir. Çünkü kullanılan malzeme farklıdır. Diş hekimi üretimde kullanılan malzeme ve işçilik ücretlerine göre size fiyat verebilir. Bu nedenle ucuz diş teknisyeni ile çalışıldığında nerede ise metal altyapılı diş fiyatları uygulanabilir. Kaliteli malzeme ile çalışan tecrübeli ve sanatını gösterebilen diş teknisyenleri ile çalışıldığında da fiyat bunun iki katına çıkar. Ucuz çalışan diş teknisyenleri de malzeme maliyetlerini düşürmek için uzak doğu kökenli altyapı malzemesi kullanmaktadırlar. Burada bizim tercihimiz daima en iyiyi en uygun fiyat ile sunmaktan yanadır.

Zirkonyum Diş Kaplama bilgilendirme videosu izleyebilirsiniz.

ZİRKONYUM DİŞ KAPLAMA İLE İLGİLİ ÖNCE SONRA RESİMLER İÇİN SİZİ KLİNİĞİMİZE BEKLİYORUZ.

Ayrıntılı bilgi almak için bizim ile iletişim kurunuz.
drsertac@gmail.com adresine mail atabilir veya 05493474347 numaralı telefon ile Diş Dr. Sertaç Kızılkaya ya ulaşabilirsiniz.

28 Comments
 1. saliha demirci

  Zirkonyum dis kaplama da (on ust dort dis) kaplama butun mu yapiliyor yoksa tek tek mi hangisini tavsiye edersiniz. Butun olarak hazirlandiktan sonra teke cevrilebilir mi

  • admin

   Dişlerinizin hacmi ve kapanış durumunuza göre ayarlanması gerekir. Ayrı yapıldıktan sonra birleştirilmesi mümkün değildir.

 2. gül

  Merhaba
  Zirkonyum dis kaplamasi geride kalmış ve fırça ulaşamaması sebebi ile kararan dişlere uygulanabilir mi?

  • admin

   Dişelrinizi temizletmeniz gerekiyor.

 3. rasim

  tum dislerimi zirconium yaptirmak istiyorum lutfen ortalama zaman ve fiat ala bilirmiyim.ust cene komple metal porselen.alt cenede 6 dis haric metal porselen 10 yildan fazla oldu degisdirmek istiyorum

 4. Cemil

  Merhaba Sertaç Bey,

  Ön üst 6 dişimde ortodontik problem var. Yaşım 38 oldugundan tel taktırmak fikri pek cazip gelmiyor.
  Acaba bu sorunu zirkon kaplama ile giderebilmek mümkün mü?
  İyi calismalar

  • Sertaç Kızılkaya

   Zirkonyum diş kaplamalar estetik amaçlı uygulanabilirler. Ancak sizin için gerçek ihtiyacı belirlemek ancak muayene sonrası mümkün olabilir.

 5. Kübra

  Zirkonyum ile lamine arasındaki fark nedir.? Gercek diş görünümünü hangisi daha iyi verir ?

  • Sertaç Kızılkaya

   Laminada dişin sadece ön yüzeyinde işlem yapılır. Zirkonyum diş üzerine çepeçevre uygulanan bir kaplamadır.

 6. gul

  Merhaba,üst dişlerime zirkonyum yaptırdım.Ancak doktor çok beyaz yapmış.Şuanda çok pişmanım.Renki biraz daha dişlere yakın sonradan sarartmak mümkün mü?Bilgi verir misiniz?

 7. Emine sümeyye

  Merhaba ben dişlerimin sararmasından şikayetçiyim ayda bir kere temizletmeye gidiyorum ve lazerle beyazlatma yöntemini de denedim ama bir sene sonra sonuç yine hüsran ağzımda üç tane kanal tedavilik dişim var şuan haftada bir doktora gidiyorum kanal tedavisi için ağız bakımımı yapmama rağmen dişlerim çok kötü sanırım genetik vekomple kaplama yaptırmak istiyorum bana çok pahalıya mı mal olur öğrenmek istiyorum

 8. Harun

  Eski kaplamalarım var yenisini zirkonyum yaptırabilirmiyim? Kaç gün sürer bu işlem.

  • Harun

   Evet zirkonyum yaptırabilirsiniz. Süreyi dişlerin tedavi ihtiyacı olup olmaması belirler. Yaklaşık 7-14 gün gibi tedaviniz tamamlanır.

  • Sertaç Kızılkaya

   Merhaba zirkonyum diş için kaplama süresi diğer metal destekli diş kaplamalardan daha kısa sürer. Dişlerinizde tedavi ihtiyacı yoksa bir haftada tamamlanabilir.

 9. Handan

  Bilgiler çok iyi. Herkes reklamını yapmış siz bilgi vermişsiniz. Teşekkürler

 10. Umut b

  Yaşamlar ben Van’dan yazıyorum Van’da diş merkezine gitim 9 adet dişimi zirkonyum yapmayı pılanlıyorum 9 adet dişe 3500 istediler sizce yugunmu yoksa fiyatı yüksekmi tavsiyelerinizi bekliyorum teşekürler.

 11. Pingback: Zirkonyum Diş Kaplama - Hekim Tavsiyeleri

 12. Pingback: DİŞ BEYAZLATMA | İstanbul İmplant Diş Kliniği

 13. Pingback: ZİRKONYUM DİŞ – Estetik Zirkonyum Diş Kaplama fiyatları 2017

 14. Elif

  Merhaba, ön 4 dişime zirkon kaplama yaptırdım. Fakat en öndeki iki kaplamam sallanıyor. Doktoruma sorduğumda kökün zayıf olduğunu söyledi.Takarken farketmesi gerekmez miydi.Çünkü taktıktan ertesi günü farkettim. Yeniden sökülüp iyi yapıştırılmamışsa tekrar takılır mı?. Şimdiden teşekkür ederim.

 15. Pingback: DİŞ ESTETİĞİ - Hekim Tavsiyeleri

 16. Pingback: İstanbul’da gece açık nöbetçi diş hekimi bulmak | Nöbetci dişci | Gece açık dişçi Pazar

 17. Pingback: Zirkonyum Diş Kaplama | İstanbul İmplant Diş Kliniği

 18. Pingback: Estetik Diş Kaplamalar | Panoromik Röntgen | Röntgen Panoramik

Comments are closed.