• Türkçe
  • İngilizce

Açılış Saati : Mesai: Pazartesi - Cumartesi 09:00-19:00
  İletişim : +90549 347 43 47

Zirkonyum diş yapımı

Zikonyum Porselen Diş Kaplama Fiyatları

Dişlerdeki yıkımın fazla olduğunda dışın tamamının porselen kron ile kaplanmasıdır , porselen kronlar full porselen veya metal destekli olabilir. Full porselen kronlar metal destekli porselenlere göre daha estetik ve doğal görünür.

SABiT PROTEZLER

Dişlerin ve çevre dokuların çeşitli nedenlerle madde kaybına uğradığı ya da tamamen yok olduğu, yani kaybedildiği durumlarda, onları onarmak ya da yerine konması için kullanılan, hazırlanmış materyallere protez adı verilir. Protezde, hastanın kaybolan fonksiyonları tekrar kazandırmaya aynı zamanda bozulan konuşmasının da düzeltilmesi ve estetik görünümün de daha iyi olması amaçlanmaktadır. Protez uygulamalarıyla kaybedilen ağız sağlığı düzeltilirken toplum içinde eksik ya da harap olmuş dişlerle yaşamak zorunda kalan bireylerin psikolojik açıdan da desteklenmesi sağlanır. Bu da fonksiyonel bozuklukların yanı sıra, insanlarda kendine güven duygusunun azalmasına neden olur. Bu durumda olan hastalara yapılan çeşitli protezlerle insanların yaşam kalitesinin yükseltilmesi amaçlanır.
Yıllar boyunca insanların yemek yeme, çiğneme, yutkunma ve geceleri bazı nedenlerle dış gıcırdatmaları sonucunda, dişler farklı oranlarda aşınırlar. Ayrıca çürükler ve kaza sonucunda dişlerin bazı bölümlerinde kırılmalar oluşur. Bu gibi durumlarda, kron adı verilen protezler ile dişlerin kaybolan yapıları, tekrar yerine konur. Bu kronlar porselen, akril ya da diş hekimliği için özel olarak üretilmiş olan metal alaşımları kullanılarak yapılır. Diş hekimliğinde son dönemdeki gelişmeler bu yapıların son derece doğal görünmesini sağlayabilmektedir.

DİŞ KAPLAMA

Dişlerin ağızda görünen kısımlarının yerine yapılan ve hasta tarafından çıkarılamayan protezlerdir.

Dış Kaplamalar;

• Çürük veya başka bir nedenle aşırı madde kaybı olan dışlerin restorasyonu;
• Renkleşmiş ve rengi geri döndürülemeyen dışlerde;
• Şekil bozukluğu olan dışlerde yapılır.
Dişler kaplama yapılacak şekilde şekillendirilir. Daha sonra ölçüsü alınıp Laboratuarlarda hekiminizin verdiği kararlar doğrultusunda hazırlanır. Provaların ardından kaplamanız yapıştırılarak işlem bitirilir.
Uygulanan kaplamaların bakımı tıpkı sağlıklı dişlerin bakımı gibidir. iyi yapılmış bir kaplama fonksiyon açısından ve temizlenme açısından sağlıklı bir dışten farksız olmalıdır.

Diş köprüsü

Diş köprüsü

KÖPRÜLER

Köprü eksik dişlerin yerine protez yapabilmek için komşu diğer dişlerden destek alınarak yapılan protezlerdir.
Köprü yapılmadığı taktirde hastanın komşu dişleri ve diğer cenedeki karşıt dışı, çekim boşluğuna doğru hareket eder. Bu nedenle bozulan dış kapanışı çürüklere ve dış kayıplarına yol açar.
Kaplamada olduğu gibi dış hekiminiz tarafından destek olarak alınacak dişler şekillendirilip aynı işlemler gerçekleştirilerek yapılır.
Bakımı, rutin bakım işlemleri yani sıra boşluğa konulan parçanın alt kısmının özel dış ipleri ile, dış hekiminizin göstereceği şekilde temizlenerek yapılır.
Porselen, değerli metal kombinasyonları özel cam maddeler ve özel plastiklerden hekiminizin seçimi doğrultusunda yapılır.

SABiT DIŞ PROTEZ UYGULAMALARI

Sabit protezlerde klasik ve günümüze kadar uygulanan yöntemlerde, protez oluşturulurken altyapı olarak metallerin dayanıklılığından, üst yapı olarak da seramığın estetiğinden faydalanılmıştır. Bu yöntem halen geçerli ve kullanılır olmakla birlikte artan estetik ihtiyaçlara cevap vermek için gelişen teknolojiyle birlikte çok değişik maddelerle doğal görünüşü birebir taklit edebilen sabit protez uygulamaları da artık klinik çözümlere eklenmiştir.

STANDART METAL ALAŞIMLI UYGULAMALAR

Bu protezlerde altyapı olarak dış dokularına uyumlu, gerekli dayanıklılığa sahip ve sağlığı idame ettirebilecek dishekimliğine özel metaller kullanılır.
üst yapı olarak da dental seramik estetik görünümü sağlamak için kullanılır. Standart metal alaşımlı sabit protezler tüm dişlere uygulanabilmektedirler. Artık klasikleşmiş yöntemler olarak da oldukça başarılı sonuçlar vermektedirler.
• Metalin protezlerdeki en önemli görevlerinden biri de dişleri sararak onları sağlıklı olarak korumaktır. Tabii olarak bunun yolu metalin kolaylıkla hazırlanmış dışın şeklini alabilmesinden geçer. Altın işlenebilirliği en üst seviyede metallerden biridir.
*Hazırlanmış dışın morfolojisi ile mükemmel uyum
• Estetik olarak seramik altında yer alan metalden de etkilenecektir. Altın rengi ve yapısı itibariyle çok daha estetik sonuçlar verecektir.

Dişlerimizde ve tüm nesnelerde görünüm ‘ışık’ ile olmaktadır. işte metaller üzerlerinde yer alan seramığın aksine ışığı geçiremeyerek yansıtmaktadırlar.
Bu konuda yapılan araştırmalar sonucun artık kaplama dişlerde hatta köprülerde dahi metalsiz porselenler kullanarak dışın doğal yapısını birebir taklit edebilen ve ışığı geçirebilen sabit protezler yapmak mümkün hale gelmiştir. Ayrıca tamamen seramik, metal içermeyen bu dişler katman katman işlenerek dışın derinlemesine evcut tüm dokuları da renk ve tonlama olarak taklit edilebilmektedir.

IŞIK YANSITMA:

Dişlerimizde ve tüm nesnelerde görünüm ‘ışık’ ile olmaktadır. işte metaller üzerlerinde yer alan seramığın aksine ışığı geçiremeyerek yansıtmaktadırlar. Bu konuda yapılan araştırmalar sonucun artık kaplama dişlerde hatta köprülerde dahi metalsiz porselenler kullanarak dışın doğal yapısını birebir taklit edebilen ve ışığı geçirebilen sabit protezler yapmak mümkün hale gelmiştir.

ESTETİK PRESS PORSELENLER

Yukarıda verilen bilgiler ışığında özellikle tek dış kaplamalarında kullanılırlar. Doku ve renk uyumları doğal dişler gibidirler. Dayanıklılıkları oldukça üst seviyededir. Özellikle ön dışlerde sağladıkları mükemmel estetik ile fark yaratırlar.

LAMINATE -LAMINA- PROTEZLER

Bu tip porselenlerle ayrıca estetiğimizin temel anahtarı olan on altı adet dişlerde sadece on yüzeylere uygulanan protezler yapmakta mümkün hale gelmiştir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× WhatsApp ile randevu alın